معماریان مگ

بررسی اصول و استاندارد های طراحی ویلا

اصول طراحی ویلا
اصول طراحی ویلا

اصول طراحی ویلا | طراحی دکوراسیون داخلی ویلا | معماری نمای خارجی ویلا

اصول طراحی ویلا شامل طراحی دکوراسیون داخلی ویلا، معماری نمای خارجی ویلا و طراحی و اجرای تمام جزئیات لازم است. رعایت اصول طراحی ویلا، منجر به یک نتیجه دلنشین و استاندارد می شود. در این مقاله، مهم ترین و کاربردی ترین اصول طراحی ویلا را در زمینه های مختلف دکوراسیون و معماری آورده و به بررسی آن ها پرداخته ایم. از شما بازدیدکننده محترم سایت معماریان دعوت می کنیم تا پایان مقاله “اصول طراحی ویلا” همراه ما باشید و در صورت داشتن نظر، پیشنهاد و یا نقدی راجع به این مطلب، از طریق فرم انتهای صفحه به اطلاع ما برسانید.

 

مقدمه ای بر اصول طراحی ویلا

رعایت اصول طراحی ویلا در شهرها و استان های شمال و شمال غربی کشور، با توجه به پیشرفت های روزافزون علم و دانش به خصوص دانش معماری، نیازمند استفاده از تکنولوژی های مدرن و جدید در حوزه معماری و نقشه کشی می باشد. در حال حاضر طراحی یک ویلا شامل دو جنبه طراحی دکوراسیون داخلی و معماری نمای خارجی است که باید با هم هماهنگ و متناسب باشد. همان طور که مطلع هستید، طراحی یک ویلا متفاوت از طراحی ساختمان های مسکونی است و باید با دقت بالایی صورت پذیرد تا ساکنان آن در آینده دچار مشکل نشوند.

به طور کلی طراحی فضاهای ویلا باید لوکس، چشم نواز و در عین حال کاربردی باشد تا شرایط برای استراحت و تفریح ساکنان آن به بهترین نحو مهیا شود. همچنین یکی از مهم ترین جنبه ها در اصول طراحی ویلا، توجه به جزئیات است که در این مطلب راجع به آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مقدمه ای بر اصول طراحی ویلا - اصول طراحی ویلا
مقدمه ای بر اصول طراحی ویلا

 

 

طراحی دکوراسیون داخلی ویلا

یکی از مهم ترین نکاتی که در اصول طراحی ویلا به آن پرداخته می شود، طراحی فضای داخلی با استفاده سقف های مرتفع و نورپردازی خوب و مناسب است. این 2 مورد، از جمله پارامترهای تاثیر گذار می باشند که در طراحی داخلی ویلا مورد توجه قرار می گیرند. همچنین طراحی دیوار های داخلی ویلا بایستی به شکلی باشد که علاوه بر نقش جدا کنندگی، به صورت معمارانه و هنرمندانه طراحی شود تا از آن استفاده های دیگری نیز شود.

همچنین طراحی ویلای دوبلکس، یکی از کارهایی است که به تازگی در میان عموم رایج شده است. ویلای دوبلکس دارای سقف بلند تری نسبت به ویلای عادی می باشد و در آن، فضاهای عمومی از فضاهای خصوصی به خوبی جدا شده است. همین امر سبب شده تا محیط استراحت ساکنان داخل خانه مشخص بوده و آرامش بیشتری داشته باشند.

استفاده از نورپردازی مدرن و بهره مندی از نور خورشید در خانه، بکارگیری درب های بازشونده کشویی، رنگ آمیزی یا استفاده از کاغذ دیواری برای دیوارها و موارد دیگر، برخی از اصول طراحی ویلا است که در نظر گرفتن آن ها باعث شادابی هرچه بیشتر فضای داخلی و ساکنان درون آن می شود.

طراحی دکوراسیون داخلی ویلا - اصول طراحی ویلا
طراحی دکوراسیون داخلی ویلا

 

معماری و طراحی فضای خارجی ویلا

پس از اینکه طراحی بخش های داخلی ویلا همانند ورودی، دستشویی و حمام، اتاق خواب ها و دیگر بخش های درونی کامل شد، حالا نوبت به طراحی فضای خارجی و اجرای آنچه نیاز بود می رسیم. هدف از استفاده از فضای بیرونی ویلا، استفاده از هوای آزاد و لذت بردن از فضاهای سرسبز و دل نشینی است که در منطقه وجود دارد. بنابراین طراحی فضای خارجی ویلا باید به شکلی باشد که مورد رضایت ساکنان قرار گیرد و برای آن ها کاربرد داشته باشد. قرارگیری و تعبیه صحیح عناصری مثل آلاچیق، منقل یا باربیکیو، استخر، پاسیو و غیره، از مهم ترین موارد در اصول طراحی ویلا و معماری نمای خارجی ویلا می باشد که تاثیر زیادی در چشم انداز ویلا نیز دارد.

معماری و طراحی فضای خارجی ویلا - اصول طراحی ویلا
معماری و طراحی فضای خارجی ویلا

 

در نظر گرفتن باغچه های گل کاری شده و فضای سبز کافی، کاشت و چینش صحیح درختان و انتخاب درست و استاندارد پوشش گیاهی موجود در فضای باز ویلا، تاثیر به سزایی را در جذابیت و شادابی محیط ویلا و تبدیل شدن آن به یک محیط فرح بخش و دل نشین می گذارد.

 

 

شرکت معماریان، مجری پروژه های طراحی ویلا اختصاصی

با بهره مندی از بهترین طراحان و معماران ایران

برای مشاوره رایگان، همین حالا با ما تماس بگیرید.

044-33472342

 

روند طراحی و اجرای باغ و ویلا

 1. اندازه گیری و ثبت متراژ قسمت های مختلف
 2. توجه ویژه به جهت های طلوع خورشید و غروب آن
 3. طراحی و اجرای نمای ساختمان، باغچه، اتاق های موردنیاز، استخر و دیگر فضاهای مورد نیاز
 4. طراحی مسیرهای ارتباطی بین این قسمت ها
 5. طراحی فضای داخلی ویلا با توجه به اصول طراحی ویلا که شامل تعداد طبقات، امکانات موردنیاز و کاربردهای آن می شود.
 6. انتخاب نوع مواد و مصالح مصرفی در ساخت و طراحی دکوراسیون ویلا
روند طراحی و اجرای باغ و ویلا - اصول طراحی ویلا
روند طراحی و اجرای باغ و ویلا

 

فضاهای اصلی در یک ویلا کدامند؟

یکی از مهم ترین مواردی که در اصول طراحی ویلا باید در نظر داشته باشیم، اینم است که طریقه صحیح خلق فضاها چگونه استو فضاهای اصلی شامل کدام قسمت ها می شوند.مناسب ترین طرح و حالت برای فضاهای داخلی، شکلی است که در آن فضاهای مختلف از یکدیگر تفکیک شده باشند یا حداقل ارتباط بصری و حرکتی خوبی با یکدیگر داشته باشند. در نظر گرفتن محیط های خصوصی و عمومی، نکته ای است که قبل از مطرح کردن فضاهای اصلی باید در نظر داشت.

هر ویلا، شامل بخش های اصلی و عمومی مثل اتاق پذیرایی، اتاق مهمان، اتاق بازی و سرگرمی و غیره می باشد. این گونه فضاها می بایست به صورت استاندارد و اصولی در پلان قرار بگیرند. فضاهای شخصی نیز، بسته به کاربردی که دارند در دیگر بخش ها قرار می گیرند. بهترین پلان برای ویلا، پلانی است که در آن محیط های عمومی و فضاهای داخلی خانه به شکلی باشد که تمام مهمانان قابلیت استفاده از آن را داشته باشند.

فضاهای اصلی در یک ویلا کدامند؟ - اصول طراحی ویلا
فضاهای اصلی در یک ویلا کدامند؟

 

 

تفکیک فضاها در طراحی دکوراسیون ویلا

نقشه هر ویلا، نشانگر تمام بخش های آن است. یکی از چالش هایی که همیشه طراحان با آن درگیر می باشند، این است که بخش های مختلف را در کجای نقشه قرار دهند. قرار دادن قسمت های مختلف ویلا، به متراژ زمین و همچنین کاربرد های آن بخش بستگی دارد. اتفاقی که در ویلاهای لوکس می افتد این است که از ورودی ویلا تا بخش های مورد نیاز شما در بنای مفید و همچنین محوطه بتوان یک ارتباط معنا دار بصری و حرکتی ایجاد کرد. فی الواقع، هنگامی که از اصول طراحی ویلا و رعایت آن صحبت می شود.

منظور رعایت اصول معماری نیز می باشد. اصول معماری به همین نکات اشاره دارد و هدف آن خلق یک پلان با بهترین عملکرد است. خلق یک پلان که بتواند تمام بخش ها را با ورودی ویلا در تعادل قرار دهد، کار بسیار سختی است که در اصول طراحی ویلا به آن توجه می شود. این تعامل می تواند در سبک های طراحی نما، طراحی نقشه معماری و محوطه سازی ویلای شما از یک سبک خاص پیروی کند. به عنوان مثال ویلاهایی که با سبک کلاسیک طراحی می شوند، از نمای اصلی گرفته تا طراحی دکوراسیون داخلی به صورت کامل از سبک کلاسیک طراحی دکوراسیون پیروی می کنند.

تفکیک فضاها در طراحی دکوراسیون ویلا - اصول طراحی ویلا
تفکیک فضاها در طراحی دکوراسیون ویلا

 

امکانات و تجهیزات مورد نیاز در طراحی ویلا

 1. سیستم های گرمایشی و سرمایشی تکمیل و استاندارد
 2. آبیاری قطره ای هوشمند برای باغ یا باغچه ویلا
 3. سیستم ایمنی مناسب برای درب، پنجره و محیط داخلی خانه
 4. پمپ و موتور خانه و جانمایی آن
 5. نورپردازی و رنگ آمیزی اصولی و استاندارد
 6. اتاق های موردنیاز دیگر مثل اتاق سرایداری و انباری
 7. تعبیه ملزومات تفریحی مثل منقل، تاب و غیره
امکانات و تجهیزات مورد نیاز در طراحی ویلا - اصول طراحی ویلا
امکانات و تجهیزات مورد نیاز در طراحی ویلا

 

 

طراحی و اجرای ویلا توسط شرکت معماریان

طراحی ویلا در تمام نقاط کشور عزیزمان ایران، از جمله خدمات شرکت معماریان است که به صورت تخصصی و با بهره گیری از امکانات روز دنیا انجام می شود. عموما ویلاهای موجود در نواحی شمال و شمال غرب کشور، به دست مهندسین و متخصصین داخلی انجام گرفته و متناسب با فرهنگ و معماری سنتی داخلی آن مناطق است. در شرکت معماریان، برای طراحی ویلا در تمام نقاط کشور، از بهترین امکانات روز استفاده می شود تا طرح ارائه شده دارای استانداردهای بین المللی و جزئیات لازم باشد.

اگر به دنبال انتخابی متفاوت هستید تا تجربه آرامشی دل نشین در مناطق مختلف کشور از جمله مناطق ساحلی و شمال غربی در کنار خانواده تان را داشته باشید، می توانید ساخت و معماری ویلای خود را به گروه معماری و طراحی دکوراسیون معماریان واگذار نمایید.

همچنین شما می توانید از نمونه کارهای شرکت بازدید نموده و در صورت تمایل به همکاری، با استفاده از راه های ارتباطی با مشاورین آریان معماری در تماس باشید و شرح درخواست خود را با آن ها مطرح کنید.

 

تماس با شرکت معماریان

شما نیز اگر از جمله افرادی هستید که مایلید با شرکت معماریان همکاری داشته باشید، یا نظر و پیشنهادی نسبت به عملکرد بخش های مختلف سایت دارید، می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

از اینکه تا پایان این بخش از سایت، نگاه های زیبایتان را به ما هدیه داد از شما متشکریم. شما عزیزان می توانید به کمک منوی بالای سایت، از بخش های دیگر سایت نیز بازدید نمایید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر