معماریان مگ

معرفی 7 گلخانه و خانه شیشه ای

خانه شیشه ای
خانه شیشه ای

خانه شیشه ای | معرفی 7 خانه و گلخانه نامرئی از جنس شیشه

خانه شیشه ای و گلخانه هایی که نمای خارجی آن ها را شیشه تشکیل می دهد، موضوع بحث ما در این مقاله است. یکی از ویژگی های جالبی که در انواع خانه شیشه ای ملموس است، حالت نامرئی است که در این ساختار ها وجود دارد. در این مقاله از سایت آریان، به معرفی و بررسی 7 نمونه خانه شیشه ای پرداخته ایم.

اکثر ما، خانه را به عنوان سرپناه های شخصی خودمان می دانیم و در آن به صورت آزادانه هرطور که می خواهیم زندگی میکنیم، لباس می پوشیم و امورات روزانه را می گذرانیم. اما برای کسانی که در خانه هایی با معماری شیشه ای زندگی می کنند، بودن در خانه همانند زندگی در آکواریوم است؛ به همین دلیل بیشتر خانه های شیشه ای، مکان مناسبی برای زندگی به شمار نمی روند.

اما در مقابل، گلخانه هایی وجود دارند که سر تا سر آن ها را، نمای شیشه ای پوشانده است. این گلخانه ها، هم از نظر اینکه شیشه زیبایی های خاص خود را برای اینگونه فضا ها دارد، و هم از نظر نوردهی مناسب برای پرورش گیاهان خود، از آن استفاده می کنند. شما دوستان عزیز و همراهان گرامی آریان معماری می توانید تا پایان این مقاله همراه ما باشید و اگر نظر یا پیشنهادی راجع به این مطلب یا دیگر بخش های سایت داشتید، از طریق نظرات انتهای مطلب به اطلاع ما برسانید.

 

خانه شیشه ای فیلیپ جانسون

مسلما مشهورترین خانه شیشه ای که توسط معمار مرحوم فیلیپ جانسون طراحی شده، محل اقامت خود است که در سال 1949 ساخت آن به پایان رسید. هنگامی که این خانه شیشه ای تکمیل شد، فیلیپ جانسون آن را به عنوان یک پیروزی و یک نمونه قوی در سبک معماری شیشه ای مورد ستایش قرار داد. این پروژه با نمای فوق العاده و شیوه ساخت بی نظیری که دارد، در سال 1997 به عنوان اثر ملی شناخته شد. هم اکنون این خانه شیشه ای در شهر کنتیکت واقع شده و بازدید از آن برای عموم بازدید کنندگان آزاد است.

خانه شیشه ای فیلیپ جانسون - خانه شیشه ای
خانه شیشه ای فیلیپ جانسون

خانه شیشه ای در جنگل

این خانه جذاب و جالب، در یک جنگل در شهر کارویزاوا ژاپن ساخته شده است. دیوارهای شیشه ای این ساختمان با چوب هایی به یکدیگر متصل شده اند که باعث مراقبت از این شیشه ها نیز می شود. جالب است بدانید تا قبل از اینکه این سازه در این مکان ساخته شود، این مکان منطقه ای تاریک و بی روح بود؛ اما معماران موفق شدند با ساخت این خانه، نه تنها این مکان بلکه محیط اطراف را نیز تحت تاثیر قرار داده و از آن بی روحی و ناخوشایندی در آورند.

خانه شیشه ای در جنگل - خانه شیشه ای
خانه شیشه ای در جنگل

 

معماری شیشه ای قدیمی

این خانه شیشه ای در کریستیانا ، کپنهاگ، ثابت می کند که معماران قدرتمند و حرفه ای، تنها کسانی نیستند که می توانند ساختارهای شیشه ای زیبا را تولید کنند. این ساختمان از مواد انبار شده ساخته شده و دیوارهای شیشه ای خارجی آن، از پنجره های قدیمی تشکیل شده است.

فریم های قدیمی پنجره این خانه، شخصیت و جذابیت منحصر به فردی را برای ابن خانه به ارمغان آورده است. از آن جا که اغلب خانه های شیشه ای و سازه هایی که از شیشه به عنوان عنصر سازنده نمای خارجی استفاده می کنند، دارای معماری سرد و بی روح هستند، این خانه بر خلاف سایر سازه ها از معمار گرم و دلنشینی برخوردار است.

معماری شیشه ای قدیمی - خانه شیشه ای
معماری شیشه ای قدیمی

گلخانه گرمسیری شیشه ای

گلخانه ای گرمسیری در یک جزیره ی ژاپنی، نمونه ای فوق العاده از گلخانه های شیشه ای مدرن و جذاب در دنیا است. این ساختار از سه گنبد ساخته شده است که سر تا سر این ساختار گسترده را احاطه کرده اند. این سازه شیشه ای در سال 1988 به بهره برداری رسید و امروزه در آن نمونه های قابل توجهی از گیاهان مختلف از جمله بامبو و گیاهان گوشت خوار پرورش داده می شود.

گلخانه گرمسیری شیشه ای - خانه شیشه ای
گلخانه گرمسیری شیشه ای

 

خانه شیشه ای مدرن

خانه شیشه ای مشهور دیگری که در این مقاله به آن اشاره کرده ایم، این خانه است. این خانه به دست معمار مشهور، ون در رُه، در اواخر دهه 1940 میلادی ساخته شده است. این سازه، خانه یک دکتر برجسته اهل شیکاگو است که به سفارش وی ساخته شد. این سازه، در زمان خود شاهکاری در طراحی مدرن بود و هنگامی که ساخت آن تکمیل شد، صاحب خانه و معمار آن متوجه استقبال خوب مردم مختلف از آن شدند. خانه فرانس ورث در حال حاضر یکی از جاذبه های گردشگری ملی به شمار می رود که بازدید کنندگان می توانند از آن بازدید کنند.

خانه شیشه ای مدرن - خانه شیشه ای
خانه شیشه ای مدرن

گلخانه کریستالی

در این نمونه، یک باغ گیاه شناسی در کوریتیبا، برزیل، را مشاهده می کنید به این گلخانه عظیم تبدیل شده است. این سازه شیشه ای، شبیه به کاخ کریستال لندن است. همچنین این باغ و گلخانه، از سال 1991 میلادی فعالیت می کنند و در طول این مدت به یکی از محبوب ترین جاذبه های شهر کوریتیبا برزیل تبدیل شده است.

گلخانه کریستالی - خانه شیشه ای
گلخانه کریستالی

 

خانه شیشه ای مشهور فرانسه

این خانه شیشه ای در پاریس، نمونه ای بی نظیر و به یاد ماندنی از معماری مدرن با استفاده از شیشه است. هنگامی که این خانه در اواخر دهه 1920 خریداری شد، مستاجر طبقه بالا از فروش خانه خود اجتناب کرد. مالک جدید طبقه بالا را روی جک هایی قرار داد و سه سطح پایین تر را تخریب کرد تا فضا را برای ساختن این خانه شیشه ای آماده کند. این گنجینه فرانسوی، هم اکنون جزو سازه های معروف این کشور به شمار می رود و دانشجویان مختلف زیادی برای مطالعه و تحقیق از آن بهره می برند.

خانه شیشه ای مشهور فرانسه - خانه شیشه ای
خانه شیشه ای مشهور فرانسه

 

منبع : weburbanist

 

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر