معماریان مگ

خانه اکازیون چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

خانه اکازیون
خانه اکازیون

خانه اکازیون | واژه اکازیون | خانه لاکچری

خانه اکازیون خانه ای است که در کنار قیمت مناسب، دارای ویژگی های دیگری است. در این مطلب، به بررسی واژه اکازیون و ویژگی های خانه لاکچری اکازیون پرداخته ایم.

 

مقدمه مطلب

افراد، همیشه به دنبال خانه هایی هستند که بهترین شرایط را داشته و بتواند از تمام جنبه ها، منافع آن ها را تامین نماید. گاهی اوقات، اشخاص ملاک را قیمت خانه قرار داده و هر خانه ای که قیمت کمتری را داشت، خانه بهتری می دانند. عده ای موقعیت مکانی خانه و عده ای دیگر پلان و نمای خارجی خانه را مدنظر قرار می دهند. در کنار این افراد، افراد دیگری وجود دارند که ملاک های دیگری را برای ملک مدنظر خود قرار داده و اگر خانه مدنظرشان آن ویژگی ها را داشت، به سراغ خرید و استقبال از آن می روند.

اما تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که خانه ای وجود داشته باشد که تمام ویژگی های ایده آل یک خانه را داشته باشد؟ ما در این مطلب از معماریان مگ، قصد داریم به بررسی واژه ای بپردازیم که در دل خود، تمام این موارد را شامل می شود. اکازیون، واژه ای است که در این مطلب به آن پرداخته ایم و خانه اکازیون و ویژگی های آن، موضوعی است که در ادامه مطلب آن را مفصل بررسی خواهیم کرد. بنابراین اگر کنجاو هستید در رابطه با خانه اکازیون چیزهای بیشتری بدانید، در ادامه این مطلب همراه گروه معماریان باشید.

 

واژه اکازیون چیست و چه معنی ای دارد؟

واژه اکازیون چیست و چه معنی ای دارد؟
واژه اکازیون چیست و چه معنی ای دارد؟

 

کازیون واژه ای انگلیسی است (occasion) که معمولا افرادی که در زمینه خرید و فروش ملک فعالیت دارند، از آن به عنوان یک واژه طلایی استفاده می کنند. شاید برایتان جالب باشد که چرا می گوییم این واژه طلایی است؟ جواب این سوال را با یک مثال می دهیم. همانطور که گفتیم افراد به دنبال خانه هایی هستند که ویژگی های مدنظر آن ها را داشته و نیازهایشان را برطرف نماید. خانه اکازیون خانه ای است که اکثر ویژگی های یک خانه ایده آل را دارا می باشد.

حال فرض کنید به یک بنگاه معاملات مسکن رفته اید و قصد دارید خانه ای خریداری نمایید. اگر صاحب بنگاه به شما بگوید این خانه، خانه اکازیون است، در واقع با استفاده از یک کلمه به شما نشان داده که خانه موردنظر بهترین انتخابی است که می توانید داشته باشید. بنابراین، واژه اکازیون اصطلاحی است که بیشتر در صنعت ملک و ساختمان سازی استفاده می شود و بکارگیری آن توسط اشخاصی که در این زمینه فعالیت می کنند، بسیار رایج است. عده زیادی از افراد با شنیدن این اسم، در ذهن شان خانه ای تصور می شود که از نظر قیمت شرایط مناسبی دارد اما ما در ادامه، ویژگی های برتر یک ملک اکازیون را بررسی خواهیم کرد.

 

قیمت خانه، اولین معیار در خانه اکازیون

قیمت خانه، اولین معیار در خانه اکازیون
قیمت خانه، اولین معیار در خانه اکازیون

 

رای بسیاری از افراد، قیمت خانه اولین و مهم ترین معیاری است که تعیین می کند آن ها چه ملکی را خریداری نمایند. به بیان دیگر، اگر دو خانه وجود داشته باشند که امکانات یکی از آن ها بهتر از دیگری است اما قیمت بالاتری دارد، برای شخصی که نمی تواند هزینه بیشتری پرداخت کند خانه کم امکانات خانه مناسب و مدنظر اوست. به همین دلیل، وقتی سخن از خانه اکازیون می شود، باید در نظر داشت قیمت آن ملک در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد و خانه های هم امکانات و هم رده مشابه، از قیمت های بالاتری برخوردار هستند. به یاد داشته باشید، این قیمت کم نشان از ضعف در ملک نیست و یک ویژگی برتر است که ملک اکازیون نسبت به سایر املاک دارد.

 

تسهیلات روی خانه

تسهیلات خرید خانه مدرن اکازیون
تسهیلات خرید خانه مدرن اکازیون

 

بسیاری از املاک، دارای تسهیلاتی هستند که روی قیمت خانه تاثیرگذارند. اگر بتوانید خانه ای پیدا کنید که بخشی از هزینه خریدش را به صورت اقساطی و با بهره کم پرداخت نمایید، آن موقع است که می توانید ادعا کنید یک خانه اکازیون خریداری نموده اید.

 

زیربنا و مساحت اصلی ملک

نکات مهم در یک خانه اکازیون
نکات مهم در یک خانه اکازیون

 

زیربنا و مساحت خانه، دو عبارت جداگانه ای هستند که یکی از آن ها دیگری را شامل می شود. زیربنا در واقع مساحتی است که تمام ساختمان اعم از حیات، راه پله و سایر بخش ها در آن حساب می شود و مساحت ملک، صرفا آن مساحتی است که افراد در آن به زندگی می پردازند. برای مثال، ممکن است یک خانه 200 متری دارای زیربنای 350 متری باشد و این بدین معنی است که از 350 متر مساحت زمین این ملک، 200 متر به خانه اصلی اختصاص دارد و باقی، حیات و پارکینگ و غیره را تشکیل می دهد.

در یک خانه مدرن اکازیون، زیربنای ملک نسبت بیشتری با مساحت دارد و هرچقد نسبت مساحت خانه به زیربنا کمتر باشد، آن ملک بهتر و جذاب تر است. اگر چند نمونه خانه لاکچری را بررسی نمایید، خواهید دید نسبت یاد شده در آن ها کم است و این نشان از اکازیون بودن خانه دارد.

 

مشاعات ملک اکازیون

مشاعات ملک اکازیون
مشاعات ملک اکازیون

 

امروزه اغلب خانه ها در برج ها و آپارتمان هایی وجود دارد که دارای واحدهای زیاد مسکونی هستند. چیزهایی مثل آسانسور، لابی، پارکینگ، حیات، پشت بام و غیره وجود دارد که متعلق به شخص خاصی در آپارتمان نیست و به نوعی تمام ساکنین سازه در مالکیت آن نقش دارند. این نمونه ها، مشاعات یک خانه را تشکیل می دهد. در یک خانه مدرن اکازیون مشاعات بایستی در بهترین حالت خود قرار داشته باشد تا ساکنین، بهترین بهره وری و سطح رضایت را از آن داشته باشند. مواردی وجود دارد که روی کیفیت مشاعات تاثیر مستقیم دارد؛ نظافت، سرویس و نگهداری سه مورد مهم هستند که در مشاعات خانه اکازیون مورد توجه قرار می گیرند.

 

همسایگان خوب و ساختمان با مدیریت مشخص

همسایگان خوب در یک ملک اکازیون
همسایگان خوب در یک ملک اکازیون

 

همانگونه که گفتیم، اغلب خانه های امروزی در آپارتمان ها و برج های مسکونی ساخته می شود. همین امر موجب شده نقش همسایگان در زندگی افراد پررنگ تر از گذشته شود؛ چراکه همسایه بغلی شما تنها چندمتر با شما فاصله دارد. تصور کنید خانه ای را خریداری کرده اید که همسایگان خوبی در آن وجود نداشته و هرلحظه امکان ایجاد مشکلات بین شما و آن ها وجود دارد. قاعدتا زندگی در همچین خانه ای اصلا ایده آل نیست.

به همین دلیل در یک خانه لاکچری اکازیون، همسایگان خوب و بافرهنگی وجود دارند که تحت نظر مدیریت ساختمان، آداب اجتماعی زندگی در مجتمع مسکونی را به خوبی رعایت می کنند. مدیریت ساختمان تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی در مجتمع های مسکونی دارد و اگر قصد خرید ملک در این مجتمع ها را داشتید، حتما در نظر داشته باشید مدیریت آن، به دست اشخاص باکفایت و کاردان باشد تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.

 

موقعیت مکانی ملک

موقعیت مکانی ملک اکازیون
موقعیت مکانی ملک اکازیون

 

چیزی که امروزه بیش از 80 درصد علت قیمت خانه هاست، موقعیت مکانی آن هاست. شاید در کشورهای دیگر این موضوع کمرنگ تر باشد اما در ایران، در اغلب شهرها این عامل وجود دارد. برای مثال، اگر قیمت یک ملک در محله های بالای شهر تهران 10 میلیون تومان باشد، همان ملک با همان مصالح و ویژگی ها در محله های پایین شهر با قیمت 4 میلیون تومان در دسترس است. بنابراین محل ساخت ملک عامل تاثیرگذاری در تعیین قیمت و کیفیت زندگی افراد در خانه می باشد.

بهترین محل، محلی است که تراکم جمعیت در آن کم بوده و امکانات موجود، بیش از سرانه باشد. در این حالت، طبیعتا قیمت ملک بالاتر خواهد رفت و اینجا است که خانه اکازیون اهمیت پیدا می کند. چراکه قیمت ملک اکازیون در محله هایی که خانه در آن ها از قیمت های فضایی برخوردار است، قیمت معقولی دارد. بنابراین توجه کنید محل ساخت نیز عامل دیگری است که هنگام بررسی قیمت خانه بایستی به آن توجه کنید.

 

معماری نمای خارجی و مهندسی پلان داخل خانه

معماری نمای خارجی و مهندسی پلان داخل خانه
معماری نمای خارجی و مهندسی پلان داخل خانه

 

وقتی حرف از اکازیون بودن یک خانه می زنیم، منظورمان فقط قیمت مناسب نیست؛ بلکه قیمت مناسبی است که در کنار کیفیت بالای ملک قرار گرفته باشد. در یک خانه اکازیون، معماری نمای خارجی بسیار مدرن و جذاب بوده و همچنین پلان داخل خانه نیز، در سطح بالایی قرار دارد. تقسیم بندی صحیح فضاها در دکوراسیون داخلی و بکارگیری مصالح مرغوب و باکیفیت و کمی خلاقیت در معماری نمای خارجی، می تواند از ملک شما یک خانه لاکچری و بسیار ایده آل بسازد. فراموش نکنید بخش هایی مثل بالکن و تراس و یا منظره دید خوب نیز از دیگر ویژگی های ملک اکازیون است اما چون در هر خانه ای امکان ایجاد آن وجود ندارد، در این قسمت اشاره ای به آن نکردیم.

 

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر