معماریان مگ

با اصول طراحی غرفه نمایشگاهی آشنا شوید

طراحی غرفه نمایشگاهی
طراحی غرفه نمایشگاهی

طراحی غرفه نمایشگاهی | صفر تا صد طراحی بهترین غرفه نمایشگاهی

طراحی غرفه نمایشگاهی از آن جهت که همانند یک ویترین برای محصولات و خدمات یک برند عمل می کند بسیار مهم است. در‌‌ طراحی غرفه نمایشگاهی اصولی وجود دارد که رعایت آن ها بهترین نتیجه را برایمان به ارمغان می آورد. در این مطلب طراحی غرفه نمایشگاهی از صفر تا صد را بررسی کرده و راه های جذب مخاطبان به این غرفه ها را به شما نشان داده ایم.  ‌‌از شما بازدیدکننده محترم سایت معماریان دعوت می کنیم تا پایان مقاله “طراحی غرفه نمایشگاهی” همراه ما باشید و در صورت داشتن نظر، پیشنهاد و یا نقدی راجع به این مطلب، از طریق فرم انتهای صفحه به اطلاع ما برسانید

 

مقدمه ای بر طراحی غرفه نمایشگاهی

غرفه نمایشگاهی، یکی از مهم ترین و کاربردی ترین روش ها جهت نشان دادن محصولات و خدمات یک شرکت یا سازمان است. غرفه نمایشگاهی همانند یک ویترین برای یک شرکت عمل می کند و نیاز است تا به نوعی طراحی شود تا محصولات و خدمات را در ایده آل ترین حالت نشان دهد. غرفه نمایشگاهی یک نمای چند بعدی از پیام ها و محصولات بازاریابی و فروش است که در شرکت و سازمان وجود دارد. از آنجایی که غرفه یک تصویر کلی از سازمان و شرکت را نزد مخاطبان و مراجعه کنندگان نشان می دهد، نیاز است به بهترین شکل ممکن و با توجه به نیازهای مدیران فروش مجموعه طراحی شود. از این رو استانداردهای پذیرفته شده ای برای طراحی غرفه های نمایشگاهی وجود دارد که تحت عنوان اصول طراحی غرفه نمایشگاهی در بین مهندسین و پرسنل این حوزه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

اهداف طراحی غرفه نمایشگاهی
اهداف طراحی غرفه نمایشگاهی

اهداف طراحی غرفه نمایشگاهی (۲)
اهداف طراحی غرفه نمایشگاهی (۲)

 

طراحی غرفه نمایشگاهی چگونه و با چه هدفی انجام می شود؟

غرفه های نمایشگاهی با هدف ایجاد یک فروشگاه با امکانات محدود در مدت زمان کم ایجاد می شود. از این رو هرچه ایده های خلاقانه تری به کار برده شود، مفیدتر و مثمر ثمر تر خواهد بود. در زمان های گذشته، طراحی غرفه نمایشگاهی به صورت خیلی ساده و بدون امکانات انجام و تنها به دیوارهای جداکننده برای جدا کردن فضاهای فروشگاهی‌ بسنده می شد. اما امروزه و با پیشرفت علوم طراحی و معماری، غرفه های نمایشگاهی وارد مسیر پیچیده ای شدند که در آن از اصول و فنون مختلف تا هنرهای زیبایی و تجسمی استفاده می شود.

شاید در گذشته تنها وجود یک فضای اختصاصی برای نمایش محصولات کافی بود اما امروزه زیبایی، جذابیت و چشم نوازی یک غرفه حرف اول را می زند. چراکه مخاطبان بیشتر به سمت غرفه هایی می‌ روند که نمای جالب تری داشته باشند. امروزه و با پیشرفت تجهیزات ساخت غرفه و فضاهای نمایشگاهی، غرفه سازی با استفاده از تجهیزات و دستگاه هایی انجام می شود که سرعت طراحی را تا حد زیادی کاهش داده و در عین حال به زیباسازی غرفه های نمایشگاهی کمک زیادی می کنند. هدف از ساخت و طراحی غرفه نمایشگاهی خوب و جذاب، نشان دادن اعتبار یک برند و جذب مخاطبان به سمت آن برند است.

اصول اولیه طراحی غرفه نمایشگاهی
اصول اولیه طراحی غرفه نمایشگاهی

اصول اولیه طراحی غرفه نمایشگاهی (۲)
اصول اولیه طراحی غرفه نمایشگاهی (۲)

 

زیبایی در طراحی غرفه نمایشگاهی

غرفه هایی که در نمایشگاه ها مستقر می شوند، باید بتوانند نیازهای بازاریابی و برند سازی شرکت های مختلف را برآورده کنند. بنابراین شاخصه زیبایی و جذابیت یکی از مهمترین ویژگی ها در غرفه نمایشگاهی به شمار می رود که در زمان طراحی یک غرفه باید به آن توجه ویژه شود. در هنگام طراحی غرفه نمایشگاه باید بدانیم یک غرفه، چیزی بسیار فراتر از یک انبار است و نباید فضای آن را صرفا با وسایل و محصولات پر کنیم؛ بسیاری از شرکت ها اهمیت چندانی به زیبایی و اصولی بودن غرفه شان در نمایشگاه ندارند و صرفا با تعدادی محصول و بدون در نظر گرفتن زیبایی، کار خود را پیش می برند.

غرفه نمایشگاهی یک اثر هنری است که می تواند محل نمایان شدن روحیه هنری طراح و نشان دهنده سطح علم و بینش فرهنگی هنری و سلیقه او باشد. با زبان دیگر، غرفه همانند یک لباس برای شرکت است که هرچقدر به زیبایی آن اهمیت داده شود افراد بیشتری جذب آن می‌ شوند. بسیاری از افراد کار طراحی غرفه نمایشگاهی را یک کار ساده می دانند که توسط هرکسی می تواند انجام شود. اما واقعیتی که وجود دارد این است که طراحان غرفه نمایشگاهی نیز همانند طراحان دکوراسیون، معماران، نقشه کشان و غیره دارای علم و فن مخصوصی می باشند که فراگیری آن ها در مراکز آموزشی انجام می پذیرد. 

زیبایی در طراحی غرفه نمایشگاهی
زیبایی در طراحی غرفه نمایشگاهی

زیبایی در طراحی غرفه نمایشگاهی (۲)
زیبایی در طراحی غرفه نمایشگاهی (۲)

 

شرکت طراحی معماریان معماری، طراح و ایده پرداز غرفه های نمایشگاهی شما

توسط مهندسین مجرب و کادر حرفه ای

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر در تماس باشید

044-33472342

 

به کار بردن بهترین ایده ها در‌ غرفه های نمایشگاهی

یکی از مزیت هایی که غرفه نمایشگاهی دارد، این است که در مدت زمان کوتاه، می تواند مشتریان زیادی را جذب شرکت و برند نماید. برای جذب حداکثری مشتریان، باید بیشترین مخاطب را به سمت غرفه خود کشاند. مراجعه کنندگان، با دیدن تزیینات و نمای کلی غرفه، به سمت آن آمده و از خدمات و محصولات شرکت بازدید می نمایند. یکی از راهکارهای جذب مخاطب به سمت غرفه نمایشگاهی، به کار بردن بهترین ایده ها در‌ غرفه های نمایشگاهی است. این کار به معنی استفاده از ایده هایی است که در غرفه های دیگر اجرا نشده و منحصر به فرد شما باشد. موارد گوناگونی از ایده های مرتبط با خدمات و محصولات برند شما وجود دارد که با مشاوره و راهنمایی مهندسین و طراحان غرفه نمایشگاهی، می توانید آن ها را به راحتی و با بهترین کیفیت عملی کنید.

ویژگی های یک غرفه نمایشگاهی مناسب و استاندارد

اولین چیزی که در طراحی غرفه نمایشگاهی مهم است، زیبایی و جذابیت آن است. چیدمان صحیح و قرار دادن هر یک از محصولات و ملزومات در جای مخصوص خود، زیبایی را برای غرفه مان در‌ پی دارد. همچنین تناسب دکور غرفه با نوع محصولی که ارائه می کنیم، از دیگر مواردی است که در طراحی غرفه نمایشگاهی بایستی مورد توجه قرار بگیرد. هنگامی که قصد طراحی یک غرفه را داریم، ابتدا باید محصول هدف را تعیین کرده و سپس از ملزومات و تزییتات پیرامون آن در غرفه استفاده نماییم.

همچنین داشتن حد و مرز مشخص، می تواند تاثیر خوبی در جذب مشتریان داشته باشد. داشتن حریم خصوصی به مراجعه کنندگان حس امنیت بیشتری داده و حق انتخاب را برای آن ها به ارمغان می آورد. بهره مندی از مکانی جهت پذیرایی از بازدیدکنندگان نیز، از دیگر مواردی است که روی افزایش بهره وری غرفه های نمایشگاهی تاثیرگذار است. از وسایل تزیینی پرتعداد، ملزومات شلوغ و نورپردازی عجیب و غریب در غرفه خود پرهیز کنید. این موارد نه تنها مشتریان و بازدیدکنندگان را به سمت کسب و کار شما جذب نمی کند، بلکه بسیار زننده بوده و یک عامل بازدارنده به شمار می آید.

ویژگی های یک غرفه نمایشگاهی خوب
ویژگی های یک غرفه نمایشگاهی خوب

ویژگی های یک غرفه نمایشگاهی خوب (۲)
ویژگی های یک غرفه نمایشگاهی خوب (۲)

 

‌یک غرفه نمایشگاهی شامل چه قسمت هایی است؟

یکی از موارد در طراحی و ساخت غرفه های نمایشگاهی، استفاده حداکثری به صورت صحیح از فضاهای موجود در غرفه می باشد. معمولا بر اساس نیاز شرکت ها، هر غرفه از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. عمومی ترین، کاربردی ترین و بهترین ایده هایی که در ساخت و طراحی غرفه نمایشگاهی می توان به کار برد عبارت است از:

  • محلی برای نمایش محصولات و خدمات به مشتریان
  • محلی برای مذاکره و تنظیم قراردادها
  • قسمت اطلاعات
  • بخش مدیا (شامل پخش فایل صوتی تصویری)
  • مکانی جهت پذیرایی از مشتریان
  • مبلمان راحتی یا اداری جهت استراحت مشتریان و غیره
طراحی و اجرای غرفه نمایشگاهی مدرن
طراحی و اجرای غرفه نمایشگاهی مدرن

طراحی و اجرای غرفه نمایشگاهی مدرن (۲)
طراحی و اجرای غرفه نمایشگاهی مدرن (۲)

‌طراحی غرفه نمایشگاهی تویط شرکت معماریان

همانطور که در این مقاله خواندید و مشاهده کردید، ایده های گوناگونی برای‌ طراحی غرفه نمایشگاهی وجود دارد. یکی از این ایده ها استفاده از ترکیب رنگ های مرتبط با برند است. بسیاری از مردم اروپا و سایر مکان های دنیا، به این سبک از غرفه ها علاقه زیادی دارند چرا که نه تنها نمایی زیبا و در خور تحسین دارد، بلکه با مشخصات شرکت نیز جور درمی آید و می توان در اکثر فضاهای نمایشگاهی از ترکیب این دو رنگ استفاده کرد. یکی دیگر از ایده ها استفاده از رنگ های طیف روشن می باشد.

گروه معماری و طراحی دکوراسیون داخلی معماریان، سالهاست که امر طراحی و اجرای تخصصی امور غرفه نمایشگاهی را انجام می دهد. شما نیز اگر مایل به داشتن یک غرفه بی نظیر و بسیار جذاب هستید، کافیست با شماره های روی سایت تماس گرفته و مشاوران مارا از نیاز خود مطلع سازید.

شرکت معماری و طراحی دکوراسیون داخلی معماریان، با بهره گیری از جدیدترین و بروزترین دکوراسیون های روز دنیا و با تکیه بر سال ها تجربه کاری خود و بهره مندی از متخصصین این حوزه، می تواند به شما جهت طراحی و اجرای یک غرفه نمایشگلهی زیبا، کارآمد و آرامش بخش به صورت کاملا تخصصی از صفر تا صد کمک کند.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر