معماریان مگ
۱۰ راهکار برای زیباسازی باغچه ، روف گاردن و فضاهای سبز خانه

۱۰ راهکار برای زیباسازی باغچه ، روف گاردن و فضاهای سبز خانه

اگر می خواهید صبح ها که پنجره اتاق تان را باز می کنید، با منظره ای زیبا از طبیعت و گل های رنگارنگ روبرو شوید و لبخند بر لبتان آید توصیه می کنیم این مطلب را بخوانید و برای زیباسازی باغچه ، حیاط، روف گاردن و فضاهای سبز خانه تان اقدام کنید. امسال زمستان سردی نبود اما هم چنان ما منتظر تابستان بودیم؛ بهار آمده است.

در تمام جهان نورورز و عید های پاک جشن گرفته شد. امسال خیلی از صاحبان باغچه بدون آمادگی به تابستان نزدیک می شوند. این مطلب را برای کسانی که برای زیباسازی باغچه هایشان برنامه ریزی دارند، نوشته ایم.

۱۰ راهکار برای زیباسازی باغچه ، روف گاردن و فضاهای سبز خانه و حیاط

بدون اینکه هزینه هنگفتی کنید یا بدون اینکه به تاسیسات بزرگ نیاز باشد، می توانید تغییراتی در باغچه حیاط یا فضاهای سبز خانه تان به وجود آورید. بعد از این تغییرات، نشستن با مهمان هایتان و شب نشینی در باغچه های با صفای خانه تان بعد از شام یا هنگام عصر، برای شما بسیار خوش آیند خواهد بود. این راهکارها برای شما بسیار جذاب خواهند بود؛ خب برویم سراغ معرفی راهکارهایی برای زیباسازی باغچه و روف گاردن و فضاهای سبز خانه:

از چمن مصنوعی برای زیباسازی باغچه استفاده کنید.

استفاده از چمن مصنوعی، یکی از آسان ترین راه های سبز کردن و زیباسازی باغچه شماست. البته که جای چمن طبیعی را نخواهد گرفت، ولی در این اواخر چمن های مصنوعی به بازار عرضه شده اند که خیلی طبیعی جلوه می کنند و تفاوت چندانی با چمن طبیعی ندارند. خصوصا اگر ساختار فیزیکی باغچه شما برای کاشتن چمن مناسب نیست، یا وقت رسیدگی به چمن ها را ندارید و یا کسی نیست که شما را در این کار کمک کند، چمن مصنوعی بهترین چاره باغچه شماست.

 

زیباسازی باغچه ، روف گاردن و فضاهای سبز خانه

در زمستان هم از باغچه تان استفاده کنید.

با یک درخت کاملیا در باغچه تان، دیگر مرزی بین زمستان و تابستان باقی نمی ماند! همانطور ککه در عکس می بینید در یک کلبه شیشه ای با اسکلت فلزی، در زمستان هم می توانید آرامش بودن در طبیعت را تجربه کنید. این مکان زیبا، فقط برای نشستن نیست و از آن می توان برای گذاشتن خوراکی ها و نوشیدنی ها واشیایی که نباید در هوای سرد باشند، استفاده کرد؛ و یا حتی گل وگیاهانی که نباید در سرما قرار بگیرند.

زیباسازی باغچه ، روف گاردن و فضاهای سبز خانه

نقش گلدان های چینی در زیباسازی باغچه سرسبز شما

اگر به صنایع دستی علاقه دارید، گلدان چینی گزینه خوبی برای شما هستند. این گلدان ها هم چنان که از عناصر زیبایی شناسی به شمار می آیند، از وسایل کاربردی باغچه نیز هستند. در گلدان هایی که از بتن ساخته شده و با سرمیک های چینی پوشیده شده، هر نوع گیاهی که دوست داشته باشید، می توانید بکارید و را در جای مناسبی از باغچه قرار دهید تا یکنواختی چمن ها را از بین ببرید. پس یادتان باشد که گلدان های چینی نقش بسزایی در زیباسازی باغچه شما ایفا می کند.

زیباسازی باغچه ، روف گاردن و فضاهای سبز خانه

از طرح های کلی برای زیبا سازی باغچه استفاده کنید

حالا نویت یک راهکار عالی برای خاص بودن و ایجاد تنوع در باغچه است! بین سکو و چمن های باغچه می توانید با استفاده از سنگ ها و شن ها، یک محدوده و منطقه مستقل برای نشستن و استراحت، ایجاد کنید. برای فهمیدن اثر زیبایی که این کار در باغچه شما خواهد گذاشت به عکس زیر نگاه کنید.

زیباسازی باغچه ، روف گاردن و فضاهای سبز خانه

برگشتن به گذشته ها

اگر در خانه تان چیزهای دور ریختنی دارید که می خواهید از شرشان خلاص شوید، یکبار دیگر فکر کنید! شاید بتوانید این اشیا را با یک ایده خلاقانه به وسایل کاربردی باغچه تبدیل کنید. اشیای آلومینیومی که از مادر بزرگتان برای شما رسیده یا گلدان های قدیمی و شکسته و یا حتی مبل های راحتی رنگ و رو رفته می تواند یک مبلمان راحتی و در سبک رترو برای باغچه تان باشد و به زیباسازی باغچه کمک می کنند.

زیباسازی باغچه ، روف گاردن و فضاهای سبز خانه

زیباسازی باغچه ، روف گاردن و فضاهای سبز خانه

مبلمان های جدید در زیباسازی باغچه

عوض کردن مبلمان و وسایل باغچه یا روف گاردن یکی از راه های ساده ایست که می تواند تغییرات بزرگی در زیباسازی باغچه ی خانه تان، پدید آورد. می توانید از مبلمان هایی که از برگ درختان بامبو طبیعی ساخته شده استفاده کنید؛ اما اگر دنبال راه های ارزان تر هستید می توانید از مبلمان های حصیری که همه جا نیز در دسترس هستند و قیمت مناسب تری دارند، استفاده کنید.

مبلمان جدید در زیباسازی باغچه فضاهای سبز خانه

مبلمان جدید در زیباسازی باغچه فضاهای سبز خانه

منظره های زشت را بپوشانید.

هرچند که کلمه باغچه یادآور طبیعت و سرسبزی است، اما گاهی نیز منظره های زشتی از شهر، در باغچه ها دیده می شود. برای مثال جعبه های خالی، کیسه های زباله و وسایل باغ و … می توانند منظره های نا خوش آیندی در گوشه باغچه شما به وجود آورند. یک از راه های کم هزینه و در عین حال بسیار زیبا، استفاده از دیوار سبز یا پنل های گیاه مصنوعی، که در شکل زیر نشان داده می شود می باشد.

 

ستفاده از دیوار سبز یا پنل های گیاه مصنوعی در زیباسازی باغچه

ستفاده از دیوار سبز یا پنل های گیاه مصنوعی در زیباسازی باغچه

ترکیب گل ها یا کاکتوس ها در یک گلدان

برای مثال همانطور که در عکس می بینید، از این کاکتوس های مکزیکی یا هر نوع کاکتوس هایی که بنابر سلیقه تان می توانند در کنار همدیگر قرار بگیرند، استفاده کنید و آنها در یک گلدان بزرگ در کنار هم بکارید. هم چنین می توانید از گل های رنگارنگی که فکر می کنید قرار گرفتن آنها کنار هم هارمونی زیبایی خواهد داشت، استفاده کنید. البته که استفاده از کاکتوس هایی که نیازی به آبیاری ندارند، آسان تر است.

استفاده از کاکتوس های مکزیکی در زیباسازی باغچه و حیاط

استفاده از کاکتوس های مکزیکی و گل های زینتی در زیباسازی باغچه و حیاط

پیاده رو های خلاقانه در باغچه

یکی از نگرانی کسانی که باغچه خانه شان اکثر اوقات در معرض بارش باران قرار دارد، گلی شدن باغچه و سخت شدن رفت و آمد در این گونه مواقع، در باغچه است. برای این مشکل باید یک پیاده رو در باغچه تان بسازید. برای این کار یک عالمه ایده خلاقانه و کاربردی وجود دارد که شما می توانید با توجه به سلیقه خودتان و هزینه که می خواهید بکنید، یکی را انتخاب کنید. و هم پیاده روی در فصل های بارانی را آسانتر کنید و هم به زیباسازی باغچه کمک کنید.

پیاده رو های خلاقانه برای زیباسازی باغچه و حیاط

طرح های گل

دیدن این منظره ای که در عکس می بینید، در باغچه خانه خودتان لذت بخش می بود؟ می توانید حدس بزنید که این کار بسیار سختی خواهد بود. اما این راه ساده ای دارد؛ کافیست فرش های گل آماده ای را که در بازار وجود دارد، بخرید و در حیاط خانه یا باغچه تان بگذارید  و آنها را آبیاری کنید! این امر آشکار است که گل ها تاثیر مثبتی بر روان انسان دارند و ناخودآگاه روحیه شما را بالا می برند؛ پس استفاده از انواع و اقسام این گل ها را برای زیباسازی باغچه هایتان را فراموش نکنید.

طرح های گل برای زیباسازی باغچه ، روف گاردن و فضاهای سبز خانه

حالا تصور کنید با در نظر گرفتن این راهکارها یک باغچه زیبا در حیاط خانه تان ساخته اید و هر روز می توانید آن را تماشا کنید، چه صبح که از خواب بیدار می شوید و پنجره را باز می کنید و چه شب ها که خسته از سر کار می آیید و به دنبال یک مکان برای کمی آرامش هستید؛ مطمئن باشید این باغچه ها بهترین گزینه برای شماست!

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

 

 

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر