معماریان مگ
دکوراسیون و تزیین خانه با فرش های عتیقه

چگونگی دکوراسیون و تزیین خانه با فرش های عتیقه

فرش های عتیقه ای فقط به عنوان یک اشیای قدیمی که دیگر نیازی به آن ندارید و یا نمی خواهید استفاده کنید، نیستند. فرش عتیقه ای، زمانی که ازآن درست استفاده شود، می تواند پیچیدگی و عمق را در خانه شما به ارمغان بیاورد. با تحقیق در مورد این اشیای ارزشمند، می توانید چگونی تزیین خانه با فرش های عتیقه را یاد بگیرید. بدین صورت خانه خود را با دکوراسیون شیک و جدید که از یک قالیچه قدیمی در آن استفاده کرده اید، آراسته و زیبا می سازید.

دکوراسیون و تزیین خانه با فرش های عتیقه

 اندازه و ابعاد درست برای ایجاد تعادل در تزیین خانه با فرش های عتیقه

در هنگام قرار دادن یک فرش در اتاق شما، مهم است که یک تعادل ایجاد کنید. یک راه ساده این است که ۲ یا ۳ اندازه کف پا از عرض و طول اتاق خود فاصله بگیریم و اندازه گیری کنیم. این ابعاد شما در نهایت برای فرش مناسب خواهد بود. بدین ترتیب زمانی که می خواهید فرش بخرید، اندازه ی درست را انتخاب میکنید که می تواند فضای هماهنگ و زیبایی متعادل به وجود آورد.

دکوراسیون و تزیین خانه با فرش های عتیقه

قالیچه شرقی برای راهرو در تزیین خانه با فرش های عتیقه

چرا با ترکیب یک قطعه جالب مانند یک فرش کوچک ایرانی یا شرقی که حدود ۳ × ۵ یا ۴ × ۶ است با دیگر اشیای دکوراتیو یک رنگ و سبک خاص را در راهرو خود قرار ندهید. این فرش ها همچنین می توانند در کنار تخت و یا در مقابل تختخواب، قرار داده شوند. یا حتی می توانید آن را با برخی از مبلمان دیگر هماهنگ کنید و یک آرایش زیبا و دلپذیر ایجاد کنید.

دکوراسیون و تزیین خانه با فرش های عتیقه

ترکیب سبک معاصر در تزیین خانه با فرش های عتیقه

یک اشیای گران قیمت و عتیقه می تواند به خوبی با یک اتاق مدرن ترکیب شود. امروزه سبک های مختلف از جمله مدرن از آیتم های وینتژ استفاده می کنند. بنابراین قرار دادن یک فرش در یک فضا با دکوراسیون مدرن که ترکیبی از قدیمی و جدید است، راه خوبی برای ساخت پل بین این دو سبک است. ظهور یک فرش عتیقه در یک اتاق معاصر، همچنین اگر رنگ فرش مناسب پالت اتاق باشد، می تواند یک گزینه ی عالی باشد.دکوراسیون و تزیین خانه با فرش های عتیقه

ایجاد مسیر بصری به وسیله ی تزیین خانه با فرش های عتیقه

شما می توانید راه و مسیر حرکت را با قرار دادن فرش های مستطیلی طولانی مشخص کنید. این برای فضاهایی مانند آشپزخانه یا راه پله که اغلب طراحی باریک و طولانی دارند بهتر است، انجام شود. این یک راه خوب برای ایجاد نظم در خانه شما است.

دکوراسیون و تزیین خانه با فرش های عتیقه

تم رنگی در تزیین خانه با فرش های عتیقه

هنگام استفاده از یک فرش شرقی و عتیقه، باید الگوهای آن با فضای مورد نظرتان، از نظر رنگ مشابه باشد. شما حتی می توانید رنگ اتاق دیوارها، مبلمان و حتی دکوراسیون را از رنگ فرش الهام بگیرید. استفاده از یک اثر بصری با رنگ یکنواخت یک ایده هوشمندانه است. به عنوان مثال، اگر می خواهید یک فرش را که شامل سایه های قهوه ای و آبی است با دکور اتاقتان ترکیب کنید، آثار هنری و لوازمی که با این رنگ ها مطابقت دارد، برای ترکیب ظریف دکور عالی است.

دکوراسیون و تزیین خانه با فرش های عتیقه

 

تزیین خانه با فرش های عتیقه و ترکیب آنها با اثاثه یا لوازم داخلی

یک فرش طرح دار نرم و ظریف بهتر از کاغذ دیواری ها و یا اثاثه بسیار پارچه ای در یک اتاق است. اگر فرش شما الگو و طرح داشته باشد، سعی کنید مبلمان و دیوارها را ساده و بدون طرح در نظر بگیرید. به این طریق می توانید تعادل اتاق را حفظ کنید. این یک کنتراست خوب بین اثاثه اتاق است.

دکوراسیون و تزیین خانه با فرش های عتیقه

تزیین خانه با فرش های عتیقه و محافظت آنها از آسیب های مبلمان سنگین

بهترین روش برای توزیع مناسب وزن مبلمان، استفاده از محافظ شیشه یا چوب و هر نوع محافظ دیگر است. هنگام قرار دادن مبلمان سنگین مانند یک میز ناهار خوری یا مبل بر فرش عتیقه و گران قیمت خود، حتما از پد محافظ فرش استفاده کنید تا به فرش خود آسیب نرسانید.

دکوراسیون و تزیین خانه با فرش های عتیقه

تزیین خانه با فرش های عتیقه در مناطق پر رفت و آمد

در اتاق هایی که بیشترین رفت و آمد و حرکت وجود دارد، از فرش های طرح دار استفاده کنید. الگو و طرح آنها باعث می شود که انواع آسیب هایی که در یک اتاق با ترافیک زیاد احتمالش بیشتر است، کمتر در فرش دیده می شود. همچنین اگر میخواهید دو اتاق خود را به هم ربط دهید، می توانید قالی طرح دار بکار ببرید. یک فرش ایرانی یا شرقی به راحتی میتواند فاصله بین اتاق را پر کند و به عنوان یک تزئین خوب عمل کند.

دکوراسیون و تزیین خانه با فرش های عتیقه

تزیین خانه با فرش های عتیقه و مطابقت آنها با مبلمان

از رنگ فرش هنگام تهیه  مبلمان اتاق میتوانید استفاده کنید. به عنوان مثال، مبلمان قهوه ای را با یک فرش قهوه ای ترکیب کنید. با ایجاد این اثر یکنواخت، القا می شود که الگوی قالی بخشی از اتاق است. البته دقت کنید که زیاده روی نکنید، زیرا این یکنواختی بعد از مدتی میتواند خسته کننده باشد.اگر قالیچه ای که انتخاب کرده اید، دارای رنگ چشمگیری است که نمی خواهید برای دیوار یا کابینت خود استفاده کنید، می توانید بر روی قطعات کوچکتر مانند یک میز، صندلی یا دکورهای کوچکتر استفاده کنید.

دکوراسیون و تزیین خانه با فرش های عتیقه

تزیین خانه با فرش های عتیقه بر روی دیوار

یک شیوه ی متفاوت را امتحان کنید و فرش عتیقه خود را، بر روی دیوار به نمایش بگذارید. این لوازم خانه فقط لزم نیست روی زمین باشد، شما می توانید آن را به عنوان یک قطعه از دکور هنری آویزان کنید. تزیین خانه با فرش های عتیقه بدین گونه، نقطه اصلی زیبایی در خانه می شود.

تزیین خانه با فرش های عتیقه در اتاق سبک سنتی

در یک اتاق طراحی شده به سبک سنتی هیچ اشیای تزیینی نمیتواند جایگزین یک فرش عتیقه باشد. مبلمان سبک سنتی و روستیک نیز با این نوع فرش ها بهتر می شود. اگر رنگ مبلمان را با رنگ فرش عاقلانه ترکیب کرده اید، مطمئنا یک اتاق سنتی با طراحی خوب خواهید داشت. الگوی و طرح هم بخشی از فرش است که توجه خاصی را جلب می کند. بنابراین، در تزیین خانه با فرش های عتیقه ، الگو های آنها را مناسب سبک مورد نظر انتخاب کنید.

دکوراسیون و تزیین خانه با فرش های عتیقه

تزیین خانه با فرش های عتیقه در سبک دکوراسیون بوهم

فرش های شرقی و ایرانی می توانند به صورت ایده آل در یک اتاق با طراحی بوهم مورد استفاده قرار گیرند. یک فرش قرمز و آبی ایرانی با یک الگوی منحصر به فرد، قطعا در کنار یک گلدان با گل های صورتی، آبی و نارنجی می درخشد. حتی یک اتاق خواب با قاب تخت خواب وینتژ و دیوارهای رنگی می تواند یک راه حل عالی برای چنین فرش باشد.

در تزیین خانه با فرش های عتیقه، به کاربردی بودن آنها توجه کنید

فرش ها به استثنای اثر زیباییشناختی آنها، همچنین راحتی را فراهم می کند. به طور مثال، اگر میخواهید فرش خود را در زیر میز ناهارخوری قرار دهید، فرش باید در هر طرف از میز به اندازه دو فوت طولانی باشد. قرار گرفتن کامل فرش در زیر میز نه از نظر بصری و نه از نظر کاربردی، مفید نخواهد بود.

دکوراسیون و تزیین خانه با فرش های عتیقه

در تزیین خانه با فرش های عتیقه، آنها را زاویه دار قرار دهید

قرار دادن فرشهای عتیقه در یک زاویه، یک راه جالب برای عمیق تر نشان دادن اتاق است. با این کار به احتمال بسیار زیاد توجه شما به فرش خود جلب می شود که از لحاظ بصری نیز دلپذیر است.

 

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر