فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

اصول فنگ شویی در چیدمان و دکوراسیون داخلی خانه

فنگ شویی یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای ایجاد دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمانهای مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شود؛ تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت “چی” داشته باشد. مهم‌ترین چیزهایی که باید رعایت کرد، پرهیز از بی نظمی و هرگونه انباشتگی، استفاده از رنگهای مناسب، خطوط منحنی، در نظر گرفتن جهت‌های مناسب می باشد. عناصر نقش بسیار مهمی در فنگ‌شویی ایفا می‌کنند این عناصر ۵ گانه چینی عبارتند از: چوب، آتش، خاک، فلز، آب.

 

اصول فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

در فلسفه فنگ شویی، “چی” انرژی است که اگر در حالت مثبت باشد، انرژی حیاتی نامیده می‌شود و شانس خوب را به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می‌کند و جریان داشتن درست و مناسب “چی” در خانه بسیار مهم است.اما اگر “چی” راکد بماند و نتواند جریان آزادانه‌ای داشته باشد به انرژی مخربی تبدیل می‌شود که “شا چی” نامیده می‌شود. انباشتگی و بی نظمی موجب می‌شوند چی نتواند آزادانه به حرکت درآید و به شا چی تبدیل می‌شود.

اصول فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

چرخه سازنده

این عنصرها نشانگر تغییر هستند و هر یک عنصر بعدی را می‌آفریند یعنی: آب، چوب را تغذیه می‌کند. چوب، سوخت آتش است. آتش، خاک را (به شکل خاکستر) به وجود می‌آورد. فلز از خاک بدست می‌آید. فلز می‌تواند مانند آب جاری شود.

چرخه سازنده فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

چرخه مخرب

اگر این عنصرها نادرست استفاده شوند، (یکی در میان استفاده شوند) خطرناک می‌شوند و چرخه مخربی ایجاد می‌کنند. زیرا آب، آتش را خاموش می‌کند. آتش فلز را ذوب می‌کند. فلز، چوب را می‌برد. چوب، خاک را می‌فرساید. خاک، آب را آلوده می‌کند.

عناصر و جهات جغرافیایی در فنگ‌شویی

در فنگ‌شویی باستانی بر اساس شرایط جوی و محیطی زمین هر یک از عناصر پنج‌گانه را به یکی از جهات جغرافیایی اختصاص می‌دادند که تا به امروز در کلیه متون فنگ‌شویی به جای خود باقی است. جهت‌های قطب نما نیز در فنگ‌شویی مهم هستند. هر جهت (شمال-جنوب-شرق-غرب-شمال شرقی-شمال غربی-جنوب شرقی-جنوب غربی) با یکی از عناصر پنجگانه در ارتباط است و برهم تأثیر دارند.

آب : شمال

چوب : شرق، جنوب شرقی

خاک : مرکز، شمال شرقی، جنوب غربی

فلز : غرب، شمال غربی

آتش : جنوب

عناصر و جهات جغرافیایی فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

رنگ ها در فنگ شویی

رنگ های به کار رفته در دکوراسیون منزل نیز بر انرژی ها موثر هستند و هر رنگ بازتاب عنصر خاصی را نمایان می کند.

عنصر    رنگ      جهت

آب         مشکی/آبی تیره      شمال

چوب      سبز/آبی روشن      شرق/جنوب شرقی

آتش       قرمز/ارغوانی       جنوب

خاک      زرد       مرکز/شمال شرقی/جنوب غربی

فلز         سفید/نقره‌ای          غرب/شمال غربی

رنگ ها در فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

اصول فنگ شویی

با رعایت این اصول می توانید شادی، خوشبختی، ثروت و زندگی مرفه را برای خود و خانواده تان بیاورید و محیط خانه را متعادل کنید.

اطراف خود را با وسایل دکوری که برایتان معنا دارند پر کنید

برای آن که در خانه ی خود احساس صلح و آرامش داشته باشید اشیای را که دوست دارید را در هر گوشه ای از خانه قرار دهید. این شی می تواند یک تابلوی هنری باشد، یا یک شعر، یک کتاب و یا هر چیز دیگر.

وسایل دکوری فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

تناسبات را در هر فضا حفظ کنید

وقتی که وارد یک سالن غذاخوری بزرگ شوید و یک میز غذاخوری کوچک ببینید یا برعکس سالن غذاخوری کوچکی باشد و در آن آنقدر میز بزرگی قرار داده اند که برای رد شدن مجبورید نفس خود را حبس کنید متوجه اهمیت دقت به تناسبات می شوید. در کنار این که می خواهید در خانه ی خود مبلمان لازم را داشته باشید به این هم فکر کنید که مقداری هم باید فضای باز و خالی وجود داشته باشد.

تناسبات فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

صفحات بازتابنده را با مبلمان و لوازم گرم ترکیب کنید

منظور از صفحات بازتابنده آینه ها، پنجره ها و لوازم فلزی و … می باشد. این موارد به جریان یافتن انرژی در فضا کمک می کنند ولی در طی زمان این محیط برای شما خسته کننده خواهد شد. پس تعادل لازم را ایجاد کرده و رنگ های گرم را کنار آن ها قرار دهید.

مبلمان و لوازم گرم فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

بین اجزا خانه با حس زنانه و مردانه تعادل ایجاد کنید

هدف از کاربرد فنگ شویی در دکوراسیون داخلی منزل ایجاد انرژی مثبت در عین ایجاد آرامش در محیط خانه است. کلید رسیدن به این ۲ مورد حفظ تعادل بین اجزا در هر یک از اتاق ها می باشد. برای مثال یک تخت کاملاً چوبی می تواند سنگین و مردانه باشد پس خوب است که در کنار آن از رو تختی و لوازم دکوری لطیف و نرم استفاده شود.

تعادل بین حس زنانه و مردانه در فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

در دکوراسیون اتاق خواب بین دو طرف تخت خواب فضای خالی نگه دارید

اگر فضای کافی در اتاق خوابتان دارید، سعی کنید تخت خوابتان را طوری قرار دهید که از هر دو طرف فضای کافی وجود داشت باشد و به دیوار نچسبد.

تخت خواب در فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

انباشتگی‌ها را دور بریزید

هر وسیله ای را که دوست ندارید دور بریزید. دور ریختن انباشتگی‌ها را می‌توان به درمان بیماری‌ها تشبیه کرد. شما برای این کار نیاز به صرف زمان و انرژی دارید، ولی در عوض با انجام آن انرژی تازه ای می‌گیرید. این گام را نادیده نگیرید، زیرا گام اصلی در به جریان انداختن انرژی فنگ شویی و ایجاد فضایی مناسب در دکوراسیون خانه است.

دور ریختن انباشتگی‌ها فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

نور طبیعی و هوای تازه را به داخل خانه راه دهید

نور طبیعی و هوای تازه دو عنصر اساسی برای جریان پیدا کردن انرژی مثبت فنگ شویی (که به آن “چی” میگویند) در خانه هستند. اکثر اوقات پنجره ها را باز کنید تا هوای تازه وارد خانه شود. همچنین از گیاهان فنگ شویی تصفیه کننده هوا یا یک دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید. اجازه دهید نور طبیعی وارد خانه شود یا از لامپهای فول اسپکتروم که نزدیکترین نور را به نور طبیعی دارند استفاده کنید.

نور طبیعی و هوای تازه فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

نقشه حرکت انرژی را مشخص کنید

به وسیله یکی از دو نقشه اصلی فنگ شویی یعنی نقشه کلاسیک باگوآ و نقشه BTB (که نقشه غربی باگوآ نیز نامیده می‌شود) حرکت انرژی را در خانه مشخص کنید. اگر یک مرتبه نقشه باگوآ را اجرا کنید، متوجه می‌شوید کدام قسمتهای خانه بر روی چه بخشهایی از زندگیتان تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال در فنگ شویی سنتی، جنوبی ترین قسمت خانه مربوط به جریان پیدا کردن ثروت در خانه است.

نقشه حرکت انرژی در فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

پنج عنصر فنگ شویی را در خانه به کار ببرید

با به کار بردن پنج عنصر فنگ شویی حس تعادل، طراوت و نشاط را در تمام قسمتهای خانه ایجاد کنید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید موفقیت بیشتری در کارتان به دست آورید، باید در جنوبی‌ترین قسمت خانه از دو عنصر چوب و آب در دکوراسیون استفاده کنید. برای بهبود سلامت باید در قسمت شرقی خانه، گل و گیاهان خانگی یا مبلمان چوب بگذارید.

پنج عنصر فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

عنصر ماه تولدتان را در دکوراسیون خانه استفاده کنید

یکی از اصول فنگ شویی این است که عنصر ماه تولدتان را پیدا کنید و با به کار بردن آن در خانه انرژی خود را افزایش دهید. به عنوان مثال اگر عنصر ماه تولدتان آتش است می‌توانید چیزهایی که نشانه و مظهر آتش هستند مثل طیف رنگهای آتش (قرمز، نارنجی، بنفش، صورتی و زرد)، وسایل مثلتی شکل و … در دکوراسیون خانه استفاده کنید. همچنین باید از عنصر چوب در دکوراسیون استفاده کنید، زیرا چوب عنصر آتش را تغذیه می‌کند.

عنصر ماه تولد در فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

عدد کوآ و مسیرهای خوش شانسی خود را پیدا کنید

در فنگ شویی عدد کوآ بهترین جهات خوش شانسی و جذب انرژی های مثبت را برای شما به ارمغان می‌آورد. جهت تخت خواب، میز مطالعه و میز ناهارخوری خود را بر اساس عدد کوآ تنظیم کنید. به عنوان مثال اگر عدد کوآی شما یک است،بهترین جهات قرار دادن لوازم خانه، جنوب شرقی، شرق، جنوب و شمال می‌باشد.

عدد کوآ در فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

همیشه مراقب کیفیت انرژی در خانه باشید

همیشه مراقب کیفیت انرژی در خانه باشید و اینکه چگونه این انرژی بر خوشبختی شما تأثیر می‌گذارد. سعی کنید همیشه حواستان به سه گانگی فنگ شویی یعنی اتاق خواب، حمام و آشپزخانه باشد زیرا انرژی آنها رابطه عمیقی با سلامتی شما دارد. در دنیای انرژی هیچ چیزی ساکن نیست، پس مراقب باشید انرژیها همیشه در حرکت باشند تا خانه ای شاد و سالم داشته باشید.

انرژی در فنگ شویی در چیدمان داخلی خانه

اینستاگرام معماری آریان

نازنین

دانشجوی معماری، طراح دکوراسیون داخلی

1 نظر