معماریان مگ

۱۰ ایده برای طراحی خانه‌های سبز سازگار با محیط‌ زیست

خانه‌های سبز با استفاده از فرایندی طراحی‌شده‌اند که ازلحاظ زیست‌محیطی و منابع کارآمد هستند. تمام ابعاد خانه از طراحی داخلی تا بیرون، سازگار با محیط‌زیست هستند. حتی عملیات، ساخت و تعمیر و نگهداری که انجام می‌شود به‌طوری است که بر محیط‌زیست تأثیر مخرب نمی‌گذارد. ساختمان‌های سبز که همچنین به‌عنوان ساخت‌وساز سبز یا ساختمان پایدار شناخته می‌شوند، به دوام، اقتصادی، کارایی و راحتی معروف هستند.

با توجه به شرایط اخیر محیط‌زیست، معماران و مهندسین دست‌به‌دست هم می‌دهند تا خانه‌ها و ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست را طراحی کنند. این بخشی از اعتقاد آن‌ها است که به‌عنوان یک حرفه‌ای مسئولیت آن‌ها ایجاد خانه‌هایی است که محیط‌زیست را خراب نکنند. به همین دلیل است که خانه‌های سبز ایجاد می‌شوند.

از مواد قابل بازیافت در محیط‌زیست استفاده می‌کنند و حتی این طراحی مقرون‌به‌صرفه نیز است. یکی دیگر از مزایای خانه‌های سبز میزان راحتی خانه است که برای صاحب‌خانه فراهم می‌کند.همچنین دارای زیبایی متمایزی است که آن را از دیگر طرح‌های خانه جدا می‌سازد. مواردی هستند که طراحان معمولاً هنگام طراحی خانه‌های سبز به آن نگاه می‌کنند. ما در اینجا نگاهی به ده تفکری که می‌توانیم برای طراحی ساختمان‌های سبز بکار ببریم می‌کنیم در ادامه با معماریان همراه باشید.

موقعیت زمین برای ساخت ساختمان‌های سبز

قبل از اینکه شما برای ساخت خانه خود برنامه‌ریزی کنید، باید تعیین کنید که کدام زمین مناسب استفاده شما خواهد بود. اگر ناحیه‌ای که انتخاب کرده‌اید الهام‌بخش شما و سوئیت دلخواه شما بود، پیگیر ان باشید. همچنین باید بتواند فضا را برای دسترسی به نور خورشید، باغ‌ها، حریم خصوصی، آب‌وهوا مناسب فراهم کند. ازآنجاکه یک‌خانه سبز برای همیشه ساخته می‌شود، شما باید به دنبال زمینی که واقعاً دوست دارید باشید. جایی که می‌توانید بیشتر وقت خود را در ان بگذرانید.

موقعیت زمین برای ساخت ساختمان‌های سبز - ساختمان‌های سبز
موقعیت زمین برای ساخت ساختمان‌های سبز

 

جهت‌گیری ساختمان برای ساخت خانه‌های سبز

مهم این است که چگونه خانه خود را در مکان انتخابی خود قرار می‌دهید. اطمینان حاصل کنید که محدوده شرق-غرب هم‌تراز شده باشند و پنجره‌ها به شمال یا شمال راست واقع‌شده باشند. برای مکان‌هایی با هوای گرم، پنجره‌های بزرگ را در سمت شمالی قرار دهید تا هوا را خنک نگه‌دارید و نور را پخش کند.

در سمت جنوب، پنجره‌های کوچک‌تر داشته و سایه‌هایی برای نور مستقیم خورشید با استفاده از سایبان‌ها و سقف کاذب به وجود آورید. برای هوای سردتر، اندازه پنجره‌ها را در سمت شمالی به حداقل برسانید برای جلوگیری از دست دادن گرما و پنجره‌های بزرگ‌تر در سمت جنوب برای خنک شدن اتاق‌ها. نحوه قرار دادن خانه شما بسیار مهم است بنابراین مطمئن شوید که خانه شما به‌اندازه کافی بدون توجه به آب‌وهوا مناسب است.

جهت‌گیری ساختمان برای ساخت خانه‌های سبز - ساختمان‌های سبز
جهت‌گیری ساختمان برای ساخت خانه‌های سبز

 

مصالح ساختمانی

اگر در مورد داشتن یک‌خانه سبز جدی هستید، از موادی استفاده کنید که به محیط‌زیست آسیب نزند. شما می‌توانید سیمان، سرامیک، آجر، آلومینیوم، شیشه و فولاد را به‌عنوان اصلی‌ترین مواد خام برای ساخت خانه خود بکارید. اما، چوب ماده اصلی اولیه برای خانه‌های سبز است اما با توجه به مسئله ورود غیرقانونی و حفظ حریم خصوصی، بهتر است از فولاد و آلومینیوم استفاده شود.

فولاد خفیف می‌تواند برای سقف و دیوار استفاده شود. فولاد خفیف از جنس استیل، سبک‌تر، قوی ترو آسان‌تر قابل‌نصب است شما همچنین می‌توانید از چراغ‌های LED، رنگ‌های غیر سمی، شیشه‌های بازیافتی، کاشی بازیافتی، آلومینیوم بازیافت شده و سایر مواد بازیافتی برای ایجاد ساختمان‌های سبز استفاده کنید.

مصالح ساختمانی - ساختمان‌های سبز
مصالح ساختمانی

 

پنجره

توجه به جنس و نحوه قرارگیری پنجره در خانه‌های سبز مهم است. پنجره می‌تواند از قاب چوبی یا آلومینیومی ساخته شود. آلومینیوم را می‌توان دوباره استفاده کرد، بدون سموم، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، مقرون‌به‌صرفه و بدون مواد سرطان‌زا است. اندازه پنجره‌ها را می‌توان در رابطه با توده‌ای از دیوارها و کف‌هایی که نور مستقیم یا غیرمستقیم را دریافت می‌کنند، تنظیم کنید. سعی کنید جهت باد غالب را تعیین کنید و پنجره‌های گنبدی را در این مناطق ایجاد کنید تا بتوانید یک تهویه طبیعی ایجاد کند.

 

پنجره - ساختمان‌های سبز
پنجره

 

اتاق‌ها

مکان اتاق‌ها را طوری انتخاب کنید که نور طبیعی و هوا در ان در جریان باشد. شما همچنین می‌توانید مقدار گرمای را که ممکن است در برخی از ساعات روز در اتاق خود داشته باشید را در نظر بگیرید. همچنین شما باید نحوه استفاده از اتاق‌ها را در نظر بگیرید تا تعیین کنید که چه مقدار به گرما و سرما در ان اتاق نیاز دارند. در ساختمان‌های سبز توجه به این نکات الزامی است.

اتاق‌ها - ساختمان‌های سبز
اتاق‌ها

 

طرح‌بندی خانه

اکثر خانه‌های سبز طرح‌بندی باز به‌منظور کاهش هزینه ساخت‌وساز دارند. همچنین نور و تهویه را بهبود می‌بخشند. اگر فضای بازدارید، راحت‌تر می‌توانید مبلمان خود را ترتیب دهید. اگر می‌خواهید طبیعت را در برخی از قسمت‌های خانه احساس کنید، می‌توانید آن‌ها را به‌طور مستقیم در یک فضای باز قرار دهید.

 

طرح‌بندی خانه - ساختمان‌های سبز
طرح‌بندی خانه

 

سقف سبز

بام سبز عالی است زیرا کم‌هزینه و جذاب است. استفاده از سیستم سقف سبز می‌تواند عایق اضافی را ایجاد کند که به کاهش مصرف انرژی کمک می‌کند. این را می‌توان در برخی از بخش‌های سقف و یا کل سقف ایجاد کرد. اگر از چمن سبز سقف استفاده نکنید، می‌توانید از طریق کنترل جریان روان آب باران، سیستم‌های زهکشی و سیستم‌های تخلیه ایجاد کنید.

شما می‌توانید آب باران را با استفاده از آبریزشان جمع‌آوری کنید تا بتوان آن را برای شستن لباس‌ها، توالت‌ها، آبیاری گیاهان و مناظر استفاده کرد. اگر شما برنامه‌ریزی برای استفاده از آب باران برای پوشش گیاهی و نوشیدن دارید از آسفالت و ایزو بام استفاده نکنید. استفاده از سقف سبز جزء ویژگی های بارز ساختمان‌های سبز هستند.

 

سقف سبز - ساختمان‌های سبز
سقف سبز

 

مواد دیوار

موادی را انتخاب کنید که بتوانند در مقابل گرمای خورشیدی مقاوم باشند. آجر ساخته‌شده از شن و ماسه، آهک، سیمان و برای ساختمان‌های سبز مفید هستند، آن‌ها در آتش سوزی، جذب گرمای خورشید مقاوم هستند و جذب آب کمی دارند. بعضی از طراحان برای دیوار از سرامیک استفاده می‌کنند که این نیز ماده‌ای خوب است چراکه نیاز به نگهداری آن کم است و می‌تواند ظاهر زیبایی ایجاد کند.

مواد دیوار - ساختمان‌های سبز
مواد دیوار

 

مواد کف‌پوش

بسته به عملکرد مورد نیاز از اتاق، شما می‌توانید از مواد مختلف کف‌پوش مانند سنگ مرمر، پارکت، گرانیت، سرامیک، چوب و بامبو را انتخاب کنید. اما اگر واقعاً می‌خواهید کف‌پوش سازگار با محیط‌زیست باشد، بهتر است از چوب روکش شده و بامبو به‌ویژه برای اتاق‌خواب خود استفاده کنید.

مواد کف‌پوش - ساختمان‌های سبز
مواد کف‌پوش

 

از پانل‌های خورشیدی استفاده کنید

پانل‌های خورشیدی می‌توانند به‌عنوان منبع انرژی الکتریکی شما مورداستفاده قرار گیرند. به‌غیراز جنبه اقتصادی، می‌تواند شمارا از آتش‌سوزی محافظت کنند. پانل‌های خورشیدی روی سقف رو باید به‌طرف شرق تا غرب قرارگرفته باشند تا مطمئن شوید که انرژی خورشید را به‌اندازه کافی دریافت خواهند کرد. اگر هنوز پانل‌های خورشیدی قرار نداده‌اید، اطمینان حاصل کنید که سقف شما با این شرایط طراحی‌شده است. از دیگر ویژگی های ساختمان‌های سبز استفاده از همین قابلیت پانل های خورشیدی است.

از پانل‌های خورشیدی استفاده کنید - ساختمان‌های سبز
از پانل‌های خورشیدی استفاده کنید

 

داشتن خانه‌های سبز و ساختمان‌های سبز، تنها یک‌قدم کوچک برای نجات این سیاره است. علاوه بر ان منافعی حیاتی را نیز برای صاحب‌خانه ایجاد می‌کند. این فقط یک‌راه ساده برای انجام نقش ما در برابر طبیعت است.  این می‌تواند کمک بزرگی برای محیط‌زیست باشد و همچنین با این کار میراثی برای آیندگان بجا می‌زاریم. شرکت معماریان با فعالیت درزمینهٔ معماری، معماری داخلی و دکوراسیون داخلی آماده اجرایی پروژه‌های شماست ازاین‌رو می‌توانید با استفاده از شماره‌های موجود در سایت با مشاورین معماریان در تماس باشید.

منبع: homedesignlover

 

 

 

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر