تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
راهنمای نگهداری از ماهیان آکواریومی | معرفی 10 نمونه از ماهی های تزیینی جذاب

راهنمای نگهداری از ماهیان آکواریومی | معرفی 10 نمونه از ماهی های تزیینی جذاب

ماهی های تزیینی
ماهی های تزیینی

  در این مقاله از مجله وب سایت دکوراسیون داخلی معماریان قصد داریم شما را با راهنمای نگهداری از ماهیان آکواریومی آشنا کنیم. اگر مقاله قبلی ما با عنوان راهنمای خرید آکواریوم را مطالعه کرده باشید، با اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با مهمترین فاکتورهای نگهداری از گیاهان آبزی آشنا شده اید. ماهیان آکواریومی و ماهی های تزیینی اصلی ترین دلیل زیبایی هر آکواریومی هستند، پس آگاهی به روش های نگهداری از آنها می تواند بسیاری از دغدغه های شما را در رابطه با کیفیت سلامت آکواریومتان تضمین نماید.

در نگهداری گیاهان آبزی و ماهیان آکواریومی جزئیات زیادی وجود دارد و علاوه بر آن، روش های نگهداری از هر گونه تا گونه بعد متفاوت خواهد بود؛ اما در این بین مواردی عمومی نیز وجود دارند که با رعایت آنها می توانید خیال خود را از پایدار بودن چرخه حیاتی و اکوسیستم آکواریومتان راحت کنید.

 

ماهی های تزیینی
ماهی آکواریوم

 

 

دو گونه اصلی ماهیان آکواریومی و ویژگی های اصلی آنها

پیش از هر چیز باید بدانید که تمامی ماهیان آکواریومی و ماهی های تزیینی به صورت عمومی به دو گروه ماهیان آب شور و شیرین تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این گونه ها ویژگی ها و شرایط نگهداری خاصی دارند که پیش از راه اندازی آکواریوم و یا خرید هر گونه تجهیزاتی، کاملا باید به آنها آگاه باشید. به طور کلی بهتر است بدانید ماهیان آب شیرین دارای مقاومت بیشتری نسبت به شرایط دشوار محیطی بوده و ضمنا راه اندازی اکوسیستم مورد نیاز این گروه از ماهی های تزیینی بسیار آسان تر است.

در طرف دیگر ماهیان آکواریومی آب شور قرار دارند که زیبایی و جذابیت به مراتب بیشتری نسبت به گونه های آب شیرین داشته اما نگهداری از آنها بسیار دشوارتر است. به شما توصیه می کنیم برای شروع و راه اندازی یک آکواریوم، با گونه آب شیرین شروع کرده و پس از کسب تجربه به سراغ راه اندازی آب شور بروید.

 

ماهی های تزیینی
ماهی آب شور

 

 

ماهیان آکواریومی آب شیرین به چه تجهیزاتی نیاز دارند ؟

 • تانک آکواریوم با ظرفیت حداقل 60 لیتر برای کوچکترین آکواریوم تزیینی ممکن
 • آب تصفیه شده با PH مناسب
 • فیلترهای فیزیکی و شیمیایی مربوط به آکواریوم آب شیرین
 • گیاهان آبزی متناسب با آکواریوم آب شیرین
 • بستر سازی استاندارد با خاک آکواریوم

 

ماهی های تزیینی
آکواریوم ماهی

 

 

ماهیان آکواریومی آب شور به چه تجهیزاتی نیاز دارند ؟

 • تانک آکواریوم با ظرفیت حداقل 100 لیتر و فضای کافی برای ماهی های تزیینی آکواریوم آب شور
 • آب دریا یا آب حاوی نمک دریا با میزان شوری متناسب ( حدودا 30 ppt )
 • بستر سازی به وسیله ماسه، خاک آکواریوم و صخره های مرجانی
 • فیلترهای حرفه ای و دقیق ویژه آکواریوم آب شور
 • سیستم روشنایی و لامپ های مربوطه

 

ماهیان آکواریومی
ماهیان آکواریومی

 

 

 

 

چند نکته مهم در رابطه با نگهداری از ماهیان آکواریومی و ماهی های تزیینی

برای آن که همیشه بتوانید از زیبایی های آکواریوم خود لذت ببرید، چاره ای جز آشنایی با برخی از اصول نگهداری از گیاهان آکواریومی و ماهی های تزیینی ندارید. شما باید انواع گونه های ماهیان آکواریومی را بشناسید و پس از آن اقدام به انتخاب و قرار دادن آنها در آکواریوم مشترک کنید.

در میان ماهیان، انواع گونه های گوشت خوار و گیاه خوار وجود دارند. برخی از ماهیان صلح جو بوده و برخی دیگر دائما در حال تهاجم به دیگر ماهیان می باشند. در این بین، انواع ماهی های تزیینی آب گرم و آب سرد نیز وجود دارد. به صورت عمومی به شما توصیه می کنیم در هنگام خرید ماهیان آکواریومی یا ماهی های تزیینی به نکات زیر توجه ویژه ای داشته باشید :

 

ماهیان آکواریومی
ایده ای جالب در طراحی آکواریوم

 

 

 • دقت در انتخاب و خرید گونه های سازگار با یکدیگر :

ماهیان آکواریوم شما علاوه بر امکان آسیب پذیر بودن نسبت به شرایط محیطی ناپایدار، می توانند برای یکدیگر نیز تهدید به حساب بیایند. پس پیش از هر چیز به خاطر داشته باشید که هرگز گونه های گیاه خوار و گوشت خوار و مهاجم را در یک آکواریوم قرار ندهید. زیرا ماهیان مهاجم به سرعت دست به حمله به دیگر ماهیان صلح جو و آرام تر می زنند. ضمنا بسیاری از ماهیان آکواریومی و ماهی های تزیینی وجود دارند که با خوردن برگ ها و ساقه های گیاهان آکواریومی، زیبایی و طراوت آنها را نابود می کنند. اگر برای اولین بار قصد راه اندازی یک آکواریوم را دارید، پیش از انتخاب گونه ها حتما با یک کارشناس آگاه در زمینه انتخاب ماهی های تزیینی آکواریوم خود مشورت کنید.

 

ماهیان آکواریومی
دقت در انتخاب گونه

 

 

 • ماهیان آکواریومی آب گرم و سرد نمی توانند در کنار یکدیگر زندگی کنند :

ماهیان آکواریومی علاوه بر گونه های آب شیرین و شور، به دو دسته ماهی های آب گرم و آب سرد نیز تقسیم بندی می شوند. نگهداری این دو گونه در کنار هم به راحتی می تواند موجب بروز بیماری در میان آنها شود. در هنگام انتخاب و خرید ماهی های تزیینی حتما اطلاعات کافی در رابطه با شرایط زیست آنها و به ویژه دما و نور مورد نیازشان کسب نمایید.

 

ماهیان آکواریومی
دقت در دمای نگهداری

 

 

 • هر کدام از ماهی های تزیینی نیازمند فضایی کافی و اختصاصی برای خود هستند :

زیبایی یک آکواریوم، به تنوع موجودات زنده درون آن اعم از ماهی های تزیینی و انواع گیاهان آبزی است. برای آنکه بتوانید یک آکواریوم زیبا و سلامت داشته باشید، باید شرایط و فضای مورد نیاز رشد انواع جانداران آکواریومتان را فراهم نمایید. پیش از هر چیز به نسبت حجم تانک آکواریوم و تعداد ماهی های خود توجه کنید و پس از آن این نکته را در نظر بگیرید که برخی از ماهی ها پر تحرک تر بوده و نیاز به فضای کافی و تقریبا آزاد برای شنا کردن دارند. در این بین فراموش نکنید که ماهیان گوشت خوار نسبت به ماهی های تزیینی گیاه خوار، دارای رشد سریع تری بوده، در نتیجه از روز اول مخزنی را خریداری کنید که بتواند حداقل تا چند سال پاسخگوی فضای موجودات زنده آکواریوم شما باشد.

 

ماهی های تزیینی
فضای مناسب آکواریوم

 

 

10 گونه از ماهیان آکواریومی و ماهی های تزیینی محبوب:

این ماهی یکی از محبوب ترین انواع ماهی های تزیینی است و علاوه بر زیبایی و رنگ های متنوع و جذاب، شرایط نگهداری آسانی نیز دارد.

 

ماهیان آکواریومی
ماهی تترانئون

 

ماهیان آکواریومی
ماهی تترانئون

 

ماهیان آکواریومی
ماهی تترانئون

 

 

 • ماهی گورامی :

این ماهی آرام و گیاه خوار تقریبا با تمامی ماهیان آکواریومی شما کنار آمده و بسیار راحت از هر غذایی تغذیه می کند.

 

ماهی های تزیینی
ماهی گورامی

 

ماهی های تزیینی
ماهی گورامی

 

ماهی های تزیینی
ماهی گورامی

 

 

 • ماهی دم شمشیری :

دم شمشیری ها اولین انتخاب برای خریداران تازه کار آکواریوم است. این ماهی نیز به هیچ وجه بد غذا نبوده و نسبت به بسیاری از گونه های ماهی های تزیینی دارای مقاومت قابل توجهی است.

 

ماهیان آکواریومی
ماهی دم شمشیری

 

ماهیان آکواریومی
ماهی دم شمشیری

 

ماهیان آکواریومی
ماهی دم شمشیری

 

 

 • کت فیش یا ماهی لجن خوار :

هیچ آکواریومی بدون این ماهی کامل نیست. این گونه از ماهیان آکواریومی بدون کوچکترین دردسری برای شما، به صورت دائم مشغول پالایش و نظافت فضای آکواریوم شما هستند.

 

ماهیان آکواریومی
ماهی لجن خوار

 

ماهیان آکواریومی

 

ماهیان آکواریومی

 

 

 • آنجل ماهی :

همان طور که از اسم این ماهی برمی آید، ظاهری بسیار زیبا داشته و به علت گیاه خوار بودن می توانید آن را در کنار بسیاری از گونه های ماهی های تزیینی قرار دهید.

 

ماهی های تزیینی
آنجل ماهی

 

ماهی های تزیینی

 

 

 

 

 

 

 • ماهی مولی :

این ماهی دوست داشتنی و کوچک از دیگر گونه های ماهیان گیاه خوار آب های شیرین بوده و دارای گونه ها و انواع متعددی است.

 

ماهی های تزیینی
ماهی مولی

 

 

ماهی های تزیینی

 

ماهی های تزیینی

 

 

 • ماهی زبرا :

یکی دیگر از انتخاب های محتاطانه برای آماتورها، ماهی زبرا است. این ماهی گیاه خوار و تخم گذار به صورت گروهی زندگی کرده و حرکت هماهنگ آنها در آکواریوم فوق العاده و چشم گیر است.

 

ماهیان آکواریومی
ماهی زبرا

 

ماهیان آکواریومی
ماهی زبرا

 

 

ماهیان آکواریومی

 

 

 • ماهی گلد فیش :

این ماهی محبوب، بهترین انتخاب در میان انواع ماهیان آکواریومی سرد زی است. این ماهی ها نیز دارای مقاومت و سازگاری زیادی بوده و کمترین دردسر را برای صاحب آکواریوم ایجاد خواهند کرد.

 

ماهی های تزیینی
ماهی گلد فیش

 

 

ماهی های تزیینی

 

ماهی های تزیینی

 

 

 • ماهی گوپی :

اگر به دنبال یکی از ارزان ترین، مقاوم ترین و در عین حال زیباترین ماهیان آکواریومی آب شیرین هستید، حتما چند ماهی گوپی هم به آکواریوم خود اضافه کنید.

 

ماهیان آکواریومی
ماهی گوپی

 

ماهیان آکواریومی

 

ماهیان آکواریومی

 

 • ماهی دانیوس :

ماهی دانیوس از گونه های همه چیز خوار است، البته ممکن است این ماهی به برخی از ماهیان گیاه خوار کوچک تر از خود حمله کند. غذای محبوب این ماهی سبزیجات بوده و به علت شرایط نگهداری آسان، از گونه هایی است که خریدن آن را به شما توصیه می کنیم.

 

ما هی های تزیینی
ماهی دانیوس

 

ما هی های تزیینی

 

ما هی های تزیینی

 

 

دانلود pdf این مقاله

 

امیدواریم با ارائه این این سری مقالات توانسته باشیم شما را با مهمترین سرفصل های دکوراسیون داخلی منزل آشنا کرده باشیم. در فروشگاه تخصصی معماریان شما می توانید انواع محصولات دکوری را با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا خریداری نمایید.

 

 

فروشگاه اینترنتی معماریان

 

مسعود

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا