معماریان مگ

مراحل طراحی و ساخت استخر خانگی مدرن و لاکچری

استخر خانگی
استخر خانگی

استخر خانگی | طراحی استخر ویلا | معماری استخر

استخر خانگی یکی از بخش های جذاب در خانه و ویلاهای مدرن است. معماری استخر ویلا و طراحی استخر ویلا لاکچری موضوعی است که در این مطلب به آن اشاره نموده ایم.

 

استخر خانگی و مزایای استفاده از آن

داشتن استخر در هر خانه، یک نعمت بسیار بزرگ است که می تواند از جهات مختلفی برای شما و خانه تان بسیار مفید و تاثیرگذار باشد. افرادی که در خانه خود از استخر استفاده می کنند، برای شنا کردن دیگر نیازی به رفتن به استخر نداشته و می توانند در خانه خود و بدون استرس به شنا و تفریح بپردازند. شما در استخر خانه تان محدودیت های استخر عمومی را ندارید. علاوه بر این، از جهت زیبایی نیز استخر می تواند تا حد زیادی خانه شما را لاکچری و مدرن نشان دهد و محیط تان را زیباتر کند.

استخر خانگی و مزایای استفاده از آن
استخر خانگی و مزایای استفاده از آن

 

برای داشتن یک استخر خانگی جذاب و مدرن، مراحل مختلفی پیش روی شماست که باید به هریک توجه ویژه ای داشته باشید. اولین نکته ای که در هنگام شروع طراحی استخر ویلا یا خانه تان باید در نظر بگیرید، سرپوشیده یا روباز بودن استخر است. استخرهای سرپوشیده نسبت به استخرهای روباز، بهداشتی تر بوده و در عوض شنا کردن در استخرهای روباز لذت و احساس بهتری خواهد داشت.

معماری استخر
معماری استخر

 

همچنین، استخرهای سرپوشیده نسبت به استخرهایی که در فضای باز ساخته می شوند، هزینه ساخت و نگهداری به مراتب بالاتری دارند. به همین دلیل، بیشتر افراد مایل به ایجاد استخر روباز در خانه شان هستند. در این مطلب، به نکاتی که در هنگام ساخت و معماری استخر باید بدانید اشاره کرده ایم. تا پایان این بخش همراه معماریان مگ باشید.

 

 

استخر خانگی سرپوشیده و روباز

همانطور که می دانید، ساخت و معماری استخر فرآیندی نسبتا طولانی و سخت است که کوچک ترین اشتباهی در آن منجر به خراب شدن تمام پروژه می شود. پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه اقدام به کاری در راستای طراحی استخر ویلا کنید، ابتدا با یک متخصص در این زمینه مشورت نمایید. با این کار، شما اطلاعات کامل تر و جامع تری راجع به بهترین محل ایجاد استخر، ابعاد و هزینه های پیش بینی شده خواهید داشت. در این مطلب، گوشه ای از اطلاعاتی که یک متخصص معماری استخر به شما خواهد داد را توضیح داده ایم.

استخر خانگی سرپوشیده و روباز
استخر خانگی سرپوشیده و روباز

 

اولین نکته ای که طراحی و معماری استخر با آن شروع می شود، مکان و ابعادی است که حجم استخر و آب داخل آن را مشخص می کند. بهترین مکان برای ساخت استخر خانگی روباز، مکانی است که حداقل درخت در آن قرار داشته و دارای بهترین نورگیر باشد. نور خورشید در تعیین سطح استخر بسیار مهم است و هرچقدر نور آفتاب تابش بیشتر و مستقیم تری داشته باشد، لذت شنای بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت.

هزینه نگهداری

نکته مهم دیگری که در هنگام ایجاد یک استخر خانگی باید در نظر داشته باشید، بحث نگهداری و هزینه های تامین و گرم نگه داشتن آن است. در نگاه اول، این موضوع زیاد سخت بنظر نمی رسد اما وقتی نوبت به انجام مراحل عملیاتی می رسد، خواهید دید یکی از سخت ترین مراحل کار طراحی استخر ویلا همین مورد است.

نکته* وجود درخت و گیاهان در کنار استخر، مانعی برای رسیدن نور خورشید بوده و ممکن است ریشه آن به تاسیسات استخر آسیب برساند.

طراحی استخر ویلا
طراحی استخر ویلا

 

این موارد، موارد اساسی ای بود که قبل از شروع طراحی استخر ویلا باید بدانید. با در نظر گرفتن این موارد، به سراغ مراحل اصلی ساخت استخر خانگی در بخش بعدی می رویم.

 

 

فرآیند طراحی و اجرای استخر خانگی

فرآیند طراحی و اجرای استخر خانگی
فرآیند طراحی و اجرای استخر خانگی

 

پس از اینکه طرح و مدل استخر خانه تان را انتخاب کردید، نوبت به شروع ساخت و ساز است. اولین قدم در طراحی استخر خانگی دریافت جواز از مراجع مربوطه می باشد. پس از آن، کار معماری استخر شروع می شود. همانطور که قبلا هم گفتیم، اگر تجربه کافی در زمینه معماری و ساخت استخرهای خانگی ندارید، پروژه تان را به یک پیمانکار حرفه ای واگذار کنید تا نتیجه دلخواه تان حاصل گردد. شرکت معماریان، یکی از مراکز معتبر و حرفه ای در زمینه معماری خانه و طراحی دکوراسیون می باشد که می تواند پروژه های طراحی استخر ویلا و معماری ویلای شما را با بهترین کیفیت و تضمین نتیجه عالی، انجام دهد.

مرحله اول: خاک برداری

اولین مرحله در معماری استخر خاک برداری است که به کمک ماشین های مخصوص حفاری انجام می شود. عمق استخر تاثیر مستقیمی با میزان خاک برداری استخر دارد و هرچه عمق بیشتری برای استخر خانگی تان در نظر داشته باشید، خاک برداری بیشتری انجام می شود.

مرحله دوم: شیب بندی کف استخر

این مورد نیز با توجه به عمق استخر در نظر گرفته می شود و شامل دو نوع کم عمق و عمیق است. استخرهای خانگی معمولا از حالت کم عمق به عمیق می روند که این ویژگی کمک می کند افرادی که قصد شنا کردن به صورت حرفه ای و جدی ندارند، راحت تر بتوانند از بودن در این فضا لذت ببرند.

مرحله سوم: آرماتور بندی و بتن ریزی

پس از شیب بندی، نوبت به بتن ریزی کف استخر است. سطح استخر را با کمک بتن پوشش دهید و پس از آن، با استفاده از میلگرد به صورت بافت های مرتب و در هم تنیده، کف و دیواره استخر را آرماتور بندی کنید.

مرحله چهارم: لوله کشی استخر

لوله کشی استخر از آن دست کارهایی است که حتما باید توسط متخصصان انجام شود. کوچک ترین اشتباه در انجام لوله کشی، در آینده منجر به ایجاد دردسرهای سخت و پرهزینه خواهد شد. بنابراین این مرحله را جدی گرفته و حتما از متخصصین کمک بگیرید.

مرحله پنجم: تاسیسات و روشنایی استخر

سیم کشی و کابل بندی هایی که نورپردازی استخر به کمک آن ها صورت می پذیرد، در این مرحله از کار انجام می شود. یک استخر خانگی مدرن و لاکچری استخری است که نورپردازی داخل و اطراف آن به بهترین و شیک ترین حالت ممکن انجام شود.

مرحله ششم: موتور خانه استخر

یکی از مهم ترین مراحل در معماری استخر، ایجاد موتور خانه و نصب تجهیزاتی است که آب استخر، گرمای آب و تصفیه آب را انجام می دهند. این تجهیزات اگر به خوبی نصب و اجرا نشود، استخر شما قابل استفاده نخواهد بود. این تجهیزات معمولا یک متر پایین تر از کف استخر تعبیه شده و تاثیر زیادی در کیفیت آب استخر دارد.

مرحله هفتم: بتن ریزی و تعیین شیب نهایی

مرحله بتن ریزی، یکی از مراحل مهم و در عین حال حساس در ساخت و اجرای استخر خانگی است. در این مرحله، تمام کف استخر از بتن و بلوک های بتنی پوشیده شده و حفره های موجود در استخر با کمک این مواد پوشیده می شود. با بتن ریزی دوباره، شیب نهایی استخر تعیین می شود. بنابراین اگر می خواهید شیب استخرتان همانطور که دوست دارید باشد، حتما از متخصصین این حوزه کمک بگیرید.

مرحله هشتم: پوشش دیواره های استخر

پس از اینکه کف استخر خشک شد، نوبت به دیوارهای استخر می رسد. دیواره استخر نیز با استفاده از بتن و بلوک های بتنی می توان پوشش داد.

مرحله نهم: آب بندی استخر

پس از اینکه تمام مراحل فوق انجام شد، نوبت به آب بندی استخر می رسد. آب بندی آخرین کاری است که قبل از نصب کاشی در استخر بایستی انجام داد. این مرحله اگر به درستی انجام نشود، در واقع استخر قابلیت استفاده نداشته و نخواهید توانست از آن استفاده نمایید.

 

کاشی کاری در استخر خانگی

کاشی کاری در استخر خانگی
کاشی کاری در استخر خانگی

 

با خشک شدن دیواره و کف استخر و همچنین حصول اطمینان از تجهیزات استخر، حالا وقت کاشی کاری است. برای اطمینان از کارکرد صحیح استخر، معمولا با کمک مصالح مختلف لایه دیگری روی لایه های قبلی ایجاد کرده و سپس استخر را از آب پر می کنند. پس از چند روز، اگر میزان آب کم شده بیش از حد انتظار بود، بایستی لایه بندی جدید و درزگیری مجدد انجام شود. پس از پایان این کار، کاشی کاری انجام می شود. در این مرحله شکل نهایی استخر معلوم خواهد شد. در اغلب استخرها، از کاشی های آبی و مخصوص استخر استفاده می شود که جلوه ای شیک و در عین حال ساده دارد. ما نیز به شما پیشنهاد می کنیم اگر قصد ندارید هزینه زیادی کنید، از همین کاشی ها استفاده نمایید.

 

 

سخن پایانی

شنا و آب تنی یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها و تفریحات برای هر سن و سالی به شمار می‌رود. اما شلوغی، ازدحام و محدود بودن سانس‌ استخرهای عمومی ممکن است بسیاری از افراد را از این سرگرمی مفید دور کند. استخر خانگی می‌تواند این مشکل را حل کند و لحظات خوش و مفرحی را در منزل در کنار خانواده‌تان برای شما فراهم کند. آيا در حیاط خانه خود فضای خالی و مناسبی دارید یا اینکه به تازگی ویلایی خریداری کرده‌اید و قصد دارید تا در حیاط آن استخری بسازید؟ آیا تا به حال به طور کلی فکر داشتن استخر خانگی از ذهنتان عبور کرده است؟ در این مطلب آن چه که در رابطه با طراحی و ساخت استخر ویلایی نیاز دارید را به شما گفتیم. امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر