معماریان مگ

برای داشتن یک باغچه ارگانیک در حیاط خانه چه کارهایی باید انجام دهیم؟

اگر شما از کسانی هستید که می‌خواهید یک باغچه ارگانیک در حیاط خانه خود داشته باشید و از محصولات آن، غذاهای ارگانیک آماده کنید، بدانید که کار درستی درجهت کاهش میزان سمومی که از طریق مواد غذایی مصرف می‌کنید و محافظت از محیط زیست انجام می‌دهید.

اما ممکن است تهیه یک غذای ارگانیک با خرید محصولات ارگانیک گران باشد. خوشبختانه، یک راه ساده برای کشت محصولات خوشمزه و تازه خود را دارید. این راه ساده، طراحی یک باغچه ارگانیک در حیاط منزتان است. این کار در حالی که می‌تواند سرگرم کننده باشد، هم زمان به یادگیری شما کمک می‌کند.

کشت گل و گیاه - طراحی باغچه ارگانیک در حیاط خانه
کشت گل و گیاه

اگر نمی‌دانید برای ایجاد یک باغچه ارگانیک در حیاط خانه خود داشته باشید از کجا شروع کنید، شاید لازم باشد از باغبانی برای این کار کمک بگیرید. به یاد داشته باشید، بهتر است کار با یک یا دو گیاه کوچک که در زمان کوتاه رشد می‌کنند، شروع کنید. برای  آشنایی با اصول اصلی این کار با معماریان همراه باشید.

باغچه ارگانیک در حیاط خانه چیست؟

یک باغچه ارگانیک در حیاط خانه، باغچه‌ای با محصولات طبیعی است که در آن ازهیچگونه کود شیمیایی و سموم استفاده نمی‌شود. اما باغبانی ارگانیک، بدان معنا نیست که گیاهان خود به خود رشد کنند. ابزارها و مواردی وجود دارد که می‌توانید آنها را برای تقویت گیاهان و دفع آفات استفاده کنید. برای استفاده از راهنمایی‌های مفید در این خصوص، به موارد زیر توجه کنید.

مرحله شروع طراحی باغچه ارگانیک در حیاط خانه

در وهله‌ی اول آغاز کار ساخت باغچه در حیاط خانه به ابزار و لوازم خاصی نیاز دارید. این لوازم شامل بیلچه، چنگک، قیچی باغبانی، چاقو قلمه زنی، گلدان‌ها و آب پاش است. اگرچه باغبانی یک سرگرمی و فعالیت سالم محسوب می‌شود؛ اما اگر دستکش باغبانی مناسب نداشته باشید به یک کار سخت تبدیل خواهد شد.

بیلچه نیز یک ابزارباغبانی برای کندن زمین و برداشت خاک، افزودن کود و انتقال گل و گیاه است. برای ایجاد شیار در خاک و جمع آوری علف‌های هرز نیز چنگک باغبانی بکار می‌رود. قیچی باغبانی یک دیگر از این ابزار برای هرس گیاهان و بریدن ساقه‌ها است. توجه کنید که هر یک از این ابزارها در حین کار بسیار کمک کننده و لازم هستند.

ابزار باغبانی - طراحی باغچه ارگانیک در حیاط خانه
ابزار باغبانی

چگونگی تهیه خاک باغچه ارگانیک در حیاط خانه

برای به دست آوردن بهترین نتیجه در باغچه ارگانیک، باید مطمئن باشید که خاک باغچه شما مناسب است. شما از این گیاهان استفاده می‌کنید، پس لازم است که مطمئن شوید سبزیجات شما مقدار زیادی مواد مغذی دریافت می‌کنند. خاک سالم کمک می‌کند تا گیاهان سالم تولید شوند. در حالی که مواد شیمیایی خاک می‌تواند نه تنها به محصولات شما نفوذ کند، بلکه به  کرم‌ها و سایر موجودات ریز موجود در خاک آسیب برساند.

تهیه خاک باغچه - طراحی باغچه ارگانیک در حیاط خانه
شخم زدن خاک باغچه

بهترین روش برای ارزیابی کیفیت خاک این است که آن را آزمایش کنید. شمامی‌توانید با تعیین کیفیت خاک و تجزیه کامل pH  و مقادیر مواد مغذی ترکیبات آن را برای رشد گیاه به‌دست آورید و اگرچه نیاز به افزودنی خاک داشته باشد عملیات لازم را انجام دهید.

به طور معمول، بهتر است در پاییز و قبل از کشت گیاه و و فصول رشد گیاه این آزمایش انجام شود. حتی اگر زمان آزمایش نداشته باشید ومیخواهید مطمئن شوید که خاک شما دارای مقدار زیادی مواد مغذی است، می‌توانید کود گیاهی، خاک برگ به آن اضافه کنید. ترجیحاً، کود خود را از کود حیوانی دام‌های محلی، دریافت کنید.

ساخت کود مناسب برای باغچه ارگانیک در حیاط خانه

همه باغ‌ها و باغچه‌ها از کود سود می‌برند و شما می‌توانید از آنها در خاک باغچه خود بهره مند شوید. کود مناسب و با کیفیت به تغذیه گیاهان کمک می‌کند و در حفظ آب، کاهش علف‌های هرز، محافظت از مواد غذایی نقش مهمی دارد. برای استفاده ازآن کمپوست را در اطراف گیاه گسترش دهید یا با خاک گلدان ترکیب کنید. بهترین کمپوست یا کود مواد طبیعی از نسبت درست مواد آلی غنی از نیتروژن و کربن، مخلوط با خاک، آب و هوا است.

تهیه کود طبیعی- طراحی باغچه ارگانیک در حیاط خانه
تهیه کود طبیعی

برای شروع کود دادن به گیاهان باغچه، یک فضای حداقل سه فوت مربع رااندازه گیری کنید و چاله کم‌عمقی در آن حفر کنید. شاخ و برگ‌های آفت‌زده را از اطراف چاله دور کنید.  لایه‌های متناوب مواد کربنی (و یا قهوه‌ای) مانند ضایعات کاغذ و کاه، برگ و گیاهان و علف‌ها، مواد نیتروژنی (یا سبز) مانند ضایعات میوه و سبزیجات را در این فضا بریزید و یک لایه نازکخاک به  آن اضافه کنید. هر هفته یک‌بار خاک رویه را کنار زده  و مواد افزودنی را هم بزنید.

انتخاب گیاهان مناسب برای باغچه ارگانیک در حیاط خانه

برای ساخت باغچه ارگانیک در حیاط خانه خود، گیاهانی را انتخاب کنید که در شرایط خاص باغچه شما به خوبی رشد می‌کنند. گیاهانی که به لحاظ نور، رطوبت، زهکشی و کیفیت خاک باغچه به خوبی بررسی شده‌اند. اگر شما در حال انتخاب گیاه مناسب باغچه‌های ارگانیک هستید، گیاهانی را که بدون کود شیمیایی و آفت کش ها تولید می‌شوند، انتخاب کنید. بهترین مکان برای یافتن این گیاهان سر زدن به بازار کشاورزان محلی است که دارای گیاهان بومی و انواع گیاه مناسب منطقه شما می‌باشند. اگر اولین بار است که به کار باغبانی می‌پردازید، بهتر است بذر بسیاری از گیاهانی که بهتر و سریع‌تر رشدمی‌کنند، از جمله آفتابگردان، گشنیز، کرفس، نخود و…. را انتخاب کنید.

انتخاب گیاه مناسب - طراحی باغچه ارگانیک در حیاط خانه
انتخاب گیاه مناسب

محل کاشت محصولات در باغچه ارگانیک حیاط خانه

توجه کنید که محل کاشت و بستر گیاه در باغچه ارگانیک نیز در رشد سالم گیاه نیز نقش دارد. گیاهانی که برداشت می‌کنید مانند سبزیجات باید به تدریج در بسترهایی که شما در آن راه نمی‌روید، دسته بندی شوند. این گروه بندی علف‌های هرز و تلفات آب را کاهش می‌دهد و به کمپوست و مواد مغذی کمک می‌کند.

فضای وسیع بین ردیف‌ها کمک می‌کند تا گردش هوا بین آنها افزایش یابد، که از حملات قارچی جلوگیری کرده و آنها را دفع می‌کند. اگرمی‌خواهید بیشترین بازده را با زمان و فضا محدود داشته باشید، پیشنهادمی‌شود گیاهانی همچون گوجه فرنگی، لوبیا، زغال اخته، نخود سبز را بکارید.

فضای کاشت گیاه در باغچه - طراحی باغچه ارگانیک در حیاط خانه
فضای کاشت گیاه در باغچه

نحوه ی آبیاری گیاهان باغچه ارگانیک در حیاط خانه

بهترین زمان برای آب دادن به گیاهان معمولاً هنگام صبح است. چرا؟ زیرا،صبح‌ها وزش باد کم می‌شود، بنابراین مقدار آب تبخیر شده کاهش می‌یابد. اگر شب هنگام آب بدهید، گیاهان شبانه مرطوب می‌شوند و باعث می‌شود که آنها در اثر امراض قارچی و باکتری‌ها آسیب ببینند. سیستم تخلیه یا مرطوب کردن می‌تواند کار درستی باشد.

در این مورد به راهنمای آبیاری گیاه توجه کنید. اکثر کارشناسان آبیاری مکرر و نادر برای گیاهان را، توصیه می‌کنند. یک یا دو بار در هفته باعث ریشه دار و عمیق‌تر شدن گیاه می‌شود که باعث می‌شود گیاه قوی‌تر رشد کند. سعی کنید از آب در دمای نزدیک هوا استفاده کنید؛ آب باران جمع آوری شده بهترین گزینه برای آبیاری گیاهان باخچه ارگانیک در حیاط خانه است.

نحوه ی آبیاری گیاه در باغچه - طراحی باغچه ارگانیک در حیاط خانه
آبیاری گیاه در باغچه

 

کندن علف های هرز باغچه ارگانیک در حیاط خانه

کندن علف‌های هرز ممکن است مرحله‌ی سخت، این کار باشد، اما همچنین می‌تواند برای شما خوب باشد تا در هوای تازه خارج از خانه قرار بگیرید. کاهش تعداد علف‌های هرز باید با استفاده از مالچ یا خاکپوش، که به حفاظت از خاک نیز کمک می‌کند، انجام می‌گیرد. مالچ‌های آلی از پوست درخت و کاه ارزان است اما برای مدت طولانی قابل استفاده نیستند.

مالچ‌های غیر آلی که در زیر تراشه‌های چوب استفاده می‌شوند، زیبا هستند، اما می‌توانند گران قیمت باشند. بسیاری از افرادی نیز از روش وجین کردن دستی برای مبارزه با علف‌های هرز استفاده می‌کنند. این یک روش مؤثر برای کنترل علف‌های هرز در باغچه ارگانیک منزلتان است.

کندن علف های هرز باغچه - طراحی باغچه ارگانیک در حیاط خانه
کندن علف های هرز باغچه

حفاظت از گیاهان باغچه ارگانیک بدون آفت کش ها

اگر باغ شما توسط آفات مورد حمله قرار می‌گیرد، ممکن است نشانه‌ای از مشکلات دیگر باشد، بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید گیاهان نور، مواد مغذی و رطوبت کافی را دریافت می‌کنند.  همچنین به یاد داشته باشید که با محدود کردن باغ خود به یک نوع گیاه به جای باغ متنوع تا حدی می‌توانید از آفات جلوگیری کنید.

آفت کش های ارگانیک دارای Bacillus thuringiensis، یک باکتری طبیعی که هضم گزنده‌ها و دیگر گیاه خواران را مختل می‌کند. شما همچنین می‌توانید روغن‌های باغبانی، صابون‌های حشره کش، سیر یا اسپری فلفل قرمز استفاده کنید. البته حشرات مفید در باغچه ارگانیک حیاط خانه می‌توانند بهترین دوستان شما باشند، به خصوص کفش دوزک ها!

عدم استفاده از آفت کش در باغچه - طراحی باغچه ارگانیک در حیاط خانه
عدم استفاده از آفت کش در باغچه

برداشت محصولات از باغچه ارگانیک خود

فراموش نکنید که میوه‌های ومحصولات باغچه خود را برداشت کنید! به طورکلی، هرچه بیشتر که برداشت کنید، بیشتر گیاهان برای شما تولید می‌کنند. در طول فصل برداشت، به نظر می‌رسد بهتر است که هر روز باغ خود را بررسی کنید. اگر می‌خواهید از آنها تازه استفاده کنید، آنها را درست قبل از اینکه مصرف کنید، برداشت کنید.

برداشت محصولات باغچه - طراحی باغچه ارگانیک در حیاط خانه
برداشت محصولات ارگانیک

برخی از گیاهان زمان برداشت خاص خود را دارند. برای نمونه می‌توانیدتمام گیاهان به جز ریحان را در اواسط صبح، جمع آوری کنید. ریحان را باید در اواخر بعد از ظهر یا صبح زود هنگام، قبل از طلوع آفتاب بردارید، زیرا در این موقع است که عطر و طعم عالی دارد. برای کلم بروکلی، تا قبل از تبدیل جوانه‌ها به گل صبر کنید. اگرمحصولات ارگانیک بیش از حد به دست آورید، به یاد داشته باشید که می‌توانید فریز یا کنسرو کنید.

پاکسازی باغچه ارگانیک در حیاط منزل پس از برداشت

اگر گیاهان ناسالم را در طول فصل یا انتهای سال متوجه شوید، فراموش نکنید که باید آنها را بچینید، زیرا برگ‌های مرطوب می‌توانند مشکلات زیادی را برای سایر گیاهان و سبزیجات در مدت طولانی به وجود آورند. این مواد پوسیده و آفت دار را پس از تمیز کردن در زمین دور از گیاهان سالم به عمق حداقل یک پا دفن کنید و از بین ببرید. برای پاک کردن زمین از بقایای گیاهان قبلی گاها زمین کشت را آتش می‌زنند که این روش به دلیل ایجاد آلودگی و مشکلات زیست محیطی توصیه نمی‌شود.

پاکسازی باغچه - طراحی باغچه ارگانیک در حیاط خانه
پاکسازی باغچه

نتیجه گیری

بنا به نیاز همیشگی انسان به طبیعت لازم است همواره توجه خاصی به ایجاد فضای سبز و پوشش‌های گیاهی شود. پوشش‌های گیاهی می‌تواند به حفاظت از خاک خود در برابر فرسایش و حفظ چرخه حیات کمک کند. بنابراین اگرمی‌خواهید از فضای سبز و محصولات طبیعی نهایت بهره را داشته باشید، به طراحی باغچه ارگانیک در حیاط خانه‌تان اقدام کنید. گروه معماریان با تخصص کافی در زمینه محوطه سازی می‌تواند شما را در این مورد راهنمایی کند.

منبع: goodhousekeeping

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر