تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
در دکوراسیون و بهبود چیدمان داخلی، چه نکاتی اهمیت دارد؟

در دکوراسیون و بهبود چیدمان داخلی، چه نکاتی اهمیت دارد؟

عناصر دکوراسیون | طراحی دکوراسیون داخلی | دکوراسیون خانه

 

 

دکوراسیون و زیباسازی

زندگی های امروزی، باعث شده آرامش و راحتی از زندگی افراد مختلف دور باشد. انجام دادن کارهایی که آرامش از دست رفته زندگی های امروزی را به افراد بازگرداند، امری است که افراد سعی می کنند برای محقق شدن آن همه کار بکنند. محلی که افراد پس از انجام کار و شغل خود به آن رفته تا در آن استراحت کنند، معمولا خانه آن هاست. محیط خانه باید به شکلی باشد که زیبایی و آرامش را به افراد هدیه دهد و این کار توسط طراحی دکوراسیون خانه ها ممکن می شود. طراحی دکوراسیون یک خانه، فرآیندی است که در آن محیط یک خانه به گونه ای طراحی و اجرا می شود که با نیازهای افراد داخل خانه همخوانی داشته و بتواند آن ها را برآورده کند.

از آن جا که در فضای خانه انرژی از دست رفته در فضای کار بازیابی می شود، بنابراین صاحبان خانه می بایست نهایت تلاش خود را در راستای رسیدن به بهترین دکوراسیون داخلی انجام دهند. رسیدن به یک محیط ایده آل که از نظر زیبایی و جذابیت در سطح بالایی قرار داشته باشد، نیازمند رعایت موارد مختلفی است. این موارد، در سایه سبک های مختلف دکوراسیون داخلی که در مقالات گذشته معماریان به آن ها اشاره شد قرار دارند. اگر مایلید با انواع سبک های دکوراسیون داخلی آشنا شوید، لینک زیر را دنبال کنید:

در این مطلب، مواردی که باعث می شود یک دکوراسیون به خوبی و با موفقیت پیاده سازی شود را بررسی کرده ایم. اگر مواردی که در این مقاله عرض کرده ایم را به خوبی انجام دهید، می توانید خودتان به عنوان یک طراح دکوراسیون عمل کرده و طراحی و بهبود دکوراسیون داخلی خانه تان را برعهده بگیرید. شایان ذکر است بدانید در علم طراحی دکوراسیون، اولویت هایی وجود دارد که اگر بر اساس این اولویت ها به طراحی دکوراسیون داخلی خانه تان بپردازید، نتیجه ایده آل تری را به دست خواهید آورد. در ادامه این مطلب، به ترتیب اولویت هایی که می بایست در طراحی و بهبود دکوراسیون داخلی خانه تان در نظر بگیرید پرداخته ایم. تا پایان این مطلب همراه ما باشید و اگر سوال، نظر یا پیشنهادی راجع به این مطلب داشتید، از طریق فرم نظرات به اطلاع ما برسانید.

عملکرد

اولین اولیت در طراحی و بهبود دکوراسیون، بررسی عملکرد و کاربری دکوراسیون است. منظور از عملکرد در دکوراسیون داخلی، کاربری عناصری است که در خانه به کار گرفته می شود. برای مثال، عملکرد و کاربری اتاق خواب با کاربری اتاق نشیمن فرق می کند. هنگامی که قصد طراحی چیدمان داخلی و دکوراسیون داخلی یک محیط را دارید، ابتدا مشخص کنید این محیط برای شما چه عملکردی را به همراه خواهد داشت. قاعدتا طراحی دکوراسیون داخلی محیط کار با طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب تفاوت های اساسی خواهد داشت. چراکه کاربری اتاق خواب به منظور استراحت و زندگی روزمره افراد است و عناصر و ایده هایی که در این محیط به کار گرفته می شود، می بایست پیرامون این کاربری قرار داشته باشد. کاربری محیط کار نیز انجام امور شغلی بوده و تمامی ایده هایی که در این محیط انجام می شود بایستی در راستای بهبود عملکرد شغلی افراد و راحتی ارباب رجوع باشد. بنابراین قبل از طراحی دکوراسیون داخلی یک محیط، اهدافی که قصد دارید از محیط مربوطه به دست آورید را مشخص نمایید.

افراد

دومین اولویتی که در طراحی دکوراسیون داخلی باید در نظر گرفته شود، افرادی هستند که با دکوراسیون سر و کار دارند. برای مثال، طراحی دکوراسیون خانه ای که یک شخص مجرد در آن زندگی می کند با طراحی دکوراسیون خانه ای که خانواده ای چند نفره در آن زندگی می کنند تفاوت زیادی دارد. به همین دلیل، هنگامی که قصد طراحی فضای داخلی یک مجموعه را دارید، حتما در نظر بگیرید چه افرادی در این مجموعه زندگی می کنند و چه نیازهایی دارند. سپس بسته به نیازهای آن ها، محیطی را طراحی و اجرا نمایید که بیشترین همخوانی را با این نیازها داشته باشد.

آسایش

در نظر گرفتن آسایش ساکنان خانه بیشتر از زیبایی در طراحی دکوراسیون اهمیت دارد. به طور مثال اتاقی زیبا اما غیر قابل استفاده به مرور به جایگاه ارواح تبدیل می شود!

محل کار و یا زندگی اگر شرایط مناسب و راحتی نداشته باشد و یا دارای فضای کسالت آور باشد همه ی افراد را از آنجا فراری می دهد. نقش اصلی هنر معماری و تزیینات داخلی مجموعه تچرا در حقیقت ایجاد محیطی مناسب برای زندگی و فعالیت های شماست.

ویژگی ها

منظره و دید اتاق، میزان نور طبیعی اتاق و خصوصیات معماری اتاق باید قبل از شروع کار تزیینات معماری مدنظر قرار گرفته شود. چرا که در حین انجام کار یا انتهای کار تغییر آنها امکان پذیر نیست. با در نظر گرفتن تمام این عوامل متخصصان معماری تچرا ترکیب بندی را به نحوی انجام می دهند که بتوان نهایت استفاده را از ویژگی های مثبت فضا داشت.

نقشه

ساختمان اگر چه نوساز یا قدیمی باشد باید شکل فضا را به طور کامل در نظر گرفت و نقشه آن را پیاده کرد. در واقع کشیدن نقشه یکی از اصلی ترین اقدامات است. تعویض مبلمان یا تغییر رنگ در طراحی داخلی امری بدون هزینه و امکان پذیر است؛ اما مرتکب شدن یک اشتباه در نقشه ی ساختمان بعد از تمام شدن کار میتواند خسارت و هزینه اضافی در بر داشته باشد.

نقشه نه تنها فضای قابل استفاده را از قبل نمایش می دهد، بلکه به کمک آن می توان تعداد و اندازه وسایل و اثاثیه مورد نیاز را نیز مشخص کرد. این کار را با خیال آسوده به همکاران ما در تچرا بسپارید!

نور

علاوه بر مشخص کردن مناطقی که از آنجا نور طبیعی به داخل تابیده می شود باید نحوه نورپردازی و جای گذاری دقیق چراغ های سقفی و آباژورها مشخص شود. روشنایی عمومی و نقاطی که به نور بیشتری نیاز دارند مانند فضای مطالعه و کار اهمیت خاصی دارد.

سطوح

سطوح اصلی فضا شامل کف، سقف و دیوار است. روکش مبل، پرده ها، سطح درها و پنجره ها نیز سطح های کوچکتر را تشکیل می دهند. رنگ، طرح، نقش و بافت در بزرگ یا کوچک کردن فضا تاثیر دارد. نقش های درهم پیچیده و رنگهای خیلی تند و گرم بر سطوح باعث جلب توجه بیشتری می شود و می تواند فضایی شلوغ و کوچک را نمایش دهد. اما لازم نیست نگران پیچیدگی و دشواری هیچ یک از این انتخا بها باشید؛ ما در تچرا بهترین ها را برای شما انتخاب خواهیم کرد.

تزیینات

ارسی ها، طاقچه ها، هشتی ها، باغچه ها  و حوضچه ها تنها تعدادی از عناصر سنتی ایران هستند. روش معماران گذشته این بوده که با به کار گرفتن عناصر از جذابیت فرم کاسته شود و بر ارزش و اهمیت فضا اضافه شود در واقع این همان هندسه همراه با تزیینات است.

به نظر میرسد طراحی دکوراسیون در ایران، از یک طرف بر گرفته از تاقچه ها و ارسی های قدیم است و از یک طرف به دکوراسیون و ابعاد و اندازه های دراماتیک و تزیینی فضاها تغییر یافته است.

طراحی دکوراسیون و زیباسازی یک ساختمان، داستانی است که شخصیت اصلی داستان خود انسان است؛ در نتیجه حضورش در این فضا می تواند تداعی کننده اصولی باشد که در بالا به آنها اشاره شد. تچرا در تمام لحظات این مسیر همراه شما خواهد بود.

علیرضا شاکری
عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا