معماریان مگ
نمونه ی برتر طراحی آسمان خراش

برج های الگوی لانه زنبوری نمونه ای برتر از طراحی آسمان خراش در سنگاپور

سنگاپور به طور مداوم به عنوان یکی از شهرهای مهم آسیا برای زندگی به شمار می رود. با این حال امروزه، به طور فزاینده ای تحت تاثیر برج هایی است که به ارتباطات اجتماعی کمک می کند. یک نمونه ی عالی از طراحی آسمان خراش ها با بلوک های مقعر و الگوی لانه زنبوری در سنگاپور توسعه یافته است. شرکت معماری که توسط معمار آلمانی Ole Scheeren رهبری می شود، جفت آسمان خراش های شیشه ای را طراحی کرد تا بتواند فضاهای عمومی را در محدوده ی ایالت Kampong Glam تشکیل دهد. این طراحي DUO، يكي از دو پروژه ترکیبی كه به طور مشترک توسط سنگاپور و مالزي توسعه يافته است، معرفي شده است. این پروژه در نزدیکی Ophir-Rochor و Beach Road واقع شده است. این منطقه امروزه ترکیبی از جوامع مالایی و مسلمان است.

دو برج سازگار با محیط زیست در سنگاپور

طراحی آسمان خراش های الگوی لانه زنبوری توسط معمار Büro Ole Scheeren

در اوایل سال ۲۰۱۳، این پروژه DUO  شروع به ساخت و ساز شد. این پروژه از نمونه کارهای Ole Scheeren ، معمار برجسته ستاد مرکزی در پکن، است. این معمار برجسته معاصر پروژه های نوآورانه زیادی در مقیاس وسیع گسترش می دهد. او همچنین در پروژه های فرهنگی با مقیاس کوچکتری مانند ساخت یک استودیو یا یک گالری برای یک هنرمند در پکن و Archipelago Cinema مشغول به فعالیت است، که یک نمایشگاه فضای بازاست. این پروژه در فستیوال و جشنواره یو نوای در تایلند و اخیرا، در ۱۳ نمایشگاه بین المللی معماری دوسالانه ونیز برجسته شد.

نمای الگوی شش ضلعی آسمان خراش در سنگاپور

Ole Scheeren در حال حاضر در تعدادی از ساختارهای تعریف شهری و پروژه های فرهنگی، از جمله یک مرکز هنر در نزدیکی شهر در پکن، کار می کند. آنگکاسا رایا “Angkasa Raya”، یک ساختمان بلند با ۲۶۸ مترارتفاع به شکل حجم مستطیل در قلب کوالالامپوردر حال ساخت و ساز است. این برج در کنار برج های دو قلوی پتروناس ساخته میشود. دیگر پروژه های اخیر در آسیا که توسط شرکت Sheeran تکمیل شده اند، شامل یک برج با پیمانه های مدولار هستند که به نظر می رسد در بانکوک، تایلند ظاهر شده است. این شرکت همچنین قصد دارد تا برج بلند ۳۳۳ متر در شهر هوشی مین ویتنام را با “جنگل آسمان” بلند مرتبه بالا ببرد.

طراحی آسمان خراش DUO سازگار با محیط زیست

این که طرح برای تبدیل یک محله نادیده گرفته شده، به یک منطقه شلوغ، “کندو مانند” در پای برج ها طراحی شده است، همچنین دارای موارد سازگار با محیط زیست است. امروزه ایجاد فضاهای خوشایند در آب و هوای گرمسیری استوایی بدون استفاده از واحدهای تهویه مطبوع آسیب پذیر به محیط زیست یک چالش برای معماران جهان است که در حال توسعه در مقیاس وسیع هستند. طراحی آسمان خراش DUO نیز در جهت جلوگیری از آسیب رساندن به محیط طبیعی، توسعه یافته است. معمار Scheeran  در گذشته در مورد اهمیت مداخلات معماری فراتر از سطوح نسبی یک نمای برجسته صحبت کرده و از معماران دیگر خواست تا همه جنبه های عملکرد ساختمان را بررسی کنند.

برج های DUO در سنگاپور

کانسپت طراحی آسمان خراش های DUO در سنگاپور

در طراحی DUO، حجم ساختمان ها با یک سری از حرکات دایره ای که از نوع شهری است و با ساختمان های مجاور هماهنگ است، شکل گرفته است. این دو برج در همبستگی کامل در بستر خود فضاهای شهری را تولید می کنند. با تولید انبوه از طریق فرآیند هزینه کم، برج های جدید به پروفیل های باریک کاهش می یابد. نماهای عمودی در امتداد جاده های مجاور صعود کرده اند. در حالی که الگوی شش ضلعی خالص، شکل های پویا را تقویت می کند. توسعه شامل استراتژی های زیست محیطی با طراحی کارآمد و فضاهای طبیعی می باشد. جهت گیری ساختمان به زوایای غالب آفتاب و باد بهینه سازی شده است. بدین طریق انبساط ساختمان ها از بین می رود و از طریق کانال ها، جریان های خنک کننده را درون فضاهای ایجاد می کند.

کانسپت طراحی آسمان خراش DUO

روند طراحی آسمان خراش های DUO در سنگاپور

دو برج مجزا طراحی DUO که به عنوان ژنراتورهای فضایی شهری عمل می کنند، فضاهای شهری را در یک رابطه همزیستی با یکدیگر قرار می دهند و به این ترتیب ساختار شهر چند منظوره شهری را تغییر می دهند. این طرح دارای دو برج مجسمه ای است که ادارات، خوابگاه ها، هتل ها و فضای خرده فروشی را ادغام می کند. دو برج به عنوان عناصر مستقل درک نمی شوند، بلکه توسط فضاهای ایجاد شده در اطراف آنها تعریف می شود. بلندترین برج ها در ۱۸۶ متر، کاملا مسکونی هستند. با بیش از ۵۰ طبقه بالای زمین، شامل ۶۶۰ آپارتمان می باشند. برج دوم که ۱۷۰ متر ارتفاع دارد، ۳۹ طبقه فضای اداری و اتاق های هتل پنج ستاره ای را فراهم می کند.

برج های بلند طراحی شده در سنگاپور

امکانات و دسترسی ها در برج های طراحی شده توسط DUO

سطوح مختلف اتصال عمودی دسترسی به تراس های بزرگ برای هتل و ساکنان، یک عرشه عمومی بر روی پشت بام ها و یک رستوران آسمان در هتل بالای برج را فراهم می کند، در حالی که حمل و نقل مستقیم با ایستگاه مترو در زیر زمین انجام میگیرد تا گردش عابر پیاده بدون وقفه امکان پذیر باشد. محوطه و فضای سبز وسیع در سطح زمین، تراس های بلند و سقف ها، دسترسی حداکثر از منطقه سایت را فراهم می کند.

طراحی آسمان خراش DUO نمونه ی معماری برتر

مناطق تفریحی و باغ ها به عنوان یک اتصال بین شریان های چندگانه حمل و نقل، مغازه ها و فعالیت تجاری پر جنب و جوش، ۲۴ ساعته در دسترس عموم است. میدان بزرگ نیز، به مرکز برج ها شکل داده است. این میدان، به طور محسوسی از ساختمان مجاور به عنوان بخشی از محیط آن به طور استراتژیک ساخته شده است، که یک رابطه عمومی جدید بین منطقه تاریخی Kampong Glam و مرکز تجاری شهر را شکل می دهد. ساختمان ها به جاده های مجاور دید دارند. دو حجم برج با یک الگوی شش ضلعی از پنجره ها، نماهای برج ها را پوشش می دهد و کف ها با استفاده از سیستم کنترل ها به جلو و عقب می روند. هر دو برج، دیوارهای مقعر را دارند که خطوط فضاهای عمومی و باغ ها را در سطح زمین فریم می گذارد.

دسترسی ها و امکانات در برج های شرکت DUO

پارک ها و محوطه برج های دوقلو با باغچه ها و فضای سبز گرمسیری در تمام ساعات روز توسط پیاده رو هایی با دسترسی به مغازه ها و رستوران ها در اختیار عموم قرار دارد. فضاهای پارکینگ زیرزمینی با دسترسی به وسیله رمپ ها برای وسایل نقلیه ی ساکنین تعبیه شده است. مسیر دسترسی به این فضاها از مناطق پیاده روی جدا هستند.

شکل ها و فریم های بکار رفته در طراحی آسمان خراش سنگاپور

شش پلان متمرکز و نیمه دایره ای طرح های ساختمان ها را تشکیل میدهند که شکل برج ها به واسطه فضای منفی بین مناطق عمومی جدید تعیین می شود. نمای لانه زنبوری آن به این صورت طراحی شده است که نهایت دید بصری را به برج ها برساند. این فریم های شش ضلعی عمیق برای ایجاد سایه به هنگام نور شدید خورشید طراحی شده اند. همچنین در حالی که به عنوان بخشی از تنظیم کننده شرایط زیست محیطی داخل ساختمان ها عمل می کنند، شکل های خود را برجسته می کنند. شکل نماهای خمیده و مقعر برج ها باید به عنوان بادشکن طراحی شده باشند. ایجاد خمیدگی ها به صورت منفرد فضاهای عمومی را در زیر خنک نگه دارند.

نمای لانه زنبوری در برج های سنگاپور

معمار Büro Ole Scheeren  گفته است: طرح لانه زنبوری بیان انحنای پویا از نما و به طور همزمان یک ابزار زیست محیطی می شود. ما در این طرح به جای فکر کردن به ساختمان به عنوان یک جسم به تنهایی، از طریق بررسی فضای شهری و بازسازی معماری موجود در این منطقه به چیزی جدید در طراحی این برج ها رسیده ایم.

طراحی آسمان خراش لانه زنبوری در سنگاپور

Scheeren در ادامه میگوید: DUO در مورد حس مسئولیت شهری است. این نشان می دهد که چگونه معماری می تواند ابزار آشتی در قالب یک چارچوب غیر متفرقه و تقسیم شده شهری تبدیل شود. این پروژه یک قطعه شکسته از شهر را تعمیر می کند و زندگی عمومی را به عنوان کیفیت مرکزی یک محیط اجتماعی شهری محسوب می کند.

 

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر