معماریان مگ

بررسی سبک معماری سیال یا غیر خطی

معماری سیال
معماری سیال

معماری سیال | سبک مدرن معماری غیر خطی | بررسی سبک معماری سیال و پروژه های آن

معماری سیال سبکی مدرن و جذاب در طراحی نمای خارجی و معماری داخلی سازه ها است که در آن، ابعاد سازه به صورت مایعاتی شکل گرفته طراحی و ساخته می شود. سبک معماری سیال سبکی است که در سال های دور مورد استفاده بشر قرار گرفته و امروزه نیز معماران مشهور زیادی از آن استفاده می کنند. در این مطلب به بررسی معماری سیال پرداخته ایم.

 

مقدمه ای بر مقاله معماری سیال: از معماری سیال یا غیر خطی چه می دانید؟

واژه سیال، واژه ای است که در معنای عام، به معنی ماده شکل پذیر استفاده می شود. مایعات، جزو گروه سیالات هستند به طوری که برای مثال اگر مقداری آب را داخل یک ظرف بریزیم، شکل ظرف را به خود می گیرد. از جمله عنصرهای دیگر طبیعی که رفتار سیال از خود نشان می دهند، می توان به گردباد و تپه های شنی اشاره نمود. هرکدام از این عناصر، یک حالت خاص از سیالیت را نشان می دهند. واژه سیال در علم معماری و دکوراسیون، به حالتی از معماری خارجی و داخلی گفته می شود که در آن، نمای پروژه حالتی دارد که گویا شکل یک مایع را به خود گرفته است.

این سبک از معماری که در نمونه کارهای شرکت معماریان نیز به وفور قابل مشاهده است، از ابتدا که علم معماری تشکیل شد، به وجود آمد. حتی قبل از آن، در سازه ها و سرپناه هایی که از انسان های نخستین به جا مانده است، حاکی از آن است که حالت سیالیت در آن ها وجود داشته است.

مقدمه ای بر مقاله معماری سیال
مقدمه ای بر مقاله معماری سیال

 

 

معماران فعال در معماری غیر خطی یا سیال

با پیشرفت علم‌ معماری، معماران و طراحان دکوراسیون بسیاری در سرتاسر جهان به انجام پروژه های خود به کمک معماری سیال یا غیر خطی‌ کردند. این سبک، پیش فرض ها و ویژگی های سخت تری نسبت به سایر سبک ها دارد. به همین دلیل معمارانی که از این سبک استفاده می کنند، می بایست تبحر و مهارت بسیار زیادی در امر معماری داشته باشند.

شاید بتوان مهم ترین ویژگی ای که باعث محبوبیت این سبک در میان مردمان شده است را زیبایی بی بدیل و جلوه چشم نواز سبک سیال دانست. دیوار و سقف هایی موج دار که نور را به طرز شگفت انگیزی بازتاب می کنند، نظر هر بازدید کننده ای را به خود جلب می کند.

از این رو، معماران و طراحان دکوراسیون زیادی در سرتاسر دنیا از این سبک برای سازه های خود استفاده می کنند. معماران مشهوری همچون زاها حدید، پاتریک شوماخر، فرانک گری، سانتیاگو کالاتراوا و صدها معمار اسم و رسم دار دیگر، از جمله کسانی می باشند که دارای نمونه کار معماری سیال یا غیر خطی هستند. در گذشته های دور نیز، مصریان از این سبک به صورت دست و پا شکسته ای استفاده می کردند.

معماران فعال در معماری غیر خطی یا سیال
معماران فعال در معماری غیر خطی یا سیال

 

 

معماری سیال یا غیر خطی چه ویژگی هایی دارد؟

با رشد و توسعه علم معماری، معماران و طراحان دکوراسیون در سرتاسر دنیا تلاش کردند سبک های مختلف معماری را دچار تغییر و تحول کنند. از جمله سبک هایی که دچار تغییرات شد، سبک سیال بود.

یکی از تغییراتی که سبک سیال یا غیر خطی دچار آن شد، تغییر “پیروی عملکرد از فرم” به “پیروی فرم از عملکرد” بود. بدین معنی که فرم یک سازه، مقدم بر عملکرد آن بوده و می توان مانورهای بیشتری روی معماری یک سازه داد. در معماری سیال یا غیرخطی، ابتدا سازه فرم گرفته و ساخته می شود، سپس بخش ها و عملکردهای آن مشخص می شود. اینکه بخواهیم به صورت هم زمان، هم فرم و هم عملکرد یک سازه را طراحی و انجام دهیم، کمی سخت و گاها غیر ممکن است.

از این رو در بسیاری از سبک ها ابتدا عملکرد بخش ها در نظر گرفته می شود و سپس نمای ظاهری سازه بر اساس آن ساخته می شود. اما در معماری سیال این گونه نیست و یکی از مهم ترین وجه تمایز آن با سایر سبک ها به شمار می رود. نرم افزارهای متعددی جهت طراحی پیش طرحی از سازه سبک سیال وجود دارد که با گشت و گذار در مقالات سایت، می توانید با آن ها آشنا شوید.

معماری سیال یا غیر خطی چه ویژگی هایی دارد؟
معماری سیال یا غیر خطی چه ویژگی هایی دارد؟

 

 

معماری سازه های شما در سبک معماری سیال

سبکی مدرن و متفاوت

توسط مهندسین مجرب شرکت معماریان

044-33472342

 

استفاده از معماری سیال یا غیر خطی در ایران

معماری سیال یا غیر خطی در ایران رواج خیلی زیادی ندارد. این سبک، از جمله سبک هایی است که بکارگیری آن تبحر و مهارت بسیار بالایی می خواهد. به همین دلیل معماران کمی در داخل ایران به این سبک می پردازند. از جمله مراکز معماری که این سبک را در طراحی دکوراسیون داخلی، معماری نمای خارجی و معماری داخلی به کار می گیرد، شرکت معماریان است. این شرکت از سال ۱۳۸۶ در زمینه طراحی دکوراسیون و معماری به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

در طول این مدت، پروژه های زیادی توسط مهندسین این شرکت انجام شده که حاصل این پروژه ها، تبدیل شرکت معماری آریان به یک شرکت مطمئن و صاحب سبک است. این شرکت جزو معدود شرکت هایی است که در ایران پروژه هایی با معماری سیال را ثبت و انجام داده است. اگر شما هم می خواهید سازه هایتان با سبک سیال ساخته شود، با استفاده از شماره های سایت با اپراتورهای ما در ارتباط باشید تا از شرایط کار مطلع شوید.

معماری سیال یا غیر خطی
معماری سیال یا غیر خطی

 

 

بررسی اجمالی معماری سیال و مشخصه های آن

معماری سیال یا غیر خطی، سبکی است که از گذشته های دور وجود داشت اما زمان زیادی سپری شد تا مردم با این سبک آشنا شده و آن را قبول کنند. امروزه معماران زیادی در سرتاسر دنیا به طراحی پروژه های خود با استفاده از سبک سیال می کنند. این سبک در ایران خیلی شناخته شده نیست و شرکت های معدودی به انجام پروژه ها با این سبک می کنند. شرکت آریان از جمله این شرکت ها است. به کمک سبک سیال می توان اجسام و فرم های پویایی را به تصویر کشید.

از این رو این سبک در حال گسترش می باشد و این احتمال وجود دارد در سالیان آتی، سبک سیال جزو سبک های پر استفاده قرار بگیرد. نرم افزارهای معماری، کار را برای معماران بسیار آسان کرده اند. به طوری که با ارائه پیش طرح ها به کمک این اپلیکیشن ها، به راحتی می توان از نمای سازه ای که قرار است ساخته شود مطلع شد. معماران مشهور زیادی از جمله زاها حدید از این سبک استفاده می کنند و همین امر می تواند برچسبی بر اعتبار سبک سیال باشد. در ادامه، نمونه کارهای سبک سیال در ایران که توسط شرکت معماری آریان ارائه شده است را معرفی و بررسی خواهیم کرد.

بررسی اجمالی معماری سیال و مشخصه های آن
بررسی اجمالی معماری سیال و مشخصه های آن

 

 

استفاده از سبک معماری سیال در شرکت معماریان

معماری شناسه و هویت بنا است و هر بنایی در کنار یکدیگر معماری شهری را تشکیل میدهد و نوع معماری شهری نشان دهنده فرهنگ و اصالت یک جامعه است ، از این رو بسیار هائز اهمیت است که طراح معمار با توجه به نوع کاربری ساختمان ( مسکونی ، ویلایی ، تجاری ، اداری و ….) طراحی معماری را با توجه به معماری شهری و خواست کارفرما انجام دهد، در مبحث معماری وجه هنری کار، سنگینی بیشتری نسبت به سایر عوامل دخیل در آن را دارد. و خلق یک اثر هنری توسط طراح معمار در قالب کار مهندسی و فنی نمود بیشتری پیدا می کند، به ویژه امروز معماری به لحاظ معیار های روانشناسی اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

از این رو ما نگرش خلاقانه و هنری را در کنار مباحث علمی و راسیونال مطرح می کنیم. و سعی داریم تا بیشترین نزدیکی و هماهنگی را بین طراحی و تعلقات ذهنی و روحی مشتریانمان ایجاد کنیم.

برخی از نمونه کارهای شرکت آریان عبارتند از:

طراحی معماری و دکوراسیون داخلی مجتمع تفریحی ورزشی المپیک بابل

طراحی معماری و دکوراسیون داخلی مجتمع تفریحی ورزشی المپیک بابل
طراحی معماری و دکوراسیون داخلی مجتمع تفریحی ورزشی المپیک بابل

فرم معماری و هندسه طرح مذکور به شکل کاملا روان و جریان حرکت سیال طراحی شده است، در واقع هندسه و کانسبت اصلی این طراحی معماری از تحرک در ورزش ، خصوصا از ورزشهای آبی که بیانگر موج آب است گرفته شده و این کانسبت محتوای ورزش را با معماری بنا پیوند داده است.

برای مشاهده عکس های بیشتر و جزئیات این نمونه کار، کلیک کنید

 

طراحی معماری و نمای ساختمان مسکونی در سیرجان

طراحی معماری و نمای ساختمان مسکونی در سیرجان
طراحی معماری و نمای ساختمان مسکونی در سیرجان

طراحی نمای ساختمان مذکور در سال ۱۳۹۴ توسط گروه معماریان به انجام رسید و اجرای کامل آن در سال ۱۳۹۵ به پایان رسید، بنا به درخواست کارفرما طراحی معماری ، نما ، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی آن به صورت کاملا مدرن و متفاوت از ساختمانهای مجاور و معماری شهری به انجام رسید.

برای مشاهده عکس های بیشتر و جزئیات این نمونه کار، کلیک کنید

 

طراحی معماری و نمای بیرونی تالار عروسی در کاشان

طراحی معماری و نمای بیرونی تالار عروسی در کاشان
طراحی معماری و نمای بیرونی تالار عروسی در کاشان

تالار عروسی مینوسای کاشان در سال ۱۳۹۳ توسط گروه معماریان طراحی و اجرا شد ، از آنجا که کارفرما خواهان یک معماری مدرن بود ، طراحی آن به صورت مدرن ، خاص و کاملا متفاوت از تالارهای موجود در این شهر انجام شد و خوشبختانه بازدهی بسیار مطلوبی از طرف عموم مردم به همراه داشت.

برای مشاهده عکس های بیشتر و جزئیات این نمونه کار، کلیک کنید

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر