معماریان مگ

معرفی ۵ خانه با معماری متراکم

معماری متراکم
معماری متراکم

معماری متراکم | ۵ خانه با معماری متراکم که چشم اندازی از آینده دارند

معماری متراکم سبکی از معماری است که در آن خانه‌ ها به‌صورت جمع‌ و جور ساخته می‌ شوند؛ علت به‌ کارگیری معماری متراکم این است که بتوان در فضای کم از بیشترین تعداد خانه بهره برد. در آینده نه چندان دور استفاده از معماری متراکم در ساخت‌ و ساز ها بسیار رایج خواهد شد. در این مقاله ۵ نمونه معماری متراکم را به شما معرفی خواهیم کرد. تا پایان این مقاله همراه آریان معماری باشید و اگر نظر یا پیشنهادی راجع به این مقاله یا دیگر بخش های سایت داشتید، از طریق نظرات انتهای مطلب با ما در میان بگذارید.

آپارتمان های کوچک و برنامه ریزی شده

آپارتمان های کوچک و برنامه ریزی شده - معماری متراکم
آپارتمان های کوچک و برنامه ریزی شده (۱)

 

آپارتمان های کوچک و برنامه ریزی شده - معماری متراکم
آپارتمان های کوچک و برنامه ریزی شده (۲)

شخصی‌ سازی آپارتمان‌ های پویا یکی از ویژگی‌ هایی است که در آینده نزدیک در مسکن‌ های شهری آن را خواهیم دید. طبق بررسی‌ های صورت گرفته توسط محققان، هرروز که می‌گذرد آپارتمان‌ ها به سمت کوچک‌ تر شدن پیش می‌ روند؛ دلیل این موضوع نیز این است که هر ساله میلیون‌ ها نفر از روستا به سمت شهر ها مهاجرت می‌کنند و همین امر باعث می‌ شود مسکن برای این مسافران کمیاب شود و تعداد خانه‌ ها بیشتر و اندازه آن‌ ها کوچک‌ تر شود. استفاده از اجزای قابل‌ تبدیل همانند تخت و کمد در کنار وسایل چند منظوره مثل مبلمان ویژه و همچنین اتصالاتی که در داخل خانه‌ ها استفاده می‌شود، ازجمله کار هایی است که در آینده نه چندان دور باید از آن‌ در ساخت و معماری خانه‌ ها استفاده کرد.

آپارتمان های کوچک و برنامه ریزی شده - معماری متراکم
آپارتمان های کوچک و برنامه ریزی شده (۳)

 

آپارتمان های کوچک و برنامه ریزی شده - معماری متراکم
آپارتمان های کوچک و برنامه ریزی شده (۴)

نمونه‌ های مختلفی از خانه‌ هایی با ویژگی های خاص ( که در قسمت بالا گفته شد ) طراحی‌ شده است. نمونه ای که در تصویر بالا مشاهده میکنید یکی از این موارد می‌باشد که توسط شرکت معماری “زندگی کوچک” طراحی و ساخته شده است. این خانه ویژگی‌های مثبت بسیار زیادی دارد که استفاده از آن‌ ها، باعث میشود بتوان از محیط کوچک درون خانه نهایت استفاده را برد. یکی از این ویژگی‌ ها، اتاق چندمنظوره این خانه است کهمی‌توان از آن برای پیکربندی بخش‌ های مختلف (مثل آشپزخانه و غیره) استفاده کرد و بسته به نیاز های شخصی افراد داخل خانه، در بخش های دیگر نیز آن را بکار برد.

 

 

خانه های متراکم کوچک

خانه های متراکم کوچک - معماری متراکم
خانه های متراکم کوچک (۱)

 

خانه های متراکم کوچک - معماری متراکم
خانه های متراکم کوچک (۲)

این خانه، نمونه‌ ای دیگر از خانه‌ هایی با معماری متراکم است که از دیوار هایی با نرده‌ های پرتعداد و درهم تشکیل‌شده است. این خانه علاوه بر صرفه‌جویی در فضا، در زمانِ ساخت‌ و ساز نیز صرفه‌ جویی زیادی می‌ کند و به عملیات معماری خانه سرعت می‌ بخشد. این خانه‌ ها به اشکال گوناگونی ساخته می‌ شوند. برخی از آن ها با استفاده از دیوار های قابل حمل و نقل تشکیل می‌ شوند، برخی دیگر با بهره‌ گیری از قطعات پیش‌ ساخته و قابل بازیافت و غیره؛ و همچنین برای ایجاد خانه‌ های بزرگ‌ تر می‌ توان از تعداد بیشتری از این ماژول‌ ها استفاده کرد. معمار این پروژه پیشنهاد استفاده از ماژول‌ های قابل بازیافت را می‌ دهد که شامل دیوار های فلزی با حفره‌ های افقی است که سطح شفافیت جالبی را ارائه می‌ دهد. استفاده از مبلمان راحتی و ملزوماتی مثل گیاهان پراکنده در اتاق نیز، فضایی دل‌ نشین در محیط ایجاد می‌کند. علاوه بر این، دیوار های فلزی می‌تواند در راهرو ها و هر فضای دیگری -کوچک یا بزرگ- قرار بگیرد.

خانه های متراکم کوچک - معماری متراکم
خانه های متراکم کوچک (۳)

 

خانه های متراکم کوچک - معماری متراکم
خانه های متراکم کوچک (۴)

نمونه خارجی معماری متراکمی که در بالا گفته شد را می‌توان در این برج‌ مشاهده کرد؛ معماری اینآسمان‌خراش توسط کنگ فون انجام‌شده و نشان می‌دهد که می‌توان از معماری متراکم دربرج‌سازی نیز استفاده کرد. این برج که در هنگ‌کنگ قرار دارد شامل خانه‌ هایی با سه اندازه است که هرکدام رنگ، دکوراسیون داخلی و متراژی متفاوت نسبت به دیگر خانه‌ ها دارد. این خانه‌ های متراکم از عناصر از پیش‌ساخته تشکیل شده و از نمونه‌ های قدرتمند معماری متراکم می‌باشند.

 

 

معماری متراکم قابل حمل و نقل

معماری متراکم قابل حمل و نقل
معماری متراکم قابل حمل و نقل (۱)

این خانه‌ های قابل حمل و نقل، یک فضای موقت برای شرایط اضطراری یا اردوی پناهندگان نیست؛ این خانه‌ ها بسیار مستحکم‌ تر و قوی‌ تر از چادر هایی هستند که ما به‌ عنوان پناهگاه از آن استفاده می‌کنیم. این سازه‌ های قابل حمل‌ونقل می‌تواند در مکان‌ هایی از شهر که فضای استفاده‌ نشده دارد، بکار گرفته شود و زمانی که نیازی به استفاده از آن ها نبود به مکان دیگری منتقل شود. از این ایده نه تنها می‌توان برای خانه و سکونت استفاده کرد، بلکه می‌توان از آن به‌ عنوان دفتر کار یا یک فضای عمومی مثل نمایشگاه یا یک استراحتگاه نیز بهره برد.

معماری متراکم قابل حمل و نقل
معماری متراکم قابل حمل و نقل (۲)

 

معماری متراکم قابل حمل و نقل
معماری متراکم قابل حمل و نقل (۳)

این نمونه نیز از دیگر نمونه های سازه‌های قابل حمل‌ونقل است که در سه طبقه ساخته‌شده و دارای دیوار هایی شفاف است که می‌توان از آن در کوچه‌ها و محل‌های خالی و بدون استفاده بهره برد. این خانه همچنین گیاهان زیادی را در فضای داخل خود بکار برده است که حس شادابی و طراوت را برای محیط داخلی آن به ارمغان می‌آورد.

معماری متراکم قابل حمل و نقل
معماری متراکم قابل حمل و نقل (۴)

 

معماری متراکم قابل حمل و نقل
معماری متراکم قابل حمل و نقل (۵)

خانه‌ های نورانی، نام این پروژه است که در تایلند و بر روی خانه‌ های ارزان‌ قیمت ۱۲۰۰ گذاشته‌شده است. این خانه‌ ها از یک شبکه فلزی تشکیل‌ شده‌ و با پارچه‌ ای از جنس توری سرتاسرآن‌ ها پوشیده شده است. همچنین این خانه‌ ها انعطاف‌ پذیر نیز هستند و می‌ توان از آن ها در نقاط مختلفی استفاده کرد.

 

زندگی مشترک در خانه دانشجویی

زندگی مشترک در خانه دانشجویی - معماری متراکم
زندگی مشترک در خانه دانشجویی (۱)

 

زندگی مشترک در خانه دانشجویی - معماری متراکم
زندگی مشترک در خانه دانشجویی (۲)

استفاده از خانه‌ هایی با فضای زندگی مشترک، شاید بسیار عجیب‌ و غریب به نظر برسد اما این ایده چیزی است که در دهه‌ های گذشته نیز وجود داشته و قیمت بالای مسکن و افزایش نیاز به مسکن آن را بیش‌ از پیش در کانون توجه‌ها قرار داده است. در حال حاضر اکثر خانه‌ ها از دکوراسیون داخلی معمولی استفاده می‌کنند و تمام بخش‌ ها و اتاق‌ ها، سر جای خود قرار دارند و هیچ‌چیز عجیبی در خانه دیده نمی‌شود؛ اما خانه‌های مدرنی که از معماری متراکم بهرهمی‌برند، فضا های عمومی زندگی را مشترک کرده‌ و همین امر موجب ایجاد عملکردی مثبت در خانه و اعضای درون آن می‌شود.

شرکت معماری فابریکا، برای گروهی از دانشجویان که توان پرداخت هزینه‌ های سنگین را ندارند، این خانه را ایجاد کرده که یک فضای مدرن و راحت برای زندگی اجتماعی است و به‌مراتبجذاب‌تر از یک خوابگاه معمولی به شمار می‌رود. همچنین این خانه‌ های جمع‌ و جور و کوچک با فضایی که دارند ارتباط بین دانشجویان را بیشتر کرده و باعث ایجاد احساس صمیمیت بیشتری در بین آن‌ ها می‌شوند.

 

 

خانه های فیبر کربنی متراکم

خانه های فیبر کربنی متراکم - معماری متراکم
خانه های فیبر کربنی متراکم

در دانشکده معماری انجمن معماری لندن، گروهی از کارشناسان ارشد یک موسسه تحقیقاتی را که از تیم‌ های گوناگون تشکیل‌شده، به‌منظور پیش‌بینی معماری مسکن‌ های شهری آینده گرد هم آمدند و شروع به پژوهش‌ هایی در این باره کردند. در ابتدای این پژوهش‌ ها، آن‌ ها تصمیم به ساخت یک سازه ارگانیک کردند که از فیبر کربنی ساخته‌شده بود. فیبر کربنی ماده‌ای است که مطمئناً در دهه‌ های آینده اسم آن را بیشتر خواهید شنید. این نوع خانه‌ مالکیت را برای اعضای آن‌ به ارمغان نمی‌آورند اما آزادی به‌مراتب بیشتری را نسبت به خانه‌ های چهار دیواری دارد و می‌تواند خانه‌ متراکم خوبی برای عشایر یا کسانی که دائم در مسافرت هستند به شمار آید.

داول. تی یکی از کارشناسان ارشد این گروه معتقد است که معماری نقشقابل‌توجهی در ایجاد جوامع و به اشتراک‌گذاری فرهنگ‌ و رسوم آن‌ ها دارد. این خانه‌ ها به‌طور ویژه‌ ای با استفاده از ماژول‌ های قابل تعویض و تکنیک‌ هایی مثل فیبر کربنی ساخته‌شده و درحالی‌که وزن بسیار پایینی دارند، از استحکام زیادی برخوردارند.

 

چکیده آن چه در این مقاله گفته شد :

همان‌طور که در این مقاله خواندید و مشاهده کردید، معماری متراکم سبکی از معماری است که در آینده‌ ای نه چندان دور از آن استفاده‌ های زیادی خواهد شد. علت آن‌هم این است که با افزایش تعداد مهاجرت کنندگان به شهر ها و نیاز آن‌ ها به مسکن، خانه‌ های بزرگ دیگر جوابگوی تعداد زیاد مردم نیست و باید از تعداد خانه‌ های بیشتر با متراژ کمتر استفاده کرد تا مشکلی ایجاد نشود. ما به شما ۵ نمونه از این خانه‌ ها را نشان دادیم که مطمئناً تا چند سال آینده نمونه‌ های بیشتر و جدیدتر آن را خواهید دید.

معماری متراکم توسط شرکت آریان

آتلیه معماری و طراحی دکوراسیون آریان، از سال ۱۳۸۶ و با شعار “کاری کن که بهترین باشی” قدم در عرصه معماری سازه‌ های مختلف و طراحی دکوراسیون نهاد. بیش از یک دهه از فعالیت شرکت آریان می‌گذرد و این شرکت که در رأس آن مهندس آریان قرار دارد، پروژه‌ های مختلفی را در داخل و خارج از کشور به نام خود ثبت کرده است. کیفیت بالای پروژه‌ ها و سبک خاصی که شرکت آریان در معماری پروژه‌ ها دارد، باعث شده مشتریان زیادی از سرتاسر ایران به گروه آریان اعتماد کرده و پروژه‌ های خود را به این شرکت واگذار نمایند.

ساخت و معماری خانه‌ های متراکم و منازلی که از فضای داخلی کوچک و درعین‌حال مفیدی بهره می‌برند یکی از خدمات شرکت آریان است که به مشتریان ارائه می‌شود. این خدمت توسط کادر مجرب که شامل مهندسان و متخصصان حوزه معماری است انجام‌ شده و مراحل آن ازصفر تا صد به‌ صورت اختصاصی و زیر نظر مهندس آریان صورت می‌پذیرد. شما نیز اگر از جمله افرادی هستید که مایلید خانه‌ ای متراکم داشته باشید می‌توانید به ما اعتماد کنید. همچنین اگر مایلید نمای خارجی یا دکوراسیون داخلی منازل، فروشگاه و مغازه، دفاتر کار و غیره شما در مدرن‌ترین حالت ممکن باشد، می‌توانید روی ما حساب باز کنید.

برای ارتباط با شرکت آریان، از شماره‌ هایی که در سایت قرار داده‌شده استفاده کنید و با مشاورین ما در تماس باشید و اگر سؤال یا پیشنهادی دارید با آن‌ ها در میان بگذارید.

منبع : weburbanist

 

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

علیرضا شاکری، مدیر محتوا، گرافیست و طراح سایت هستم . حدود 7 ساله در زمینه های مختلف در فضای مجازی فعالیت میکنم .

اضافه کردن نظر