تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
رازهای طلایی رسیدن به دکوراسیون بانظم و خانه مرتب

رازهای طلایی رسیدن به دکوراسیون بانظم و خانه مرتب

خانه مرتب | دکوراسیون بانظم | چیدمان مرتب

خانه مرتب خانه ای است که تمام وسایل به صورت مشخص در مکان خود قرار دارند. در این مطلب، روش رسیدن به چیدمان مرتب و دکوراسیون بانظم را در خانه بررسی کرده ایم.

 

ماهیت خانه تان را هرگز فراموش نکنید!

ماهیت خانه تان را هرگز فراموش نکنید
ماهیت خانه تان را هرگز فراموش نکنید

 

نکته بسیار مهم و تاثیرگذاری که برای سر و سامان دادن یک دکوراسیون وجود دارد، این است که در هنگام چیدمان یک خانه مرتب، کمی منطقی و واقع بین باشید. واقع بینی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل به شما کمک می کند خانه تان را آن طور که هست ببینید و در طراحی آن دچار سردرگمی نشوید. فراموش نکنید اغلب تصاویر دکوراسیون خانه هایی که در مجلات و سایت های اینترنتی مثل معماریان مشاهده می کنید، تنها در زمان عکس گرفتن به این شکل تمیز و مرتب هستند و ممکن است به صورت عادی و در روزهایی که خانواده در آن زندگی می کند، نامرتب و بهم ریخته باشد.

بنابراین، واقع بین باشید و قبول کنید که خانه مکانی است که ممکن است هر لحظه دچار بی نظمی و بهم ریختگی شود. در این مواقع باید با آرامش به ساماندهی مجدد خانه تان بپردازید؛ چراکه جذاب ترین و مدرن ترین دکوراسیون هایی که در تصاویر مختلف مشاهده می کنید هم دچار بهم ریختگی خواهند شد.

عوامل منفی در ایجاد نظم خانه

خانه مرتب و رازهای آن
خانه مرتب و رازهای آن

 

متداول ترین مواردی که باعث بی نظمی خانه می شود، کثیف شدن کف خانه و بهم ریختگی اقلامی مثل کوسن می باشد. به یاد داشته باشید سطح کف یک خانه بعد از دو روز راه رفتن روی آن تمیز و براق نمی‌‌ ماند و این یک امر طبیعی است؛ به خصوص اگر در خانه‌ تان کودک کم سن و سالی داشته باشید که مدام در حال فعالیت و قدم زدن است. مورد دیگری که گفتیم، کوسن مبلمان بود.

کوسن‌ مبلمان همیشه مرتب و زیبا سر جای خود نمی‌ مانند. چراکه استفاده های مختلفی از آن ها شده و ممکن است پس از استفاده در جای اول گذاشته نشوند. از اینکه روی میزهایتان شلوغ است نیز نباید دل آزرده شوید؛ چراکه طبیعی است روی میزها پر از وسیله باشد. ساکنین یک خانه مرتب و یک چیدمان بانظم همیشه تلاش می کنند اگر از چیزی استفاده کردند و یا چیزی را در جای اشتباه قرار دادند، سریعا در قرار دادن آن وسیله در مکان درست اقدام نمایند.

 

از وسایل چندمنظوره استفاده نمایید

چیدمان مرتب و ساماندهی وسایل در خانه
چیدمان مرتب و ساماندهی وسایل در خانه

 

وسایل چندمنظوره، وسایلی هستند که علاوه بر استفاده اصلی، کاربردهای جانبی دیگری نیز برای مان خواهند داشت. برای مثل، پیشنهاد می کنیم تمام کمدهای‌ خانه تان دارای درهایی باشد که روی آن ها آینه‌ نصب شده است. همانطور که می دانید کمدها در یک خانه مرتب نقش بسیار مهمی ایفا کرده و بسیاری از مشکلات‌ را به سرعت حل می‌ کنند. شما لباس هایتان را در کمد قرار می دهید و از چروک شدن و گم شدن آن ها جلوگیری می کنید؛ کیف و سایر لوازم شخصی مثل کفش‌ هایتان را مرتب و به دور از آسیب‌های ناشی از نور خورشید در کمد نگهداری می کنید.

نکته مهم تر این است که شما تمامی این وسایل را از جلوی چشم پنهان کرده و در اصل باعث ایجاد یک چیدمان مرتب و بانظم می شوید. همچنین با کمک کمد در اتاق خواب، فضای داخلی اتاق‌ خواب تان را دو برابر جلوه دهید. به همین دلیل است که طراحان دکوراسیون داخلی پیشنهاد می کنند اگر اتاق خواب کوچکی دارید، حتما از یک کمددیواری جادار استفاده نمایید.

علاوه بر این موارد، ایده هایی وجود دارد که دکوراسیون کمد شما را منظم تر می کند. برای مثال استفاده از کشوهایی که در آن ها لباس های مشخص (مثل لباس ورزش، لباس کار و غیره) وجود دارد، به شما کمک می کند فضای کمدتان را ساماندهی کرده و هنگامی که به دنبال این وسایل هستید دچار سردرگمی نشوید.

 

مکان های بلااستفاده خانه تان را انباری کنید

انبارکردن وسایل بلااستفاده برای رسیدن به دکوراسیون بانظم
انبارکردن وسایل بلااستفاده برای رسیدن به دکوراسیون بانظم

 

آیا شما هم از جمله افرادی هستید که به دنبال راه حلی هستید که بدون ایجاد مشکل برای وسایل غیر ضروری که در اولویت استفاده شما قرار نداشته و مدت هاست بلا استفاده مانده اند، بتوانید آن‌ ها را در فضاهای خالی خانه‌ تان قرار داده و نگهداری کنید؟ راه حل شما، بسیار ساده است. شما می بایست آن بخش هایی از خانه که در آن وسیله ای قرار نداده و به نوعی بیهوده مانده اند را پیدا کرده و با نصب قفسه در آن ها، وسایل غیرضروری تان را انبار کنید.

این ایده آسان، می ‌تواند برای تمام خانه‌ ها با هر شرایطی که دارند مفید و مثمر ثمر باشد. به طور کلی، اگر از طراحی فضای داخلی خانه‌ خود رضایت کامل نداشته و معتقدید دکوراسیون خانه تان می تواند بزرگ تر باشد، اصلا جای نگرانی نیست! به کمک فضاهای بلااستفاده و انبار کردن لوازم غیرضروری در کنار کمی خلاقیت به این هدف خواهید رسید.

 

قفسه های دیواری یک راه عالی برای رسیدن به خانه ای مرتب

استفاده از قفسه های دیواری در یک چیدمان مرتب
استفاده از قفسه های دیواری در یک چیدمان مرتب

 

قفسه های هرخانه، راه حلی عالی برای داشتن یک دکوراسیون بانظم است که در آن هر وسیله در مکان خوبی قرار دارد. ممکن است در خانه ای، وسایل داخل خانه به شکل درستی قرار نگرفته باشند و نوع و شکل قفسه‌ ها در خانه سبب بروز این مشکل شده باشد. در بسیاری از خانه های ایرانی، صاحبان خانه به نوسازی دکوراسیون اعتقاد چندانی ندارد و می بینیم که قفسه‌ های سنتی و قدیمی از کار افتاده که صرفا فضای داخلی شما زشت و گرفته نشان می دهند هنوز هم استفاده می شوند.

اولین کاری که بایستی در این زمینه و برای رسیدن به خانه مرتب انجام دهید، ساماندهی قفسه های خانه است. نصب صحیح و اصولی قفسه ها کمک بسیار زیادی به مرتب شدن خانه تان می کند. شما می‌ توانید از قفسه‌ های جذاب و جاداری استفاده نمایید که جنس آن ها معمولا شیشه و چوب است. نور از قفسه‌ های شیشه ای عبور می‌ کند و جلوه ای زیبا، آرامش‌ بخش و بسیار دلنشین را ایجاد می نماید. علاوه بر این موارد، استفاده از قفسه‌ های شفاف شیشه ای به شما امکان می دهد که بتوانید چیزهایی را که در گوشه‌ی دیوار و پشت وسایل دیگر پنهان‌ شده‌اند نیز مشاهده کرده و خانه‌ مرتب و دکوراسیون بانظم و زیبا داشته باشید.

از سبک های مدرن مثل مینیمال استفاده نمایید

سبک مینیمال در دکوراسیون بانظم
سبک مینیمال در دکوراسیون بانظم

 

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که دکوراسیون داخلی خانه‌ تان در سبک مینیمالیستی طراحی شده است، به راحتی خواهید توانست تشخیص دهید که چه ملزوماتی سر جای‌ اصلی شان قرار ندارند. وقتی در خانه‌ تان وسایل و عناصر اضافه ای نداشته باشید، فضاها ساده بوده و با تزیینات اضافه و جاگیر پر نشده اند، به همین علت به صورت کاملا ناخودآگاه از به هم ریختگی و ایجاد بی نظمی در چیدمان خانه جلوگیری می‌ کنید. شما با کمک سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی، خانه‌ ای ساده، جذاب، مرتب، و دکوراسیونی شیک و مدرن خواهید داشت.

 

به جزئیات توجه بیشتری کنید

توجه به جزئیات در خانه مرتب
توجه به جزئیات در خانه مرتب

 

جزئیات در هر خانه و در هر دکوراسیونی، نقش مهم و تاثیرگذاری را در زیباترشدن و ایجاد چیدمان مرتب و منظم ایفا می کند. اگر به جزئیات یک خانه توجه کافی نمایید، دیگر به دکوراسیون پیچیده و عجیب و غریب که فقط باعث محدود شدن خانه‌ تان می‌شود، برخورد نخواهید کرد و می توانید مطمئن باشید فضایی دلنشین و آرامش بخش را خواهید داشت. ما در معماریان مگ به شما پیشنهاد می کنیم از فرش و مبلمان ساده استفاده کرده و روح و رنگ را با استفاده از وسایل واقعی و کاربردی به منزل تان وارد کنید.

 

کمدها و تمام فضاهای داخلی را بر اساس نیاز روزمره تان طراحی نمایید

طراحی فضاها بر اساس نیاز روزمره
طراحی فضاها بر اساس نیاز روزمره

 

کمدها، یک راه حل عالی برای مرتب کردن دکوراسیون خانه شما هستند. اگر در توانتان هست و می‌ توانید، کمدها و کشوهای موجود در اتاق خواب تان را در حالتی درآورید که بتوان همه چیز را بدون معطلی وقت با خیال راحت در آن‌ ها قرار داد. ما در معماریان به شما پیشنهاد می کنیم که تمام فضاهای بدون کاربرد و بلااستفاده خانه تان، کمد و کشوهایی نصب کنید که وسایل ضروری و غیر ضروری‌ شما را در آن‌ قرار می گیرد.

ولی همیشه این نکته‌ مهم را در هر امری به یاد داشته باشید که از ساختار و حالاتی استفاده کنید که با نیازهای شخصی‌ تان هماهنگی کاملی داشته باشد. برای مثال دکوراسیون کمدها و فضاهای دیگر در خانه شخصی دانشجو با شخصی که به همراه همسرش زندگی می کند متفاوت است.

علیرضا شاکری
عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا