معماریان مگ

ضد حریق چیست؟|دکوراسیون خانه با پوشش های ضد حریق

ضد حریق(fireproofing) در طول تاریخ اتش سوزی در داخل و خارج خانه یک مشکل بسیار بزرگی برای زندگی بشر بوده است و با تولید انواع پوشش های ضد حریق به مقداری زیادی جلوی این مشکل گرفته شده است. با خواندن این مقاله که در اختیار شما قرار داده ایم میتوانید انواع پوشش های ضد حریق را بشناسید و در دکوراسیون خانه با پوشش های ضد حریق امنیت خانه خود را بافزایش دهید.

ضد حریق
پوشش های ضد حریق

پوشش ضد حریق چیست؟

what is fire proofing ?

پوشش های ضد حریق تجهیزاتی مانند گچ و سیمان و … دارند.  یک عایقی است که در مقابل حریق و دمای بالا مقاومت کرده و اجازه نمی دهد در مدت زمان کمی اتش شعله ور شود یعنی به دلیل مقاومت زیادی که در برابر حرارت دارد ضریب رسانایی گرمایی بسیار پایینی دارد انتقال حرارت در سازه را کاهش داده و باعث زمان تاخیر در فروپاشی سازه در حدود ۴ تا ۵ ساعت در برابر حریق می‌شود که این امر می تواند بسیار کار آمد باشد و این زمان فرصت کافی را برای اطفای حریق توسط نیرو های آتش نشانی فراهم می سازد. 

ضد حریق
تفاوت میزان مقاومت پوشش ها ضد حریق و معمولی

 

تفاوت پوشش های ضد حریق و معمولی

وقتی در ساختمان از پوشش های ضد حریق استفاده نمیکنیم یا از پوشش های معمولی در ساختار ساختمان خود استفاده میکنیم در زمان اتش سوزی خطر های بسیار زیادی ساختمان ما را تحدید میکند از جمله که ساختمان ما بسیار سریع شروع به ریزش کرده و شیشه ها یا دیوار ها بسیار سریع حتی قبل از رسیدن اتش نشانی به محل نابود شده و از بین می روند ولی اگر ما از پوشش های مناسب و استاندارد در ساختمان و دکوراسیون خانه استفاده کنیم خطرهای ناشی از اتش سوزی را بسیار کم کرده و زمان اتش سوزی را کم میکنیم یعنی محیط کمتری اسیب دیده و از بین میرود و زمان بیشتری برای فرار از اتش را به افراد داخل ساختمان میدهیم. وقتی ما زمان بیشتری داریم یعنی میتوانیم منتطر رسیدن تیم اتش نشانی شویم تا هر چه سریع تر اتش سوزی را مهار کنند.

ضد حریق
پوشش های ضد حریق برای محافظت از دنیا

انواع پوشش های ضد حریق در دنیا

 • پوشش های ضد حریق معدنی
 • رنگ های منبسط شونده
 • بردها و پنل های ضد حریق
 • پوشش‌های ضد حریق بر پایه مواد معدنی نسوز
 • پوشش‌های ضد حریق پایه آبی حجیم شونده
 • تینر ضد حریق پایه حلالی
 • فوم مقاوم در برابر اتش سیلیکونی
 • درز گیر‌های مقاوم در برابر حریق (Profiles Fire)
 • چسب های ضد حریق (Block Fire)

پوشش های intumescent

پوشش های intumescent در دمای پایین خنثی میباشند اما به طور معمول یک واکنش شیمیایی پیچیده ای در دما ۲۰۰الی ۲۵۰ سانتی گراد اتفاق می افتد در این دما خواص فولاد تحت تاثیر قرار نمیگیرد. پوشش  هایintumescent را میتوانیم به ۲خانواده گسترده تقسیم کنیم: فیلم نازک و فیلم ضخیم. مواد فیلم نازک بر پایه حلال و اب هستند وعمدتاً در ساختمان  های اتش نشانی مورد استفاده قرار میگیرند.

محصولات Intumescent از یک سری مواد شیمیایی معلق در یک اتصال دهنده ساخته شده است. مواد شیمیایی واکنش نشان می دهند و بخارات فوم را تشکیل می دهند. کربنیزاسیون رخ داده و فوم اغلب به مواد عایق سیاه و سفید به نام char.تبدیل می شود.

ضد حریق
رنگ های ضد حریق

رنگ های ضد حریق

‌رنگ های ضد حریق از نظر دیداری هیچ فرقی بارنگ های معمولی ندارد و در دمای معمولی اتاق نیز خنثی بوده ولی در زمان آتش سوزی ۴۰ الی ۵۰ برابر حال معمولی درمی اید و یک حالت حفاظ برخود میگیرد که یک عمل شیمیایی است. رنگ های ضد حریق ۱۸۰ دقیقه در سطح های مختلف تست شده و موفق بوده اند. در سطح های اهنی رنگ های ضد حریق به مدت ۴۵ الی۱۸۰ دقیقه مقاومت میکند. چون اصلی ترین کار رنگ های ضد حریق این است ک دمای زیادی به اهن وارد نشود و در زمان اتش سوزی چون رنگ تغیر شکل داده و منبسط میشود امکان دارد از اهن جدا شود ک این عمل بسیار خطر ناک است.

و یکی از بزرگ ترین مشکلات رنگ که در طول دما می تواند برطرف شود این است که می تواند تغیرات دما بر روی فولاد را تحمل کند. خطوط بین لایه رنگ بازدارنده آتش و سطح فولاد است.

ضد حریق
پنل های و پانل های ضد حریق

برد ها و پنل های ضد حریق

این مواد فضای کمی را گرفته و ضخامت کمی دارند از مقاومت بالایی برخوردار هستند و امکان به پایان رساندن را به اجرا می‌دهند. جنس این مواد از سیلیکات کلسیم بوده و در مقابل رطوبت و باران مقاوم هستند. این مواد روی تیر ‌ها و تیر برق ها قابلیت اجرا ندارد. در بازیابی این مواد ترمیم و ساپورت بسیار سخت است.

ضد حریق
پوشش های ضد حریق پاشیدنی

پوشش‌های ضد حریق بر پایه مواد معدنی نسوز

این پوشش ها مواد بسیار کم وزن و مقاوم در برابر گرما و اتش هستند از پرلیت و دولومیت ساخته شده اند و اکثر کاربران این مواد ها را با این نام ها میشناسند و خرید میکنند. و چون این مواد میزان رسانایی پاینی به گرما دارند و مقاومت بالایی در برابر اتش دارند یعنی ضد حریق میاشند. و دارای۶۰ الی ۲۴۰  دقیقه تاخیر در برابر حریق دارند.

این پوشش ها دارای ۱۱ سانتیمتر زخامت و به وسیله پاشیده شدن مستقیم بر روی سطوح اجرا میشوند. و از توری ‌های فلزی گالوانیزه ذر بالای ۱۱ سانت پوشش به عنوان تقویت استفاده شده و انواعی از پوشش ‌ها که تا‌کنون به بازار مصرف کننده ارائه شده، در زیر درج شده است:

 •  ضد حریق معدنی بر پایه ورمیکولیت
 •  ضد حریق معدنی بر پایه گچ
 • سیستم‌های (Board)
 • عایق‌های صوتی یا اکوستیک (Acoustic)
 • سیستم‌های نگه دارنده حریق (Fire Stop)

پوشش های ضد حریق پایه ابی حجیم شونده

این نوع پوشش ها چون از خود درزمان اتش سوزی گازی پخش نمیکنند و به عنوان یک عایق مورد استفاده قرار میگیرند که بیشتر در بیمارستان ها و محیط های عمومی که سربسته هستند اجرا میشوند و بر روی فلز و چوب و گالوانیزه استفاده می شوند که این نوع پوشش هنگام اتش سوزی یا دمای بالا پف کرده و یک ساختار فوم فشرده را تشکیل میدهد ک حدودا ۲ سانتی متر بوده که اجازه نمی دهد گرمابه سطح فولاد وارد شود و باعث دیرتر سوختن چوب میشود.

ضد حریق
تینر ضد حریق

تینر ضد حریق پایه حلالی

این مواد برای تمیز کردن و شستن رنگ ها و ایزار هایی که برای رنگ امیزی مورد استفاده قرار می گیرند است و اسپری ها استفاده شده و غیر از این جهت رقیق کردن رنگ های ضد حریق برای رسیدن به غلظت مناسب جهت اعمال رنگ مورد نظر استفاده می شود. که یک رنگ شفاف داشته و یک حالت فیزیکی مایع دارد و بسته بندی ان ها  ۱لیتر و یک گالتی و ۲۰ لیتری است

توجه: اگر تینر با چشم شما برخورد کرد ان را به مدت ۱۵ دقیقه با اب شسته و به فورا پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر تینر با پوست شما برخورد داشت ان را با اب و صابون بشویید.

ضد حریق
فوم های ضد حریق

فوم مقاوم در برابر اتش سیلیکونی

این نوع پوشش ها باعث بند امدن دود میشوند و فوم سیلیکونی اتش بند بوده و در برابر اتش ۲۴۰ دقیقه میتواند مقاومت کند و به صورت بتونه داخل درز ها کشیده شده و اجازه نمی دهد اتش پخش شود و دود از یک فضا به فضای دیگری سرایت کند و بیشتر در بازار به صورت کارتریج های۳۱۰ میلی لیتری است. و این فوم چسیندگی خوبی بر روی مصالح خانگی دارد و به خوبی به اجر سنگ و بتن چسبندگی دارد.

نحوه استفاده: اول قسمتی که قرار است فوم کشیده شود را تمیز کرده و گرد و غبار ها را گرفته و کمی محل را مرطوب میکنیم تا اگر حتی گرد و غباری هم وجود داشته باشد از بین رود تا فوم بهتر به محل مورد نظر چسبندگی داشته باشد. سپس فوم را مانند بتونه بر روی سطح کشیده و فوم را با ماله صاف میکنیم.

نکته:یکی از روش هایی که باعث میشود شما در امنیت بیشتری باشید نصب کردن ددکتور اعلان حریق در خانه و محل کار شما است که ان نیز یک ضد حریق یا هشدار دهنده حریق است

ضد حریق
تجهیزات های علام حریق

اعلام حریق

یک سیستم که دارای چند سیستم دیگر در داخل خود است و دارای سنسور هایی است که وقتی دود یا اتش را تشخیص دهد به همراه تجهیزات صوتی و بصری حریق را علام  میکند. هشدار هایی که فعال میشوند را میتوان با زنگ های موتور دار و یا بوق های قابل نصب بر رود دیوار انتخواب کرد. و یا میتوانیم برای راحت تر تخلیه کردن محیط از بلنگو ها استفاده کنیم. که میتوانیم از قبل میزان صدای بلندگو ها را تنظیم کنیم و در بعضی کشور ها مانند اروپا و امریکا این صدا ها باهم متفاوت هستند.

ضد حریق
شروع کننده دستگاه اعلام حریق

در اعلام حریق اغاز کننده ها به صورت دستی شروع به کار میکنند که در قسمت بالا یکی از ان ها را میتوانید مشاهده کنید. منبع تغذیه اعلام حریق ها ۱۲۰-۲۴۰ ولتی از برق شهری است. و منبع تغذیه ثانویه در زمانی فعال میشود که منبع اصلی از کار افتاده باشد ان زمان از باطری های تکی اسیدی مهروموم شده استفاده میشود ک ان باطری یا ذر ذاخل کنترل پنل یا در خارج ان قرار میگیرد .

ضد حریق
شیشه خای ضد حریق

شیشه های ضد حریق

یک نوع استاندارد ایمنی برای ساختمان های شما است که وظیفه جلوگیری از حریق و جلوگیری از گسترش حریق را انجام میدهد. شیشه های معمولی در دمای ۱۰۰ الی ۱۲۰ درجه سانتی گراد می شکند و باعث بالا رفتن دمای محیط میشوند که این باعث سوختن کل محیط و ریختن سقف میشود(در قسمت بسته) ولی اگر پنجره های ساختمان از شیشه های ضد حریق استفاده کنیم به مدت ۶۰ دقیقه شیشه ها سالم مانده و نمی گزارند اکسیژن وارد محیط شود.

این امر باعث میشود که ما ۶۰ دقیقه یا ۱ ساعت زمان بیشتری برای تخلیه محیط و خاموش کردن اتش داشته باشیم که این بسیار زمان عالی برای تخلیه محیط است و با نشکستن شیشه ها دمای محیط با سرعت بسار کمتری بالا رفته و بسیار راحت تر میتوان اتش را کنترل کرد.

مزایای استفاده از شیشه های ضد حریق:

 • مقاومت درمقابل ضربه و دزدی
 • عایق صدا
 • مقاومت بالا در برابر گرما
 • خورد نشد در زمان وارد شدن دمای بسیار بالا
 • کنترل خورشیدی

نتیجه

با استفاده از مصالح ضد حریق در دکوراسیون داخلی و خارجی خانه به میزان زیادی میتوان خطرات ناشی از اتش سوزی راکم کرد.امنیت خانه خود را بالا برده و از جان و مال خود حفاظت کرد.

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر