معماریان مگ
دکوراسیون و چیدمان اتاق نوزادان و کودکان

دکوراسیون و چیدمان اتاق نوزادان و کودکان زیر 5 سال

از مهمترین و شاید لذت بخش ترین کارها در خانه چیدمان و دکوراسیون اتاقهای منزل باشد. قرار دادن اشیا و مبلمان به شکل منظم در اتاق ها و آراسته کردن آنها با لوازم دکوراتیو نیازمند دقت و سلیقه و ظرافت بسیاری است. در این میان دکوراسیون و چیدمان اتاق نوزادان و کودکان دختر و پسر نیز حائز اهمیت است. تزیین و چیدمان اتاق نوزادان و کودکان با اینکه مسرت بخش است، دقت خاصی می طلبد. ما باید بدانیم که چه نکاتی را در چیدمان این اتاق ها رعایت کنیم و از چه وسایل لازمه استفاده کنیم. قرار دادن وسایل به طوری که برای کودک خطر ایجاد نکند از مهمترین مسایل در این چیدمان است. ما در ادامه به نکات قابل توجه و ایده هایی برای دکوراسیون و چیدمان اتاق نوزاد میپردازیم.

چیدمان در اتاق نوزادان

برنامه ریزی برای دکوراسیون و چیدمان اتاق نوزاد

اتاق بچه ها معمولا در ابعاد دو در سه، فضاهای کوچکی هستند. بخصوصا در آپارتمان ها، این فضاها در نزیک اتاق خواب والدین بسیار کوچک طراحی میشوند. اگر برای طراحی و چیدمان اتاق نوزادان برنامه ریزی کنید، حتی میتوانید کوچکترین فضای ممکن را هم برای کودک، گرم و دلپذیر کنید. بر این اساس، برنامه ریزی دقیق فضا همیشه ضروری است. ابتدا اینکه باید بدانیم نوزادان نیازی به فضای زیادی ندارند، فقط باید فضای کافی برای خواب کودک و حرکت راحت وجود داشته باشد. اما هرچه بزرگتر میشوند، به فضای بیشتر در اتاق نیاز پیدا میکنند، شما میتوانید با تفکر خلاقانه راه حل هایی را برای بزرگتر کردن فضا بیابید.

 چیدمان اتاق نوزاد با وسایل مورد نیاز

مهمترین موارد در چیدمان اتاق نوزادان و کودکان

اجازه دهید کودک بخشی از روند باشد. این پرورش تخیل و خلاقیت است و به آنها فرصتی برای استقلال می دهد. اطمینان حاصل کنید که ویژگی های مشترک در رنگ ها و الگوهای موجود در فضا وجود دارد. توجه دقیق به انسجام هر عنصر طراحی شده، یک اتاق کودک با مضمون با موفقیت ایجاد شده را تضمین می کند. برای اتاق کودک، بیشتر بر احساساتی که می خواهید در اتاق داشته باشید، تمرکز کنید. زیرا ساعت های زیادی را، شما نیز همراه فرزندانتان در این فضا صرف می کنید. اتاق باید احساسات شما را نشان دهد از آنجا که کودک فقط نیاز به یک محیط امن و گرم دارد. فضا نیاز به احساس امنیت برای هر دو، والدین و کودک دارد.

طراحی اتاق نوزادان و کودکان

بچه ها به سرعت رشد می کنند و سلیقه آنها خیلی سریع تغییر می کند، بنابراین پیشنهاد می شود طرح هایی را انتخاب کنید که عمر طولانی داشته باشند. برنامه ای در چیدمان اتاق نوزادان و کودکان بکار گیرید که مجبور نشوید چند سال پس از آن مجددا تغییر دهید.

نیازهای اساسی  را در چیدمان اتاق نوزادان در نظر بگیرید

مطمئنا، شما دوست دارید در چیدمان اتاق نوزادان و کودکان همه موارد از قبیل یک صندلی یا مبل راحت، یک فضای بزرگ برای تخت، یک قفسه کتاب برای داستان های کودک، یک کمد لباس و جعبه اسباب بازی و… را قرار دهید. اما هنگامی که شروع بکار میکنید، باید اولویت بندی ملزومات را در نظر بگیرید. در مورد چیزی باید در اتاق کودک جاسازی شود، فکر کنید و به آن اولویت دهید. بعد از آن به تعیین جاهای دیگر مانند محل ذخیره سازی اسباب بازی، کتاب و محل پرستاری یا خواندن آن بپردازید. اتاق های بچه ها نسبت به نوزادان پیچیده تراست، زیرا کودکان بیشتر از نوزادان فعال هستند. با این حال، احتمالا می توانید چند مورد را به فهرست بایدها در چیدمان اتاق اضافه کنید.

برنامه ریزی برای چیدمان اتاق نوزاد

ایده های خلاقانه در چیدمان اتاق نوزادان و کودکان بکار ببرید

وقتی که از هر اینچ مربع اتاق، بیشترین استفاده را دارید، به نظر می رسد که فکر خلاق خود کمک گرفته اید. در ابتدا ببینید که آیا شما می توانید فضای اتاق را گسترش دهید. بعد، هنگام انتخاب وسایل و لوازم جانبی ذخیره سازی، ذهنیت باز را حفظ کنید و به فقط بخش کودکان در فروشگاه ها نگاه نکنید. وسایل و مبلمان بزرگ های گزینه های بیشتری دارند که میتوانند به شما در انتخاب، ایده دهند. فرض نکنید که مجبور به استفاده از یک تکه مبلمان هستید. بسیاری از قفسه ها و کابینت های طراحی شده برای نشستن بر روی زمین نیز می توانند روی دیوار نصب شوند. در نهایت هنگام تزئین، راه هایی برای بزرگتر جلوه دادن اتاق بکارگیرید.

خلاقیت در دکوراسیون اتاق نوزادان

حداکثر فضای ذخیره سازی در چیدمان اتاق نوزادان و کودکان

شما در اتاق بچه ها نمی توانید فضای کافی برای ذخیره اشیا بیابید. قفسه های نصب شده روی دیوار بیشترین فضای عمودی را در اختیار شما می گذارند و به راحتی برای دسترسی به ملزومات کمک می کنند. انعطاف پذیری ذخیره سازی در یک اتاق کوچک می تواند چالش برانگیز باشد. با توجه به فضای محدود اتاق استفاده از دیوارهای تمام قفسه تا سقف و فضای زیر پنجره ها را فراموش نکنید. بنابراین شما می توانید نه تنها لباس های کوچک، بلکه اسباب بازی ها، ملافه ها و لوازم اضافی را نیز خیره کنید. در نظر بگیرید که درهای گنجه را کشویی کنید تا با چرخش بیش از حد در اتاق، مزاحمت ایجاد نکند.

چیدمان اشیا و مبلمان در اتاق نوزاد

نکات بزرگ تر نشان دادن فضا در چیدمان اتاق نوزادان و کودکان

خطوط افقی بر روی زمین یا دیوارها، توهم عرض بیشتر اتاق را ایجاد می کند. رنگ یک دیوار تیره تر از بقیه می تواند آن را از لحاظ بصری بهتر کند. گسترش رنگ روشن بر روی سقف باعث می شود که ارتفاع سقف بیشتر دیده شود. همانطور که گفته شد برنامه ریزی فضای ذخیره سازی مناسب برای اتاق کودک و توجه به تغییر نیازهای او بیشترین تاثیر را در استفاده مفید از فضا خواهد داشت. اگر این فضاها به خوبی طراحی شوند به چیدمان اتاق نوزادان و کودکان و همچنین بزرگ و باز نشان دادن اتاق کمک خواهند کرد. در این صورت یک کودک نو پا برای دسترسی آسان به اسباب بازی و تحرک، راحت خواهد بود.

اتاق نوزاد با طراحی آرام بخش

سیستم های قفسه بندی قابل انتقال در چیدمان اتاق کودکان و نوزادان

قطعات مبلمان چند منظوره و منعطف مانند کابینت بازشو یا تخت با کشوهای زیاد، یک میز کنار تخت و یا قفسه کتاب یکپارچه وجود دارند که میتوانند در یک فضای تنگ، کارآیی خوبی را ارائه دهند. در اتاق کودک و نوزاد به دنبال یک سیستم با قفسه های قابل تنظیم باشید که علاوه بر ذخیره لباس کودک می تواند حرکت کند. هنگامی که کودک شما کوچک است، ممکن است بخواهید از قسمت زیرین گنجه برای نگهداری اسباب بازی های اضافی استفاده کنید، اما پیش بینی می کنید که در آینده بتوانید برای نگهداری لباس های اضافی استفاده کنید. قفسه هایی، که قابل مشاهده نیستند، نیز یکی از گزینه های محبوب در چیدمان اتاق نوزادان و کودکان هستند. آنها آسان است نصب شده و دارای یک نگاه پاک و مدرن است.چیدمان قفسه ها در اتاق نوزادان و کودکان

طرح های رنگی در چیدمان اتاق نوزادان و کودکان

نکات و ترفندهای طراحان برتر را برای انتخاب پالت رنگ مناسب برای اتاق بچه خود دنبال کنید. به علاوه، ترکیب رنگ مورد علاقه خود را برای اتاق های پسران و دختران بکار ببرید. اگر فرزند شما به اندازه کافی بزرگ است که نظر داشته باشد، او را نیز در روند طراحی دخیل کنید. به این صورت که از کودک خود بپرسید، کدام رنگ مورد علاقه اش را در اتاق بکار ببرید. پیشنهاد میشود رنگ سه دیوار سایه های خنثی و یک دیوار کانونی به رنگ مورد علاقه شما جذاب باشد. نه تنها طرح رنگی برای اتاق کودک شما نیاز به شخصیت خود دارد، بلکه نیاز به هماهنگی با سبک خانه نیز دارد. به عنوان مثال، اگر خانه شما سنتی است و دختر شما می خواهد یک اتاق صورتی داشته باشد، یک رنگ خنثی تر از رنگ صورتی که سایه های رنگ معاصر است، انتخاب کنید.

طراحی مناسب برای اتاق نوزادان

انتخاب طرح رنگ در چیدمان اتاق نوزادان و کودکان پسر

هیجان انگیز ترین بخش معمولا انتخاب طرح رنگ در طراحی اتاق بچه ها است. رنگ آبی دریایی، سفید، سایه های نارنجی برای اتاق پسر بهترین گزینه ها هستند، زیرا از تجربیات بی انتها و کلاسیک برخوردار است و برای همه سنین مناسب است. ترکیب آبی کلاسیک با رنگ نارنجی که حس تازگی دارد، برای اتاق پسرها پرکاربرد است. آبی دریایی و سبز روشن یکی دیگر از ترکیب های مورد علاقه پسران است که زیبا و سرگرم کننده به نظر میرسد. آبی دریایی مخلوط با قهوه ای شکلاتی، قرمز و سفید برای یک اتاق پسر از رنگ های مردانه محسوب می شود.همچنین میتوانید در چیدمان اتاق نوزادان و کودکان پسر رنگ های سرد، مانند آبی روشن، خاکستری و…ترجیح دهید.

رنگ در دکوراسیون اتاق نوزادان پسر

انتخاب طرح رنگ در چیدمان اتاق نوزادان و کودکان دختر

صورتی روشن، کرمی و سفید، یک انتخاب عالی برای اتاق دختران است. استفاده از این رنگها به صورت یکپارچه هم ترکیب خوبی بدست میدهد. دخترهای کوچکی اغلب رنگ های مرجانی، صورتی گرم و سایه های بنفش را دوست دارند. ترکیب بنفش و خاکستری با یک راه جدید و یا کلاسیک  برای اتاق دختر های کوچک است. آبی، سفید و طلایی برای یک ترکیب جذاب و چشم گیر برای هر دختر کوچک در حال رشد مناسب است. گرمای را از رنگ صورتی یا اسطوخودوس با سبز نرم برای اتاق های دختر نیز دوست داشتنی است.رنگ در دکوراسیون اتاق نوزادان دختر

انتخاب تم درچیدمان اتاق نوزادان و کودکان

اگر شما می خواهید یک موضوع را به شیوه ای کوچک یا به طور کامل در اتاق به نمایش بگذارید، میتوانید از راهنمایی های طراحان برای ایجاد یک اتاق بچه موضوعی استفاده کنید. یا خودتان میتوانید این کار را برعهده بگیرید. کشتی های دزدان دریایی، برج های شاهزاده خانم و صحنه های جنگل در اتاق های کودکان فضای ایده آل برای جذب خلاقیت هستند. تصمیم اولیه برای ساختن اتاق های موضوعی این است که چه موضوعی را می خواهید به پیش ببرید. شما باید سه چیز بودجه، طول عمر و بزرگتر شدن فرزندتان را در تصمیم گیری برای موضوع  اتاق بچه خود در نظر بگیرد. شما می توانید یک اتاق با فضایی که تخیلی باشد، برای رشد بهتر بچه تان ایجاد کنید.یا یک اتاق کلی ایجاد کنید که تم خاصی ندارد و موضوع از لوازم جانبی کوچکتر و ارزان تر برداشت میشود.

تم های خلاق برای اتاق نوزادان

تم های خلاقانه برای چیدمان اتاق نوزادان و کودکان

در چیدمان اتاق نوزادان و کودکان اول از هرچیز یک توازن پیدا کنید. برای ایجاد فضایی خاص به سلیقه ی خود، دوران کودکی خود را به عناصر طراحی، از طریق شخصیت های مورد علاقه و یا نقل قول ها تبدیل کنید. مهم است که فضایی را ایجاد کنید که شخصیت کودک را بیان کند، در حالی که آن را با سبک بقیه خانه همسان سازید. اطمینان حاصل کنید که یک موضوع به اندازه کافی برای روی رشد و خلق و خوی کودک تاثیرگذار است. از ظرافت ومتعادل کردن عناصر مضمون و بی طرف، در این مورد حمایت کنید. به عنوان مثال، اگر تصویر زمینه مضمون است، پیشنهاد می شود فقط یک دیوار را پوشش دهید.

تم های خلاق برای اتاق نوزادان

تم های خلاق برای اتاق نوزادان

تم های خلاق برای اتاق نوزادان

نقاشی های دیواری در چیدمان اتاق نوزادان و کودکان

اتاق های بچه با تم مشخص به به ذهن خلاق بچه ها کمک میکند. اما طراحی این اتاق ها می تواند گران باشد و ممکن است فقط تا حدود دو تا چهار سال کاربرد داشته باشد. اگر شما نقاشی را دوست دارید، پیشنهاد می شود دیوارهای اتاق را با نقاشی های حومه ای از درختان و تپه های چمن، بپوشانید. نقاشی می تواند به تم های مختلف مانند شاهزاده خانم یا باغ برای دختران یا حیوانات مزرعه، شوالیه ها و اژدها برای پسران انتخاب شود. اگر نقاشی دیواری یک موضوع عمومی باشد، می تواند برای چندین سال مورد استفاده قرار گیرد. نقاشی های دیواری را با لامپ ها و روشنایی ها، برجسته کنید.

دیوارها در دکوراسیون اتاق نوزادان

رنگ آمیزی دیوارها در چیدمان اتاق نوزادان و کودکان

رنگ آمیزی، اغلب به عنوان سریع ترین، ساده ترین و ارزان ترین روش برای تغییردکوراسیون یک فضا، به نظر می رسد. در اولین نگاه به دیوارها و سقف اتاق کودک رنگ آن است که جلب توجه می کند. در رنگ امیزی اتاق ها، بخصوص اتاق نوزادان و کودکان از موارد که در حفظ محیط زیست کمک کننده هستند، توصیه میشود. دیگر اینکه رنگ های قابل تمیز کردن را انتخاب کنید. سپس اجازه دهید تخیل شما پرواز کند. شما مجبور نیستید همه دیوارها را به رنگ یکسان رنگ آمیزی کنید. این یک ایده واقعا خوب در چیدمان اتاق نوزادان و کودکان است.

دیوارها در دکوراسیون اتاق نوزادان

حتی اگر یک اتاق کوچک داشته باشید، نقاشی دیواری یکنواخت در یک سایه پررنگ می تواند برای کل فضا تاثیر بزرگی داشته باشد. اجازه دهید کودک شما رنگ دیوار را انتخاب کند.اگر رنگ را دوست نداشته باشید، به آسانی میتوانید در چند سال آینده دوباره رنگ آمیزی کنید.

کاغذهای دیواری در چیدمان اتاق نوزادان و کودکان

در سال های اخیر طرح های متنوع  کاغذهای دیواری در بازار عرضه می شود. این طرح ها برای چیدمان اتاق نوزادان و کودکان پرطرفدار اهستند، زیرا اجازه می دهند تا رنگ، الگو و بافت را به اتاق ها اضافه کنید. کاغذهای دیواری همچنین برای اتاقهای باتم خاص بسیار مورد استفاده اند. امروزه نصب و استفاده از کاغذ دیواری ها نیز آسان شده است. شما حتی کاغذ های دیواری هایی از جنس پوست و چوب را پیدا خواهید کرد که به دیوارهایتان آسیب نمی رسانند. انتخاب هوشمندانه این عناصر دکوری برای اتاق بچه، ضروری است. سقف یک مکان جالب برای استفاده از کاغذ دیواری است. امروز سقف های اتاق کودک را می بینیم که با کاغذ های دیواری حالت سلطنتی پیدا کرده اند. شما حتی می توانید از لوازم جانبی مانند تخته های چوب و یا تخته های چدنی استفاده کنید.

دیوارها در دکوراسیون اتاق نوزادان

 

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

اینستاگرام معماری آریان

2 نظر