معماریان مگ

آتش بازی در خانه با استفاده از نقطه مرکزی دکوراسیون

نقطه مرکزی دکوراسیون
نقطه مرکزی دکوراسیون

نقطه مرکزی دکوراسیون | نقطه کانونی دکوراسیون و نقش آن در طراحی داخلی

نقطه مرکزی دکوراسیون نقطه ای است که بیشترین نگاه ها به سمت آن معطوف می شود. برای ایجاد نقطه کانونی دکوراسیون و اصول آن با ما در این مطلب همراه باشید.

 

آشنایی با نقطه کانونی دکوراسیون

آشنایی با نقطه کانونی دکوراسیون
آشنایی با نقطه کانونی دکوراسیون

نقطه مرکزی، یکی از مهم ترین نقاط در دکوراسیون هر خانه است. به زبان ساده می توان گفت نقطه مرکزی همان نقطه ای از خانه است که به محض ورود به خانه، با آن مواجه شده و نظر شما را جلب می کند. این بدین معنی است که اگر وارد دکوراسیونی شدید و هیچ نقطه ای نظر شما را در دکوراسیون جلب نکرد، نشان می دهد آن خانه دارای نقطه کانونی نمی باشد و این امر یک ضعف بزرگ برای دکوراسیون به شمار می رود.

نقطه مرکزی دکوراسیون، به نوعی شخصیت کلی دکوراسیون خانه شما را نشان می دهد و می تواند به شما در زیباتر شدن دکوراسیون خانه تان کمک زیادی کند. در این بین، ما با یک سوال روبرو می شویم؛ آیا نقطه مرکزی در دکوراسیون اهمیت دارد؟ ما در این مطلب از معماریان مگ سعی کرده ایم به این سوال پاسخ داده و شما را با اهمیت و مزایای وجود نقطه مرکزی در دکوراسیون بیشتر آشنا کنیم.

 

چگونگی ایجاد نقطه مرکزی در دکوراسیون

چگونگی ایجاد نقطه مرکزی در دکوراسیون
چگونگی ایجاد نقطه مرکزی در دکوراسیون

 

نقطه مرکزی، چیزی نیست که بتوان با آگاهی قبل اجرا و طراحی نمود. این نقطه در دکوراسیون در اغلب موارد به صورت ناخودآگاه ایجاد می شود و گاهی اوقات نیز صاحبان دکوراسیون می توانند با کمک گرفتن از طراحان دکوراسیون، بخشی از خانه خود را به نوعی طراحی نمایند که آن بخش به عنوان بخش مرکزی یا نقطه مرکزی خانه شان ایجاد شود. اهمیت نقطه مرکزی در دکوراسیون خانه بدین معنی است که اگر دکوراسیون شلوغ یا کم ارزشی دارید، با کمک نقطه مرکزی دکوراسیون می تواند بازدیدکنندگان خانه را برای لحظاتی هم که شده از دکوراسیون ضعیف خانه تان دور کرده و توجه آن ها را به یک نقطه خاص که از ارزش و جذابیت بالاتری برخوردار است معطوف نمایید.

 

 

برای ایجاد نقاط مرکزی در دکوراسیون چه کارهایی لازم است؟

قبل از هر چیز باید بدانید که نقاط مرکزی می توانند یک وسیله ی تزیینی، چشم انداز و یا حتی یک شومینه باشند. پس نباید صرفاً ذهن خود را به نوع خاصی از وسایل محدود نمایید، بلکه از آینه یا کاناپه ای زیبا به این منظور بهره برداری از نقطه مرکزی دکوراسیون استفاده کنید. یک دکوراسیون منزل حرفه ای بر اساس نقطه ی مرکزی و محوری آن محیط اجرا می گردد. امکان دارد شما علاقه ای به صرف هزینه جهت خرید وسایل تازه نداشته، و قصد ذخیره کردن پس اندازتان را نمایید.
در این حالت بهتر است نقطه مرکزی را انتخاب، و شروع به چیدمان دیگر قسمت های محیط داخلی خانه حول محور آن نمایید. در ادامه این مطلب ایده هایی جذاب برای ایجاد یک نقطه کانونی خوب و زیبا در خانه معرفی کرده ایم.

 

اصلی ترین مزیت های وجود نقطه کانونی در دکوراسیون

اصلی ترین مزیت های وجود نقطه کانونی در دکوراسیون
اصلی ترین مزیت های وجود نقطه کانونی در دکوراسیون

 

اصلی ترین و مهم ترین مزیتی که نقاط کانونی در دکوراسیون خانه شما می توانند داشته باشند، تمرکز بر ایده های مورد علاقه شماست؛ به گونه ای که شما می توانید با کمک نقطه کانونی، آن بخش از دکوراسیون که از نظر شما ایده خوبی در آن به اجرا در آمده و یا ایده شخصی خودتان است، در معرض نمایش بازدیدکنندگان و مهمانان خانه تان قرار دهید. به بیانی دیگر، شما با استفاده از نقطه مرکزی دکوراسیون، خواهید توانست روح و شخصیت مورد علاقه خود را برای دکوراسیون منزل تان ایجاد نموده و از آن لذت ببرید.

همانطر که می دانید، فضای اطراف و فضایی که مهمانان در آن وجود دارند تاثیر زیادی روی رفتار آن ها خواهد گذاشت. اولین منظره ای که مهمانان در خانه با آن روبرو می شوند، شَمایی کلی از دکوراسیون و نوع خانه شما در ذهن آن ها حک خواهد کرد. فرض کنید یک نقطه مرکزی جذاب و در عین حال کلاسیک در خانه خود ایجاد کرده و افراد به محض ورود به خانه، با آن روبرو می شوند. در این صورت مهمانان قبل از اینکه با شما وارد صحبت شده و معاشرت داشته باشند، با شخصیت شما و خانه تان به بهترین شکل ممکن آشنا شده و طبیعتا ارتباط بیشتری و بهتری با شما برقرار خواهند کرد.

 

 

قسمت هایی که دوست ندارید را حذف کنید!

شما با کمک نقطه کانونی می توانید آن بخش از دکوراسیون خانه که از نظر شما جذابیت بیشتری داشته و می تواند نماینده خوبی برای کل دکوراسیون باشد را در معرض دید قرار دهید؛ همین موضوع، به صورت برعکس نیز صدق می کند. به شکلی که شما می توانید با کمک نقطه مرکزی دکوراسیون آن بخش از فضای داخلی تان که علاقه ای به آن ندارید را از معرض دید بازدیدکنندگان دور کرده و به فضای خود تم اختصاصی بدهید. می توان گفت نقطه مرکزی، به نوعی تفکرات و سلایق شخصی شما را در دکوراسیون داخلی خانه تان در معرض نمایش قرار می دهد و از این جهت می تواند بین شما و محیط خانه تان ارتباط بیشتری برقرار سازد.

 

ایده های خاص برای ایجاد یک نقطه کانونی عالی

اگر دکوراسیون داخلی شما فاقد نقطه کانونی می باشد، اصلا نگران نباشید. ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون کار سختی نیست و شما می توانید با استفاده از عناصر مختلف دکوراسیون و فاکتورهایی همچون نور و رنگ یک نقطه کانونی جذاب در دکوراسیون خانه تان ایجاد نمایید. مثال های گوناگونی از ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون برای شما وجود دارد. در این قسمت، ایده هایی برای ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون را به شما عزیزان خواهیم گفت.

ایده اول: خرید لوستر

خرید لوستر
خرید لوستر

 

شما می توانید با خرید یک لوستر تجملاتی و زیبا، به همراه چند لامپ که ترکیب نوری خوبی را ارائه می کنند، یک نقطه کانونی خوب و کاربردی ایجاد نمایید. لوستر در خانه شما نه تنها می تواند از نظر زیبایی برای شما مثمر ثمر باشد، بلکه از نظر روشنایی و کاربرد آن در نورپردازی نیز جایگاه بالایی دارد. اگر مایل به خرید انواع لوسترهای باکیفیت و جذاب هستید، می توانید به فروشگاه معماریان مراجعه کرده و از محصولات گوناگون این فروشگاه دیدن نمایید.

ایده دوم: فرش های ایرانی

فرش های ایرانی
فرش های ایرانی

 

فرش های ایرانی، یکی دیگر از ملزوماتی هستند که می توانند به عنوان نقطه مرکزی دکوراسیون استفاده شوند. این محصولات، جذابیت و کیفیت بسیار بالایی داشته قادر خواهند بود شگفتی سازِ خانه شما باشند. در کنار فرش ایرانی، می توانید از مبلمان سبک مختلف استفاده نمایید تا دکور داخلی اتاق نشیمن را بیش از پیش زیبا کنید.

ایده سوم: میز تلویزیون

میز تلویزیون
میز تلویزیون

 

میز تلویزیون، همیشه از قسمت هایی بوده که بیشترین توجهات را در خانه به خود اختصاص داده است. در مقالات گذشته معماریان به بررسی دکوراسیون میز تلویزیون به طور کامل و مفصل پرداختیم و در این بخش، می خواهیم آن را به عنوان نقطه کانونی دکوراسیون خانه تان معرفی نماییم. شما می توانید از اکسسوری هایی همچون تابلوهای کوچک، تندیس و مجسمه، شلف و قفسه بندی های دیواری و موارد دیگر در کنار میز تلویزیون استفاده کرده و فضایی تحسین برانگیز برای دکوراسیون داخلی تان ایجاد نمایید.

ایده چهارم: ایجاد فضایی سنتی ایرانی

ایجاد فضایی سنتی ایرانی
ایجاد فضایی سنتی ایرانی

 

ایده آخری که در این قسمت به شما خواهیم گفت، ایده ایرانی-سنتی است. در بسیاری از خانه های مدرن ایرانی، جای خالی فرهنگ و دکوراسیون اصیل ایرانی خالی است. شما می توانید با خرید یک تخته چوبی و قرار دادن آن در کنج خانه تان، فضایی سنتی و جذاب را ایجاد نمایید. تخته هایی که نمونه های آن را در انواع سفره خانه و رستوران های سنتی دیده ایم. روی این تخته ها فرش و قالیچه قرار گرفته و تزئینات جانبی مخصوصی در کنار آن قرار می گیرد. بدین ترتیب، شما نه تنها دارای نقطه کانونی خاص و جذاب در خانه خود شدید، بلکه صاحب فضایی عالی و آرامش بخش برای استراحت در خانه خواهید شد.

 

 

نتیجه نهایی: نقطه مرکزی دکوراسیون یک پدیده کاملا شخصی

ما در این مقاله، به نقش و اهمیت نقطه کانونی در دکوراسیون اشاره ای کردیم. در طول مطلب شما را با این پدیده در دکوراسیون آشنا کرده و راجع به آن اطلاعات تکمیلی ارائه نمودیم. در انتهای مطلب، به شما ایده هایی را گفتیم که می توانید از آن ها الهام گرفته و در خانه خود استفاده نمایید. از آنجایی که دکوراسیون خانه و نوع چیدمان آن یک مسئله کاملا شخصی و اختصاصی است، بنابراین شما قادر خواهید بود از صدها ایده دیگر که خودتان تشخیص می دهد خوب است یا بد، به گونه ای استفاده نمایید که نقطه مرکزی دکور شما را تشکیل دهد.

اگر مایلید کار طراحی دکوراسیون خانه تان که طراحی نقطه مرکزی نیز جزوی از آن محسوب می شود به دست متخصصین این حوزه انجام شود، از طریق شماره های مندرج در سایت با شرکت معماریان در ارتباط باشید. همچنین در صورت نیاز به محصولاتی که به عنوان ملزومات اصلی و یا اکسسوری های جانبی در دکوراسیون و نقطه مرکزی استفاده می شود، می توانید به فروشگاه معماریان به آدرس Memarian.org/Shop مراجعه و از محصولات متنوع فروشگاه ما بازدید نمایید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر