معماریان مگ

بهترین ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی منزل و اصول رنگ بندی

در این مطلب ایده‌هایی را به شما خواهیم داد تا به‌راحتی ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی منزل یا محل کار خود را به بهترین شکل ممکن ایجاد کنید. و خودتان خالق زیبایی و شکوه دکوراسیون منزلتان باشید. به‌طورکلی رنگ، شخصیت شمارا نشان می‌دهد و خلق‌وخوی شمارا تغییر می‌دهد. پس چرا در اتاق‌خواب یا نشیمن که زمان زیادی از روز را در آنجا سپری می‌کنید، یکی از رنگ‌های دلخواهتان را استفاده نمی‌کنید؟ درحالی‌که این رنگ‌ها تأثیر شگرفی بر روی خلق‌وخو و شخصیت شما می‌گذارند. در مبحث ترکیب رنگ دکوراسیون باید گفت، سایه‌های مختلف رنگ می‌توانند یک اثر تقویت‌کننده یا آرام‌بخش داشته باشند و انتخاب رنگ در تمام اجزا و مبلمان می‌تواند راه طولانی برای بازتاب شخصیت شما باشد.

اگر احساس جسارت می‌کنید و خواهان یادگیری ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی منزل یا محل کارتان هستید در ادامه این مطلب معماریان را همراهی کنید. درصورتی‌که نظر یا پیشنهادی دارید می‌توانید از بخش نظرات اعلام کنید.

 

۱. در ترکیب رنگ دکوراسیون از رنگ فیروزه‌ای استفاده کنید

یک رنگ پرجنب‌وجوش را انتخاب کنید که در نور روز، نشاط را به اتاق نشیمن  و در شب، احساس راحتی و گرم رامی آورد. و یک ترکیب رنگ عالی بسازید. یک رنگ فیروزه‌ای را با یک رنگ زرق‌وبرق دار پرانرژی ترکیب کنید. این یک ترکیب رنگ دکوراسیون برای خانواده آبی است. کف روشن را برای حفظ کمی تعادل میان سقف و دیوار کارکنید و از تابلو، لوازم دکوری و گیاهان برای کامل‌تر کردن محیط و همچنین رنگ را در طول کارهای چوبی ادامه دهید. از مبلمانی با هارمونی رنگ آبی و فیروزه‌ای استفاده کنید و با استفاده از رنگ‌های زرد و سبز در عناصر و احجام به مقدار کم دکوراسیون داخلی اتاق نشیمنتان را تکمیل کنید.

استفاده از رنگ فیروزه ای در ترکیب رنگ دکوراسیون
رنگ فیروزه‌ای در ترکیب رنگ دکوراسیون

 

۲. دیوارها و قفسه‌ها را باهم ترکیب کنید

یک ویژگی خاص را با نقاشی دیوار و قفسه‌های آن در یک فضای مناسب ایجاد کنید، این‌یک ترفند است که به‌طور خاص با قفسه‌بندی بزرگ از کف تا سقف فضای منزلتان را زیباتر می‌کند. رنگ ماتریس بارنگ خاکستری که در اینجا استفاده می‌شود باعث ایجاد کنتراست نسبت به کارهای چوب سفید می‌شود و به‌راحتی با مبلمان و عناصر رنگی ترکیب می‌شود. رنگ سفید و خاکستری ازجمله رنگ‌های خنثی به‌حساب می‌آیند که با تمامی رنگ‌ها ترکیب می‌شوند و به‌راحتی می‌تواند آن را در اکثر فضاها استفاده کرد. همچنین برای احساس فصل پاییز با سایه‌های نازک، رنگ زیتون سبز و نارنجی سوخته را بارنگ سفید و خاکستری ترکیب کنید و بهترین نتیجه ممکن را از ترکیب رنگ دکوراسیون منزل خود به دست بیاورید.

دیوارها و قفسه ها را با هم ترکیب کنید

 

 

۳. به دنبال هماهنگی باشید

اتاق نشیمن خود را در ماه‌های سردتر با رنگ آلبالویی گرم‌کنید و با ترکیب رنگ فلفل قرمز و گل رز به گرما بخشیدن فضا کمک کنید. رنگ دیوار اصلی را با یک‌تن قرمز مات یا آلبالویی کارکنید و در کنار آن از عناصر غنی استفاده کنید. همچنین با استفاده از بافت چوب و مبلمان کرم قهوه‌ای مات تعادل و توازن را در فضا ایجاد کنید و در آخر با استفاده از اشیا و لوازم دکوری مناسب محیط را صمیمی وزنده‌تر کنید. همین منوال را ادامه دهید تا جایی که دکوراسیون داخلی دلخواهتان را ایجاد کنید.
با این نحوه ترکیب رنگ دکوراسیون، بهترین عملکرد را در ماه‌های سرد سال تجربه خواهید کرد.

به دنبال هماهنگی باشید.

 

۴. یک رنگ سایه شگفت انگیز ایجاد کنید

برای اتاق نشیمن خود یک رنگ سایه بسازید، این سبز زمرد خیره‌کننده یکی از بهترین سایه‌های گران‌بها است که می‌تواند هر انسانی را به خود جذب کند و دکوراسیون داخلی محیط را چشم‌نوازتر کند، این فضا یک مبلمان کوچک قهوه‌ای یا نارنجی مات را به خود می‌طلبد و مجموعه‌ای از آثار هنری و لوازم جانبی مینیمالیستی که آن را کامل‌تر می‌کند. این سبز پرجنب‌وجوش یک ترکیب رنگ بسیار چشمگیر در ترکیب رنگ دکوراسیون است و روح انسان را تازه می‌کند.

ک رنگ سایه قهرمان ایجاد کنید

 

۵. محیط را شیرین نگه‌دارید

انتخاب اثر با یک‌تن رنگ شیرین، تزئین با سحر و جادو به معنای واقعی با ترکیب رنگ میسر می‌شود. دیوارها را تیره‌تر رنگ کنید و اجزای دیگر را روشن و شادتر انتخاب کنید. این امر باعث می‌شود تا تنش سبک‌تری در فضا حاکم شود و تعادل بین دیوارها و عناصر داخل محیط حفظ شود. از قوانین امولسیون مات با یک ظرافت تقریباً چسبنده استفاده کنید و رنگ‌ها را شیرین و خوشمزه انتخاب کنید. این‌یک ترکیب بی‌نظیر است که دکوراسیون داخلی هر مکانی را چشم‌نواز می‌کند.

محیط را شیرین نگه دارید

 

۶. از چندین رنگ استفاده کنید

فضای خانوادگی بهترین مکان برای بزرگ شدن در رنگ است. یک مبلمان مدولار ملایم را در مخلوط رنگ‌های زیبا و انعطاف‌پذیر که احساس یک سرگرمی را به اتاق خانوادگی به ارمغان بیاورد انتخاب کنید. رنگ دیوارها را سفید کنید تا یک پس‌زمینه ایجاد کنید. این امر موجب می‌شود که رنگ‌ها واقعاً زنده شوند  از شلوغی دکوراسیون داخلی منزلتان پرهیز کنید و سادگی را به حداکثر برسانید تا رنگ‌ها بیشتر به چشم بیایند. این مکان بسیار فرح‌بخش و دل‌نشین است و یکی از بهترین ترکیب‌های رنگ در فصل بهار به‌حساب می‌آید.

از چندین رنگ استفاده کنید

 

۷. رنگ‌آمیزی یک فضای سرد و آرام

یک فضای دکوراسیون داخلی شگفت‌انگیز با تن آبی ایجاد کنید. از منظره مونالیزا، از معدنی با سایه‌های آبی، از طراحی مکانی که نمی‌خواهید آنجا را ترک کنید. تقلید یک نقاشی رنگ یا رنگ در نقاشی و تمامی این‌ها را در اطراف منزلتان خلق کنید. احساس یک فضای کلاسیک را با مبلمان سفید یا مبلمان چوبی حفظ کنید. یا با یک نگاه عجیب‌وغریب‌تر با اضافه کردن بافت و الگو اتاقتان را برای تعطیلات و فصل‌های گرم سال به مکانی ملایم و خنک تبدیل کنید و نهایت لذت را از این دکوراسیون داخلی شگفت‌انگیز ببرید.

رنگ آمیزی یک فضای سرد و آرام

 

 

 

۸ . طبیعت را به خانه بیاورید

با خلاقیت خود دکوراسیون منزلتان را با بهترین گیاهان و بافت‌های چوبی ترکیب کنید. رنگ سبز و زرد را هوشمندانه استفاده کنید و الگوهای یک فضای جنگلی را تکرار کنید. همچنین دیوارها را تیره کنید و حس آبرنگ را در فضا بگسترانید تا یک بگراند ایجاد شود. این امر موجب می‌شود تا مبلمان و سایر عناصر بیشتر به چشم بیایند و حس یک فضای جنگلی و طبیعی را بیشتر به رخ بکشند.

طبیعت را به خانه بیاورید

 

۹. سایه‌های تیره دوست‌داشتنی

یک رنگ سایه دراماتیک ایجاد کنید. جرات استفاده از رنگ‌های تیره را به خود بدهید تا یک اثر بی‌نظیر بسازید و فضای دکوراسیون داخلی منزلتان را به یک شاهکار بدل کنید، بافت‌های خاکستری را در کنار سایه‌های تیره به کار ببرید تا پیچیدگی مؤدبانه را به یک کتابخانه یا گوشه‌ای دلپذیر اضافه کنید، فضاهایی که بارنگ‌ها و بافت‌های تیره ترکیب می‌شود تمرکز را به‌شدت افزایش می‌دهد و بهترین ترکیب رنگ دکوراسیون در فضاهای خصوصی به‌حساب می‌آید. این ترکیب رنگ دکوراسیون اغلب در کتابخانه، نشیمن‌های خصوصی، اتاق کار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

سایه های تیره دوست داشتنی

 

۱۰. با رنگ جواهرات تزئین کنید

رنگ‌های طلایی، نقره‌ای و زمرد ازجمله رنگ‌های جواهری به شمار می‌روند که به‌خوبی بارنگ‌های خاکستری، فیروزه‌ای مات، بنفش تند و سیاه ترکیب می‌شوند که معمولاً حس اشرافی و تجملاتی را تداعی می‌کند. در طرح‌های کلاسیک به‌طورمعمول این هارمونی رنگی استفاده می‌شود و در سبک مدرن نیز به‌صورت هوشمندانه و کم‌کار می‌شود. دیوارهای خاکستری به شما این اجازه را می‌دهند که از سنگ‌ها و جواهرات در کنار پارچه‌های ابریشمی استفاده کنید و دامنه رنگ‌ها را در مبلمان و سایر عناصر پخش‌کنید. دکوراسیون داخلی چنین مکانی بهترین انتخاب است و هرکسی را شیفته خود می‌کند.

با رنگ جواهرات تزئین کنید

 

۱۱. نارنجی را انتخاب کنید

خلق‌وخوی متفاوت را در یک اتاق نشیمن خنک با لوازم جانبی رنگی ایجاد کنید. دیوارها را سفید کنید تا تمرکز اصلی بر روی رنگ‌های شاد ایجاد شود. این نارنجی سوخته نماد کار و تحرک است. همچنین نارنجی‌رنگی است که همیشه می‌خندد. دعوت‌کننده است و موجب شاد بودن فضا می‌شود. ترکیب سفید، خاکستری، نارنجی و لیمویی یک طرح رنگی منسجم ایجاد می‌کند که می‌تواند به‌راحتی با تغییر فصل‌ها به‌روز شود  البته باکمی تغییرات، اغلب طراحان دکوراسیون داخلی از این تن رنگ در معابر عمومی، راهرو، لابی و … استفاده می‌کنند و رنگ محبوبشان به شمار می‌رود.

نارنجی را انتخاب کنید

 

۱۲. ترکیب رنگ دکوراسیون جالب ایجاد کنید

سبز عمیق جنگلی کیفیت غیرمعمولی دارد که احساس راحتی را در زمستان به منزلتان می‌آورد. این سبز عمیق را با نارنجی سوخته ترکیب کنید تا حس طبیعت را به اتاقتان بیاورید. تن‌های دیگر نارنجی و قهوه‌ای را اضافه کنید و عناصر زرق‌وبرق دار را به کار ببرید تا یک مقدار تمایز ایجاد کنید. همچنین بافت‌های چوبی را در کف، قفسه و مبلمان به کار ببرید تا هارمونی رنگ و بافت فضا را کامل کنید. این ترکیب رنگ دکوراسیون اعتمادبه‌نفس آرام را برآورده می‌کند و دکوراسیون منزلتان را چشم‌نواز و باوقار جلوه می‌دهد.

ترکیب رنگ دکوراسیون جالب ایجاد کنید

 

۱۳. روشن و درخشان

رنگ طلائی گران‌بهاست و شکوه همراه باقدرت را تداعی می‌کند  دعوت‌کننده و گرم است. در طراحی دکوراسیون کلاسیک و معاصر بسیار پرکاربرد است و در طراحی مدرن نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. این رنگ را با تن‌های مختلف چوب بلوط و چوب افرا ترکیب کنید تا عمق شخصیت اتاق را به دست آورید، خوشه‌ای از آینه‌های کوچک و بزرگ نوستالژی دهه هفتاد را تداعی می‌کند و چشم‌ها را به دیوار می‌کشاند. مبلمان را در فضا بارنگ سفید و کوسن‌های زرد، سبز مات و کرم قرار دهید تا وجه تمایزی در محیط ایجاد شود و فضا را ملایم و شادتر کند. این ترکیب دکوراسیون داخلی چشم هر بیننده‌ای را به خود می‌کشد و بهترین گزینه برای ایجاد اعتمادبه‌نفس و حس قدرت در فرد است.

روشن و درخشان

 

۱۴. رنگ هلویی

رنگ هلویی شیرین است و سستی را از خانه‌تان دور می‌کند. کاغذدیواری متشکل از رنگ‌های هلویی و صورتی ملایم را انتخاب کنید و با مبلمان خاکستری روشن ترکیب کنید و با کرکره‌های سفید و باز اتاقتان را پرنور کنید تا هارمونی این ترکیب رنگ دکوراسیون بیشتر جلوه کند. با لوازم دکوری هم‌رنگ فضا را پرکنید و بافت چوب را در رنگ‌های سفید و سبز مات به کار ببرید تا وجه تمایزی ایجاد شود. دکوراسیون داخلی چنین فضایی زمان را ثابت نگه می‌دارد و حس آرامش دلپذیری را در فرد ایجاد می‌کند.

با رنگ هلوئی

 

۱۵. رنگ آبی

رنگ آبی ضربان قلب را پایین می‌آورد و حس آرامش را در فضا حاکم می‌کند. رنگ آبی را با سفید و خاکستری ترکیب کنید تا تعادل را در فضا به وجود بیاورد. اگر به یک رنگ آبی تکیه می‌کنید، بافت‌های مخلوط و متفاوت را اضافه کنید تا جذابیت ایجاد کنید. از عناصر براق در فضا استفاده کنید تا محیط را کمی لوکس کند و کنتراست را به فرش و مبل اضافه کند. رنگ آبی بهترین ترکیب رنگ دکوراسیون، در فصل‌های گرم سال به‌حساب می‌آید.

با رنگ آبی

 

۱۶. بازی با الگوها

در یک اتاق نشیمن با یک منظره دیدنی، با دقت از رنگ و الگو استفاده کنید. برای زیباتر کردن فضا از یک فرش رنگی در موقعیت مناسب استفاده کنید، از رنگ‌های شاد و الگوهای عالی بر روی کوسن‌ها و مبلمان استفاده کنید و این اشکال را در احجام، لوازم دکوری و سایر عناصر به کار ببرید تا دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن کامل و پخته‌تر شود. همچنین سعی کنید از بهترین الگوها به کار ببرید و ترکیب رنگ دکوراسیون را به بهترین شکل ممکن با الگوها ترکیب کنید تا صاحب یک فضای شیک و چشم‌نواز شوید.

بازی با الگوها

 

۱۷. دوباره تغییر بده

اگر طرفدار رنگ‌های متعددی هستید اما نمی‌خواهید همه رنگ‌ها را به دیوارها بزنید به‌جای آن رنگ را بر روی مبلمان و لوازم جانبی بیاورید و هر زمان که خواستید دوباره آن را تغییر دهید. یک الگو را به‌عنوان زمینه برای طرح خود انتخاب کنید و سپس رنگ موردنظر را بر روی مبلمان، فرش، لوازم دکوری و سایر عناصر بیاورید. با این روش می‌توانید طراحی دکوراسیون داخلی منزلتان را به‌دفعات تغییر دهید و هر بار بهترین نتیجه را از ترکیب رنگ دکوراسیون منزلتان به دست بیاورید.

دوباره تغییر بده

 

 

۱۸. حواس خود را بیدار کن

یک روش احمقانه برای آزمایش ترکیبات مختلف رنگ وجود دارد  در این مورد از ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی سه یا چهار رنگ استفاده می‌شود و یک هارمونی رنگی پرجنب‌وجوش و جذاب را ایجاد می‌کند،.معمولاً رنگ‌هایی که در این حالت به کار می‌روند می‌بایست متضاد باشند و تن تندی را به خود بگیرند. در اینجا یک فنجان چای باعث می‌شود که میز عسلی قرمز مرجان ظاهر شود و درعین‌حال با سایر اجزا و رنگ‌ها هماهنگ باشد.

حواس خود را بیدار کن

 

۱۹. هماهنگی با تصویر زمینه کاغذدیواری

یک نقطه کانونی قابل‌توجه در این اتاق نشیمن است و توسط یک مبل راحتی مدرن تأثیرگذارترمی شود. این مبل با رنگ آلبالویی واسط رنگ مشکی است که در سایر احجام دیده می‌شود. همچنین رنگ آبی الگوی کاغذدیواری بر روی سایر عناصر هست که باعث می‌شود ترکیب رنگ و دکوراسیون این فضا تکمیل شود.

هماهنگی با تصویر زمینه کاغذ دیواری

 

۲۰. رنگ‌های مکمل را انتخاب کنید

یاد بگیرید که از رنگ سفید در خانه استفاده کنید و هرگز به عقب نگاه نکنید. با یک پایه سفید شروع کنید و رنگ‌های ساده و پاک را اضافه کنید. مبل آبی روشن در این اتاق نشیمن با خوشحالی بر روی فرش رنگی زرد نشسته است. مطابق با همین ترکیب رنگ از رنگ‌های دیگر نیز می‌توانید استفاده کنید. ولی خاطرتان باشد که تعداد رنگ‌های کم و خاصی را استفاده کنید و اتاقتان را تبدیل به رنگین‌کمان نکنید.

رنگهای مکمل را انتخاب کنید

 

۲۱. رنگ‌های تند و گرم

رنگ‌های تند را در برابر یک پس‌زمینه تیره ترکیب کنید تا احساسات ظریف و زیبا داشته باشید و الگوها را برای هماهنگی بیشتر بر روی مبلمان و سایر عناصر به کار ببرید. لوازم شیشه‌ای و فلزی مجلل برای وقار و زیبایی دکوراسیون داخلی این فضا مناسب است و موجب تحریک بیشتر می‌شود. استفاده از رنگ‌های تند فضای اتاق نشیمنتان را گرم و صمیمی می‌کند و دعوت‌کنندگی بالایی دارد. همچنین بهترین ترکیب رنگ دکوراسیون برای زوج‌های جوان می‌باشد خصوصاً در فصل‌های سرد.

رنگهای تند و گرم

 

۲۲. تمرکز بر روی یک رنگ‌

با یک رنگ اصلی کارکنید تا یک طراحی قابل‌توجه در اتاق نشیمن مدرن ایجاد کنید. با دو رنگ مانند آبی و سفید کارکنید و از آن‌ها در مناطق خاص استفاده کنید تا با یکدیگر هماهنگ شوند. این باعث می‌شود که شما بتوانید از الگوهای مختلف استفاده کنید و آن را به‌خوبی بارنگ فضا ترکیب کنید بدون این‌که دکورسیون داخلی اتاق را به‌صورت پراکنده و خلوت تزئین کنید. یک قطعه از مبلمان را به رنگ مشکی بردارید و کنتراست آن را به یک مرکز توجه تبدیل کنید. همچنین از دیگر عناصر و لوازم دکوری آبی استفاده کنید تا جذابیت فضا را بیشتر کنید. در این شیوه از ترکیب رنگ دکوراسیون، می‌توانید از رنگ‌های دیگری که به سلیقه شما نزدیک‌تر است استفاده کنید و آن را به‌جای آبی به کار ببرید و به طراحی دکوراسیون داخلی دلخواهتان برسید.

تمرکز بر روی یک رنگ‌

 

۲۳. یک ویژگی را رنگ کنید

سینه شومینه را با یک سایه موردعلاقه رنگ کنید که با دیوارهای اتاق نشیمن و آتش اطراف آن متفاوت باشد. ترکیب صورتی و خاکستری که در اینجا استفاده‌شده است، گرما را به اتاق منتقل می‌کند بدون اینکه آن را تحت سلطه قرار دهد. از تن رنگی صورتی در گل‌ها، الگوها و سایر عناصر استفاده کنید تا تأکید بیشتری بر روی این رنگ داشته باشید و فضای اتاقتان را دلپذیر تر کنید. با این روش قسمتی از دکوراسیون داخلی فضا را برجسته‌تر می‌کنید و سایر عناصر را با آن هماهنگ می‌کنید.

یک ویژگی را رنگ کنید

 

۲۴. با قلم‌مو نقاشی کنید

جلوه‌های رنگی چشم‌نواز هستند، اگر به آبرنگ علاقه دارید با قلم‌مو فضای اتاق نشیمنتان را نقاشی کنید. با هر رنگی که دوست دارید، چشمانتان را ببندید و با قلم‌مو مبلمان، کوسن‌ها، فرش، پرده‌ها و همه‌چیز را رنگ کنید و از الگوهای آبرنگی استفاده کنید. البته دیوار زمینه را با یک رنگ خاص و تیره‌تر کارکنید تا یک پس‌زمینه ایجاد شود و بقیه عناصر در فضا به چشم بیایند. این امر موجب می‌شود که رنگین‌کمانی از رنگ‌ها را در فضا ایجاد کنید  بدون آنکه شلوغ و پر هرج‌ومرج دیده شود. طراحی دکوراسیون داخلی چنین فضایی بسیار شگفت‌انگیز است و چشم هر بیننده‌ای را به سمت خود می‌کشاند.

با قلم مو نقاشی کنید

 

تماس با شرکت معماریان

شما نیز اگر ازجمله افرادی هستید که مایلید با شرکت معماریان همکاری داشته باشید، یا نظر و پیشنهادی نسبت به عملکرد بخش‌های مختلف سایت دارید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

از اینکه تا پایان این بخش از سایت، نگاه‌های زیبایتان را به ما هدیه داد از شما متشکریم. شما عزیزان می‌توانید به کمک منوی بالای سایت، از بخش‌های دیگر سایت نیز بازدید نمایید.

 

منبع: idealhome

 

اینستاگرام معماری آریان

حسام

حسام رمضانی، توسعه دهنده وب هستم. به دنیای برنامه نویسی و تکنولوژی علاقه مندم. هم اکنون مدیر سایت شرکت معماری آریان هستم.

اضافه کردن نظر