معماریان مگ

فنگ شویی چیست؟ | آموزش گام به گام اصول فنگ شویی در خانه

آموزش گام به گام اصول فنگ شویی در خانه
آموزش گام به گام اصول فنگ شویی در خانه

فنگ شویی (Feng Shui) اشکال مختلفی دارد و بسیاری از سنت های آن در طول سالیان رشد کرده است. در اصل، اصول فنگ شویی بر عقل سلیم مبتنی است و شما با خواندن این سری از مقالات همراه با ویدیو ها و پادکست هایی که در اینجا برای شما درج کرده ایم به این نکته خواهید رسید و بیش از پیش با مفاهیم آن آشنا می شوید. این مقاله به عنوان آمورشی بر مبنای اصول فنگ شویی خواهد بود که به شما کمک خواهد کرد تا موقعیت های زندگی تان را بهبود ببخشید.

در زندگی شلوغ روزمره، اغلب این نکته را که ما فرزندان طبیعت هستیم و رابطه‌مان با دنیا به‌عنوان یک کل، بستگی به معنویات درونی‌مان دارد، فراموش می‌کنیم. این حقیقت پایه‌ای، جزء تشکیل‌دهنده هنر چینی فنگ شویی است. زیرا اگرچه به نظر واضح می‌رسد، اما انسان‌ها می‌توانند عمیقاً از سوی محیط اطرافشان تحت تأثیر قرار بگیرند، چه مثبت و چه منفی. فنگ شویی کمک می‌کند تا فقط موقعیت‌های مثبت ذهنی و شانس خوب درون محیط شخصیتان خلق شود.

در صورتی که میخواهید فنگ شویی را به صورت صوتی فرابگیرید لطفا فایل صوتی زیر را به دقت گوش کنید در این فایل اصول فنگ شویی به صورت کامل توضیح داده شده است. اگر میخواهید این فایل صوتی را دانلود کنید به انتهای مقاله رجوع کنید.

 

 

فنگ شویی چیست؟

What is Feng Shui?

فنگ شویی چیست؟
فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی به معنای باد و آب است؛ و یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست لوازم و اشیاء در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به‌طورکلی انرژی مثبت به نام چی داشته باشد. هدف فنگ شویی درمجموع خلق حس هماهنگی در خانه فرد و درنتیجه زندگی اوست.

فنگ شویی ازنظر تاریخی

استفاده از فنگ شویی در دیوار چین
استفاده از فنگ شویی در دیوار چین

فنگ شویی یک روش باستانی در بسیاری از فرهنگ‌های شرقی است. بسیاری از مناظر و محوطه‌سازی‌هایی که در چین ساخته‌شده، بر اساس اصول فنگ شویی و برای هماهنگ کردن انرژی‌های آسمان و زمین بوده است. هم‌چنین برخی از بزرگ‌ترین بناهای تاریخی دنیا هم چون شهر ممنوعه پکن و دیوار بزرگ چین نیز بر مبنای این اصول ساخته‌شده‌اند.

درواقع، روش‌ها و اصول فنگ شویی، خرافات مبهم به‌جامانده از روزهای فراموش‌شده امپراتوری چین نیست. حتی امروزه در مناطقی هم چون سنگاپور و هنگ‌کنگ تأثیرات آن به‌وضوح قابل‌مشاهده است. امروزه خیلی از مؤسسات و سازمان‌های قدرتمند مبالغ هنگفتی به اساتید فانگ شویی پرداخته‌اند، تنها به این دلیل که مطمئن شوند نیروهای آسمان و زمین در مؤسسه‌شان در هماهنگی هستند و به‌این‌ترتیب خوشبختی و سعادت آنان افزون می‌شود.

فنگ شویی در غرب

در دنیای غرب نیز، فنگ شویی بسیار معروف شده و هواداران بسیاری پیداکرده است. البته این هشدار را به خاطر داشته باشید که ممکن است پول زیادی خرج کنید و از یک متخصص فنگ شویی کمک بخواهید و او نیز تنها با جابه‌جا کردن یک مبل، آویختن پرده و یا حتی گذاشتن یک گیاه سبز در گوشه‌های خاص از خانه و یا انجام یک سری اصول ساده فانگ شویی شما را حسابی گیج کند. پس این مقاله را دنبال کنید تا به‌صورت کامل فنگ شویی را یاد بگیرید

فنگ شویی خانه به‌صورت قدم‌به‌قدم

فنگ شویی خانه به‌صورت قدم‌به‌قدم
فنگ شویی خانه به‌صورت قدم‌به‌قدم

اگرچه بخش زیادی از فنگ شویی به ویژگی طبیعی چشم‌انداز و محل استقرار منزل یا محل کار توجه دارد، این سری از مقالات بر فنگ شویی خانه و ترتیب صحیح قرار گرفتن اشیا در خانه متمرکز است. قبل از ارزیابی خانه و تصمیم به این‌که چه تغییراتی باید صورت بگیرند، چند مرحله وجود دارد. به همین دلیل ممکن است در ابتدا فنگ شویی کار خیلی پیچیده‌ای به نظر برسد. اما این‌طور نیست و اگر شما از ابتدا به‌سادگی شروع کنید و مقاله را تا آخر بخوانید به‌زودی خبره خواهید شد.

به یاد داشته باشید که اگر مشکلی در محیط خانه کشف کردید، چند راه‌حل ساده فانگ شویی که با جزئیات در این مقاله وجود دارند، شما را راهنمایی خواهند کرد و کمک می‌کنند تا اشیا را بدون صرف هزینه‌های گزاف و مخارج بسیار برای تغییر دکوراسیون، سر جای درست خود قرار دهید. به‌عنوان‌مثال در بسیاری از موارد، تغییر جای مبل‌ها یا اضافه کردن یک آینه، یک گیاه سبز و یا حتی یک باد آویز در مناطقی خاص از خانه، باعث هماهنگی محیط می‌شود.

چرخه تأثیر گزاری فنگ شویی

هرچه زودتر این سری از مقالات را بخوانید و اثرات آن را وارد زندگی خود کنید، تفاوت آن را احساس خواهید کرد. طبق گفته سنت فنگ شویی ۲۸ روز یا یک چرخه ماه قمری طول می‌کشد تا بتوانید اثر واقعی را حس کنید اما من به تأثیری سریع معتقدم، به‌خصوص وقتی‌که از آینه پاکوا استفاده کنید.

چرخه تأثیر گزاری فنگ شویی
چرخه تأثیر گزاری فنگ شویی

فنگ شویی یک هنر شهودی است که حس هارمونی در آن بسیار مهم است. شما احتمالاً درمی‌یابید که روشی که خانه‌تان را تزیین کرده‌اید، درواقع بر مبنای اصول فنگ شویی است و شما در تمام این مدت به‌طور ناخودآگاه در هماهنگی با محیطتان بوده‌اید. اگر ماجرا این باشد آنچه نیاز دارید، چند اصلاح کوچک در اینجا و آن جای خانه‌تان است. فنگشویی زمانی مهم‌تر جلوه می‌کند که شما احساس نومیدی می‌کنید، زیرا ممکن است شما به برخی عناصر در محیطتان که ناخودآگاه شما را اذیت می‌کند، عکس‌العمل نشان بدهید. فنگشویی یک نظریه آرمانی نیست. بلکه برعکس، سودمندی روش‌های آن در طول قرن‌ها ثابت‌شده و شما نیز می‌توانید از این اصول برای بهبود وضع خانه وزندگی‌تان استفاده کنید.

مفهوم شنگ چی و شا چی در فنگ شویی

شنگ چی و شا چی
شنگ چی و شا چی

در فلسفه فنگ شوی، چی Qi یا chi نوعی انرژی است که اگر در حالت مثبت باشد شنگ چی (Sheng chi) یا (دَم کیهانی) یا (انرژی حیاتی) نامیده می‌شود و شانس خوب را به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می‌کند و جریان درست و مناسب چی در خانه بسیار مهم است؛ اما اگر چی نتواند آزادانه در خانه جریان داشته باشد، راکد می‌ماند و به انرژی مخرب یا شا چی (Sha Chi) یا شا (Sha) تبدیل می‌شود. این انرژی منفی می‌تواند باعث بدشانسی، افسردگی و نقصان سلامت و ثروت شود.

مثال‌هایی از شنگ چی و شا چی

دکوراسیون خانه با فنگ شویی

انباشتگی و بی‌نظمی (مثلاً اتاق نامرتب و شلختگی محیط کار، یا وسایل بی‌مصرف در دکوراسیون داخلی خانه، یا در راهرو و تراس ساختمان) موجب می‌شوند چی نتواند آزادانه به حرکت درآید و به شا چی تبدیل می‌شود. برای جریان داشتن چی باید از خطوط نوک‌تیز اجتناب کرد. مثلاً دکوراسیون داخلی خانه‌هایی که لبه‌گرد دارند بهتر از دکوراسیون های نوک‌تیز است. زیرا چی در خطوط منحنی حرکت می‌کند و شاچی در خطوط تیز و شکسته…

می‌گویند چی به نرمی در طول خطوط منحنی جریان پیدا می‌کند، درحالی‌که شا چی، مملو از نیستی و هلاکت، مانند یک تیر نامرئی در طول خطوط صاف و مستقیم عمل می‌کند. به همین دلیل است که به‌ندرت در تزیینات باغ‌های شرقی از خطوط راست و صاف استفاده می‌شود. گوشه‌های نوک‌تیز نیز می‌توانند تیرهای نامرئی یا پرتوهای مضر خلق کنند که این می‌تواند شانس شما را خدشه‌دار کند. در فلسفه شرق، هر چیزی که زنده است، چی دارد و چی نیز دو قطب مخالف ولی مکمل هم دارد که به یین و یانگ معروف‌اند.

مفهوم یین و یانگ در اصول فنگ شویی

یین و یانگ چیست؟
یین و یانگ چیست؟

یین و یانگ در باور چینیان باستان شکل ساده‌شده‌ای از متضادها هستند که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد. یین و یانگ نشان‌دهنده قطب‌های مخالف و تضادهای جهان هستند. البته این بدان معنا نیست که یانگ خوب است و یین بد است (در حقیقت این تحریفی نادرست است). بلکه یین و یانگ مانند شب و روز یا زمستان و تابستان بخشی از چرخه جهان هستند. وقتی تعادل و احساس خوبی به وجود می‌آید که تعادل بین یین و یانگ برقرار باشد.هیچ‌چیزی کاملاً یین یا کاملاً یانگ نیست. مثلاً آب سرد در مقابل یخ یانگ است ولی در مقابل آب جوش یین است یین و یانگ کاملاً به هم مرتبط هستند مثلاً نور به تاریکی وابسته است و هیچ‌کدام نمی‌تواند بدون دیگری وجود داشته باشد. برای آشنایی کامل تر با مفهوم یین و یانگ ویدیوی زیر را به صورت کامل نگاه کنید.

 

مفهوم نقطه‌های متضاد در شکل یین و یانگ

نقطه‌های متضاد در شکل یین و یانگ
نقطه‌های متضاد در شکل یین و یانگ

نقطه‌های متضادی که داخل شکل یین و یانگ دیده می‌شود به این مفهوم است که یین وقتی به حداکثر خودش برسد و می‌خواهد تمام شود در درونش یانگ را دارد و وقتی هم که یانگ می‌خواهد به حداکثر خود برسد در درونش یین را دارد. یعنی وقتی یکی تمام می‌شود، دیگری در درونش رشد می‌کند و این چرخه ادامه پیدا می‌کند.
بنابراین وقتی ما احساس خوبی درباره خودمان یا جایگاهمان در دنیا یا حتی خانه‌مان (کلاً هر مکان دیگری که در آن احساس شادی می‌کنیم) داریم، یین و یانگ در عالی‌ترین وضعیت تعادلی خود در نظر گرفته می‌شوند. این هدف اصلی فنگ شویی برای برقراری دائم و همیشگی این تعادل و درنهایت، به وجود آمدن آرامش و هارمونی است.

جدول متضادهایی یین و یانگ

جدول متضادهایی یین و یانگ
جدول متضادهایی یین و یانگ

در این قسمت فهرست برخی از مفاهیم مکمل یین و یانگ را آورده‌ایم. درواقع این فهرست می‌تواند شامل تمامی متضادهای عالم شود. البته شما در اصول فنگ شویی تنها نباید مفهوم یین و یانگ را یاد بگیرید خیلی از مفاهیم دیگر فنگشویی هستند که در این سری از مقالات به شما آموزش داده خواهد شد پس حتماً مقاله را بخوانید و مطمئن باشید به‌صورت کامل فنگ شویی را یاد می‌گیرید و در زندگی می‌توانید استفاده کنید.

اگر این مقاله را به‌صورت کامل مطالعه کرده باید تا اینجا شما با تعاریف اولیه فنگ شویی و اصول فنگ شویی و برخی از مفاهیم آن آشنا کرده‌ایم و در مقالات بعد اصول اصلی فنگشویی را به شما آموزش خواهید داد. در این سری از مقالات سعی شده است به‌صورت قدم‌به‌قدم شما را با فانگ شویی آشنا کنیم و ویدیوها و پادکست‌های در این زمینه برای شما قرار داده‌ایم تا فنگ شویی را به‌صورت کامل یاد بگیرید پس حتماً مقالات بعدی ما را بخوانید.

دانلود فایل صوتی مقاله

 

 

اینستاگرام معماری آریان

حسام

حسام رمضانی، توسعه دهنده وب هستم. به دنیای برنامه نویسی و تکنولوژی علاقه مندم. هم اکنون مدیر سایت شرکت معماری آریان هستم.

اضافه کردن نظر