معماریان مگ

بررسی 5 سبک از سبک های معروف معماری

سبک های مختلف معماری
سبک های مختلف معماری

سبک های مختلف معماری | بررسی سبک های باروک، مینیمال، مراکشی، سوئدی و روستیک

سبک های مختلف معماری، شامل ده ها سبک گوناگون می شود. در این مقاله از سایت آریان به بررسی سبک های باروک، مینیمال، مراکشی، سوئدی و روستیک پرداخته ایم. برای شناخت بهتر سبک های مختلف معماری در این مطلب از نمونه های تصویری هر سبک نیز استفاده کرده ایم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا با سبک های مختلف معماری آشنا شوید. از شما بازدیدکننده محترم سایت معماریان دعوت می کنیم تا پایان مقاله “سبک های مختلف معماری” همراه ما باشید و در صورت داشتن نظر، پیشنهاد و یا نقدی راجع به این مطلب، از طریق فرم انتهای صفحه به اطلاع ما برسانید.

 

معماری و طراحی دکوراسیون به سبک باروک

شروع و استارت معماری و اجرای فضاهای داخلی به سبک باروک، در اواخر قرن 16 میلادی و در کشور ایتالیا صورت گرفت. کلمه باروک، ریشه ای ایتالیایی دارد و ریشه ایتالیایی آن (کلمه بارکو) به معنی مروارید صیغل نیافته است. منقدین این سبک از معماری، در ابتدا اعتقاد داشتند که این سبک ارزش چندانی نداشته و ساختمان ها باید از اصول و استانداردهای سازه های رومی و یونانی پیروی کنند. اما پس از آن که با این سبک آشنا شدند و با مرور زمان، این سبک را به عنوان سبکی با شکوه و لوکس می دانستند. در سبک باروک انسان گرایی به شدت دیده می شود و در نقاشی های تعداد زیادی از هنرمندان سبک باروک، تصاویر انسانی و صحنه هایی مربوط به زندگی انسان کاملا قابل مشاهده است و در اکثر آثارشان تصاویر انسانی زیادی به چشم می خورد.

همچنین در سبک باروک که یکی از سبک های مختلف معماری است، حفظ تعادل در نما و ظاهر وابسته به وحدت میان عناصر و انسجام بین آن هاست. این سبک بر خلاف سبک کلاسیک بوده که در آن تمام چیزها خود دارای تعادل هستند.

اولویت دادن به احساس به جای عقل، توجه زیاد به ریزه کاری ها، شکوهمندی و تجمل گرایی و تزئین بیش از اندازه فضاهای داخلی، اهمیت به سنت های دینی و زمینی از خصوصیات بارز این سبک می باشد.

معماری و طراحی دکوراسیون به سبک باروک - سبک های مختلف معماری
معماری و طراحی دکوراسیون به سبک باروک (1)
معماری و طراحی دکوراسیون به سبک باروک - سبک های مختلف معماری
معماری و طراحی دکوراسیون به سبک باروک (2)

 

 

معماری و طراحی دکوراسیون به سبک مینیمال

یکی از معروف ترین سبک های مختلف معماری، سبک مینیمال است. معماری و طراحی داخلی به سبک مینیمالیسم از اواخر قرن 20 میلادی شروع شد. مولفه اصلی این سبک، ساده گرایی است و در آن، عناصر اضافه حذف می شود و این سبک در نهایت باعث زیبایی و خلوص دکوراسیون می شود. این سبک به نوعی سبک ظاهری است و هرچیز که می بینید، همان چیز است و هیچ فلسفه یا داستانی پشت آن نیست. معماری مینیمالیسم جنبشی در اواخر قرن بیستم است که در منابع زیادی به ساده گرایی و کمینه گرایی از آن یاد می شود ساده گرایی با مفهوم حذف المان های اضافه و غیر ضروری که در نهایت منجر به خلوص و زیبایی و کمال می­شود.

سبک مینیمال ویژگی های مختلف دارد مثل:

در سبک مینیمال به هر چیزی بنگرید همان چیزی است که روبه­روی شماست درواقع هیچ فلسفه ای پشت آن نیست.

از ویژگی های سبک مینیمال می توان به موارد ذیل اشاره نمود

  • سادگی و تجملاتی نبودن
  • استفاده از مواد شیشه، بتن، فلز و سنگ به عنوان متریال های اصلی
  • استفاده از طبیعت در معماری و طراحی داخلی
  • توجه به نورپردازی
  • بکارگیری هندسه ساخت ساده در معماری و غیره

برای طراحی و بازسازی منزل خود به سبک مینیمال، هرگز تجملات و ملزوماتی را که قابلیت استفاده مهمی ندارند، بکار نبرید. چرا که تجمل گرایی به هیچ وجه در این سبک جایی نداشته و باید بیشتر به دنبال بهینه کردن فضاهای داخلی و عدم استفاده از المان های اضافی باشید تا فضا خلوت و مرتب باشد. همچنین برای رنگ بندی سبک مینیمال نیز، باید بدانید که رنگ های خنثی مثل سفید یا خاکستری، بهترین رنگ ها می باشند. شما می توانید برای روح دار تر کردن محیط، از رنگ های فانتزی تر نیز استفاده نمایی

به طور کلی در سبک مینیمال به اینکه فضا بیشتر کاربردی باشد تا زیبا، اهمیت داده می شود و به همین دلیل عناصر اضافه و تجملاتی در این سبک حذف می شود. طرفداران و دوست داران سبک مینیمال که روزبه روز هم در حال افزایش اند، معتقدند باید با حذف تجملات و تکنیک های ترکب بندی در فرم، بیشترین مفهوم را در این سبک منتقل کرد.

معماری و طراحی دکوراسیون به سبک مینیمال - سبک های مختلف معماری
معماری و طراحی دکوراسیون به سبک مینیمال (1)
معماری و طراحی دکوراسیون به سبک مینیمال - سبک های مختلف معماری
معماری و طراحی دکوراسیون به سبک مینیمال (2)

 

معماری و طراحی دکوراسیون به سبک مراکشی

کشور مراکش، یکی از کشورهای نسبتا بزرگ آفریقا می باشد که در شمال غربی آن واقع شده می باشد. این کشور توریستی، فرهنگ های زیادی را در خود جای داده و معماری و دکوراسیون داخلی خانه های آن متاثر از همین تنوع فرهنگی از عرب و مهاجران اروپایی می باشد. بنابر این، این سبک سبکی ترکیبی است. معماری و طراحی داخلی به سبک مراکشی ویژگی هایی دارد. از جمله این ویژگی ها می توان به شکوه، فانتزی بودن، رمانتیک بودن و غیره اشاره کرد. در سبک مراکشی از اصول و الگوهای سبک عربی و آفریقایی الهام گرفته شده اما همانطور که در منابع آمده و بسیاری از افراد نیز معتقندند، این سبک شباهت زیادی با سبک ایرانی داشته و خانه های آن ها تقریبا شبیه هم است.

یکی از جالب ترین سبک های مختلف معماری سبک مراکشی است. سازه هایی که در این سبک ساخته می شود، معمولا از ارتفاع بلندی برخوردارند و گچبری های روی سقف و دیگر قسمت های دیوار، ورودی های بلند و بزرگ، پنجره های بلند قوس دار، منبت کاری های روی چوب، حیاط های کاشی دار، استفاده از پارچه های رنگانگ و جذاب، تخت های سایبان دار و غیره، از ویژگی های بارز سبک مراکشی است.

اگر شما دوست دارید از سبک مراکشی در بازسازی و طراحی فضای داخلی منزل تان استفاده کنید، می توانید از میزهای منبت کاری شده و فرش های دستبافت استفاده کرده و مجسمه و ظروف برنجی و همچنین صنایع دستی را نیز، به عنوان تزئینات به آن اضافه کنید. کوسن های رنگ شاید نیز برای قرار گرفتن کنار مبلمان، بسیار جذاب است.

معماری و طراحی دکوراسیون به سبک مراکشی - سبک های مختلف معماری
معماری و طراحی دکوراسیون به سبک مراکشی (1)
معماری و طراحی دکوراسیون به سبک مراکشی - سبک های مختلف معماری
معماری و طراحی دکوراسیون به سبک مراکشی (2)

 

 

به دنبال یک شرکت معتبر برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل هستید؟

به شرکت معماریان اعتماد کنید!

برای تماس با مشاورین ما به صورت رایگان، کلیک کنید

044-33472342

 

معماری و طراحی دکوراسیون به سبک سوئدی

تمام سبک ها، ریشه هایی دارند که باعث پیدایش آن ها شده است. سبک سوئدی، یکی از سبک های مختلف معماری است که به واسطه شرایط آب و هوایی سرد و موقعیت جغرافیایی سوئد به وجود آمده است و با  آب هوای این کشور مرتبط است. کشور سوئد در شمال اروپا است و آب هوای بسیار سردی دارد و به طور کلی است 4 بخش تشکیل شده است:

  1. کوه های جنگلی در شمال
  2. زمین های بلند در جنوب
  3. دریاچه دریاچه دیستریکت در مرکز
  4. جلگه سرسبز اسکانیا در بخش جنوبی

تابستان های کوتاه گرم و پر حرارت در کنار زمستان های سرد و طولانی، از ویژگی های عجیب و غریب آب و هوای کشور سوئد است. ذر سبک سوئدی به صورت عمده از رنگ های روشن مثل سفید و آبی استفاده می شود.

معماری و طراحی دکوراسیون به سبک سوئدی - سبک های مختلف معماری
معماری و طراحی دکوراسیون به سبک سوئدی (1)
معماری و طراحی دکوراسیون به سبک سوئدی - سبک های مختلف معماری
معماری و طراحی دکوراسیون به سبک سوئدی (2)

 

 

معماری و طراحی دکوراسیون به سبک روستیک

از دیگر سبک های مختلف معماری سبک روستیک است. سبک روستیک، سبکی است که بیشتر از خانه های روستایی الگو گرفته است و در ویلاهای شخصی کاربرد دارد. اما نمی توان به همین سادگی سبک روستیک را محدود به ساختمان های خاصی دانست. سبک روستیک سبکی است که در آن علاقه و توجه به استفاده از متریال های طبیعی و بومی به شدت دیده می شود و استفاده از عناصر مصنوعی را منع می کند. در این سبک، چوب طبیعی و سنگ نقش مهمی در ساخت خانه ها دارند.

همچنین این متریال های معمولی، معمولا کاملا طبیعی و بدون هیچ تغییری در دکوراسیون و معماری استفاده می شوند. عموم طرفداران سبک روستیک، طبیعت دوستانی هستند که مایلند طبیعت به خانه آن نفوذ پیدا کرده و جزئی از خانه شان باشد. به علاوه، رنگ به کار رفته در سبک روستیک به رنگ طبیعی متریال می باشد و هیچگونه رنگی به آن اضافه نمی شود.

این سبک به ایجاد فضاهای دوستانه تر بسیار کمک می کند و وجود ملزومات و عناصر طبیعی در آن، باعث احساس طبیعت و بافت طبیعی را در فضا به جریان می اندازد. برای مثال می توان گفت رنگ گرم ناشی از مصالح طبیعی در این سبک تاثیر حس صمیمیت را دوچندان می نماید. طبیعت گرایی و توجه به آن، در این سبک گاهی انقدر مهم است که از پوست و شاخ حیوانات و حتی تنه درخت با همان شکل و شمایل طبیعی در خانه استفاده می شود.

معماری و طراحی دکوراسیون به سبک روستیک - سبک های مختلف معماری
معماری و طراحی دکوراسیون به سبک روستیک (1)
معماری و طراحی دکوراسیون به سبک روستیک - سبک های مختلف معماری
معماری و طراحی دکوراسیون به سبک روستیک (2)

 

 

معماری و طراحی دکوراسیون داخلی منازل توسط شرکت معماریان

طراحی دکوراسیون داخلی خانه، برای برخی از افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دکوراسیون داخلی خانه شما، نشان دهنده شخصیت افراد درون آن است و هرچقدر این دکوراسیون مدرن تر و زیباتر باشد، افرادی که به خانه شما مراجعه می کنند احساس بهتر و زیباتری خواهند داشت. از طرفی، داشتن یک دکوراسیون خوب و امروزی، نیازمند تخصص در علم طراحی دکوراسیون است. این علم شامل اصول و استانداردهای خاصی است که در سطوح مختلف توسط افرادی که به آن اشراف دارند، رعایت می شود. یکی از مراکز معتبری که در زمینه طراحی دکوراسیون محیط های مختلف از جمله محیط خانه و معماری بناهای گوناگون از جمله بناهای مسکونی فعالیت می کند، شرکت معماری آریان است. متخصصین و مهندسین این شرکت آماده ارائه خدمات مختلف این حوزه ها می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر، از طریق بخش زیر با اپراتورهای ما در ارتباط باشید.

تماس با شرکت آریان معماری

شما نیز اگر از جمله افرادی هستید که مایلید با شرکت معماریان همکاری داشته باشید، یا نظر و پیشنهادی نسبت به عملکرد بخش های مختلف سایت دارید، می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

از اینکه تا پایان این بخش از سایت، نگاه های زیبایتان را به ما هدیه داد از شما متشکریم. شما عزیزان می توانید به کمک منوی بالای سایت، از بخش های دیگر سایت نیز بازدید نمایید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر