معماریان مگ

طراحی فضای داخلی و معماری کتابخانه

طراحی و معماری کتابخانه | طراحی فضای داخلی و معماری نمای خارجی کتابخانه

طراحی و معماری کتابخانه، از آنجا که یک محیط علمی و آموزشی است بایستی با دقت نظر و ظرافت تمام صورت بپذیرد. در طراحی و معماری کتابخانه مدرن، بخش های گوناگونی مثل سالن مطالعه، سرویس بهداشتی، بایگانی و غیره وجود دارد. در این مقاله از سایت معماریان، طراحی و معماری کتابخانه را از صفر تا صد بررسی کرده ایم. از شما همراهان محترم معماریان، دعوت می کنیم تا پایان این مطلب در کنار ما باشید و اگر دیدگاه یا نقدی راجع به این مقاله یا عملکرد کلی سایت داشتید، از طریق بخش نظرات در انتهای صفحه به ما گوش ما برسانید.

هر کتابخانه می تواند با تاثیر پذیری از نقش رنگ ها و متغیر های دیگری مثل درخشندگی، سبک طراحی و غیره، با توجه به اثرات رواشناختی این متغیر ها، معنی تازه ای داشته باشد. در گذشته، کتابخانه ها را با توجه به سبک های موجود در آن زمان، به بهترین شکل می ساختند. مردمان گذشته معتقد بودند کتابخانه ها مکانی برای جستجو در اسرار هستی و شگفتی های آفرینش می باشد و پیوندی ناگسستنی بین انسان و عرفان می سازد. امروزه نیز، معماران امروزی سعی در این دارند که کتابخانه ها را به نوعی طراحی کنند که لایق ذات این مکان ها باشد.

 

 

طراحی فضای داخلی کتابخانه های عمومی و دانشگاهی

طراحی کتابخانه های عمومی، یکی از سخت ترین و با ظرافت ترین خدماتی است که در زمینه طراحی فضای داخلی انجام می شود. یک کتابخانه، می تواند از جهتی مکانی عمومی باشد که تمام مردم می توانند از آن استفاده کنند، از جهتی هم می تواند متعلق به یک مرکز تحقیقاتی یا آموزشی باشد که به صورت خصوصی فعالیت می کند. چیزی که در هر دوی این موارد واضح است، فضای داخلی آن ها است. فضای داخلی یک کتابخانه عمومی یا خصوصی، باید به گونه ای باشد که فرد در هنگام مطالعه، احساس بودن در یک مکان کاملا آرام را داشته باشد به گونه ای که در عین زیبایی عناصر، چیزی جلب توجه مراجعه کنندگان را جلب نکند. در ادامه به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.

طراحی فضای داخلی کتابخانه های عمومی و دانشگاهی
طراحی فضای داخلی کتابخانه های عمومی و دانشگاهی

 

 

فضای داخلی کتابخانه شامل چه بخش هایی است؟

هر کتابخانه شامل دو بخش می باشد:

بخش اصلی کتابخانه

این بخش شامل سالن های مطالعه، قفسه های مختلف کتاب و محیط هایی می شود که در آن فعالیت اصلی کتابخانه جریان دارد.

بخش خدمات و پرسنل کتابخانه

اتاق های اداری، قسمت چاپ و تکثیر، اطلاعات، سرویس های بهداشتی و مواردی از این دست، جزو بخش های اداری کتابخانه به شمار می روند.

نورپردازی مدرن در کتابخانه
نورپردازی مدرن در کتابخانه

 

 

به دنبال یک شرکت معتبر برای طراحی و معماری کتابخانه هستید؟

مشاوران ما می توانند برای اجرای پروژه هایتان شما را یاری کنند.

برای مشاوره رایگان، همین حالا با ما تماس بگیرید.

044-33472342

 

نکات مهم در طراحی فضای داخلی کتابخانه

 1. آرامش و سکوت در محیط : که شامل رعایت اصول طراحی کتابخانه و استقرار صحیح مصالح و عناصر می باشد.
 2. دور بودن از سر و صدا و مواردی مثل دود و گرد و غبار
 3. رنگ بندی دیوار ها، سقف و کف کتابخانه نباید جلب توجه کننده باشد.
 4. پهنای استاندارد در مسیر های رفت و آمد مراجعه کنندگان و همچنین فضای قفسه بندی ها بایستی استاندارد باشد.
 5. بخش آرشیو و بایگانی، به دلیل حجم زیاد فشاری که کتاب ها روی طبقات می آورند، بهتر است در زیر زمین و پایین ترین طبقه باشد.
 6. استفاده از قفسه کتاب های پر کاربرد در بخش های قابل دسترس تر
 7. ایجاد ساز و کار های امنیتی برای دسترسی به سالن های مطالعه
 8. دسترسی به بخش های اداری و فضاهای اصلی کتابخانه، باید با راه پله انجام شود اما وجود آسانسور برای استفاده معلولین و استفاده های خاص ضروری است.
 9. استفاده از حداکثر انعطاف در قسمت های مختلف با بکارگیری دیوار های جدا کننده
 10. جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به سالن های اصلی
 11. جلوگیری از ایجاد تقاطع در مسیر مراجعه کنندگان، پرسنل و حاملان کتاب
 12. سیستم تهویه خوب و استاندارد برای پاکسازی هوای محیط و جلوگیری از رشد کپک
 13. نورپردازی مناسب در سالن های معالعه
 14. ایجاد رطوبت و دمای مناسب در سالن های مطالعه
طراحی فضای داخلی کتابخانه
طراحی فضای داخلی کتابخانه

 

کتابخانه های شخصی و خانوادگی

کتابخانه شخصی هر فرد، می تواند بیانگر شخصیت و سبک زندگی وی باشد. طرز چینش و دکوراسیون کتابخانه، بخشی از شخصیت و سلایق شخصی شما را به نمایش می گذارد. نمونه های بسیار زیادی از طراحی قفسه های کتابخانه با شیوه های اجرایی متفاوت وجود دارد که برای هر قشر، سن، خانه یا محل کاری خلاقانه است. کتابخانه های شخصی، می تواند شامل اتاقی باشد که در آن به مطالعه و نگهداری کتاب پرداخته می شود، و یا قفسه بندی هایی باشد که بخشی از دکوراسیون منزل شما را تشکیل می دهد. کتابخانه های شخصی مدرن، صرفا نباید نگهدارنده های کتاب شما باشد؛ آن ها می توانند بخشی از دکوراسیون منزل یا محل کار شما، در مکان هایی مثل راه پله، اتاق پذیرایی و یا هر بخش دیگری قرار بگیرند.

اتاق های مطالعه کتاب در خانه نیز، اصول طراحی دکوراسیون مخصوص خود دارند و مانند تمام بخش های خانه می توانند از ایده های گوناگونی بهره ببرند. شرکت معماریان، مجری پروژه های طراحی و معماری کتابخانه های شخصی شما می باشد.

طراحی کتابخانه دانشگاهی مدرن
طراحی کتابخانه دانشگاهی مدرن

 

 

ساخت کتابخانه در مکان های بلا استفاده

برای هر خانه ای، مکانی برای نگهداری کتاب ها و یادداشت های قدیمی لازم است. علاوه بر کتابخانه های عمومی که تشکیلات گسترده ای دارند و کتابخانه های شخصی که می توانند دکوراسیون مخصوص خود را داشته باشند، می توان از مکان های بلا استفاده و پِرت برای این کار استفاده نمود. زیر پله و اطراف راه پله ها، مکان هایی می باشند که در خانه استفاده چندانی ندارند و اگر از محیط آن ها برای قرار دادن یک کتابخانه کوچک استفاده کنیم، در فضا صرفه جویی کرده ایم. ایجاد طبقات مختلف در کتابخانه، راهی است که می توانید به کمک آن کتاب های زیادی را در این کتابخانه های دنج قرار دهید.

طراحی کتابخانه مدرن
طراحی کتابخانه مدرن

تماس با معماریان

شما نیز اگر از جمله افرادی هستید که مایلید با شرکت معماریان همکاری داشته باشید، یا نظر و پیشنهادی نسبت به عملکرد بخش های مختلف سایت دارید، می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر