معماریان مگ

طراحی داخلی، معماری داخلی و دکوراسیون داخلی چه تفاوتی دارند؟

تفاوت طراحی، معماری و دکوراسیون داخلی
تفاوت طراحی، معماری و دکوراسیون داخلی

با تفاوت های طراحی داخلی، معماری داخلی و دکوراسیون داخلی آشنا شوید

تفاوت طراحی، معماری و دکوراسیون داخلی به ماهیت و نوع عملکرد این سه حوزه بستگی دارد. طراحی دکوراسیون و طراحی داخلی دو حوزه مرتبط و مکمل هستند که قرار گرفتن آن ها در کنار معماری داخلی، یک فضای ایده آل را تشکیل می دهد. برای دانستن تفاوت طراحی، معماری و دکوراسیون داخلی باید نسبت به آن ها شناخت کامل پیدا کرد. در این مطلب، با بررسی این سه حوزه و نوع عملکرد و کاربرد آن ها، به تفاوت های بینشان می پردازیم.

 

مقدمه ای بر تفاوت طراحی، معماری و دکوراسیون داخلی

با تعاریفی که از طراحی دکوراسیون، طراحی داخلی و معماری داخلی داشتیم، حال می توانید تفاوت این سه رشته را تشخیص داده و آن ها را از یکدیگر جدا کنید. طراحان دکوراسیون کسانی هستند که بیشتر با سطح زیبایی فضا سر و کار دارند و در مقابل، معماران و طراحان داخلی بیشتر جنبه فنی و کاربردی محیط را در نظر می گیرند. این سه رشته به گونه ای می باشند که عدم وجود هریک، باعث نقص در دیگری می شود.

یکی از نکاتی که در این موارد با یک دیگر تفاوت دارد، اصول و استانداردهای هر کدام از طراحی داخلی، طراحی دکوراسیون و معماری داخلی دارد. برای مثال در طراحی داخلی، اصولی مثل وجود نورپردازی های مخفی‌ در سقف، وجود سرویس بهداشتی در مکان مناسب و غیره مهم است. در معماری داخلی، ارتفاع صحیح دیوارها و سقف، چارچوب هایی با اندازه مناسب و غیره مهم و در طراحی دکوراسیون، مواردی مثل توجه به رنگ بندی صحیح ملزومات، توجه به فضاهای رفت و آمد و غیره مهم می باشد.

بررسی تفاوت های میان طراحی داخلی، دکوراسیون داخلی و معماری داخلی
بررسی تفاوت های میان طراحی داخلی، دکوراسیون داخلی و معماری داخلی

 

پیشینه معماری و معماری داخلی

در تاریخ جهان، معماری یک مهارت و یک فن برای ایجاد سازه های گوناگون و سرپناه برای افراد است. در گذشته، علم معماری به همین موارد بسنده می کرد اما در دنیای مدرن و پر از تغییر و تحولات امروز، معماری علمی است که از ترکیب فنون ساختمان سازی و هنر ایجاد می شود. علم معماری امروزه با علوم دیگری همچون جامعه شناسی، فلسفه، زیست شناسی و محیط زیست و بسیاری از علوم‌ دیگر ترکیب می شود و در قسمت های مختلف سازه هایی که به دست این علم ساخته می شوند می توان ردپای این علوم را به شکل های گوناگون مشاهده کرد. معماری داخلی، شاخه ای از علم معماری است که به اجرای طرحی که از طراحی داخلی حاصل شده است می پردازد.

بنابراین معماری داخلی و طراحی داخلی تفاوت هایی با یکدیگر دارند اما مجموع این موارد به بهبود کیفیت فضای زندگی ما منجر می شود. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت. معماری‌ داخلی همانند یک زنجیر است که طراحی داخلی و معماری را با یکدیگر ترکیب می کند. تاکید اصلی و قسمت مهم کار در معماری ، کامل بودن اجزای درونی ساختمان و توجه به بُعد فنی سازه است.

اما در معماری داخلی، علاوه بر این موارد بر استفاده صحیح از فضاهای داخلی و بخش های درونی دقت شده است. برای طراحی و اجرای نقشه خانه، معماری داخلی است که مبنا قرار می گیرد و تفکیک قسمت های مختلف خانه مثل اتاق خواب ها، راهروها، آشپزخانه و غیره به وسیله این فن انجام می شود. به طور کلی می توان گفت معماری داخلی تمام فضاهای‌ داخلی خانه را از سقف تا دیوارها و کف سازماندهی می کند و در مراحل بعد به کمک طراحی دکوراسیون و طراحی داخلی، جلوه بهتر و کاربردی تری‌ به آن می بخشد.

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی - تفاوت طراحی، معماری و دکوراسیون داخلی
تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

 

طراحی داخلی و اهمیت آن

طراحی داخلی، از دیگر علوم مرتبط با فضای داخلی و فضای زندگی افراد است که وظیفه شکل دهی به نمای داخلی خانه را برعهده دارد. در معماری داخلی، فضاهای گوناگون از هم تفکیک می شدند. اما در طراحی داخلی این فضاها به نسبت ویژگی ها و کاربردهایی که برایشان در نظر گرفته می شود، به شکل های گوناگون طراحی می شود. طراحی داخلی، بیشتر با دکوراسیون مربوط است تا معماری داخلی؛ در طراحی داخلی فضاهای داخلی ساختمان­ ها به منظور انجام فعالیت­ های روزمره بهینه سازی می شود. از این جهت که بخش زیادی از زندگی و فعالیت های انسان در فضاهای داخلی انجام می شود، طراحی داخلی اهمیت زیادی پیدا کرده است.

طرح زمینه و ابتدایی هر محیط داخلی را طراح داخلی آن محیط یا سازه انجام می دهد. بنابراین اگر می خواهید فضای شما بسیار خوش نقشه و کاربردی باشد، طراح داخلی خانه تان را با دقت انتخاب کنید. شرکت معماریان یکی از شرکت های فعال مربوط به طراحی داخلی است که خود را از سال ۱۳۸۶ شروع کرده است. این شرکت با بهره مندی از متخصصین و مهندسین این رشته، می تواند یک منبع متعبر و حرفه ای برای انجام پروژه های طراحی داخلی برای شما باشد.

دکوراسیون داخلی و معماری داخلی چه تفاوتی دارند - تفاوت طراحی، معماری و دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی و معماری داخلی چه تفاوتی دارند

 

طراحی دکوراسیون داخلی و ویژگی های آن

سه مفهوم طراحی داخلی، طراحی دکوراسیون و معماری داخلی سه مورد کاملا متفاوت از یکدیگر هستند که تعاریف جداگانه ای دارند. این مفاهیم، هرکدام حوزه خاصی را در بر می گیرد و مجموع آن ها به تشکیل یک فضای خوب و کاربری منجر می شود. در دو مورد اول این مقاله از سایت آریان، طراحی داخلی و معماری داخلی را شناختیم و با ویژگی های آن ها آشنا شدیم. حال نوبت آن است مفهوم دکوراسیون داخلی را بشناسیم و ویژگی های آن را بررسی کنیم. با بررسی دکوراسیون داخلی و تفاوت هایی که با طراحی داخلی دارد، می توانیم این سه مفهوم را با هم مقایسه کرده و هر کدام را از یکدیگر تشخیص دهید.

طراحی دکوراسیون یکی از رشته های محبوب و مورد علاقه در جامعه است که اهمیت بسیار بالایی در جذابیت و کاربردی شدن دکور و فضای داخلی خانه یا محل کار شما دارد. در طراحی دکوراسیون، علاوه بر بخش های داخلی مثل آشپزخانه، اتاق خواب، کف، سقف و غیره، به ملزومات نیز باید توجه نمود. چیدمان دکوراسیون و ملزومات مثل مبل، میز تلویزیون، رنگ آمیزی دیوارها و غیره شامل این موضوع می شود. تجمیع این دو بخش، طراحی دکوراسیون داخلی یک خانه را تشکیل می دهد.

تفاوت میان طراحی داخلی و معماری داخلی - تفاوت طراحی، معماری و دکوراسیون داخلی
تفاوت میان طراحی داخلی و معماری داخلی

 

معماری طراحی داخلی پروژه های مختلف توسط شرکت معماریان

با توجه بیشتر مردم به طراحی داخلی و دکوراسیون منازل خود، حوزه های معماری و طراحی دکوراسیون اقبال بیشتری از سوی افراد مختلف داشته است. بازار کار خوب این رشته ها، در کنار علاقه می تواند یک شغل ایده آل را برای مهندسین و معماران در پی داشته باشد. در این مقاله، تفاوت های میان دکوراسیون داخلی، معماری داخلی و طراحی داخلی را بررسی کرده و ویژگی های آن را برای شما عزیزان بازگو کردیم. شرکت معماریان، با بیش از یک دهه سابقه موفق در امر طراحی و معماری پروژه های گوناگون، توانسته است در طول این مدت ده ها نمونه کار مختلف را به نام خود ثبت کند.

این شرکت با شعار کسب رضایت حداکثری مشتریان و با هدف ایجاد بهترین عملکرد در پروژه ها، خدمات مختلفی را به مشتریان خود ارائه کند؛ مهم ترینِ این خدمات معماری، ساخت و طراحی فضاهای گوناگون است. این خدمات به صورت کاملا اختصاصی است که توسط متخصصین مجرب که در راس آن ها مهندس آریان قرار دارد انجام می شود.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر