معماریان مگ
بهترین بام های سبز ساختمان های سراسر جهان

معرفی ۱۲ نمونه از معماری بام سبز در سراسر جهان

همانطور که میدانیم، در چند دهه ی اخیر، تحولات صنعتی و توسعه شهری باعث ازبین رفتن محیط های طبیعی شده اند. برای همین منظور، راه حل های با استفاده از تکنولوژی مدرن برای پایدار ساختن شهرها ارائه داده می شود. استفاده از تکنولوژی بام سبز یکی از این پیشنهادات و راه حل های قابل اجرا است.

این بام ها متشکل از چندین لايه ساختار گیاهی، با اثرات مثبت زیست محیطی نقش مهمی در بهبود زندگی شهری دارند. توانایی جذب دی اکسید کربن، کاهش جریان روان آب باران، محدود کردن جذب گرما و ایجاد زیستگاه های پرندگان و حیوانات خانگی، عامل کاهش هزینه های گرمایش و سرمایش و انگیزه های مالیاتی، از جمله مهمترین مزایای بام سبز ، هستند.

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با نمونه های بام سبز که توسط معماران برجسته در پروژه هایشان استفاده شده اند، آشنا کنیم.

بهترین بام های سبز ساختمان های سراسر جهان

معماری پایدار و بام سبز | نمونه های دیدنی از کاربرد تکنولوژی بام سبز در معماری

۱- خانه ی اتوفمیلی، نمونه ای از بام سبز در لهستان

نمونه های معماری بام سبز
خانه ی Autofamily

خانه ی اتوفمیلی از شرکت لهستانی KWK Promes توسط رابرت کنیچنی طراحی شده است. این یک خانه ی آزمایشی است که در مورد نوعی ورودی جدید در اقامتگاه های حومه شهر مورد بررسی قرار می گیرد. کل ساختار خانه دارای یک سقف سبز است که اجازه می دهد ساختمان با محیط اطراف خود یکپارچگی داشته باشد.

در این خانه مرزهای سنتی بین فضای زندگی و گاراژ حذف شده است. بدین ترتیب، یک فضای منحصر به فرد برای اعضای خانه و خودروهای سازگار با محیط زیست به وجود آمده است.

۲- مرکز تحقیقات حفاظت از گیاهان دانیل اف. و آدا ال، نمونه ای از بام سبز در شیکاگو

نمونه های معماری بام سبز
مرکز تحقیقات حفاظت از گیاهان دانیل اف. و آدا ال

مرکز علمی حفاظت از گیاهان برنج دانیل اف. و آدا ال، طراحی بوث هاسن می باشد. این پروژه در سال ۲۰۰۹ تکمیل شد. اهداف اعلام شده برای این باغ گیاه شناسی شیکاگو “صرفه جویی در گیاهان، صرفه جویی در سیاره” است. باغ برنج شیکاگو دارای بام سبز به مساحت ۱۶۰۰۰ متر مربع است.

این بام به دو بخش تقسیم شده است که یک قسمت با گیاهان بومی و دیگری با انواع گیاهانی که معمولا در سقف های سبز استفاده می شود، پوشیده شده است. این قطعه ها برای انجام تحقیقات گسترده  در مورد گونه های مختلف گیاهان، استفاده می شوند. بام همچنین به عنوان یک محیط آموزشی طراحی شده است و عموم مردم مجاز به دیدن گیاهان می باشند.

۳- مرکز فرهنگی چانگ چینگ تائو، نمونه ای از بام سبز در چین

نمونه های معماری بام سبز
مرکز فرهنگی چانگ چینگ تائو

مرکز فرهنگی کوه پارک Taoyuan واقع در Chongqing ، نمونه ای از بهترین طراحی های بام سبز در چین محسوب میشود. نقطه شروع این پروژه، تلاش برای ادغام طرح ساختمان جدید با توپوگرافی موجود زمین بود. معماران این مجموعه، یک طرح حلقه ای شکل پیچیده ای ایجاد کرده اند که از توپوگرافی موجود در سایت خود در کوه های پارک Taoyuan پیروی می کند.

مرکز فرهنگی، مرکز ورزشی و مرکز بهداشت عمومی سه برنامه مهم این مرکز می باشند. سقف سبز پیوسته سه ساختمان مستقل را به یک حجم واحد و  چشم انداز اطراف آن متصل می کند.

۴- منطقه ی Espace Bienvenüe، نمونه ای از بام سبز در فرانسه

نمونه های معماری بام سبز
Espace Bienvenüe

معمار فرانسوی ژان فیلیپ پارگاد، یک محوطه گسترده ای برای دانشکده پلی تکنیک پاریس، مرکز تحقیقاتی و مهندسی عمران، به نام Espace Bienvenüe، ساخته است. این مجموعه در مارن لاوالئه، شهر شرقی پاریس، قرار دارد.  هدف چنین فضایی این است که گروه آموزش و تحقیقات وزارتخانه را در سایت Marne-la-Vallé با هم ادغام کنند. بدین ترتیب، یک مرکز متمرکز بر شهر پایدار ایجاد کنند.

نقطه کانونی این سایت یک ساختمان بتنی با ظرفیت بیش از ۶۵۰ فوت است که با همکاری معمار منظر دیوید بیسون گیرارد طراحی شده است. تراس سقف سبز این ساختمان، مناظر پانوراما ارائه می دهد. در کل، معماری ساختمان در هماهنگی کامل با محیط زیست است.

۵- موزه موئسگارد ، نمونه ای از بام سبز در دانمارک

بام سبز در دانمارک- معرفی 12 نمونه از معماری بام سبز در سراسر جهان
موزه موئسگارد

موزه معاصر موئسگارد ، موسسه ای است که به علم باستان شناسی و قوم شناسی دانمارک اختصاص یافته است. این موزه در سال ۲۰۱۳ به ساختمان جدید طراحی شده توسط معمار هنینگ لارسن منتقل شد. ساختمان موزه جدید با بام سبز گسترده خود، حیاط های درختی و تراس های زیرزمینی و انواع مختلفی از نمایشگاه های جدید و متفاوت مساحت ۱۶۰۰۰ متر مربع  از زمین را به خود اختصاص داده است.

ساختمان با سقف شیب دار پوشیده از چمن، به عنوان یک برجسته بصری حتی از دریا نیز ظاهر می شود. بام سبز موزه به کاهش مصرف انرژي ساختمان نیز کمک می کند. این بام شیب دار برای عموم باز است و فضای زیادی برای استراحت، پیک نیک، و یا لذت بردن از منظره های جنگل و … فراهم می کند.

۶- خانه باغ میرا اسکای ، نمونه ای از بام سبز در سنگاپور

نمونه های معماری بام سبز
خانه باغ میرا اسکای

خانه باغ میرا اسکای در جزیره سنتوسا، سنگاپور واقع شده است. این خانه توسط معمار ویلکینسون، طراحی شده است. خانه باغ میرا اسکای یک مجتمع خصوصی چهار طبقه است.  فضای سبز در هر طبقه این خانه قابل مشاهده و قابل دسترسی است. در این ساختمان بام های سبز ساخته شده در هر سطح و دیوارهای شیشه ای که حداکثر تهویه را فراهم می کنند، به خوبی ترکیب شده اند. بنابراین، طراحی مطلوب آن نیاز به تهویه مطبوع را کاهش می دهد.

 

۷- موزه استادل، نمونه ای از بام سبز در فرانکفورت، آلمان

بام سبز در آلمان- معرفی 12 نمونه از معماری بام سبز در سراسر جهان
موزه استادل

موزه استادل، که در سال ۱۸۱۵ تاسیس شد، مجموعه ای استثنایی از هنر اروپایی را به نمایش گذاشته است. این موزه در سال ۲۰۱۲ توسط معماری شنایدر و شوماخر توسعه داده شد. ساختمان جدید زیر باغ موزه، قرار داده شده است. نمایشگاه ساختمان جدید تقریبا دو برابر شده و مساحت آن از ۴۰۰۰ مترمربع به ۷۰۰۰ متر مربع رسیده است.

این فضای جدید در زیر باغ موزه، دارای سقف گنبدی است که چراغهای سقف دایره ای به آن متصل شده است. این چراغ ها پایه توپوگرافی باغ های چمن بالا را تشکیل می دهد. ساختمان جدید همچنین شامل ۳۶ شمع ژئوترمیک، است که این گرمایش (در زمستان) یا سرمایش (در تابستان) فراهم می کند. در واقع می توان گفت، مفهوم کلی و مشخصات فنی حاکم بر این که ساخت موزه در تمام جهات پایدار است.

۸- موزه هنر سیاتل در پارک مجسمه سازی المپیک، نمونه ای از بام سبز در آمریکای شمالی

بام سبز در آمریکا- معرفی 12 نمونه از معماری بام سبز در سراسر جهان
موزه هنر سیاتل در پارک المپیک

در بناهای خلیج الیوت، شرکت معماری وایس/ مانفریت یک تاسیسات انتقال نفت سابق را در پارک المپیک به موزه هنر سیاتل تبدیل کرد. این طرح در سال ۲۰۰۷ تکمیل شد. طرح شامل یک شکل زمین Z شکل است که سه محل جداگانه را متصل می کند و جاده و راه آهن موجود را جای می دهد. با توجه به منظره خلیج الیوت و جنگل های همیشه سبز و باغ کنار ساحل نیز، این طور تصور میشود که این مکان، فضایی برای حداکثر بهره برداری از طبیعت است.

۹- اسکیت پارک streetdome ، نمونه ای از بام سبز در هادراسلو، دانمارک

بام سبز در دانمارک- معرفی 12 نمونه از معماری بام سبز در سراسر جهان
اسکیت پارک streetdome

گنبد استریت، یک چشم انداز وسیع و منحصر به فرد شهری ​​ایجاد کرده است است که شامل یک پارک اسکیت به مساحت ۴۵۰۰ متر مربع، پارکور، کوهنوردی و غیره می باشد. شرکت معماری دانمارک Cebra و Glifberg + Lykke این اسکیت پارک چند منظوره را در سال ۲۰۱۴ به اتمام رسانده است.

هدف این پروژه ایجاد یک مرکز فرهنگی جدید بود که شامل یک منطقه وسیع برای فعالیت و تفریح ​​باشد. این عرصه شهری شامل یک فضای محصور به نام سالن igloo است، در حالی که سطح ساختمان از طریق شکل گنبد کمینه شده است. این گنبد در خارج همانند قارچ از زمین رشد کرده است. این سقف گنبدی از نمونه های بام سبز تقریبا ۴۰ متر ارتفاع دارد.

۱۰-آکادمی علوم کالیفرنیا، نمونه ای از بام سبز در سانفرانسیسکو

بام سبز در آمریکا- معرفی 12 نمونه از معماری بام سبز در سراسر جهان
آکادمی علوم کالیفرنیا

در سال ۱۹۹۹، فرهنگستان علوم کالیفرنیا، شش معمار را دعوت کرد تا طرح هایی برای ساختمان جدید در پارک گلدن گیت سان فرانسیسکو ارائه دهند. در نتیجه آن، طراحی جدید معمار رنزو پیانو بود که برای ساختمان جدید آکادمی انتخاب شد. رنزو پیانو این ساختمان را که در سال ۲۰۰۸ تکمیل شد، با الهام از محیط اطراف پارک طلایی گیتس و تپه های سان فرانسیسکو طراحی کرده بود.

ساختمان این آکادمی در بیش از ۴۰۰،۰۰۰ فوت مربع، بزرگترین ساختمان عمومی است که تاکنون برای بدست آوردن LEED (استاندارد پیشرو در طراحی انرژی و محیط زیست) طراحی شده است. این طراحی با بام سبز کاملا سازگار با محیط زیست بوده که به تنظیم درجه حرارت در تمام ساختمان کمک می کند.

 

۱۱-کارخانه شراب سازی  Antinori، نمونه ای از بام سبز در ایتالیا

بام سبز در ایتالیا- معرفی 12 نمونه از معماری بام سبز در سراسر جهان
کارخانه شراب سازی  Antinori

در حالی که بسیاری از نمونه های بام سبز با گیاهان علفی یا قارچ  پوشیده می شوند، انگور یک انتخاب طبيعی برای Celles Anthini Chianti Classico بود. Archea Associati براساس معماری فلورانس، ساختمان این شرکت را طراحی کرده است. هدف از این پروژه، ادغام ساختمان و چشم انداز روستایی بود. به نظر می رسد، این مجموعه صنعتی بخاطر سقف زمین که بخشی از آن است، با دو برش افقی که اجازه می دهد نور درونی آن را فراهم کند، قطع می شود. نما نیز، با استفاده از عبارتی معمول از ساختمان ها، به صورت افقی در امتداد شیب طبیعی گسترش می یابد و از ردیف های انگور می گذرد که در کنار زمین، “پوشش سقف” خود را تشکیل می دهد.

۱۲-مرکز بازدید کننده باغ گیاه شناسی بروکلین، نمونه ای از بام سبز در نیویورک

بام سبز در آمریکا- معرفی 12 نمونه از معماری بام سبز در سراسر جهان
مرکز بازدید کننده باغ گیاه شناسی بروکلین

باغ گیاه شناسی بروکلین در شهر نیویورک به عنوان یک توپوگرافی مسکونی شناخته شده است که آستانه بین شهر و باغ را تعریف می کند. مرکز دیدنی باغ گیاه شناسی بروکلین، توسط  وایس/ مانفریت طراحی شده است. ساختمان شیشه ای این مرکز با سقف ۱۰،۰۰۰ متر مربع، یک پل بصری بین محوطه اطراف شهری و مناظر طبیعی در داخل باغ است.

سقف ساختار LEED دارای ۴۰،۰۰۰ گیاه می باشد. از جمله این گیاهان علف های هرز و گیاهان چند ساله می باشد. این ساختمان از نمونه های بام سبز، به عنوان یک چشم انداز زیبا در شهر دیده می شود.

 

همانطور که نمونه های آن را بررسی کردیم، میبینیم که تکنولوژی بام سبز امروزه در ساختمان های سراسر جهان، از خانه های خصوصی گرفته تا موسسات فرهنگی به کار گرفته می شود. دلیل این امر نیز نیاز جامعه ی کنونی به فضاهای طبیعی و محیط زیست پاک و به دور از آلاینده ها بیشتر از گذشته است. بنا به موارد ذکر شده در مطلب فوق، امیدواریم شما را با اهمیت و مزایای استفاده از بام سبز در شهرهای صنعتی آشنا کرده باشیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با گروه معماریان را دنبال کنید.

 

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر