تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
اتاق خانوادگی و اتاق نشیمن چه تفاوت هایی دارند؟

اتاق خانوادگی و اتاق نشیمن چه تفاوت هایی دارند؟

اتاق خانوادگی
اتاق خانوادگی

اتاق خانوادگی | اتاق نشیمن | تفاوت اتاق نشیمن و اتاق خانوادگی

اتاق خانوادگی و اتاق نشیمن دو مفهوم شبیه به هم هستند که ما قصد داریم در این مطلب آن ها را بررسی کرده و تفاوت اتاق نشیمن و اتاق خانوادگی را بیان کنیم.

اتاق خانوادگی چه فرقی با اتاق نشیمن دارد؟

تفاوت اتاق نشیمن و اتاق خانوادگی
تفاوت اتاق نشیمن و اتاق خانوادگی

 

اگر طرفدار دکوراسیون و معماری داخلی باشید و مطالب مربوط به آن را مطالعه می کنید، حتما مفهمومی به نام اتاق خانوادگی (family room) را شنیده اید! سایت تزئین در این مطلب می خواهیم به این مفهوم بپردازیم. منظور از اتاق خانوادگی چیست؟ آیا تفاوتی با اتاق نشیمن (living room) دارد؟ اگر متفاوت است، چگونه باید تشخیص داد و یا یا چگونه باید چنین اتاقی را ساخت و داشت؟

این نکته را توجه داشته باشید که اتاق خانوادگی در کشورهای خارج از ایران بیشتر معنا دارد و دلایل مربوط به فرهنگ آنها، با توجه به شرایط خودشان را دارد. در ادامه بیشتر درباره این موضوع صحبت می کنیم.

اتاق نشیمن و اتاق خانوادگی
اتاق نشیمن و اتاق خانوادگی

 

خوب برای تفکیک موضوع می توان عنوان کرد که مفهومی به نام اتاق خانوادگی با دیگر مفهوم ها مانند اتاق پذیرایی و اتاق کار متفاوت است. اما شباهت زیادی به فضایی به نام اتاق نشیمن دارد. برای درک بهتر موضوع می توان به تفاوت بین طراحی مدرن و طراحی معاصر اشاره کرد! در نگاه اول به نظر می رسد که این دو موضوع یکسان هستند و فرقی بین آنها نیست! ولی آنها هم متفاوت هستند. درست مانند موضوع مورد بحث ما. در حالی که بیشتر مردم این دو فضا را یکسان می دانند و از نام آنها به جای یکدیگر استفاده می کنند، در واقع آنها یکسان نیستند. گاهی خانه های بزرگ تر هر دو فضا را دارند و همه چیز بستگی به چگونگی استفاده شما از فضا دارد.

 

اتاق نشیمن

اتاق نشیمن مدرن
اتاق نشیمن مدرن

 

همراه با آشپزخانه، اتاق نشیمن فضای اصلی مشترک در اکثر خانه های زندگی و خانوادگی است. اما ماهیت دقیق نحوه استفاده از آن برای مدت طولانی مرموز مانده است.

به گفته جوآن دی جین، که در نیویورک تایمز نوشته است، اتاق نشیمن به عنوان فضاهای نمایش رسمی برای استقبال مهمانان در قرن هفدهم آغاز شد. اما به آرامی بیشتر به فضاهایی برای دور هم جمع شدن که ما امروزه می شناسیم، تبدیل شده است. در برخی از خانه های امروزی، اتاق نشیمن کاملا آرام است؛ اما در دیگر خانه ها، به ویژه خانه های بزرگتر با چندین فضای مشترک، اتاق نشیمن بیشتر پایه رسمی خود را حفظ می کند.

اتاق نشیمن با مبلمان شیک
اتاق نشیمن با مبلمان شیک

 

همانطور که دی جین توضیح می دهد، “برخی از خانه ها دارای یک اتاق نشیمن بزرگ هستند که تنها به صورت گاه به گاه استفاده می شوند، در حالی که فعالیت های روزانه معمولی در اتاق کوچکتر با نام دیگری مانند اتاق خانوادگی یا اتاق استراحت صورت می گیرد. در بسیاری از خانه ها، مردم در آشپزخانه دور هم جمع می شوند تا در اتاق نشیمن. حتی اگر چنین چیزی به عنوان یک قانون طراحی در نظر گرفته نشده باشد، تقریبا هیچ وقت به عنوان استفاده منظم به کار نمی رود.”

 

اتاق خانوادگی

اتاق خانوادگی مدرن و امروزی جذاب
اتاق خانوادگی مدرن و امروزی جذاب

 

اتاق خانوادگی در خانه به یک اتاق نشیمن شباهت زیادی دارد: یک فضای دور هم جمع شدن است؛ تا همه بتوانند در پایان روز کنار هم باشند و با هم به شادی بگذرانند. گفتم، برخی تفاوت ها وجود دارد. اتاق های خانوادگی فضاهای راحت تری هستند و تمایل بیشتری به محیط دوستدار کودک (فضای مخصوص کودکان) دارند. این یک مفهوم جدید است که به اواسط قرن می رسد.

نویسندگان آوی فریدمن ( Avi Friedman ) و دیوید کراویتز ( David Krawitz ) در کتاب نیم نگاهی از میان سوراخ کلید ( Peeking Through The Keyhole ) نکته ای نوشته اند: “در سال های پس از جنگ جهانی دوم، فضاهایی جدید ایجاد شد؛ به منظور انجام فعالیت هایی که برای یک اتاق نشیمن رسمی یا اتاق نشیمن معمولی نامناسب است،” از جمله آنها “اتاق خانوادگی، با تلویزیون و مبلمان ساخته شده بود؛ که در واقع می توانست توسط کودکان مورد استفاده قرار گیرد. یک مکان غیر رسمی که اعضای خانواده بتوانند در آن استراحت کنند و دور هم جمع شوند. ”

 

آیا واقعا تفاوتی وجود دارد

سالن اصلی خانه
سالن اصلی خانه

 

در پایان روز، فرد می تواند تعیین کند که اتاق نشیمن یا اتاق خانوادگی واقعا برای خانواده شان است. فضای زیادی دارید و باید مشخص کنید که کدام به کدام است؟ برای هر دو برچسب یا پلاک استفاده کنید تا مشخص شود اتاق رسمی است. اما اگر در یک فضای کوچک با یک فضای دور هم جمع شدن اصلی زندگی می کنید، آن را به هر شکلی که دوست دارید، بنگرید. زندگی کوتاه است و اتاق نشیمن باید برای زندگی باشد.

علیرضا شاکری
عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا