معماریان مگ
الزامات طراحی هتل

استانداردها و الزامات طراحی هتل برای جلب توجه مشتری

استانداردها آگهی هایی هستند که رعایت آنها در طراحی هتل الزامی است. در دنیای تجاری هتل ها، استانداردهای مشابه در تعداد زیادی از هتل ها ، اجرا می شوند. بسیاری از هتل ها می گویند که نام تجاری آنها استاندارد است. رتبه بندی ستاره ها به عنوان یک استاندارد شناخته می شود. به طور کلی رعایت استانداردهای در طراحی هتل، میتواند این مکان را به بهترین در بین رقیبان تبدیل کند. همچنین میتواند بودجه ها  رادر مرحله طراحی و ساخت کاهش دهد. در اینجا ما به به برجی ازین الزامات و استاندارد ها در طراحی هتل می پردازیم.

الزامات طراحی هتل

 ویژگی بخش پذیرش در طراحی هتل

اول از هرچیز کارکنان پذیرش هتل باید لبخند بزنند تا مهمانان احساس خوشنودی کنند. منطقه پذیرش هتل شما باید نشان دهنده ی کیفیت و ویژگی های نام تجاری شما باشد. ابتدا ستاره هاس که هتل را در رتبه بندی ستاره قرار می دهند، باید مشخص باشد. برای کسی که در یک هتل سه ستاره اقامت دارد، شایستگی برخورد با احترام را به اندازه هتل ۵ تاره یا بیشتر دارند.

فضای پذیرش در طراحی هتل

هر چه سطح فعالیت شما در راضی نگه داشتن مهمان بیشتر باشد، مسلما مشتریان از اقامت در هتل لذت میبرند. تنظیم کارآیی سطح کارکنان، بخشی از معیارهای عملیاتی و طراحی هتل است. کارکنان بخش پذیرش، بخش عمده ای از عملیات کارآمد است که، فقط برای پذیرش مهمان ضروری نیست بلکه جزء ارتباط خوب آنها باعث سودآوری است. همچنین طراحی خوب می تواند به حداقل رساندن تعداد کارکنان مورد نیاز کمک کند.

رعایت نکات مهم در طراحی هتل

 اهمیت راهروها در طراحی هتل

تصور ایجاد شده توسط راهرو، ویژگی های اصلی که مهمان از اقامت در یک هتل میخواهد، را نشان می دهد. مسیر حرکت به اتاق باید به عنوان مشاعات، لذت بخش باشد. زیرا یک راهرو تنها برای راه رفتن نیست، مسیر باید مهمان را، از هر آنچه  که هتل می تواند ارائه دهد، آگاه کند. این فضا باید از لحاظ مهمان برای دسترسی به اتاق نیز آسان باشد. مسیر طولانی با، هیچ گونه تغییر مسیر، خسته کننده است. تعدادی از راه هایی وجود دارد که طراح می تواند این را از طریق برنامه ریزی، تأسیس و روشنایی کاهش دهد. اگر راهروها طولانی باشند، باید در نظر گرفته شود تا درهای ورودی قرار بگیرند تا چشم با یک تونل طولانی ارائه نشود.

دسترسی ها در طراحی هتل

دسترسی آسان از طریق راهروها هتل

تعدادی از ترفندهای اضافی وجود دارد که طراح می تواند از آن برای تاکید مکان تأکید دارد استفاده کند. می توان تصاویر گرافیکی به عنوان نشانه بصری ، در خارج از بالابرها قرار گیرد. همانطور که درب های بالابر باز می شود مهمان می تواند از طریق رنگ و یا یک آرایش منحصر به فرد از مبلمان، مسیر حرکت یا ورودی را تشخیص دهد.

راهروها در طراحی هتل

روشنایی در درب ، یا شاید در شماره های آن ، به راحتی در تشخیص بصری محل های درب کمک خواهد کرد. موقعیت های روشنایی می تواند در فواصل نامنظم از راهرو باشد. قابل پیش بینی بودن با ارائه علائم بصری، مهمان را آرام می کند. چراغ های اضطراری نیز باید طراحی شوند تا به صورت یکپارچه با طرح داخلی هماهنگ شوند. در حقیقت، راهروها جایی هستند که بیشترین صرفه جویی در انرژی را می توان انجام داد. نورپردازی را می توان از طریق سنسورهای حرکت کنترل کرد تا اطمینان حاصل شود که چراغ ها تنها در زمانی است که مردم حضور دارند، روشن میشوند.

دسترسی ها و راهرو ها در طراحی هتل

 اتاق خواب و نشیمن در طراحی هتل

اتاق خواب معمولا یک پناهگاه یا یک نقطه تفکیک است. در یک اتاق هتل، ما یک فضای کوچک و یک پناهگاه انعطاف پذیر برای فعالیت های متعدد مهمان ایجاد می کنیم. هنگام طراحی هتل، اتاق های خواب و نشیمن برای مهمان، با یک پالت رنگی و طرح متناسب مکان هتل، تم مناسبی ایجاد کنید. یک تخت خواب با کیفیت و مبلمان راحت و امکانات دیگری از قبیل تلویزیون یا آشپزخانه خصوصی ، الگوهایی هستند که به شما کمک میکنند، یک اتاق هتل لوکس و چند منظوره داشته باشید. اندازه اتاق ها در هتل با توجه به امکانات و مزایا متفاوت طراحی میشوند. برای مثال در هتل های پنج ستاره کیپ تاون هیچ اتاق خواب کمتری از ۶۸ متر مربع نیست. هتل های  ۴ یا ۵ ستاره در بریتانیا اتاق هایی به اندازه اتاق تقریبا ۳۲ تا ۳۴ متر مربع دارند. البته برخی اتاق های ۴۲ متر مربع نیز، ارائه میشود.

اتاق خوابها در طراحی هتل

طراحی اتاق خواب ها که بیشترین تأثیر را در پلان هتل دارد نیاز به انتخاب عرض خالص اتاق است. در این طرح طول تخت به علاوه یک میز روبروی تخت جا گرفته و یک مسیر عبوری بین این دو وجود دارد. به طور کلی افزایش عرض اتاق های خواب در طراحی هتل  بیش از ۱/۴ متر، مزایای زیادی ندارد. فضای بزرگتر فقط هزینه های ساختمان را افزایش می دهد. البته اگر عرض اتاق ۹/۴ یا بیشتر باشد، گزینه های مثل فضای نشیمن برای طراحی اتاق ها بوجود می آید. اتاقهای ویژه معلولین نیز باید در برنامه ریزی فضاهای اقامتی دیده شود. در دو درصد از کل اتاق ها باید نیازها و امکانات افراد معلول شامل دوش هایی با دسترسی راحت، تخت های مناسب، دسترسی راحت، در نظر گرفته شود.

فضای نشیمن در اتاق هتل ها

 استاندارد های کمد های اتاق در طراحی هتل

هدف اولیه یک کمد لباس در اتاق هتل نگه داشتن لباس مهمان است. گاهی اوقات کمدها بخشی از اجزا ساختمانی هستند. در یک هتل مجهز، پارامترهای کمد در اتاق ها باید براساس استانداردها تنظیم شود. بنابراین ارتفاع و طبقه بندی باید پاسخگو برای سطح چشم و دسترسی برای کودکان یا افراد با صندلی چرخدار باشد. ارتفاع حلق آویز از کف به طور کلی به عنوان ۱۶۶ سانتی متر، پذیرفته است. ممکن است کمدها به قفسه های عمودی برای قراردادن لباس های دیگر تقسیم شود.

استاندارد کمدها در اتاق های هتل

 استاندارد های حمام اتاق در طراحی هتل

واقعیت این است که حمام می تواند، با کار کمی، به زیبایی اتاق های هتل شما بیفزاید. اما حمام اغلب فراموش شده و بیشتر بودجه صرف اتاق خواب، یا دیگر نشانه طراحی هتل می شود. استفاده استراتژیک از کاشی های دیوار یا کف حمام می تواند در ساخت حمام های هتل شما منحصر به فرد باشد. کاشی ها احساس آرام، مدیترانه ای را ایجاد می کنند و از فرش تمیز تر می شوند. به عنوان مثال، یک هتل ساحلی میتواند از رنگ و الگوی بسیار متنوعی در حمام برخوردار باشد، در حالی که کاشی های طرح مترو صاف و سفارشی مناسب هتل بوتیک شهری خواهد بود. یک دیوار کاشی سیاه و سفید کوارتز و یا الگوهای ساده در یک ردیف کاشی بر روی زمین را امتحان کنید. این ترکیب با سایر لوازم جانبی به طراحی شیک و پیشرفته حمام کمک می کند.

سرویس های بهداشتی در طراحی هتل

نورپردازی دکوراتیو برای مشتری در طراحی هتل

در طراحی هتل در نظر گرفتن امیال و آرزوهای کلی مشتری و رضایت آن در توسعه حرفه شما نقش دارد. از این رو بهتر است انتظارات مشتری را درک کنید. اطمینان از این که نورپردازی مناسب و مؤثر برای محیط زندگی مهمانان است، لازم است. بسته به وسعت نورپردازی مورد نیاز و جایگاه آن در پروژه، درک مشتری از وظایف و مفهومی که نور ارائه می دهد، می تواند مهم ترین عامل باشد. مثلا میتوان با نورپردازی از طریق لامپ های تزئینی، یک ویژگی سقف دیدنی با رنگ ها و سایه های مختلف را در اختیار مشتری قرار داد. گاهی اوقات مهم تر از کاربرد نورپردازی تزیینی، اطلاعات مهمی است برای مشتریان ارائه میشود.

اهمیت نورپردازی در طراحی هتل

 اسپا و سالن های ورزشی در طراحی هتل

در طراحی هتل ها،  اتاق های خدماتی وتسهیلاتی ، نقش مهمی را در جلب مشتری ایفا میکنن. سالن های تناسب اندام، اسپا و ماساژ و استخرها از جمله این فضاها هستند که مورد استفاده بسیاری از کاربران قرار میگیرند. مجموعه تناسب اندام در میان سایر اجزای آبگرم، نیاز به توسعه وارائه راهنما است که از مفاهیم این خدمات، پشتیبانی کند. یک سالن ورزش در هتل اغلب باید کافه ای با انواع نوشیدنی ها و غذاها در اختیار شما قرار دهد. این ممکن است جایگزینی، برای فعالیت رستوران اصلی هتل باشد.

سالن های ورزشی هتل ها

در طراحی هتل های برتر همچنین امکاناتی همچون استخرهاي درماني شامل استخرهاي آبگرم ، سوناي خشك و بخار، حوضچه هاي آب سرد جاسازی می شود. این تسهیلات نیز با رعایت استاندار های بخصوصی فراهم میشوند. برای مثال با استفاده از روش هاي مختلف تهويه، رطوبت گيري و … کنترل میشود. همچنین باید با تامين روشنايي کافی در داخل استخر ، این فضا برای استفاده در شب مناسب باشد. يكي از مشكلاتي كه طراحان در استخرهاي سرپوشيده  مواجه هستند، تامين آسايش حرارتي شناگران است. كنترل وضعيت هواي داخل استخر به تامين این مهم كمك مي كند.

تسهیلات لازم در طراحی هتل

طراحی هتل با رعایت ایمنی در مقابل  آتش سوزی

در یک هتل، هیچ چیز مهم تر از ایمنی کارکنان و مهمانان شما نیست. تمام امکانات احتیاطی و امنیتی پیشگیری از آتش سوزی باید در طراحی هتل در اختیار باشند. برای هتلداران، نصب تجهیزات مناسب و اطمینان از اینکه همه می دانند در صورت وقوع آتش سوزی چگونه باید انجام شود. اگر شما مالک یا مدیریت یک هتل هستید، ضروری است که پروتکل های مناسب را در محل خود داشته باشید.در واقع، وظیفه قانونی شما است که با برطرف کردن خطر آتش سوزی از کارکنان و مهمانان شما محافظت  کنید. با رعایت پروتکل ها و استانداردهای ایمنی آتش نشانی، شما می توانید مطمئن باشید که هتل شما استاندارد است.

رعایت ایمنی در طراحی هتل

اولین گام برای هر هتل یک ارزیابی ریسک کامل آتش است. توجه ویژه باید به مهمانان معلول یا کسانی که دارای فرزندان کوچک هستند، ضروری است. هنگامی که شما هر خطر بالقوه را شناسایی کرده اید، باید یک برنامه برای کمک به کاهش یا حتی از بین بردن این خطر ایجاد کنید.

نتیجه گیری

هتل ها یک مقصد سفر هستند که امکانات و تسهیلات گوناگونی در اختیار قرار می دهند. از این رو طراحی هتل ها، به عنوان مراکز تفریحی، باید بر پایه جلب توجه مشتری انجام گیرد. در نظر گرفتن و رعایت موارد الزامی طراحی هتل ها در رسیدن به این هدف، کمک میکند. در نتیجه باید بدانیم که، ملاحظات کوچک باعث می شوند هتل ها محبوب شوند و نامشان به رسمیت شناخته شود.

 

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

اینستاگرام معماری آریان

Shervin

علاقه مند به معماری و دکوراسیون

اضافه کردن نظر