معماریان مگ

دکوراسیون شرکت گوگل و سبک کار در گوگل پلکس

گوگل را همگی می‌شناسیم. قوی‌ترین موتور جستجوی جهان که در همه قسمت‌های زندگیمان به ما کمک می‌کند. اما تا به حال دکوراسیون شرکت گوگل را دیده‌اید؟ ساختمان اصلی گوگل واقع در کالیفرنیا که با نام گوگل پلکس نیز شناخته می‌شود، مقر اصلی گوگل در آمریکاست. این ساختمان گوگل دومین دفتر کار گوگل از لحاظ اندازه است و بزرگترین آن در شهر نیویورک قرار دارد.

 

ورودی گوگل پلکس
اندروید لالی پاپ (Lolypop)

 

گوگل در سراسردنیا شعبه دارد و شما می‌توانید در سراسر دنیا ساختمان گوگل را ببینید. در عین حال روال کار و دکوراسیون شرکت گوگل در تمامی شعبات آن شگفتی‌های خاص خود را دارد. به همین دلیل در این مقاله به بررسی متعلقات و دکوراسیون شرکت گوگل، گوگل پلکس واقع در کالیفرنیا، که مقر اصلی گوگل است، می‌پردازیم تا با نوع کار و معماری گوگل پلکس آشنا شوید.

 

دکوراسیون شرکت گوگل شعبه لندن (دفتر کار یوتیوب)
سرسره در دفتر کار لندن

 

گوگل پلکس، اصلی‌ترین ساختمان گوگل

آمریکا، کالیفرنیا، مونتن ویو.

 

نمای ساختمان گوگل از بالا
نمای بالا گوگل پلکس در مونتن ویو

 

شاید به این دلیل ساختمان اصلی گوگل در کالیفرنیا واقع است که پایه گذاران آن لری پیج (Larry Page) و سرگی برین (Sergey Brin) هر در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا (Stanford University) تحصیل کرده‌اند. یا شاید علت آن آب و هوای خوب کالیفرنیا باشد؟

به هر دلیلی معماری و دکوراسیون گوگل پلکس، که در حال حاضر مهم‌ترین مقر گوگل است، جایی بسیار دیدنیست!

 

دکوراسیون شرکت گوگل در فضای باز
مجسمه‌های انواع اندروید‌ها

 

این ساختمان گوگل در سال ۲۰۰۴ افتتاح شده و با نمای شیشه‌ای و زیبایش مورد تحسین فراوان واقع شد. گوگل در گزارش سال ۲۰۱۲ خود اعلام کرد که این سازه ۳.۵ میلیون فوت مربع مساحت دارد. معماری گوگل پلکس و طراحی دکوراسیون شرکت گوگل توسط شرکت معماری کلیو ویلکینسون (Clive Wilkinson Architects) انجام شده است که با الهام از دانشگاه‌ها ساخته شده است. اما این تنها معماری و دکوراسیون شرکت گوگل نیست که حیرت انگیز است و وجود اعجاز در ساختمان گوگل پایانی ندارد و در دیگر مقر‌های گوگل نیز این این شگفتی های متفاوت و بزرگ، وجود دارد.

نام این ساختمان گوگل ترکیبی از دو کلمه گوگل و کامپلکس (Complex)  به معنی مجتمع تجاری تفریحی، ساخته شده است. اما دکوراسیون شرکت گوگل چگونه است که به نام یک ساختمان تجاری تفریحی نامگذاری شده است؟

 

دوچرخه در دفترکار گوگل
دوچرخه برای کارمندان گوگل

 

سرسره در دفترکار گوگل
سرسره به جای پله

 

دکوراسیون شرکت گوگل، مناسب تفریح یا کار؟ مساله این است!

کار کردن در ساختمان گوگل، در هر کدام از شعبه‌های آن رویایی است که همه به آن می‌اندیشند. در طراحی دکوراسیون شرکت گوگل، چه گوگل پلکس و چه هر کدام دیگر از آن‌ها، یک اصل مهم رعایت شده:

با آرامش کار کن و در کنار آن تفریح کن!

شاید به همین علت است که این شرکت آهسته آهسته دنیای اینترنت و نرم‌افزار را از آن خود کرده است. ایده اصلی این نوع مدیریت، از کمپس دانشگاه‌ها گرفته شده است، اما یک دانشگاه فوقالعاده با امکانات فراوان!

بوفه

فروشگاه

بازی های متنوع

و بسیاری بسیار امکانات دیگر که در طراحی دکوراسیون شرکت گوگل به کار رفته است. نظرتان چیست تعدادی از آن‌ها را بررسی کنیم؟

 

استخر توپ در دفترکار گوگل
استخر توپ

 

خودتان باشید! دفتر کار گوگل منحصر به فرد

در دفتر محل کار خود در ساختمان گوگل یا گوگل پلکس، می‌توانید به راحتی خودتان باشید!

میز کار خودتان را خودتان طراحی کنید و در طراحی آن از هر وسیله‌ای که دوست دارید استفاده کنید، بدون اینکه کسی مانع شما شود.

به طور قطع میز کار مناسب سلیقه شما، به شما کمک می‌کند با آرامش و راحتی کار کنید و از توانایی خود در حد اعلا استفاده کنید. به طور خلاصه در دفتر کار خود، شما یک مینی طراح دکوراسیون شرکت گوگل هستید.

لامپ‌های گدازه‌ای، گجت‌های رومیزی، بازی‌های گوناگون، دیگر چه می‌خواهید؟

 

خلاقیت در دفترکار گوگل
همکاری که میز همکارش را کادو گرفته

 

کمک سخت افزاری در کنار شما!

کامپیوتر و یا لپتاپ شما از کار افتاده است؟ در طراحی دکوراسیون شرکت گوگل به این موضوع نیز فکر شده است! خدمات کامپیوتری و سخت افزاری ۲۴ ساعته آماده است تا سیستم شما را تعمیر و یا تعویض کند!

اینگونه لازم نیست گوگل پلکس را ترک کنید، و با این امکانات قطعا دوست هم نخواهید داشت تا آن جا را ترک کنید!

این خدمات فقط در خصوص سیستم کامپیوتری خلاصه نمی‌شود و شما حتی می‌توانید گوشی تلفن همراه خود و یا دیگر قطعات الکترونیکی خود را تعمیر کنید!

 

امکانات ساختمان گوگل
۲۴ ساعته باز است

 

آبتنی درحین کار

ساختمان گوگل برای کارمندان خود استخر هم محیا کرده است! بله درست متوجه شدید! استخر! به همراه غرق نجات‌هایی که آماده به خدمت نشسته‌اند تا کارمندان در استخر‌های ایجاد شده در طراحی دکوراسیون شرکت گوگل شنا کنند و فیزیک خود و روحیه شادشان را حفظ کنند!

وجود استخر در معماری شرکت گوگل
استخر کوچولو‌های گوگل

 

ایده‌هایت را با دیگران در میان بگذار

تخته و برد‌های در گوگلی پلکس وجود دارند که کارمندان می‌توانند در حین استراحت و یا کار به آن‌ها مراجعه کنند و ایده بگیرند و ایده‌های جدید خود را بنویسند.

اینگونه گفتگو‌ها و تبادل اطلاعات موجب می‌شود تمامی کار‌ها به نحو احسنت پیش برود از وقت‌های استراحت هم استفاده مفید شود. وجود این تخته‌ها در دکوراسیون شرکت گوگل ایده‌ایست که بهتر است در تمامی شرکت‌ها از آن الهام گرفته شود.

در این تصویر میبینید که دو تا از کارکنان گوگل در کنار این تخته در حال صحبت و ایده پردازی هستند در حالی که قهوه می‌نوشند.

 

زندگی در گوگل پلکس
دو کارمند قهوه خور

 

بیلیارد در اوقات فراغت

کارمندانی که خسته می‌شوند و قصد استراحت دارند می‌توانند در اوقات فراغت خود به توپ‌ها نیز ضربه بزنند و استرس خود را خالی کنند. بله در دکوراسیون شرکت گوگل میز‌های بیلیارد نیز وجود دارند.

در ساختمان گوگل، در کنار تمام تفریحاتی که فراهم آمده، امکان بازی بیلیارد در کنار دوستان نیز وجود دارد! بازی بیلیارد به خوبی می‌تواند استرس روزانه کارکنان را تخلیه کند.

 

بیلیارد در ساختمان گوگل
بازی بیلیارد

 

موی خوب، روز خوب!

کارمندان گوگل پلکس نیازی نیست نگران این باشند که روزی موهایشان ژولیده باشد. در دکوراسیون شرکت گوگل آرایشگاه نیز وجود دارد تا به کارمندان خدمات ارایه دهد.

انگار گوگل پلکس به نحوی طراحی شده که در صورتی که به ساختمان گوگل وارد شدید نیازی به خارج شدن از آن را نداشته باشید.

این ایجاد اشتیاق بهترین عملکرد هر فرد را به همراه دارد.

 

آرایشگاه در ساختمان گوگل
کوتاهی مو در محل کار

 

توپ و تور

نمای محوطه ساختمان گوگل در کالیفرنیا رو به کوه های زیبای این ایالت، در شهری که به همین نام است، مونتن ویو (Mountain View) –نمای کوه- به شدت زیباست. به همین دلیل است که در فضای باز گوگل پلکس، در دکوراسیون شرکت گوگل، تور والیبال نیز محیا شده است و اکثر کارمندان در عصر‌ها رو به بازی والیبال می‌آورند و در حین بازی و ورزش و تفریح از نمای پیش رویشان در محوطه گوگل پلکس لذت می‌برند.

 

زمین والیبال در معماری گوگل پلکس
والیبال بازی!

 

غذا غذا غذا

شرکت گوگل در مورد غذا به شدت حساس و در عین حال بخشنده است. این شرکت به شدت به غذا اهمیت می‌دهد و بهترین‌ها را برای کارکنانش به محیا می‌کند. در طراحی دکوراسیون شرکت گوگل کافتریایی با امکانات بینظیر محیا شده تا کارمندان گوگل سه وعده در روز غذای لذیذ رایگان دریافت کنند. این غذا هایی که در کافتریای گوگل پلکس سرو می‌شوند کیفیت فوقالعاده‌ای دارند و توسط آشپز‌های عالی تهیه می‌شوند.

کارمندان در حالی غذای خود را میل می‌کنند که سالن با نقاشی‌ها و هنر‌هایی مزین شده است که کار دست کارمندان گوگل است.

 

کافتریا در معماری گوگل پلکس
غذاخوری

 

اتاق کودک

در این اتاق وسایل بازی وجود تا کودکان کارمندان و حتی کارمندان با روحیه کودکانه بتوانند از آن‌ها استفاده کنند و بازی کنند.  در این اتاق انواع بازی‌ها برای انواع سن‌ها موجود است. کارمندان کودکان خود را با فراغ بال به ساختمان گوگل می‌برند و مطمئن هستند به آن‌ها خوش می‌گذرد!

 

اتاق بازی کودک در گوگل پلکس
گیم روم 🙂

 

ماساژ

از این همه فعالیت در گوگل پلکس خسته شدید؟ با ایده‌ی ماساژ موافقید؟

در این ساختمان گوگل کارمندان می‌توانند وقت بگیرند و ماساژ حرفه‌ای دریافت کنند! آن هم در محل کار!

کار، تفریح، استراحت. همه و همه در کنار هم.

 

امکانات گوگل پلکس
ماساژ گرفتن در محل کار

سگتان را هم بیاورید

کارمندانی که سگ دارند می‌توانند سگ خود را به ساختمان گوگل ببرند و حضور این حیوانات بازیگوش و بامزه کاملا آزاد است. اما اگر گربه دوستید خبر بدی دارم. گربه‌ها اجازه ورود به گوگل پلکس را ندارند. شیطنت و بازیگوشی گربه‌ها به قدری زیاد است که حتی مکانی مانند گوگل پلکس هم پذیرایشان نیست.

 

امکانات ساختمان گوگل
سگ در گوگل پلکس

 

در مجموع می‌توان گفت کیفیت زندگی کسانی که در گوگل پلکس کار می‌کنند فوق‌العاده است. از دیگر امکاناتی که در طراحی دکوراسیون شرکت گوگل دیده می‌شود میتوان به گزینه‌های زیر هم اشاره کرد

تعویض روغن

کارواش

خشکشویی

باشگاه ورزشی

کلاس‌های بدنسازی

کلاس‌های برنامه ریزی مالی

کلاس‌های آشپزی

تعمیر دوچرخه

و…

اگر بخواهیم از تمامی امکانات این شرکت برایتان بگوییم ساعت‌ها زمان می‌برد پس تا همینجا اکتفا می‌کنیم.

 

سالن بولینگ در معماری شرکت گوگل
بولینگ روم

 

 

 

معمار پروژه گوگل پلکس

همانطور که پیشتر ذکر شد معماری گوگل پلکس بر عهده شرکت معماری کلیو ویلکینسون (Clive Wilkinson Architects) بود و این شرکت کار خود را به نحو احسنت انجام داد.

در ابتدای این طرح، گوگل قصد داشت در ساخت گوگل پلکس از اتاقک‌ها استفاده کند اما معمار اصلی این پروژه، کلیو ویلکسون، به شدت مخالف بود در مقابل می‌خاواست از شیشه در در دکوراسیون شرکت گوگل استفاده کند. او در مورد اتاقک‌ها اینگونه نظر داد

اتاقک‌ها افتضاح هستند… مثل مرغداری!

او در ادامه توضیح داد

اتاقک‌ها افراد را منزوی و محروم می‌کند و همچنین توهین‌آمیز هستند.

 

معماری شرکت گوگل
نمای شیشه‌ای

 

معمار و طراح دکوراسیون شرکت گوگل در مصاحبه با دیزین (Dezeen) مطرح کرد که چگونه به گوگل کمک کرد تا از ایده‌ی اتاقک‌ها بگذرد و به گوگل پلکس را به شکل مدرنی که امروز میشناسیم در‌آورد، ساختمانی با شهرت جهانی که با اتاق‌های شیشه‌ای، سرسره‌ها و پلکان‌هایی از چوب سخت ساخته شده است.

بعد از گوگل، ویلکینسون، طراحی دفتر کار دانشگاه مککوری (Macquarie) در سیدنی استرالیا را به عهده گرفت. این طراحی جدید او نیز بسیار آوانتگارد بود که بیشتر شبیه یک هتل است تا دفترکار معمولی. ویلکینسون در این باره می‌گوید

یکی از بزرگترین دلایلی که انگیزه ساخت و ایجاد این محیط کار‌های  خوب می‌شود، علاقمند بودن به کسانی است که قرار است برای شما کار کنند.

 

نمای داخلی از معماری شرکت گوگل
دکوراسیون داخلی

 

او امیدوار است این دینامیک این دفتر‌های روشن و باز باعث شود که تمایل کارمندان برای کار کردن در منزل و دور کاری کاهش پیدا کند. و در این مورد اینگونه می‌گوید

مقدار اطلاعاتی که با دیدن چهره مردم و زبان بدن‌ آن‌ها و چشم در چشم شدن با افراد و همچنین شنیدن صدای آن‌ها بدست می‌اید بسیار زیاد است.

می‌توانید مصاحبه کامل را به زبان انگلیسی در وبسایت دیزین (Dezeen) مطالعه نمایید.

معماری شرکت گوگل

شرکت معماری ویلکینسون، در مورد شروع پروژه توضیح می‌دهد.

در قدم اول برای طراحی ساختمان گوگل و دکوراسیون شرکت گوگل، این بود که ساختمان‌های موجود در در کمپس مونتن ویو کالیفرنیا را مورد بررسی قرار دهیم. گوگل این دفترکار خود را از سان میکروسیستمس (sun microsystems) در سال ۲۰۰۳ خریداری کرده بود. این کار نیازمند آنالیز دقیق ساختمان‌های موجود و بررسی شرایط اتصال آن‌ها به یکدیگر بود.

 

نقشه معماری گوگل پلکس
نقشه معماری

 

پس از آن ما این ایده را مطرح کردیم که میتوان طراحی ساختمانهای قدیمی‌تر و دکوراسیون شرکت گوگل را ارتقا داد تا به مجموعه‌ای بهتر دست پیدا کنیم. که با بررسی این ساختمان‌های گوگل پلکس در عین حال که به راه‌ها و امکانات زیادی دست یافتیم به محدودیت‌های فراوانی نیز برخوردیم.

پروسه با یک ابر نقشه مرتب آغاز شد که کل محوطه گوگل پلکس را در بر می‌گرفت. و شامل ورزش خارجی و داخلی، غذاخوری و پارک می‌شد.

اگر به معماری و معماری داخلی علاقمندید می‌توانید از پروژه‌های شرکت معماریان نیز دیدن کنید.

تعدادی از دیگر ساختمان‌های گوگل درآمریکا

 

معماری شرکت گوگل در نیویورک
ساختمان گوگل در نیویورک

 

گوگل در ان اربر (Google Ann Arbor)

گوگل در آتلانتا (Google Atlanta)

گوگل در آستن (Google Austin)

گوگل در بولدر (Google Boulder)

گوگل در کمبریج (Google Cambridge)

گوگل در شیکاگو (Google Chicago)

گوگل در ایروین (Google Irvine)

 

دکوراسیون شرکت گوگل در سیدنی
گوگل در سیدنی استرالیا

 

چکیده

در این مقاله از وبسایت معماریان امکانات و دکوراسیون شرکت گوگل را مورد بررسی قرار دادیم و در مورد معمار ساختمان گوگل و سبک پروژه‌اش کمی توضیح دادیم تا گوگل پلکس، مقر اصلی گوگل را بشناسید و بدانید که معجزه گوگل در کجا اتفاق می‌افتد.

 

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر