تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
دکوراسیون داخلی سالن ورزشی و باشگاه بدنسازی

دکوراسیون داخلی سالن ورزشی و باشگاه بدنسازی

دکوراسیون سالن ورزشی
دکوراسیون سالن ورزشی

دکوراسیون سالن ورزشی | طراحی سالن ورزشی | دکوراسیون باشگاه بدنسازی

دکوراسیون سالن ورزشی و طراحی دکوراسیون باشگاه بدنسازی بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه ورزشکاران می بایست در محیطی اصولی و استاندارد به تمرین بپردازند. در این مقاله، طراحی دکوراسیون داخلی باشگاه ورزشی را به همراه تعدادی عکس سالن ورزشی مورد بررسی قرار داده ایم.

مقدمه مطلب

نکات مهم و اصولی در طراحی باشگاه بدنسازی
نکات مهم و اصولی در طراحی باشگاه بدنسازی

 

طراحی داخلی باشگاه بدنسازی یکی از مهم ترین موضوعاتی است که مدیران باشگاه ورزشی به آن توجه دارند. جالب است بدانید یکی از جنبه های زندگی مدرن و شلوغ امروزی، ورزش برنامه ریزی شده و منظم است. ورزش باعث سلامتی روح و فکر افراد شده و همین امر باعث شده است که باشگاه های ورزشی به خصوص سالن های بدنسازی، به یکی از پر تردد ترین و شلوغ ترین اماکن عمومی تبدیل شود که روزانه صدها نفر در آن رفت و آمد می کنند تا ورزش و تمرینات مورد نظرشان را انجام دهند.

بسیاری از افراد، ساعاتی طولانی از ایام هر هفته شان را به ورزش کردن در این سالن های ورزشی اختصاص می دهند و به طور مستمر در حال رفت و آمد در این فضاها می باشند. به همین دلیل کیفیت فضاهای ورزشی که عوامل مختلفی را شامل می شود، در انتخاب افرادی که قصد تمرین در این سالن ها را داشته و برای تجربه بهترین اماکن جهت انجام تمرینات مداوم به دنبال یک باشگاه خوب هستند، تاثیر بسیار زیادی دارد.

 

تاثیر باشگاه بدنسازی خوب روی ورزشکاران

عکس سالن ورزشی
عکس سالن ورزشی

 

دکوراسیون سالن ورزشی به خصوص باشگاه های بدنسازی، تاثیر بسیار زیادی روی انتخاب ورزشکاران و همچنین نتیجه تمرینات آن ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم دارد. کیفیت اینگونه فضاها، جدا از ارتباط مستقیمی که با سطح آموزش و امکانات هر باشگاه ورزشی ای دارد، اگر چه به صورت غیر مستقیم، اما در حد زیادی نیز به چگونگی دکوراسیون داخلی یک فضا و امکاناتی که در آن قرار گرفته وابسته است.

شایان ذکر است که یک سالن و باشگاه ورزشی، اگر طبق اصول و با رعایت نکاتی که از اهمیت بالایی برخوردار است (مثل امکانات مفید، نورپردازی صحیح و غیره) طراحی شده باشد و از نظر زیبایی نیز در سطح بالایی باشد، قطعا فضای بسیار بهتری را برای سپری کردن اوقات مربوط به انجام تمرینات ورزشی برای افرادی که در این فضاها فعالیت می کنند برقرار خواهد کرد. به همین دلیل است که ورزشکاران و افرادی که قصد فعالیت در باشگاه ورزشی را دارد، در هنگام اولویت قرار دادن باشگاه های مدنظرشان، یک باشگاه از لحاظ نوع طراحی محیط نیز بررسی کرده و آن باشگاهی که فضای داخلی نسبتا بهتری را دارا باشد، برای ورزش کردن انتخاب می کنند.

 

اصول مهم و تاثیر گذار در دکوراسیون سالن بدنسازی و یک باشگاه ورزشی

در رابطه با طراحی دکوراسیون داخلی سالن ورزشی اصول بسیار مهم و تاثیرگذاری وجود دارد که می تواند تاثیر بسزایی در ایجاد یک فضای مناسب و ایده آل که در آن ورزشکاران بهترین نتیجه را بگیرند داشته باشند. به کارگیری این اصول که در این مقاله از معماریان مگ به شش مورد آن اشاره کرده ایم، جزو ساده ترین، مهم ترین و در عین حال تاثیرگذارترین مواردی مقدماتی است که در طراحی یک باشگاه ورزشی به کمک شما می آید. بنابراین اگر قصد دارید یک باشگاه ورزشی تاسیس نمایید و کنجاوید بدانید رعایت چه مواردی در افزایش ورزشکاران و همچنین بالا رفتن سطح کیفی باشگاه شما تاثیرگذار است، با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

 

بکارگیری نور خورشید و نورهای طبیعی در فضای داخلی

بکارگیری نور خورشید در فضای داخلی
بکارگیری نور خورشید در فضای داخلی

 

بهره مندی از نور طبیعی (نور خورشید) از طریق نصب پنجره روی دیوار و یا منافذ روی سقف، یکی از جذاب ترین ایده ها در طراحی سالن ورزشی است که نه تنها دکوراسیون را تحت تاثیر خود قرار داده و جلوی ای مدرن تر و طبیعی تر به سالن ورزشی شما می بخشد، بلکه تاثیرش را نیز نبایستی در ایجاد یک فضای مناسب و ایده آل برای ورزشکاران و افرادی که در سالن ورزشی فعالیت می کنند نادیده گرفت. نور طبیعی خورشید علاوه بر تامین روشنایی موردنیاز در فضا، انرژی مثبت بسیار زیادی را ایجاد و آن را در فضای محیط داخلی منتقل می نماید. بنابراین وجود یک یا چند پنجره بزرگ در دیوارها و یا سقف یک مجموعه ورزشی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و علاوه بر زیباتر کردن دکوراسیون داخلی، حس و حال بهتری را نیز در فضای خانه شما به وجود آورد.

 

استفاده از سیستم روشنایی مناسب و کاربردی

سیستم روشنایی مناسب در باشگاه بدنسازی
سیستم روشنایی مناسب در باشگاه بدنسازی

 

یکی از نکات بسیار مهمی که در رابطه با طراحی داخلی فضاهایی که به هر دلیلی از وجود نور خورشید در فضای خود بی بهره اند و یا در طول ساعات عصر و شبانه روز نیز مورد استفاده افراد قرار می گیرند، اجرای صحیح و اصولی سیستم نورپردازی مناسب است. سیستم نورپردازی مناسب به صاحبان این گونه فضاها کمک می کند حتی در طول عصر و شبانه روز، نگرانی بابت روشن ماندن محیط شان نداشته و بدون نگرانی مشغول به فعالیت شوند. دکوراسیون سالن ورزشی و همچنین دکوراسیون باشگاه بدنسازی دو نمونه مهم در این زمینه هستند که وجود نور مناسب به میزان کافی و در همه قسمت های این فضاها بایستی به صورت صحیح در طراحی منظور شود.

 

دستگاه ها و تجهیزات را به خوبی نصب کنید

دستگاه ها و تجهیزات حرفه ای در باشگاه بدنسازی
دستگاه ها و تجهیزات حرفه ای در باشگاه بدنسازی

 

در هر باشگاه و سالن ورزشی ای، چندین دستگاه ورزشی و تجهیزات مختلفی وجود دارد که ورزشکاران با استفاده از آن ها به انجام تمرینات مختلف می پردازند. یکی از شروط مهم در تاسیس یک باشگاه ورزشی با کیفیت که در سطح بالایی قرار دارد، خرید وسایل از برندهای معتبر و جایگذاری این وسایل ورزشی در مکان های مناسبی است که در آن تمام نکات رعایت شده است. نکات مهمی که درمورد فضای نصب این تجهیزات وجود دارد باعث می شود ورزشکار نتیجه بهتری از تمرین خود بگیرد.

مثلا تردمیل باید در مکانی قرار بگیرد که علاوه بر نور خوب، سیستم تهویه و سرمایشی مطلوبی نیز در آن قرار گرفته باشد. همچنین محل قرار گرفتن این وسیله نباید به شکلی باشد که استفاده از آن توسط یک یا چند تفر باعث ایجاد مزاحمت برای سایر افراد شود. حفظ فاصله مورد نیاز بین دستگاه ها و تجهیزات و همچنین در نظر گرفتن یک محل مشخص جهت عبور کردن و رفت و آمد نیز از نکات دیگری است که باید در حین جایگذاری و پیدا کردن بهترین محل نصب این وسایل به آن توجه ویژه شود.

 

استفاده از تجهیزات جانبی

استفاده از تجهیزات جانبی در دکوراسیون سالن ورزشی
استفاده از تجهیزات جانبی در دکوراسیون سالن ورزشی

 

استفاده از تجهیزات غیر ورزشی که بتواند کیفیت کار و همچنین کیفیت دکوراسیون سالن ورزشی را بالاتر ببرد، نکته دیگری است که در طراحی سالن ورزشی و دکوراسیون باشگاه بدنسازی موردتوجه قرار می گیرد. برای مثال، قرار دادن سیستم های پخش صوتی و تصویری پیشرفته در یک باشگاه ورزشی، از لحاظ اهمیت بعد از کیفیت دستگاه های ورزشی موجود در رتبه بعدی قرار می گیرد. افرادی که تجربه تمرین در یک سالن و باشگاه ورزشی را دارند، به خوبی می دانند که یک فضای ورزشی ایده آل به تجهیزات لازم و مرتبط برای آموزش و همچنین استفاده از آن ها در حین تمرینات ورزشی نیاز دارد. این تجهیزات بایستی به خوبی در فضاهای مناسب کار گذاشته شوند تا نتیجه مطلوب را برایمان به ارمغان آورند.

 

محل استراحت ورزشکاران در سالن ورزشی

محل استراحت ورزشکاران در سالن ورزشی
محل استراحت ورزشکاران در سالن ورزشی

 

یکی از فضاهای مهم و به شدت تاثیرگذار که توجهی کمتری در طراحی دکوراسیون سالن ورزشی و دکوراسیون باشگاه بدنسازی به آن می شود، فضای استراحت و نشیمن برای ورزشکاران می باشد. یقینا با ایجاد همچین فضایی، یک محیط مشخص با امکانات خاص برای کسانی که نیاز به استراحت و وقفه در بین ست های تمرینی خود دارند تعیین می شود که تاثیر زیادی روی برنامه تمرینی آن ها داشته و در کل بسیار مناسب خواهد بود. به شما پیشنهاد می کنیم که این بخش را به صورت جداگانه ای در نزدیکی همه دستگاه ها ایجاد نمایید تا از جمع شدن ورزشکاران رده های مختلف در یک مکان خاص جلوگیری شده و نظم بیشتری در سالن ورزشی برقرار شود.

 

ایجاد فضایی آرامش بخش و انگیزشی

ایجاد فضایی آرامش بخش و انگیزشی در دکوراسیون سالن ورزشی
ایجاد فضایی آرامش بخش و انگیزشی در دکوراسیون سالن ورزشی

 

شما بایستی به این نکته توجه داشته باشید که یک فضای تخصصی برای تمرین و انجام فعالیت های ورزشی توسط ورزشکاران، علاوه بر جنبه کاربردی و تجهیزاتی ای که دارد، می بایستی از نظر زیبایی، انگیزشی و آرامش بخشی نیز در سطح بالایی قرار داشته باشد. زیبایی دکوراسیون سالن ورزشی با کمک ایده هایی بدست می آید که در موارد بالا گفتیم. منظور از انگیزشی بودن فضای ورزش، ایجاد حس و حالی است که ورزشکاران در آن احساس شادابی می کنند.

برای مثال استفاده از سیستم های صوتی و تصویری و یا بکارگیری پوسترهای دیواری جواب در دکوراسیون سالن بدنسازی از جمله کارهایی است که در این زمینه انجام می شود. برای ایجاد فضایی آرامش بخش نیز که در بسیاری از رشته ها مثل یوگا حیاتی است، باید سعی کنید در هیچ ایده ای زیاده روی نکرده و قبل از همه چیز راحتی و کیفیت کار ورزشکاران را در نظر بگیرید.

 

نتیجه گیری

طراحی دکوراسیون سالن ورزشی و باشگاه بدنسازی
طراحی دکوراسیون سالن ورزشی و باشگاه بدنسازی

 

در این مطلب از معماریان مگ، به 6 نکته که می تواند دکوراسیون سالن ورزشی شما را تحت تاثیر خود قرار دهید اشاره کردیم. این نکات به شما کمک می کند فضایی بهتر و اصولی تر داشته و ورزشکاران بیشتری را جذب باشگاه خود نمایید. از اینکه تا پایان این مطلب همراه گروه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

علیرضا شاکری
عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا