معماریان مگ
اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

نحوه استفاده از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

بعضی از مردم در زمینه ی دکوراسیون و طراحی مهارت دارند. بعضی دیگر هم برای اینکه دست به کار دکوراسیون و تزیین فضاها بزنند، نیاز دارند که برخی اصول را یاد بگیرند و به این طریق می توانند این کار را با موفقیت انجام دهند.

اگر شما از گروه دوم هستید و نیاز به فراگرفتن برخی اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه دارید، چند تکنیک اساسی می تواند در این راه به شما کمک کند. این قوانین و اصول دکوراسیون به اندازه کافی ساده هستند که اکثرا هر کسی می تواند آنها را اعمال کند.

رعایت اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

اولین اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه ((قانون اعداد را دنبال کنید))

قانون اعداد از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

شما ممکن است قبلا با قانون سوم در عکاسی آشنایی داشته باشید. طراح با یک عدد فرد به عنوان پایه می تواند هماهنگی و علاقه بصری ایجاد کند. ایده اساسی این قانون این است که جزئیات و اشیائی که به تعدادد فرد مرتب یا دسته بندی می شوند جذاب تر، به یاد ماندنی تر و مؤثرتر از جفت کردن آن ها است. این به گروه بندی اشیاء در ارتفاع ها و اشکال و بافت های مختلف، کمک می کند. در عین حال، آنها باید مواردی شبیه هم داشته باشند.

قانون اعداد از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

نکته اصلی این است که باید چیزی در مورد هر یک از مواردی که با یکدیگر دسته بندی می شوند، کمی متفاوت باشد. به عنوان مثال، سه گلدان به یک طرح و همه در ارتفاع های مختلف. البته توجه کنید که این فقط قاعده اساسی است و ممکن است در هر مورد کار نکند. هدف در این اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه این است که مطمئن شویم همه چیز یکنواخت نیست و خسته کننده نیست.

قانون اعداد از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

 دومین اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه ((مرکز اتاق خود را پیدا کنید))

یکی از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه ، یافتن نقطه کانونی اتاق است که بیشترین تأکید آن است. این چیزی است که وقتی وارد اتاق می شوید، چشمان شما به طور طبیعی به سمت آن کشیده می شود و همه چیز در اطراف نقطه کانونی آن را تعریف می کند. اگر نمی دانید برای تزئین و دکوراسیون یک اتاق از کجا شروع کنید، کار را با پیدا کردن نقطه کانونی اتاق شروع کنید. بسیاری از اتاق ها دارای نقاط کانونی مثل یک پنجره بزرگ با یک منظره زیبا یا یک شومینه هستند.

نقطه تمرکز یکی از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

اگر اتاق شما یک مرکز کانونی داخلی نداشته باشد، چند نکته و گزینه ای برای ایجاد آن وجود دارد. طراحان داخلی یک دیوار رنگی متفاوت با آثار هنری را به عنوان نقاط کانونی در خانه طراحی میکنند. شما می توانید از کاربری اتاق الهام گرفته و سپس یک نقطه کانونی ایجاد کنید.

به عنوان مثال، اگر می خواهید از یک اتاق برای خواندن استفاده کنید، شما می توانید قفسه کتاب را نقطه کانونی خود در اتاق قرار دهید. همچنین به راحتی میتوانید این کار را با استفاده از یک قطعه بزرگ مبلمان به عنوان انجام دهید.

نقطه تمرکز یکی از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

شما می توانید یک یک آینه بزرگ را به عنوان نقطه کانونی استفاده کنید. هنگامی که نقطه کانونی را پیدا می کنید، اطراف آن را تزئین کنید. از رنگ اصلی خود در  بقیه عناصر اتاق استفاده کنید. برای مثال، اطراف شومینه سفید با شمع و گلدان ها و دیگر عناصر تزیین شده است که حضور شومینه در اتاق به عنوان نقطه کانونی، تقویت میکند. شما می توانید دکوراسیون را روی شومینه و یا دیوار بالای آن اضافه کنید.

نقطه تمرکز یکی از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

اگر مرکز توجه شما یک پنجره بزرگ است، شما می توانید مبلمان خود را برای برجسته ساختن آن، ترتیب دهید. هنگامی که شما در اتاقتان یک نقطه کانونی دارید، این نقطه به تعادل اتاق کمک می کند. نقطه تمرکز طرح اتاق شما، لازم نیست دقیقا وسط اتاق باشد، اگرچه این مورد در بسیاری از خانه ها وجود دارد. نقطه مرکزی یک اتاق نشیمن جایی است که میز و صندلی و مبل در اطراف آن قرار دارد.

سومین اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه ((قوانین ابعاد و اندازه گیری اولیه را بدانید))

هنگامی که نوبت به تنظیم مبلمان می رسد، اکثر ما فقط  گذرا به این موارد توجه میکنیم. اما اندازه گیری های خاصی برای دکوراسیون وجود دارد که اتاق را بهتر می کند. در اصول طراحی اولیه چند قاعده ی اندازه گیری کلی وجود دارد که باید بدانید.

اغلب، دکوراتورها می گوید حداقل باید ۱۵ سانتیمتر بین میزهای وسط و مبل وجود داشته باشد. هنگامی که آثارهنری و یا تابلوها را بر روی دیوار آویزان می کنید، باید مرکز را در سطح چشم تنظیم کنید. این آثارهنری و یا تابلو اگر بزرگ تر از مبل خود را باشد، اطمینان حاصل کنید که اندازه آن بیش از ۲/۳ عرض مبل نیست.

استاندارد فاصله ها از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

فاصله تلویزیون شما از مبل  باشد، به اندازه آن بستگی دارد. ساده ترین قاعده این است که، اندازه قطر تلویزیون خود را دو برابر کنید. یعنی اینکه تلویزیون چند اینچ است، شما باید حداقل دو برابر آن از منطقه نشیمن با تلویزیون فاصله داشته باشید.

برای قالیچه و فرش ها، سه قاعده اساسی وجود دارد که می توانید آنها را دنبال کنید.اگر یک فرش به اندازه کافی بزرگ باشد، شما راحت می توانید از آنها استفاده کنید. اما شما باید حداقل  ۱۲-۱۸ سانت از کناره های دیوار در تمام چهار طرف فرش فاصله بگیرید. البته بهتر است که این فاصله ۴۵ تا ۵۰ سانتی متر باشد.

استاندارد فاصله ها از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

اگر فضای کوچکتر دارید، ممکن است یک فرش کوچکتر را انتخاب کنید و حتما این اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه را رعایت کنید. بسیاری از طراحان فقط به اندازه دو پا بر روی فرش جا قرار می دهند که این می تواند احساس باز بودن ایجاد کند. باز هم بیشتر از همه این موارد نترسید که این قوانین را از بین ببرید. ممکن است آنها همیشه جواب ندهند، اما همه دستورالعمل خوبی برای پیگیری هستند.

استاندارد فاصله ها از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

 چهارمین اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه ((فضاهای منفی را در نظر بگیرید))

در طراحی، فضای منفی ناحیه ای است که توسط هر موضوعی بکارگرفته نشده است. اغلب این منطقه سفید در دیوارهای شماست. شاید برای پر کردن هر فضای اتاق با یک موضوع تلاش کنید، اما گاهی اوقات، فضای منفی برای خودش صحبت می کند. در نوشتار، جملات اغلب حاوی کلمات اضافی است که بدون آن، جمله بی معنی است. در دکوراسیون خانه خود نیز، فضاهای منفی این نقش را دارند.

استفاده از نقاط منفی از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

دکوراسیون با فضای منفی می تواند کمی پیچیده باشد، اما چند راه برای آن وجود دارد که هرکسی میتواند انجام دهد. اجتناب از ایجاد مزاحمت در فضا، احتمالا بهترین و شایع ترین روش برای استفاده بیشتر از فضای منفی است. شما از فضاهی منفی میتوانید برای انبار کردن وسایل خود استفاده کنید. فضاهای منفی در اتاق را هدف قرار دهید. شما ممکن است یک فضای خالی برای قرار دادن وسایل تزیینی داشته باشید.

استفاده از نقاط منفی از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

فضاهایی منفی میتوانند با طراحی جالب، بسیار مفید باشند. برای مثال، اشکال متضاد می تواند یک فضای عجیب و جالب منفی ایجاد کند. یک میزمنحنی می تواند خطوط فضای خشن مخفی ایجاد شده توسط مبلمان زاویه دار در یک اتاق مربع را نرم کند.

اما این طرح فضایی ممکن است در اتاق های کوچک کار نکند. برای آگاهی بیشتر، این ها فقط مکانهایی نیست که بتوانید همه چیز را حذف کنید. این در مورد جستجوی نقاطی است که حتی زمانی که خالی هستند عالی هستند. این همچنین در مورد بررسی عملکرد فضاهای خالی است.

استفاده از نقاط منفی از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

پنجمین اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه ((لایه های روشنایی مناسب بکار ببرید))

روشنایی از معمترین مواردی است که شما باید در دکوراسیون خانه در نظر بگیرید. در ابتدا باید، سه نوع اساسی نور را بیاموزید. نورپردازی محیط که به روشنایی عمومی و نورپردازی اتاق به طور یکنواخت می پردازد. نوپردازی کارهمانطور که از نام آن نیز مشخص است،

به معنای روشن کردن یک منطقه ی خاص است. مثلا ان می تواند یک لامپ در منطقه خواندن باشد. چراغ زیر کابینت در آشپزخانه نیز به عنوان چراغ کار عمل میکند. نوپردازی متمرکز که به معنای برجسته کردن یک شیء خاص است.

اضافه کردن نورپردازی های مختلف می تواند اتاق شما را جالب توجه کند. وقتی که با روشنایی محیط در هر اتاق شروع کنید، در نظر بگیرید که چگونه می توانیداز انواع نورهای ذکر شده استفاده کنید.

نورپردازی صحیح از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

نکات خاصی در مورد چگونگی انجام این کار در هر اتاق وجود دارد. این دستورالعمل ها به شما کمک می کند تا شما تزئین اتاق خود را مطابق با سلیقه و ترجیحات خود تنظیم کنید. یک منبع نور نمی‌تواند هم نور عمومی و هم نور کاری را تامین کند. به همین دلیل است که هر اتاق به تعدادی چراغ برای روشنایی نیازدارد. بهترین منابع نوری برای تامین نور عمومی آنهایی هستند که نور را از سقف بازتاب کنند.

نورپردازی صحیح از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

توجه داشته باشید که سقف تیره برای این کار مناسب نیست. بهترین سقف برای این منظور سقف پانل گچی رنگ سفید است. این روش نور عمومی خوبی برای فضا تامین می‌کند. نور عمومی می‌تواند از طریق LED های خطی نیز تامین شود. در زمینه نورپردازی کاری، سعی کنید تا حد امکان منبع نور به موضوع مورد نظر نزدیک باشد. نیاز نیست نور کاری پر نور باشد اما باید نزدیک سطح کار تعبیه شود.

نورپردازی صحیح از اصول طراحی اولیه برای دکوراسیون خانه

 

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

اینستاگرام معماری آریان

Shervin

علاقه مند به معماری و دکوراسیون

اضافه کردن نظر