تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
طراحی بهترین دکوراسیون ویترین مغازه و اهمیت آن

طراحی بهترین دکوراسیون ویترین مغازه و اهمیت آن

دکوراسیون ویترین مغازه
دکوراسیون ویترین مغازه

دکوراسیون ویترین مغازه | طراحی ویترین مغازه | دکوراسیون مغازه

دکوراسیون ویترین مغازه یکی از عوامل تعیین کننده در میزان فروش و جلب مشتریان است. در این مطلب دکوراسیون مغازه و دکوراسیون ویترین مغازه را بررسی کرده ایم.

 

اهمیت ویترین مغازه

اهمیت ویترین مغازه
اهمیت ویترین مغازه

 

اهمیت ویترین در یک مغازه، بر هیچکس پوشیده نیست. ویترین هر مغازه، همانند یک آینه عمل کرده و تمام ویژگی ها و محصولاتی که در مغازه شما برای فروش وجود دارد، به صورت گلچین نشان می دهد. ویترین مغازه اگر به درستی طراحی و اجرا شود، در جذب مشتریان تاثیر بسیار زیادی دارد. این تاثیر در شغل های مختلف اهمیت گوناگونی دارد. برای مثال یک بوتیک لباس فروشی، برای ارائه بهترین محصولات خود و نمایش آن ها به مشتریان، به یک ویترین پر زرق و برق احتیاج دارد که در آن از انواع مختلف اکسسوری جهت زیبایی بیشتر فضای ویترین استفاده شده است. در مقابل، ویترین یک مغازه موبایل فروشی، هرچقدر ساده تر باشد بهتر است.

بسیاری از صاحبان مغازه، فکر می کنند طراحی ویترین مغازه کار سخت و پر استرسی است، در حالی که اصلا اینطور نیست. طراحی ویترین مغازه کار آسانی است که نیاز به کمی خلاقیت و ایده پردازی دارد. بکارگیری رنگ های جذاب در کنار ایده های ناب، می تواند چشم همگان را به سمت کسب و کار شما خیره کند. به همین دلیل، تصمیم گرفته ایم در این بخش از وبلاگ معماریان، به بررسی اهمیت ویترین مغازه و نکاتی که می تواند آن را جذاب و در عین حال کاربردی کند پرداخته ایم. از شما دعوت می کنیم تا پایان همراه ما باشید.

 

چگونه ویترین مغازه را تزئین کنیم؟

چگونه ویترین مغازه را تزئین کنیم؟
چگونه ویترین مغازه را تزئین کنیم؟

 

اهمیت ویترین یک مغازه، به قدری مهم است که امروزه و در کشورهایی که تجارت و اصول آن به صورت یک علم قلمداد می شود، متخصصان زبده ای را برای طراحی ویترین مغازه به بهترین شکل به کار می گیرند. ویترین مغازه می توانند یک نمای کلی از حس و حال داخل مغازه و کیفیت اجناسی باشد که می فروشید. هرچقدر ویترین فروشگاه تان را جذاب تر و البته کاربردی تر طراحی کنید، نتیجه آن را در روند افزایشی مشتریان مشاهده خواهید کرد.

 

 

انواع دکوراسیون ویترین مغازه

انواع دکوراسیون ویترین مغازه
انواع دکوراسیون ویترین مغازه

 

همانگونه که در مقدمه مقاله گفتیم، ویترین در مشاغل مختلف نقش های گوناگونی دارد. در بعضی از کسب و کارها، ویترین نقش تعیین کننده ای در جذب مشتریان داشته و در برخی، از ویترین به عنوان ابزاری جهت نمایش برندها و ماهیت مغازه استفاده می شود. این موضوع را با یک مثال بهتر متوجه می شوید. مثلا یک مغازه طلافروشی، برای اینکه بیشترین بازخورد مثبت را از سمت مشتریان داشته و فروش خود را افزایش دهد، می بایست اجناسی که فروش بیشتری داشته را در درجه اول، زیباترین اجناس را در درجه دوم و اجناس معمولی را در درجه سوم سطح بندی کند.

درجه اول، معمولا بهترین نورپردازی را داشته و در جلوترین قسمت ویترین قرار می گیرند تا اغلب افراد به آن دید داشته باشند. درجه دوم اجناسی هستند که اطراف کانون ویترین را تشکیل داده و اجناس درجه سوم معمولا در کناره های ویترین قرار می گیرند. این چیدمان در مغازه هایی بهتر و بیشتر جواب می دهد که اجناس پرتعداد با اندازه کوچک دارند. نوع دیگر ویترین، ویترین مغازه هایی مثل فروشگاه لوازم خانگی است. ویترین این نوع فروشگاه، در واقع محلی است که نوع برندها و محصولات نماینده این برندها به نمایش همگان گذاشته می شود. با این کار، مراجعه کننده می تواند تشخیص دهد فروشگاه مورد نظر دارای برند مورد علاقه آن ها هست یا خیر.

نوع دیگر ویترین، ویترین مغازه هایی مثل قصابی و سوپر مارکت است. این نوع مارکت ها، در واقع چیزی تحت عنوان ویترین و دکور بندی ندارند. چراکه به صورت روزمره مورد استفاده بسیاری از افراد قرار گرفته و معمولا افرادی که به این مغازه ها مراجعه می کنند، از قبل می دانند چه محصولی را می خواهند خریداری کنند. یکی از وظایف ویترین آگاهی بخشی به مشتریان درباره خریدشان است که بیشتر در ویترین های نوع اول و دوم مشاهده می شود.

 

ارتفاع محصولات در طراحی ویترین مغازه

ارتفاع محصولات در طراحی ویترین مغازه
ارتفاع محصولات در طراحی ویترین مغازه

 

ارتفاع محصولات در ویترین مغازه، یکی از مهم ترین مواردی است که روی جلب توجه محصولات شما تاثیر زیادی دارد. بهترین ارتفاعی که می توانید برای محصولات داخل ویترین در نظر بگیرید، ارتفاعی است که با خط دید رهگذران زاویه مستقیم داشته باشد. طبق پژوهش کارشناسنان حوزه تجارت و بازاریابی، رهگذران و مشتریان به محصولاتی که روبروی آن ها و در مقابل چشمانشان قرار دارد، توجه بیشتری می کنند. شاید این موضوع بنظرتان ساده بیاید اما بسیاری از فروشگاه ها و مغازه ها همین یک عامل ساده را نادیده گرفته و محصولات خود را بروی زمین و در ارتفاع پایین ویترین قرار می دهند؛ به همین دلیل پیشنهاد می کنیم ارتفاع مناسبی را برای قرار دادن کالاهایتان در دکوراسیون ویترین برگزینید.

برای این کار، می توانید خودتان به عنوان یک رهگذر از روبروی مغازه تان عبور کرده و ببینید زاویه مقابل چشمانتان چه قسمتی از ویترین را تشکیل می دهد. یکی از اشتباهاتی که در بسیاری از ویترین ها مشاهده می شود، قرار دادن محصولات روی زمین است. در بسیاری از فروشگاه ها مثل بوتیک، این کار کاری مرسوم است اما به طور کلی پیشنهاد می کنیم این اصول و استانداردها برای تمام مشاغل رعایت شود.

 

 

در ویترین مغازه چه محصولاتی را به کار ببریم؟

در ویترین مغازه چه محصولاتی را به کار ببریم؟
در ویترین مغازه چه محصولاتی را به کار ببریم؟ – دکوراسیون ویترین مغازه

 

سوال دیگری که برای صاحبان بسیاری از مغازه ها پیش می آید، این است که چه محصولاتی را در ویترین مغازه قرار دهند؟ از بین صدها محصولی که در مغازه شما وجود دارد، تنها چند محصول می تواند در ویترین و در معرض دید همگان قرار بگیرد. انتخاب این چند محصول، یکی از چالش های صاحبان مغازه است. اصول انتخاب این محصول، به این شکل است که معمولا پرفروش ترین محصولات، جدیدترین محصولات و منحصر به فردترین محصولات فروشگاه شما به صورت گلچین انتخاب و در ویترین قرار می گیرند. به این ترتیب، شما مجموعه ای از محصولات را در معرض دید افراد قرار داده اید که بیشترین خواص مغازه شما را شامل می شود. در قسمت بعدی، ویژگی های محیطی ویترین را بررسی کرده ایم.

 

تزئیین محیط داخل ویترین

 

منظور از شرایط محیطی، ویژگی هایی است که باعث می شود محصولی که در ویترین قرار دارد، بیش از پیش جذاب به نظر برسد. با انجام کارهای مختلفی می توان بهترین فضای محصولات را در ویترین ایجاد نمود. برای ایجاد این فضا، استفاده از ایده های خلاقانه تزئینی و همچنین اکسسوری، اولین قدم است. برای مثال، در تصویر زیر مشاهده می کنید که طرح های مختلف با ماژیک روی شیشه ویترین مغازه کشیده است.

استفاده از نقش و طرح هایی که با محصولات شما در ارتباط است، وقتی در کنار محصولات تان دیده شود می تواند سبب زیباتر شدن آن ها شود. همچنین قرار دادن اکسسوری های مختلف که در هر شغل و فروشگاه متمایز است، به جذابیت بیشتر دکوراسیون ویترین شما کمک می کند. برای مثال، شاید شما هم دیده باشید در بوتیک های لباس فروشی از اکسسوری هایی مثل چرخ خیاطی، اتوی قدیمی و انواع عروسک ها استفاده می کنند. این اکسسوری ها نباید به گونه ای باشند که توجه بازدیدکنندگان را از محصول اصلی شما دور کنند. علاوه بر این موارد، نورپردازی عامل دیگری است که در طراحی ویترین مغازه باید مورد توجه قرار بگیرد.

اگر محصولات شما به بهترین شکل قرار بگیرد و از گران ترین اکسسوری ها و ایده های تزئینی برای ویترین تان استفاده کنید، اما نورپردازی آن را به درستی انجام ندهید، نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت. بنابراین به نورپردازی ویترین اهمیت دهید و آن را جدی بگیرید.

 

سخن پایانی

در این مطلب از وبلاگ معماریان، به اهمیت ویترین مغازه پرداخته و تاثیر آن را در افزایش سود و فروش شما بررسی کردیم. دکوراسیون مغازه می تواند تا حدود زیادی در جلب و جذب مشتریان به شما کمک کند. ویترین یکی از اجزای دکوراسیون مغازه است که به کمک آن می توانید بهترین محصولات تان را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دهید. اگر ویترین مغازه شما به خوبی طراحی و اجرا شود، علاوه بر فروش بیشتر، مغازه شما شخصیت بیشتری به خود خواهد گرفت و مشتریان اعتماد بیشتری به شما و محصولات تان خواهند کرد. طراحی ویترین مغازه شامل چند مرحله است. انتخاب محصولاتی که بتواند نماینده ای از تمام محصولات فروشگاه شما باشند.

این محصولات از بین پرفروش ترین، جدیدترین و خاص ترین محصولات شما انتخاب می شود. توجه به ارتفاع محصولات در ویترین نیز از نکات دیگری است که شما می بایست به آن توجه کنید. محیط داخل ویترین، می تواند محلی برای اکسسوری ها و لوازم تزئینی در راستای بیشتر دیده شدن محصولات شما باشد. توجه به نورپردازی و استفاده از چراغ هایی که جلوه خوبی از محصول شما ارائه می دهند، آخرین نکته ای بود که در دکوراسیون ویترین مغازه اهمیت دارد. از اینکه تا پایان این بخش همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم. در صورت تمایل، از سایر مقالات وبسایت نیز دیدن فرمایید.

علیرضا شاکری
عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا