معماریان مگ

اصول بکارگیری رنگ در دکوراسیون و تاثیر آن در محیط

تاثیر رنگ در دکوراسیون
تاثیر رنگ در دکوراسیون

تاثیر رنگ در دکوراسیون | رنگ ها، چه نقشی در دکوراسیون داخلی ایفا می کنند؟

تاثیر رنگ در دکوراسیون، مبحثی بسیار مهم است که در زمینه طراحی دکوراسیون و فضای داخلی بسیار مورد توجه قرار می گیرد.تاثیر رنگ در دکوراسیون شامل موارد مختلف زیبایی شناسی و روانشناسی است و کاربرد های مختلفی در محیط های گوناگون دارد. بر همین اساس تاثیر رنگ در دکوراسیون می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. از شما همراهان همیشگی شرکت معماریان دعوت می کنیم تا پایان این مقاله همراه ما بوده و اگر نظری داشتید از طریق بخش نظرات به گوش ما برسانید.

 

رنگ چیست؟ با مفهوم رنگ بیشتر آشنا شوید

رنگ ها انرژی هایی هستند که از طریق امواج منتقل می شوند. هر رنگ دارای فرکانس، طول موج و انرژی مخصوص به خود است که با آن ترکیب شده است و وقتی با جسمی برخورد میکند منعکس می شود. یعنی وقتی شما یک شیئی را قرمز می بینید که تمام طول موج های نور به جز قرمز جذب آن جسم می شوند و تنها فرکانس رنگ قرمز منعکس می شود و به شما می رسد و شما آن جسم را قرمز می بینید.
انرژی رنگ ها روی تمام سلولهای زنده تاثیر میگذارند. بدن انسان امواج و نور حاصل از طیفهای رنگی را نه فقط از طریق چشم ها، بلکه از راه پوست و جریانهای الکترومغناطیسی نیز جذب می کند. رنگ هایی که جذب می کنید قادرند روی سیستم عصبی، غدد و خصوصا ترشح هورمون ها و ارگانیسم بدن شما تاثیر بگذارند.

رنگهایی که در خانه و دکوراسیون و وسایل آن استفاده میکنید به طور ناخودآگاه بر رفتار و آرامش و روحیه شما تاثیر زیادی دارند به طوریکه حتی خلق و خوی روزانه شما متاثر از آنها است. رنگهایی که برای لباس نیز انتخاب می کنید از یک طرف بر رفتار شما و از طرف دیگر بر رفتار افرادی که با آنها برخورد می کنید نیز تاثیر دارند.

 

رنگ سفید

بسیاری از طراحان دکوراسیون، رنگ سفید را قوی ترین رنگ در میان تمام رنگ هایی که در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می شوند می دانند. عموم مردم نیز همین نظر را دارند. از نظر آن ها رنگ سفید، رنگ بی رنگی است که در خانه یا محیط های دیگر استفاده می شود. دلیل آن هم این است که این رنگ معمولا رنگ غالب در این محیط هاست و در مقایسه با رنگ های دیگر مخصوصا رنگ های فانتزی، بسیار کمتر به چشم می آید. رنگ سفید در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار تاثیر گذار است.

تاثیر رنگ در دکوراسیون - دکوراسیون رنگ سفید
دکوراسیون رنگ سفید

 

رنگ‌ آبی

در بسیاری از فرهنگ‌ها رنگ آبی رنگ مردانگی قلمداد می‌ شود. این رنگ در حالت کلی، القا کننده سکوت، آرامش و آسایش است. تعدادی از تحقیقات درباره رفتار صرف کننده بیان نموده‌اند که از نظر بسیاری از مخاطبان این رنگ القا کننده صلاحیت، قابلیت و کیفیت است. در واقع، رنگ آبی گویی به مخاطب حس اعتماد می‌دهد به گونه‌ ای که شرکت های پی‌ پال، سامسونگ و فیسبوک که به بسیاری از اطلاعات شخصی افراد دسترسی دارند همواره از این رنگ استفاده می‌نمایند. همچنین علاوه بر این موارد، وجود دیوارهای آبی می‌تواند در افزایش کیفیت خواب افراد تاثیر بسزایی داشته باشد.

وجود نور آبی در اتاق خواب با حضور اساسیه‌ ای با رنگ گرم ترکیبی آرامش‌ بخش را بوجود می‌آورد. از دیگر فواید رنگ آبی در دکوراسیون نیز، می توان به این مورد اشاره کرد که استفاده از نور آبی در اتاق خواب شدت ضربان قلب و دمای بدن را به طرز محسوسی کاهش می‌دهد.

تاثیر رنگ در دکوراسیون - دکوراسیون رنگ آبی
دکوراسیون رنگ آبی

 

 

رنگ زرد

زرد، رنگ عنصر زمین است. رنگ زرد، رنگ یادگیری است و هوش و حافظه را تقویت می کند. برای مثال اگر شما 10 برگ از یک کتاب را ظرف مدت 10 دقیقه می خوانید، با استفاده از یک عینک با شیشه زرد رنگ و یا قرار دادن طلقی زرد رنگ بر روی متن آن کتاب، شما می توانید همان مقدار مطلب را در ظرف مدت 5 دقیقه بخوانید و علاوه بر اینکه سرعت شما در خواندن بالاتر می رود، حجم ذخیره اطلاعات شما نیز افزایش خواهد یافت البته استفاده زیاد از آن باعث خستگی چشم نیز خواهد شد.

کسانیکه دچار بیماری آلزایمر هستند و یا مدام وسایلشان را گم می کنند بهتر است از رنگ زرد در لباس و وسایل و دکوراسیون خانه اشان استفاده کنند. همچنین هرگاه خواستید تصمیم درستی بگیرید در محیط زرد رنگ قرار بگیرید. کسانیکه طرفدار رنگ زرد و لیمویی هستند معمولا خوش بین، کنجکاو و زیرک هستند و حجم زیادی از شماره تلفن و اعداد و ارقام در ذهن دارند. زیرا رنگ زرد با نیم کره چپ مغز و ریاضیات و منطق در ارتباط است. بنابراین برای یادگیری بهتر ریاضیات و یا به خاطر سپردن ارقام از رنگ زرد استفاده کنید.

رنگ زرد در دکوراسیون

در بحث استفاده از رنگ زرد در دکوراسیون نیز مواردی وجود دارد که ذکر آن ها حائز اهمیت است؛ یکی از این موارد این است که در اتاق فرزندانتان حتما از رنگ زرد استفاده کنید تا از فرزندانتان آدمهای موفقی بسازید. رنگ زرد به تنهایی از لحاظ دکوراسیون زیبا نیست و بهتر است در کنار رنگهای دیگر مانند سبز، نارنجی، قرمز، قهوه ای و… قرار گیرد. از رنگ زرد در کنار رنگ سیاه استفاده نکنید زیرا قرارگرفتن این دو رنگ در کنار هم این احساس را به وجود می‌آورد که خطری در کمین است. تمام بسته بندی های حشره کش ها، مواد آتش زا و یا بسته بندی های گازهای سمی همه با رنگ زرد و سیاه در کنار هم نشان داده شده‌اند.

همچنین در مکان‌هایی که خطر مواد پرتوزا و مواد سمی وجود دارد از این دو رنگ در کنار هم استفاده می‌ شود. رنگ زرد یکی از رنگ هایی است که مقوله تاثیر رنگ در دکوراسیون را به خوبی نشان می دهد.

تاثیر رنگ در دکوراسیون - دکوراسیون رنگ زرد
دکوراسیون رنگ زرد

 

 

به دنبال یک شرکت معتبر برای طراحی دکوراسیون منزل خود هستید؟

ما مدرن ترین سبک های حال حاضر دنیا را در خانه شما بکار می گیریم!

برای مشاوره رایگان، همین حالا با ما تماس بگیرید.

044-33472342

 

رنگ نارنجی

از این رنگ حتما در محیط زندگی اتان استفاده کنید تا از انرژی مثبت آن برخوردار شوید. رنگ نارنجی انرژی زاست و مثبت اندیشی را زیاد می‌ کند و صفاتی همچون مهربان، خوش مشربی، شور، نشاط، شادی، خوش بینی و اجتماعی بودن را دربردارد. رنگ نارنجی ضد افسردگی است و اشتیاق به زندگی را در افراد زیاد می‌کند. خون ساز است و افراد دچار کم خونی و یا آسم بهتر است از انرژی این رنگ استفاده کنند. ضعف های عضلانی و مفصلی را کاهش می‌دهد و ضد خستگی است. افرادی که در بیان احساسات خود ناتوانند بهتر است از این رنگ استفاده کنند. رنگ نارنجی نشان فعالیت اجتماعی است و کسانیکه طرفدار رنگ نارنجی هستند اعتماد به نفس بالایی دارند. در مبحث تاثیر رنگ در دکوراسیون، رنگ نارنجی را می توان یکی از رنگ های فعال به شمار آورد.

تاثیر رنگ در دکوراسیون - دکوراسیون رنگ نارنجی
دکوراسیون رنگ نارنجی

 

 

استفاده از رنگهای خنثی در دکوراسیون داخلی

رنگ های خنثی، رنگ های انعطاف پذیری هستند که بسیاری از افراد در هنگام خرید دکوراسیون منزل، به دلیل جذابیت و منعطف بودن این رنگ ها، آن ها را به سایر رنگ ها ترجیح می دهند. استفاده از رنگ های خنثی برای رنگ آمیزی دیوار، آن ها را تبدیل به یک بوم نقاشی می کند که می توانید از عناصر و اقلام مختلفی را در اطرافش بکار ببرید. رنگ های خنثی نیز همانند رنگ های معمولی، از مقوله تاثیر رنگ در دکوراسیون مستثنی نمی باشند. در ادامه با چند رنگ خنثی همراه شما هستیم.

بژ :

بژ، رنگی است نزدیک به رنگ طلایی که طیف های پر رنگ و کم رنگ دارد. برخی از مخاطبان طیف پررنگ و برخی نیز طیف کمرنگ آن را بیشتر دوست دارند. این رنگ از جمله رنگ هایی است که با هر نوع دکوراسیونی قابلیت تطابق دارد و بسیار آرامش بخش و مدرن است.

تاثیر رنگ در دکوراسیون - دکوراسیون رنگ بژ
دکوراسیون رنگ بژ

 

سبز زیتونی :

سبز زیتونی روشن، رنگی است که از آن در اتاق پذیرایی و اتاق خواب می توان استفاده کرد. سبز زیتونی نیز از جمله رنگ های نرم و خنثی است که می توان از آن در دکوراسیون قدیمی ولی شیک یا سبک‌ های رومانتیک استفاده کرد.

تاثیر رنگ در دکوراسیون - دکوراسیون رنگ سبز زیتونی
دکوراسیون رنگ سبز زیتونی

 

کرم :

رنگ کرم، برای بزرگ تر نشان دادن فضای هر اتاقی، بسیار مناسب و کاربردی است. این رنگ با هر نوع دکور و سبکی همخوانی دارد. در هنگام خرید خانه بسیاری این رنگ را ترجیح می‌دهند بنابر این خانه‌هایی با این رنگ زودتر فروش می‌‌رود.

تاثیر رنگ در دکوراسیون - دکوراسیون رنگ کرم
دکوراسیون رنگ کرم

 

 

ترکیب آبی و خاکستری :

آبی و خاکستری روشن نیز، یکی از رنگ هایی است که می توانید از آن در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید. این رنگ، در گروه رنگ های خنثی سرد قرار می گیرد. بکارگیری رنگ های تند با این ترکیب رنگی، چشم اندازی زیبا تولید می کند. شما می توانید خانه خود را با استفاده از این رنگ و رنگ های دیگری مثل نارنجی و قرمز، پر جلوه تر نشان دهید. ترکیب رنگ آبی و خاکستری، یکی از ترکیب های جذاب است که تاثیر رنگ در دکوراسیون را نشان می دهد.

 

تاثیر رنگ در دکوراسیون - دکوراسیون رنگ آبی و خاکستری
دکوراسیون رنگ آبی و خاکستری

 

در مقالات آینده، به بررسی رنگ های دیگر از جمله قرمز، سبز، سیاه و غیره خواهیم پرداخت.

تماس با آریان معماری

شما نیز اگر از جمله افرادی هستید که مایلید با شرکت معماری آریان همکاری داشته باشید، یا نظر و پیشنهادی نسبت به عملکرد بخش های مختلف سایت دارید، می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

از اینکه تا پایان همراه ما بودید، از شما متشکریم. از بخش های دیگر سایت نیز دیدن کنید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر