معماریان مگ

معرفی رشته مهندسی عمران و معماری و تفاوت آن ها

 تفاوت عمران و معماری
تفاوت عمران و معماری

تفاوت عمران و معماری | رشته مهندسی عمران با معماری چه فرقی می کند؟

تفاوت عمران و معماری، یکی از مسائلی است که بسیار از علاقه مندان این دو رشته با آن درگیر می باشند. مهندسی عمران و معماری، هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند و همین وِیژگی ها، تفاوت عمران و معماری را سبب می شود. در این مقاله به تفاوت عمران و معماری پرداخته و این دو رشته را به صورت کامل به شما توضیح داده ایم. از شما همراهان محترم معماریان دعوت می کنیم تا پایان همراه ما باشند و اگر نظر یا پیشنهادی مدنظر دارند، با ما در میان بگذارند.

 

مقدمه ای بر تفاوت عمران و معماری

مسئله تفاوت بین عمران و معماری، چیزی است که مدت های بسیار طولانی میان دانش آموزان و دانشجویان این دو رشته مورد بحث واقع شده است. این دو رشته از جمله رشته هایی هستند که هر دوی آن ها به صنعت ساختمان سازی مربوط می شوند و دانش آموزان و دانشجویان این رشته ها معتقد به برتری شان به یکدیگر هستند. این دو رشته هردو از رشته های پرطرفدار مهندسی می باشند.

هر یک از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های عمران و معماری، برای دفاع از رشته های خود دلایل و نظرات خاص خودشان را دارند. برخی از این دلایل عبارتند از اینکه رشته عمران مناسب افرادی است که روحیه هنری بالایی دارند و معماری بدرد کسانی می خورد که بیشتر جنبه عملی کار را در نظر می گیرند. برخی از دانشجویان نیز معتقدند تفاوت آن چنانی بین این دو رشته وجود ندارد و بر این باور هستند که مهارت و توان افراد است که موجب بهتر شدن موقعیت شغلی آن ها می شود. اما حقیقتا تفاوت این دو علم و این دو رشته در چه چیزی است؟ چه مواردی باعث می شود تا این دو رشته با یکدیگر تفاوت داشته باشند؟ در ادامه با آریان معماری همراه شوید تا جواب این سوالات را به شما بدهیم.

مقدمه ای بر تفاوت عمران و معماری
مقدمه ای بر تفاوت عمران و معماری

 

 

مهندسی عمران چیست؟

رشته ی مهندسی عمران، یکی از بهترین رشته هایی است که در شاخه‌ مهندسی قرار می گیرد. موضوع این رشته پرطرفدار، طراحی، ساخت پروژه های مصنوعی (همانند جاده‌ ها، پل‌ها، کانال‌ ها، سد ها و ساختمان‌ ها) و همچنین نگهداری از آن ها می باشد. از لحاظ قدمت، مهندسی عمران پس از مهندسی جنگ، دومین نظام مهندسی به‌ شمار می‌ آید و امروزه مهندسی عمران، حد واصل مهندسی نظامی و مهندسی غیر نظامی محسوب می‌گردد.

مهندسی های مختلفی وجود دارند که از جمله شاخه های علمی بهبود دهنده پروژه های مهندسی عمران می باشند. برخی از این مهندسی ها عبارتند از: مدیریت سواحل، علم مواد شناسی، علوم زمین شناسی، مهندسی شهری، نقشه برداری، مهندسی سازه های دریایی و غیره.

مهندسین عمران، عموما دارای مدرک دانشگاهی (در سطح های مختلف) این رشته می باشند. در اغلب کشورها، کارشناسی سطح پایه، مهندسی عمران می باشند و تحصیل در این رشته معمولا بین 3 تا 5 سال طول می کشد. درس هایی که در رشته مهندسی عمران به دانشجویان ارائه می شود، بخش هایی از فیزیک، ریاضیات، مدیریت را شامل می شود. همچنین دروس اختصاصی این رشته شامل درس هایی از جمله تحلیل سازه ها، طراحی سازه های بتنی و فولادی و غیره است که در سطوح مختلف ارائه می شود.

مهندسی عمران چیست؟ - تفاوت عمران و معماری
مهندسی عمران چیست؟

 

معماری چیست؟

علم معماری، علمی است که در آن شیوه ساخت و ساز و سبک طراحی سازه ها و ساختمان های گوناگون بررسی می شود. این علم را اجتماعی ترین هنر انسان که با دنیای اطرافش مرتبط است نیز می نامند. توجه به معماری از گذشته های دور در میان انسان ها وجود داشته است. می توان گفت علم معماری وقتی پدیدار شد که خانه های انسان ها به وجود آمدند. در علم معماری اصول زیبایی شناختی مختلفی وجود دارد که برگرفته از هنر و ریاضیات می باشد. این اصول استفاده های بسیاری در علم معماری دارند. اصولی مانند نورپردازی، کاربرد خط، اصول رنگ آمیری، توازن و تقارن و غیره؛ تمام این اصول در کنار یکدیگر به معماران این اجازه را می دهد تا سازه هایی زیبا و در عین حال مفید و کاربردی خلق کنند.

معماری چیست؟ - تفاوت عمران و معماری
معماری چیست؟

 

 

آیا به دنبال یک معمار معتبر و با تجربه برای معماری پروژه خود هستید؟

شرکت معماریان، در خدمت شما عزیزان است.

برای مشاوره رایگان، همین حالا با ما تماس بگیرید.

044-33472342

 

تفاوت عمران و معماری

برای اینکه بتوانیم تفاوت علوم عمران و معماری را بهتر درک کنیم، نیاز است که این دو رشته را به خوبی درک کنیم. در ابتدای مطلب به معرفی این دو رشته پرداختیم و فهمیدیم که هر دوی این رشته ها مربوط به طراحی، برنامه ریزی و ساخت سازه ها می باشند.

عموم مردم این دو رشته را با یکدیگر اشتباه می گیرند و فکر می کنند مهندس عمران و یک معمار، هر دو یک کار را انجام می دهند؛ در حالی که واقعیت این است که تفاوت بسیار زیادی میان این دو رشته وجود دارد. یکی از مهم ترین تفاوت ها، فلسفه و حیطه کاری این دو رشته و انجام دهندگان آن است.

در مهندسی عمران، جنبه های محاسباتی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و میزان فشار بار بر روی اعضای مختلف ساختمان بررسی می شود؛ اما در رشته معماری، معمار بیشتر به جنبه های زیبایی شناختی فضا توجه می کند و سعی در ایجاد بهترین هندسه زیبایی نما و محیط را دارد.

 

 

مهندس عمران چه تفاوتی با معمار دارد؟

یک مهندس معمار و یک مهندس عمران، دغدغه های مختلفی نسبت به یکدیگر دارند. دغدغه اصلی یک معمار به روز بودن و جذابیت یک ساختمان است. این در صورتی است که دغدغه یک مهندس عمران، ایمنی و مقاومت همان ساختمان می باشد. البته این نکته را نیز بایستی در نظر بگیریم که حوزه کاری معمار و مهندس عمران گاهی یکدیگر را پوشش می دهد. به طور کلی همکاری این دو با یکدیگر و در کنار هم، سرانجام می تواند باعث ایجاد سازه های خوب و پروژه های مختلف می شود.

مهندس عمران چه تفاوتی با معمار دارد؟ - تفاوت عمران و معماری
مهندس عمران چه تفاوتی با معمار دارد؟

 

در عمل و شغل، این دو رشته چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

در زمینه ساختمان سازی، تصمیم گیری های مختلفی وجود دارد که برخی از این تصمیم ها بر عهده معمار و برخی بر عهده مهندس عمران است. تصمیماتی که بر عهده معمار است شامل نمای ساختمان، دکوراسیون داخلی و نقشه طبقات می باشد. تصمیمات مهندس عمران نیز بیشتر درباره ستون و اسکلت بندی ساختمان، پی، ستون ها، بادبند ها و غیره می باشد.

به طور خلاصه رشته عمران بیشتر به مقاومت و امنیت یک ساختمان توجه دارد و معماری نیز به طراحی ظاهری ساختمان ها اشاره می کند. محاسبات سازه ای و میدانی یک ساختمان بر عهده مهندس عمران است. ظاهر و زیبایی نما، دکوراسیون، فضاسازی و دیگر قسمت های مربوط به آن به علم معماری مربوط می شود.

متاسفانه هنوز مردم فکر می کنند که رشته های عمران و معماری یکی هستند. شاید دلیل این طرز فکر این باشد که گاهی اوقات معماران در کار مهندسان عمران مداخله می کنند و گاهی نیز مهندسان عمران در کار معماری دخالت می کنند. رشته معماری، به طور کلی به نقشه کشی و ارتباط آن با محیط مردم می پردازد. یک معمار بایستی علاوه بر اطلاعاتی که در زمینه ساختمان سازی دارد، اطلاعات فرهنگی درباره سلایق مردم نیز داشته باشد تا بهترین طرح را پیاده کند. مهندس عمران نیز بایستی در زمینه علوم ریاضیات و محاسبات بسیار قوی باشد.

در عمل و شغل، این دو رشته چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ - تفاوت عمران و معماری
در عمل و شغل، این دو رشته چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

 

 

طراحی بهترین دکوراسیون خانه توسط شرکت معماریان

شرکت معماریان با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا و بهره مندی از مهندسین و متخصصین حوزه طراحی دکوراسیون، مجری پروژه های طراحی اتاق کنفرانس شما می باشد. این شرکت با بیش از یک دهه فعالیت مستمر و با برجای گذاشتن ده ها نمونه کار کشوری موفق، آماده خدمت رسانی به شما مشتریان محترم می باشد.  این گروه با بهره مندی از متخصصین حوزه معماری و طراحی دکوراسیون، با پیاده سازی یک طرح اصولی و اجرای آن به بهترین شکل ممکن، توانسته است اعتماد مشتریان خود را بدست آورد.

یکی از خدماتی که این گروه در حیطه فعالیت های خود به مشتریان عزیز ارائه می نماید، طراحی خانه های لوکس و استاندارد است. در طراحی و اجرای این گونه خانه ها، تمام نکات و مواردی که در این مقاله ذکر شد تا خانه از کیفیت بهتری برخوردار باشد، رعایت می شود. شما همراهان عزیز معماریان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه اجرای کار، با استفاده از راه های ارتباطی سایت، با اپراتور های شرکت در ارتباط باشید و سوالات خود را با آن ها در میان بگذارید.

تماس با شرکت آریان معماری

شما نیز اگر از جمله افرادی هستید که مایلید با شرکت معماریان همکاری داشته باشید، یا نظر و پیشنهادی نسبت به عملکرد بخش های مختلف سایت دارید، می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

از اینکه تا پایان این بخش از سایت، نگاه های زیبایتان را به ما هدیه داد از شما متشکریم. شما عزیزان می توانید به کمک منوی بالای سایت، از بخش های دیگر سایت نیز بازدید نمایید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

3 نظر

 • سلام و خسته نباشید. مطالب بسیار مفید بود..
  از شما سوالی دارم. من سال دیگر کنکور ریاضی می دهم و تمایل دارم رشته ی معماری را انتخاب کنم. می‌خواهم بدانم اگر معماری را انتخاب کنم موفق میشوم ویا کسانی بوده اند که ریاضی بوده اند و الان معمار باشند.. من روحیه هنری زیادی دارم و احساس میکنم به معماری علاقه بیشتر دارم..

  • درود بر شما
   معماری یکی از رشته های پردرآمد دانشگاهی است اما برای به نتیجه رسیدن در این رشته باید کمی صبر و بسیار پشتکار داشته باشید.. اگر به دنبال رشته معماری برید و مصمم باشید مطمئنا معمار موفقی خواهید شد.

 • درود.من امسال تعیین رشته دارم و علاقه مندم به معماری.
  برای تحصیل در این رشته برم دبیرستان ریاضی بخونم یا برم هنرستان معماری؟کدوم بهتره؟؟
  بعضی ها میگن کار گرفتن در رشته معماری پارتی میخواد و اگر برم در پیدا کردن کار با مشکل مواجه میشم.لطفا در این باره هم یه توضیحی بدید.🙏🏻