معماریان مگ

۹ ساختمان که اثربخشی معماری سبز را اثبات می کند

معماری پایدار - 9 ساختمان که اثربخشی معماری سبز را اثبات می کند.
معماری پایدار

معماری سبز یک روش پایدار طراحی ساختمان سبز است که اثرات مخرب بر روی سلامت انسان‌ و محیط زیست را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. این شیوه ی محوطه سازی در ارتفاعات و استفاده از معماری به عنوان وسیله ارتباطی برای آن، ایده ای است که از باغ های معلق شگفت انگیز بابل گرفته شده است. امروزه این باغ ها، بیشتر به شکل روف گاردن و دیوارهای پوشیده با گیاهان در ساختمان ها نمایان می شوند.

اما معماران مدرن شیوه های جدید کاشت گیاهان در ارتفاع را، یا به صورت یک سری تراس های بلند و یا باغ های عمودی که در یک طرف ساختمان رشد کرده، طراحی کرده اند. ویژگی های این پوشش گیاهی سبز نه تنها به کیفیت سازه هایی که آنها را تزئین می کنند، اضافه می کند. بلکه همچنین مزایای سازگاری با محیط زیست مانند تولید اکسیژن، جذب دی اکسید کربن و تهویه و خنک سازی فضای داخلی را به طور طبیعی دارند.

متفکرانی مانند هرتزوگ و مورون، دانیل لیبسکیند، شیگرو بان و بیارکه اینگلس، همه ساختمان هایی را طراحی کرده اند که ساختار و پوشش گیاهی را برای یک معماری یکپارچه ترکیب می کند و ارتباط ما با زمین را به رسمیت می شناسد.

ساختمان جنگل عمودی در ایتالیا - 9 ساختمان که اثربخشی معماری سبز را اثبات می کند.
ساختمان جنگل عمودی در ایتالیا

۱- معماری سبز در میلان، ایتالیا

بوسکوعمودی که به عنوان جنگل عمودی نیز شناخته می شود، مجموعه ای از دو برج مسکونی در میلان است که نماهای آنها کلا با درختان، درختچه ها و گیاهان پوشیده شده است. این ساختمان ها در سال ۲۰۱۴ توسط معماران استفانو بویری ساخته شده اند که دارای مزایای زیست محیطی فراوان، از جمله کاهش دی اکسید کربن هستند.

ساختمان پارک مرکزی در استرالیا - 9 ساختمان که اثربخشی معماری سبز را اثبات می کند.
ساختمان پارک مرکزی در استرالیا

۲- معماری سبز در سیدنی، استرالیا

دیوار باغ یا باغ های عمودی، نمای ساختمان پارک مرکزی را که یکی از دو برج مسکونی مرتفع پروژه است، شکل داده اند. این نمونه معماری سبز، یک مجتمع مسکونی در سیدنی، استرالیا است که توسط آتلیه ژان نوول طراحی و گسترش یافته است. هنر اینستالیشن در فرم بنای این محل زندگی، کار پاتریک بلان (گیاه شناس) است که از ترکیب گیاهان بومی و عجیب و غریب استفاده کرده است. همچنین، دستگاه هایی در این ساختمان تعبیه شده است که میتواند مصرف انرژی را تا ۲۵ درصد کاهش دهد.

 

 

مرکز خرید فیوردالسیو در ایتالیا - 9 ساختمان که اثربخشی معماری سبز را اثبات می کند.
مرکز خرید فیوردالسیو در ایتالیا

۳- معماری سبز در شهر روزانو جنوب میلان، ایتالیا

تقریبا ۴۴،۰۰۰ گونه گیاه، دیوارخارجی مرکز خرید فیوردالسیو را پوشش داده است. این مورد از ساختمان های معماری سبز، یک مرکز خرید در Rozzano، ایتالیا، نزدیک میلان است. در این پروژه ی طراحی شده توسط معمار فرانچسکو بولانی، دیوار زندگی، ساختارداخلی ساختمان را به طور طبیعی خنک نگه می دارد.

کایکسا فوروم مادرید - 9 ساختمان که اثربخشی معماری سبز را اثبات می کند.
کایکسا فوروم مادرید

۴- معماری سبز در مادرید، اسپانیا

پاتریک بلان یک باغ عمودی را در کایکسا فوروم مادرید طراحی کرد. این ساختمان، یک مرکز فرهنگی در اسپانیا است که توسط هرتزوگ و مورون طراحی شده است. یکی از ویژگی های قابل تشخیص سایت این پروژه، باغ گیاه شناسی سلطنتی آن است.

مجتمع مسکونی اشتون مورف - 9 ساختمان که اثربخشی معماری سبز را اثبات می کند.
مجتمع مسکونی اشتون مورف

۵- معماری سبز در بانکوک، تایلند

گیاهان سرسبز و شاداب بالارونده که نمای ساختمان دو برج مسکونی را شکل داده اند، مجموعه اشتون مورف Sukhumvit 38 در بانکوک را تزئین کرده اند. این پوشش گیاهی یکپارچه، کاملا با تراس های پر از درختان و مناطق خصوصی سبز ادغام شده است.

 

 

ساختمان DNA در تایوان - 9 ساختمان که اثربخشی معماری سبز را اثبات می کند.
ساختمان DNA در تایوان

۶- معماری سبز در شهر تایپه ، تایوان

ساختار این پروژه از DNA الهام گرفته شده است. این نمونه معماری سبز، یک ساختمان مسکونی طراحی شده توسط وینسنت کالبوت در تایوان است. این پروژه زمانی که تکمیل شود، ۲۳۰۰۰ گونه درخت در نمای بیرونی پیچیده شده خود در برمی گیرد. برج به نام تائو ژو یین یوان شناخته شده است و برای جلوگیری از آلودگی هوا محیط اطراف به خوبی عمل می کند.

برج اکسیتان فرانسه - 9 ساختمان که اثربخشی معماری سبز را اثبات می کند.
برج اکسیتان فرانسه

۷- معماری سبز در تولوز، فرانسه

با تکمیل این پروژه معماری سبز در سال ۲۰۲۲، برج اکسیتان که توسط معمار دانیل لیبسکیند طراحی شده، یک نوار چرخشی از پوشش گیاهی را نشان می دهد. این ساختمان لیبسکیند با همکاری معمار منظر نیکلاس گیلسول، طراحی شده است. همچنین، ویژگی چرخشی منصر به فرد این پوشش گیاهی، موقعیت آن را در تولوز فرانسه به عنوان یک نشان شهری تعیین کرده است.

ساختمان پله ای نیویورک - 9 ساختمان که اثربخشی معماری سبز را اثبات می کند.
ساختمان پله ای نیویورک

۸- معماری سبز در شهر نیویورک

این ساختمان، بخشی از پروژه توسعه حیاط هادسون در سمت غرب نیویورک است. ساختمان مارپیچی یا پله ای، توسط بیارکه اینگلس طراحی شده که درختان در امتداد یک سری از تراس پله ای آن، صعود خواهند کرد. نوار پوشش گیاهی سبز که در اطراف برج در حال ساخت می پیچد، با رسیدن به طبقات بالاتر باریکتر خواهد شد.

 

 

ساختمان Evergreen کانادا - 9 ساختمان که اثربخشی معماری سبز را اثبات می کند.
ساختمان Evergreen کانادا

۹- معماری سبز در ونکوور، کانادا

ساختمان Evergreen واقع در ونکوور کانادا، برای ادای احترام به معمار آرتور اریکسون طراحی شده است. این خانه تراس بندی شده به صورت پله ای، توسط شیگرو بان طراحی شده است که اولین پروژه معماری وی در این کشور خواهد بود. این ساختمان با مجموعه ای از انواع باغ های پله ای طراحی شده است. ساختمان پس از تکمیل شدن، بلندترین ساختار تایمر ترکیبی خواهد بود.

نتیجه گیری

انسان در طبیعت زندگی می كند و همواره زندگی اش به آن بستگی دارد. امروزه، با گسترش جوامع شهری نیاز به حضور در محیط های طبیعی بیشتر از همیشه شده است. معماری سبز یا معماری پایدار که در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از طراحان و معماران جهان قرار گرفته است، در پاسخ به این نیازجامعه به وجود آمده است.

در واقع معماری سبز، فلسفه معماری است که از منابع انرژی پایدار حمایت می کند و با حفاظت از انرژی، امکان استفاده مجدد از آن را فراهم می کند. معماران سبز نیز در همین راستا، با مفاهیم کلیدی ایجاد یک ساختمان کارآمد و سازگار با محیط زیست دست به طراحی می زنند.

اگر شما نیز یک دوستدار طبیعت و طرفدار ساختمان های پایدار هستید، می توانید محیط های زندگیان را به این شیوه ای معماری بازسازی کنید. شرکت معماریان با تجربه و تخصص در زمینه طراحی و اجرای پروژه های سازگار با محیط طبیعی می تواند شما را خدمت رسانی کند. با مشاوران گروه معماریان از طیق شماره های مندرج در سایت در تماس باشید.

 

منبع: architecturaldigest

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر