تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
پیشگامان معماری که نام آنها به سبک معماری تبدیل شده است.

پیشگامان معماری که نام آنها به سبک معماری تبدیل شده است.

در طول تاریخ، معماران خاصی وجود دارد که با ایده های منحصر به فرد و سبک های نوآورانه خود، نسل های آینده را تحت تاثیر قرار داده اند. بعضی از این پیشگامان معماری ایده هایی را به گونه ای انقلابی معرفی می کنند. در اینجا هشت مورد از معمارانی که نام آنها به صورت سبـک معماری درآمده است معرفی می شود.

سبک معماری Ruskinian جان راسکین

جان راسکین به عنوان منتقد و نویسنده، با آنکه به طور حرفه ای در حیطه معماری فعالیت نمیکرد ولی نظرات وی، بر جریان های معماری تاثیرات عمیقی داشته است. اندیشه های وی، نسل نویسندگان، معماران و اقتصاددانان را تحت تاثیر قرار داد. اولین اقدام جان راسکین، نقد فلسفه هنر با تاثیر از فلسفه اجتماعی بود. کتاب او”هفت مشعل معماری” اعتقاد وی را مبنی بر این که هنر ساخت، تزئین و نمایش خالصانه مواد و ساختار، جزء معماری بود، توصیف کرد. او تنوع در معماری را می ستود. در سبـک معماری Ruskinian به طورکلی از پلی کربنات،عناصر گوتیک و آجر تزئینی استفاده می شود.

 

سبک معماری جان راسکین

سبک معماری Barraganesque لوئیس باراگان

این نوع سبک معماری آنچه که مربوط به معماری لوئیس باراگان است را توصیف می کند. استفاده او از خطوط خالص و اشکال در کنار رنگ های روشن، ساختمان هایی را می سازد که صمیمی، روحانی و شاعرانه هستند. دیوارهایی ساخته شده از خشت، الوار و گچ و یا حتی آب، المان‌های ترکیبی او هستند. همه این عناصر و المان ها در ارتباط با طبیعت قرار دارند. باراگان، در طرح های خود تلاش برای ایجاد یک معماری عاطفی کرده است. تجزیه و تحلیل منطقی Barraganesque شامل مکعب، رنگ های روشن و استفاده چشمگیر از نور است.

سبک معماری مینیمالیسم لوئیس باراگان

سبک معماری Miesian میس وندروهه

میس وندرروهه یکی از پیشگامان معماری مدرن بود که با کارهای خود آثاری ارزشمند بجای گذاشت. میس وندروهه، بخاطر استفاده از اصطلاحاتی چون “کمتر است بیشتر” و “خداوند در جزئیات است.”معروف است. این نقل قول به طور کامل ویژگی های سبک معماری Miesian، مینیمالیسم را توصیف می کند. در این سبک معماری قاب های فولادی، دیوارهای شیشه ای و زیبایی حداقل به کار گرفته شده است.

سبک معماری میس وندروهه

سبک معماری Richardsonian Romanesque هنری هاسبون ریچاردسون

هنری هاسبون ریچاردسون آنچه را که به عنوان رمانسک ریچاردسون شناخته می شود، به وجود می آورد. سبک معماری وی ترکیبی متمایز از رومانسکی، فرانسوی،اسپانیایی و ایتالیایی است. در سبک معماری ریچاردسون، فرم‌های پایدار برگرفته از رمانسک بیشتر مورد توجه بود. وی از سنگ تراشی برای ایجاد پایداری همراه با احساس غریزی استفاده می کرده است. آرک های نیم دایره ای کامل در مقابل درب ها و پنجره ها، و نیز برج های مخروطی دور گرد در طرح وی دیده می شود. اشکال منحصر به فرد و مجسمه وار رمانسک ریچاردسون، مدرسه شیکاگو و معماران اسکاندیناوی را تحت تاثیر قرار داد.

سبک معماری رمانسک ریچاردسون

سبک معماری Sullivanesque لوئی سالیوان

اصطلاح Sullivanesque از معماری لوئی سالیوان مشتق شده است. کار سالیوان با استفاده از فرم های خطی، مستطیل شکل و با تزئینات بسیار گرانبها آغاز شد. در زمانی که فن آوری های جدید قادر به ساخت ساختمان های بلندتر از همیشه بود، سولیوان سبک های افقی متمرکز بر طراحی هنری را به طرح های عمودی هدایت می کرد. او با علم به اين نكته در ساختمان هاي بلند از پنجره هايي با ابعاد بزرگ بهره مي برد كه نه تنها باعث روشنايي بيشتر فضاي داخلي ميشد، بلكه با حذف ديوارها و ضخامت شيشه هاي پنجره، سطح مفيد ساختمان افزايش می يافت.

سبک معماری لوئی سالیوان

سبک معماری Gaudiesque آنتونی گائودی

آنتونی گائودی یکی دیگر از پیشگامان معماری در شهر بارسلونا، معماری های قابل توجه ای به جا گذاشته است. سبک معماری آنتونی گائودی با اشکال پیچیده و تحریف شده که ظاهرا از فانتزی خارج می شود، مشخص می شود. در کارهای وی دنیایی کامل و منحصر به فرد عرضه می گردد. او ترکیبی از هندسه پیچیده ریاضی را با عناصر تزئینی پیچیده الهام گرفته از طبیعت بکار می برد. بدین طریق آثار مجسمه واری که تصورات ما را جذب می کند، ایجاد می کرد.

سبک معماری آنتونیو گائودی

سبک معماری Palladianآندریا پالادیو

معماری پالادیان یا پالادیانیسم “Palladianism” یک سبک معماری است که از کارهای آندریا پالادیو الهام گرفته شده است. معمار دوران رنسانس، پالادیو تحت تأثیر معماری روم باستان و اصول قدیمی دوران کلاسیک قرار داشت. سبک پالادیان در قرن هجدهم در بریتانیا بسیار محبوب شد و به مناطق دیگر در اروپا و آمریکای شمالی گسترش یافت. پالادیسم از تقارن و تعادل، اصول پرسپکتیو و طراحی مبتنی بر قاعده و ریاضی دوره رنسانس استفاده می کند. همچنین عناصری مانند ستون های کلاسیک و فریمن در کارهای وی دیده میشود.

 

سبک معماری آندریا پالادیو

سبک معماری Corbusian لوکوربوزیه

این سبک به ویژگی های معماری لوکوربوزیه اشاره دارد. با این حال، شاید درک دقیق تر معنی “Corbusian” در مقایسه با سبک های همگن گائودی و میس وندروه، دشوارتر باشد.کار لوکوربوزیه به طور قابل ملاحظه ای از اشکال صاف و خالص به بتونه و مجسمه سازی، تغییر کرد. استفاده از pilotis، یک طرح آزاد و مفاهیم فاکس بر پایه لوکوربوزیه در این سبک دیده میشود. همچنین مواد بی قاعده ،خام و خالص، همه ویژگی هایی است که می تواند به عنوان سبک معماری Corbusian توصیف شود.

سبک معماری لوکوربوزیه

 

تحریریه شرکت معماری آریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماری آریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

 

معماریان

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا