معماریان مگ

18 ایده جذاب و متفاوت پله های معلق و شناور

18 ایده جذاب و متفاوت پله های معلق و شناور

پله های معلق | راه پله های معلق و پله های آویخته که باعث شگفتی شما میشود !

پله سازه‌ ای است فلزی یا بتنی که برای متصل کردن دو سطح غیر هم‌سطح یا دو طبقه در ساختمان یا فضاهای دیگر استفاده میشود . پله های معلق ، یکی از ایده های مدرن و هوشمندانه ای است که امروزه توسط معماران زیادی مورد استفاده قرار میگیرد. بهره مندی از پله های معلق علاوه بر زیبایی و نمای مدرنی که دارد در فضا نیز صرفه جویی زیادی میکند . در این مقاله به 18 ایده برای معماری پله های معلق پرداخته ایم .

 

پله های معلق سنگین بتنی

چگونه پله های بتنی را سبک تر از هوا می بینید؟ این پله ها در این خانه توسط گروه معماری شرکت grupoSP طراحی و به اجرا در آمده اند. در معماری این پله های معلق به نظر می رسد که گرانش، بدون هیچ گونه تاثیر قابل توجهی، از بین رفته است!

پله های معلق سنگین بتنی - پله های معلق
پله های معلق سنگین بتنی

 

پله هایی از جنس فولاد سرد در منهتن توسط راد

این پله ها از یک طبقه به طبقه دیگری به حالت معلق درآمده اند. پله های سیاهی که از جنس فولاد سرد ( نوعی فلز ) هستند و معماری آن ها شبیه یک آکاردئون میباشد . این پله های معلق توسط “راد” برای یک خانه در منهتن ساخته شده و دارای چندین ستون فلزی نگهدارنده هستند که در ضخامت این پله ها پنهان شده است.

پله هایی از جنس فولاد سرد در منهتن توسط راد - پله های معلق
پله هایی از جنس فولاد سرد در منهتن توسط راد

 

پله های شناور فولادی، سیاتل

در این ایده پله های معلق کاملا مدرنی را مشاهده میکنید که در سیاتل قرار گرفته و به وسیله دیوار بتنی کنارش پشتیبانی میشود و از فولاد سخت تشکیل شده است.

پله های شناور فولادی، سیاتل - پله های معلق
پله های شناور فولادی، سیاتل

 

الیگامی فولاد ضد زنگ، لندن

معماران بل فیلیپس این راه پله فولادی ضد زنگ را که دارای الگوی پیچیده شده خاصی است طراحی کرده اند. این پله های معلق شش میلی متر ضخامت دارند و بنظر میرسد که شناور هستند اما در واقع توسط یک نرده شیشه ای پشتیبانی میشوند.

الیگامی فولاد ضد زنگ، لندن - پله های معلق
الیگامی فولاد ضد زنگ، لندن

 

پله های معلق در خانه گودزیلا، کره جنوبی

خانه گودزیلا در کره جنوبی، سازه ای جالب است که به طور مخصوصی معماری و ساخته شده است. پله های این مجموعه به شکل منحنی و دارای میله هایی که گویا آنها را از سقف آویزان نگه داشته است میباشند. این ایده توسط معماران “چاءِ پریرا” معماری و به اجرا در آمده است .

پله های معلق در خانه گودزیلا، کره جنوبی - پله های معلق
پله های معلق در خانه گودزیلا، کره جنوبی

 

پله های معلق هنری توسط معماران HSH

اگر شما هر روز باید از اتاق نشیمن به پله های خانه تان خیره شوید، چرا پله هایتان را به صورت هنری نمیسازید که این کار برایتان خسته کننده نباشد؟ این پله های روبان زیبا توسط معماران HSH معماری شده است که در این پله ها، توزیع وزن به طبقات پله از طریق براکت های پنهان نصب شده به دیوار انجام میشود.

پله های معلق هنری توسط معماران HSH - پله های معلق
پله های معلق هنری توسط معماران HSH

 

پله های شناور روشن و مدرن در ایتالیا

در میان این خانه مدرن که قالباً از دکوراسیون سفید استفاده میکند این پله های شناور که در قسمت خارجی خود از یک ورق اکریلیک قرمز تونیک بهره میبرد خودنمایی میکند. پله ها از قسمت زیرین هر طبقه روشن میشوند و نشان دهند دیوار شفاف اطراف آن هستند. راه رفتن روی این پله ها بسیار لذت بخش است و حس روحیه و انگیزه را در فرد ایجاد میکند.

پله های شناور روشن و مدرن در ایتالیا - پله های معلق
پله های شناور روشن و مدرن در ایتالیا

 

پله پلاستیکی نیم دایره ای برای کودکان

این فضای خلاقانه فوق العاده هوشمند ، با نمای جذاب و سرگرم کننده ای که ایجاد کرده است ارزش ساعت ها خیره شدن به خود را دارد! اما هدف از ساخت این پله ها چیز دیگری بوده است . یک راهروی کاملا غیرمنتظره برای دسترسی به محل بازی کودکان که به این شکل معماری شده است.

پله پلاستیکی نیم دایره ای برای کودکان - پله های معلق
پله پلاستیکی نیم دایره ای برای کودکان

 

پلکان معلق با بازتاب های نوری فوق العاده

نقش هایی که این پله ها با نور و انعکاس در فضای اطرافشان ایجاد میکنند، تقریبا مهمتر از خود پله ها هستند! ( حداقل از نظر طراحی و خلاقیت ذهنی ) . این پلکان در بالای یک استخر قرار گرفته اند که راه دسترسی به تراس آقتابی را به وجود آورده اند.

پلکان معلق با بازتاب های نوری فوق العاده - پله های معلق
پلکان معلق با بازتاب های نوری فوق العاده

 

راه پله معلق در طرح آشیانه پرنده

این پله ها قطعا سعی در مخفی کردن ندارند و آنها جالب ترین عنصر در اتاق این خانه هستند. درست مثل یک قفس و آشیانه پرنده، میله های فلزی پرتعداد و شلوغ ، رنگ سفید و آرامش کابینت ها و دیوار هارا خنثی میکند.

راه پله معلق در طرح آشیانه پرنده - پله های معلق
راه پله معلق در طرح آشیانه پرنده

 

پله های مثلثی در خانه شلارد, نیوزیلند

پله های معلق مثلثی سه گانه انتخاب بسیار مناسبی برای یک خانه مدرن و جذاب در نیوزیلند می باشد که توسط معماران Lat Forty Five طراحی شده است. با هر قدم روی این پله ها به فرد توهم شناور بودن دست میدهد .

پله های مثلثی در خانه شلارد, نیوزیلند - پله های معلق
پله های مثلثی در خانه شلارد, نیوزیلند

 

پله های اسپیرال که توسط یک دیوار سفید پشتیبانی می شوند

صاحبان این خانه از سقف فوق العاده بلند در فضا برای ایجاد یک کتابخانه کوچک استفاده می کردند و طبقه دوم را به طبقه اول به وسیله پله ای تقریبا پیچیده که توسط دیواری سفید پشتیبانی می شد، طراحی و معماری کرده اند.

پله های اسپیرال که توسط یک دیوار سفید پشتیبانی می شوند - پله های معلق
پله های اسپیرال که توسط یک دیوار سفید پشتیبانی می شوند

 

پلکان شناور سیاه و سفید در بامپس، پکن

این پله های سفید و سیاه سفید بسیار غیر معمول، یک نمایش بصری از بیرون ساختمان بامپس است که شامل مستطیل های سیاه و سفیدی است که ظاهرا به سبک جِنگا قرار دارند. در معماری این پله های معلق گذر از هر طبقه به طبقه ای ختم میشود که رنگ مخالف طبقه قبلی داشت و در نتیجه این تضاد رنگ ها جلوه های نوری جالبی در هنگام مشاهده از پایین به وجود می آورند.

پلکان شناور سیاه و سفید در بامپس، پکن - پله های معلق
پلکان شناور سیاه و سفید در بامپس، پکن

 

پله های بتنی معلق توسط ایوگن پونس

با استفاده از بتن در پله های شناور ،به نظر میرسد یکبار دیگر قوانین فیزیک در این ساختمان از بین برده شده است. با تصویری که از پله های این مجموعه دیده میشود گویا این پله ها واقعا شناور هستند و نیروی جاذبه روی آن ها تاثیری ندارد!

پله های بتنی معلق توسط ایوگن پونس - پله های معلق
پله های بتنی معلق توسط ایوگن پونس

 

پله های شناور مدرن در اتریش

دو مرحله جداگانه از پله های روبان شکل، که در بالای زمین این ساختمان قرار می گیرند، یک راه پله هنری مدرن و متفاوت در اتریش ایجاد کرده است.

پله های شناور مدرن در اتریش - پله های معلق
پله های شناور مدرن در اتریش

 

پله های سیاه مینیمال توسط اکول

همانند یک طراحی سه بعدی، این راه پله شناور با استفاده از رنگ پایه سیاه در برابر دیوار سفید و ایجاد یک تضاد هوشمندانه و دلنشین ساخته شده است.

پله های سیاه مینیمال توسط اکول - پله های معلق
پله های سیاه مینیمال توسط اکول

 

پله سفید بی نام و نشان در توکیو

به دست آوردن اثر رنگ بندی متضاد از مثال قبلی، در این راه پله در توکیو به همان اندازه برعکس است ! در این راه پله از رنگ سفید مات هم برای دیوار و هم برای پله استفاده شده و عملا پله در نمای دیوار ناپدید می شود.

پله های سیاه مینیمال توسط اکول - پله های معلق
پله های سیاه مینیمال توسط اکول

 

راه پله بامبو توسط Ee دیزاین

پلکان این راه پله که توسط Ee دیزاین معماری شده است به صورت مستقیم و بسیاری از زاویه های دیگر قابل مشاهده نیست و همین ویژگی این پله های معلق را متفاوت از سایرین ساخته است. تنها از چند زاویه خاص این پلکان دیده میشود که نشان دهنده ظرافت در طراحی خاص این پروژه میباشد. زیر پله های این سازه، همانند یک سیستم پشتیبانی عمل میکند که همانند ستون فقرات و به صورت کاملا هوشمندانه بار روی پله ها را به خود جذب میکند.

راه پله بامبو توسط Ee دیزاین - پله های معلق
راه پله بامبو توسط Ee دیزاین

 

همانگونه که در این مقاله خواندید و مشاهده کردید، استفاده از پله های معلق روز به روز در حال افزایش است و ایده ها و سبک هایی که معماران گوناگون برای طراحی و ساخت این نوع از پله ها بکار میگیرند با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند.

گروه معماری و طراحی دکوراسیون معماریان معماری با تکیه بر سالها تجربه کاری در حوزه معماری و ساخت ملزومات خانه و ساختمان های مختلف و با دارا بودن ده ها نمونه کار حرفه ای و جذاب در امر معماری، یک شرکت صاحب سبک میباشد که توسط مهندس آریان مدیریت میشود . شما بازدیدکنندگان محترم این مقاله، اگر مایلید در خانه یا محل کار خود از ایده پله های معلق و راهرو های شناور استفاده کنید ، میبایست از علم و تخصص معماری بهره مند باشید. شرکت معماریان معماری از سال 1386 در زمینه معماری فعالیت میکند و میتواند به شما در ساخت و اجرای صفر تا صد این پروژه کمک کند .

شما همراهان عزیز میتوانید با استفاده از شماره تلفن های مندرج در سایت با مشاوران معماریان تماس گرفته و در رابطه با پروژه ای که دارید با آنها در ارتباط باشید .

 

منبع : weburbanist

 

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

1 نظر