معماریان مگ
نوآوری و خلاقیت در معماری

خلاقیت در معماری داخلی و نوآوری های طراحی مبلمان

خلاقیت یک فرایند ذهنی است که برای حل یک نیاز یا مشکل راه حلی جدید بدست می دهند. معماری نیز در زمینه خلاقیت و نوآوری، یکی از پیشگام ترین هنرها میباشد. به طوریکه هر پروژه معماری در هر نقطه جهان را میتوان حاصل خلاقیت در معماری دانست.

کارشناسان در زمینه طراحی داخلی به طور موثر فضا را برای انطباق فعالیتهای انسانی که در آن جا اتفاق می افتد،دستکاری می کنند. آنها با خلاقیت در معماری، محیط های ساخته شده را برای تجربه کاربر بهینه سازی می کنند. طراحان این را با آگاهی کامل از زیبایی شناسی و درک مواد، محصولات، پارچه، بافت، رنگ، روشنایی و سایر عوامل که باعث ایجاد محیط های خاص می شوند، انجام میدهند. این مطالعه نیز با هدف شناسایی عوامل موثر بر خلاقیت و نوآوری در مدیریت طراحی معماری انجام شده است.

 

 

خلاقیت در معماری داخلی و نوآوری های طراحی مبلمان

افزایش تولیدات توجه به امر خلاقیت را بیشتر کرد

محققان توجه به خلاقیت در معماری را بعد از جنگ جهانی دوم می دانند. با افزایش نیاز به تولیدات در تمام زمینه ها، امرخلاقیت بیشتر مورد توجه قرار گرفت. اما در این میان رشته های همچون فیلم سازی، تئاتر و طراحی از این امر پژوهشی به دور مانده اند. دلیل آن را می توان این مهم دانست که هنرمندان بروز خلافیت در آثارشان را امر مقدس و الهی می دانستند و از تحقیق و پژوهش درباره آن اجتناب می کردند.

خلاقیت در معماری داخلی و نوآوری های طراحی مبلمان

نظر معماران و محققان در مورد خلاقیت در معماری

معمارانی همچون، فرانک لوید رایت تصور خلاق را “نور انسانی در نوع بشر” و افراد خلاق را منتسب به خدایان می داند. حتی لوکوربوزیه رنگ مذهبی به آن می دهد. از این رو ، به دلیل اهمیت امر خلاقیت، تلاش هایی صورت گرفت که اروپا در ابتدا با معماری مدرن، سنت شکنی در نگرش بوزوار را بوجود آورد. پس از آن معماری بعنوان امری خلاقه و آموزشی در ایالات متحده به تکامل رسید. از مهم ترین فعالان امر خلاقیت در معماری این کشور می توان ژان لاباتوت را نام برد. به عقیده  آنتونیادس، ژان لاباتوت عمیق ترین ریشه های اندیشه خلاقیت در معماری را در مقاله ای با عنوان “ره یافتی به ترکیب در معماری” نام برد. در این مقاله لاباتوت به این موضوع اشاره دارد که “چیزها به خودی خود چیز نیستند، بلکه آنی هستند که ما می نگریم”.

 

خلاقیت در معماری داخلی و نوآوری های طراحی مبلمان

گاستون باشلار از محققان در این زمینه درباره اهمیت موضوع خلاقیت در معماری، در کتاب “بوطیغای فضا” خود،به این امر می پردازد. تافلر نیز در کتاب موج سوم در مورد خلاقیت می گوید: “موج اول دوره کشاورزی است که انسان ها وابسته به زمین هستند، در موج دوم انقلاب صنعتی رخ داد و موج سوم عصر فراصنعت و فن آوری اطلاعات است و تنها فکری که در این عصر می تواند کارساز باشد خلاقیت است”.

بروز دانش معمار به صورت گرافیکی با خلاقیت در معماری

خلاقیت را می توان به  توانایی یک فرد برای ایجاد ارتباطات غیر منتظره و نوآورانه بین دانشی که قبلا جذب کرده است، تعریف کرد. خلاقیت شامل فرآیندهای شناختی است که معمار نیاز به درک نظری صحیح از برنامه های کاربردی، تکنیک های ساخت، قوانین ترکیب، توانایی خواندن نشانه های فرهنگی و غیره دارد. در واقع میتوان گفت زمانی که ما سرگرم کننده هستیم، زمانی که ما ارتباطات تصادفی بین زمینه های مختلف دانش را ایجاد می کنیم، خلاقیت داریم. در این فرآیند، شهود و عواطف پیچیده ای که باعث درک ما می شوند مثل رویاها، احساسات نوستالژی و یا گرایش های وجودی نقش مهمی ایفا می کنند.

خلاقیت در معماری داخلی و نوآوری های طراحی مبلمان

کنترل بر روی طرح، خلاقیت در معماری را از بین می برد

داشتن کنترل کامل بر طرح های خود، عملا خلاقیت را از بین می برد و این روند را کاملا قابل پیش بینی، منطقی و قطعی می کند. در این روند شکل گیری خلاقیت، نیمکره چپ نقش اساسی دارد. از سوی دیگر، یک رویکرد خلاقانه در طراحی مستلزم اضافه کردن یک درجه عدم اطمینان است. با توجه به اینکه با خلاقیت در معماری، به طراحی های جالبی می توانیم دست بزنیم، در نظر گرفتن تمام عواملی که ذهن خلاق ما را فعال کند، از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

خلاقیت در معماری داخلی و نوآوری های طراحی مبلمان

محل جدیدی را پیدا کنید تا ذهنتان خلاق شود

برای بسیاری از طراحان توانایی یافتن مکان جدید برای جستجوی خلاقیت اغلب می تواند یک چالش باشد. فرآیند خلاقیت هنگامی که تحریک نشود، خفه می شود. برای همین منظور، در روز پرده های منزل خود را باز کنید و به جهان نگاه کنید و به جایی بروید که هرگز ندیده اید. با بیرون رفتن، خلاقیتتان را در خارج از منزل ارتقاء دهید، یک کتاب بخوانید یا چند روز دیگر یک رویه دیگر را امتحان کنید. بدین طریق ببینید چه چیزی در ذهن شما جرقه دارد. اغلب اوقات، فقط اجازه دادن به ورود نور بیشتر به داخل اتاق های تاریک، یک چشم انداز جدید را در ذهن خلاقتان به میان می گذارد.

خلاقیت در معماری داخلی و نوآوری های طراحی مبلمان

حس شوخ طبعی را به خود و کار خود دخیل کنید

جایی که در طول مسیر زندگی بزرگسالان افراد جدی تبدیل شده اند این است که فراموش کرده اند حس شوخ طبعی را در زندگی شغلی خود وارد کنند. خلاقیت در معماری،همیشه با نظم همراه نیست،در واقع باید اجازه دهید ذهن شما قوانین را فراموش کندو به شما کمک کند خلاق باشید. به این صورت ایده های طراحی خلاق، اشعار جدید یک آهنگ،روند خلاقانه جدید مد و یا عناصر معماری که ممکن است هرگز به فکرشما نرسد،در ذهن شما شکل بگیرد. زندگی و شیوه کار خود را، در منزل و محل کار و هر جایی که می توانید از آن فریبنده تر استفاده کنید، ارزیابی کنید.

خلاقیت در معماری داخلی و نوآوری های طراحی مبلمان

الهام بصری ازیک عنصربه خلاق بودنتان کمک میکند

راه دیگر این است که ذهن شما خلاقیت را بیاموزد. با انتخاب یک عنصر مثل یک صندلی رنگی و متمرکز کردن ذهنتان بر عناصر طراحی شده است که آن را منحصر به فرد می کند. این تجزیه و تحلیل و تمرین روزانه به ذهن شما در پیدا کردن هرچه بیشتر خلاقیت در هر قطعه ای از جهان کمک می کند. دفعه بعد که شما به دنبال الهام ایده ای خلاق هستید، بدانید که هیچ چیز بهتر از همکاری نیست. یک جلسه تفکر در مکان مورد علاقه تان کمک می کند از خلاقیت الهام بگیرید.

خلاقیت در معماری داخلی و نوآوری های طراحی مبلمان

خلاقیت در معماری با ایجاد ابهام و تضاد

با ایجاد ابهام، به عنوان نقطه مقابل ارزش، تمایزها تا حدود زیادی کاهش یافته و تضاد بین طرح بیرونی و درونی از بین برود. ابهام در مرز میان تضاد و تشابه قرار دارد. وجود آن به لحاظ ادراکی شرایط خاصی را ایجاد می کند. برای نمایش حالت ابهام در فرم میتوانید مصالح مشابه با تفاوت کم را در کنارهم قرار دهید.

خلاقیت در معماری داخلی و نوآوری های طراحی مبلمان

در تضاد نیز، تمایزها آشکار می شوند و ابهام از بین می رود. با به کارگیری ارزش های متضاد در طرح معماری می توان ویژگی های متفاوت آن را مورد تأکید قرار داد. برای این نوع ایجاد طرح خلاقانه میتوان کارها و نقاشی های ویکتور وازارلی را مثال زد. طرح های وی به گونه ای اند که به دو نوع متفاوت ادراک می شوند.

خلاقیت در معماری داخلی و نوآوری های طراحی مبلمان

محدود کردن ذهن مانع خلاقیت و رسیدن به کمال

خلاقیت نباید محدود باشد و اغلب ما به عنوان افراد اجازه می دهیم احساس کنیم که باید به وضعیت خود پایبند باشیم.  افراد خلاق در عوض به خود اجازه می دهد که متفاوت باشند و به دنبال خلاقیت در هر خروجی که برایشان مناسب است، هستند. مثلا پیکاسو در زندگی هنری خود سبک‌های متنوعی را تجربه کرد و مراحل گوناگون زیادی را از جمله دوره‌ی آبی، دوره‌ی رز و دوره‌ی سوررئال گذراند. این روند به تدریج به تکامل او منجر شد و مسیر هنری خود را در جهتی تغییر داد که بتواند شرایط بیرونی‌ای را که احساس و تجربه می‌کند، در آثارش انعکاس دهد. در کل باید بدانیم، هدف اصلی این است که درهای خلاقیت را به روی خود نبندید.

خلاقیت در معماری داخلی و نوآوری های طراحی مبلمان

معماری در آینده با چاپگر سه بعدی

خلاقیت در معماری و  نوآوری هایی مانند آسمان خراش فولادی، نگاه و عملکرد جهان را تغییر داده اند. و هر روز، فنآوری های جدید معماران را قادر می سازد تا با چالش های آینده مواجه شوند. شیکاگو شهری که مدتهاست که با نوآوری طراحی شده است. پیشرفت های مهندسی باعث شده است که ساختمان های فوق العاده خلاقانه ، طراحی شهری را به خود اختصاص دهند. امروزه مواد پایدار و چاپ سه بعدی نیز به ما کمک می کنند که محیط زیست را دوباره طراحی کنیم. در شرایط مدرن، یک چاپگرسه بعدی یک سلاح واقعی است که در اختیار طراحان ماهر است.

خلاقیت در معماری داخلی و نوآوری های طراحی مبلمان

با توجه به  روند پیشرفت علم وصنعت همواره شاهد سیر صعودی در ساخت انواع مصنوعات هستیم. نمونه ای از این دسته، مبلمان در دکوراسیون داخلی می باشند. با توجه به اینکه مخاطب اصلی استفاده از مبلمان، انسان ها هستند، در نظر داشتن زیبایی در خلق  یک اثر می تواند در موفقیت آن تأثیر به سزایی داشته باشد.

صندلی راحت با ساختار اسفنجی

طراح هلندی، لیلیان ون دال می گوید: مهم نیست مبلمان چقدر غیر معمول ساخته شده است، اصل مهم این است که باید راحت باشد. او به دقت تکنولوژی های چاپ جدید را در یک چاپگر سه بعدی مورد مطالعه قرار داد و طی این فرایند یک صندلی نسبتا غیر معمول به وجود آمد. ون دال ادعا می کند این قطعه مبلمان قادر به شکل پذیری بدن انسان است. از این رو راحت ترین صندل در جهان است. لیلیان در این طرح از تماشای زندگی دریایی با ساختار اسفنجی الهام گرفته است. با وجود این که صندلی چند لایه به ظاهر شکننده است، اما به اندازه کافی قوی می باشد.

 

نوآوری و خلاقیت در معماری و طراحی مبلمان

مبلمان برنز به شکل های شگفت انگیز

یک نمونه واضح از خلاقیت در معماری داخلی، مبلمان برنز برگرفته از شکل های خیالی توسط شرکت فرانسوی ونتوری پاریس است. این محصولات بصری به معنای واقعی کلمه خیره کننده هستند. این مجموعه بر روی یک چاپگر سه بعدی استریولیتوگرافی چاپ شده و از برنز ساخته شده است. صاحب شرکت مبلمان، امانوئل تورین، خودش در تولید مبلمان منحصر به فرد شرکت داشته است. به عنوان مثال، صندلی اصلی ایفل، یادآور برج مشهور پاریس را طراحی کرده است. امانوئل معتقد است که بدون چاپ سه بعدی، ساخت چنین طرح های پیچیده ای غیر ممکن خواهد بود.

نوآوری و خلاقیت در معماری و طراحی مبلمان

مبلمان کشوئی نمونه ای از طراحی خلاقانه

طراحی مبلمان باید بگونه ای باشد تا توقع و انتظار مصرف کنندگان را برآورده کند. مجموعه طراحی های هنرمند دانیل گارسیا برای همین منظور ساخته شده اند. وی با خلاقیت در معماری مبلمان، مجموعه میز هایی را طراحی کرده است که دارای عناصر کشویی کابردی و محفظه های پنهان هستند. در واقع، میز ها دارای زبان بصری یکپارچه و قابل استفاده در محیط های مختلف می باشند.

نوآوری و خلاقیت در معماری و طراحی مبلمان

نوآوری و خلاقیت در معماری و طراحی مبلمان

طراحی خلاقانه تخت خواب با لایه های چوبی

چوب، متریالی گرم و سرشار ازانرژی و حس زندگی خاصی است. کارهای چوبی خاص نیز ،همواره مورد توجه معماران و طراحان بوده است.در اینجا نمونه ای خلاقانه از طراحی تخت خواب را میبینیم. این تخت خواب توسط گروه طراحی لهستانی Gie El طراحی و ساخته شده است. تخت خوابی که از روی هم قرار دادن ورق های چوب به دست آمده است. به دلیل علاقه ویژه معماران به چوب آن را بطور عمده ای در طراحی های خود بکار می برند. شاید دلیل کشش و گرایش انسان به چوب، همان حس زندگی و گرم آن باشد.

 

نوآوری و خلاقیت در معماری و طراحی مبلمان

نوآوری و خلاقیت در معماری و طراحی مبلمان

نتیجه گیری

با توجه به گفتار فوق،باید بدانیم که بکارگیری خلاقیت درمعماری و در تمام زمینه ها باعث شکل گیری طراحی های خاص و منحصر به فرد میشود. این محصولات به عنوان زاده ی ذهن خلاق طراح آن می توانند تاثیرات چشمگیری در زندگی بشر داشته باشند. در صورتی که حذف خلاقیت از فرایند طراحی دستاوردی دور از ذوق و زیبایی بصری بدست خواهد داد. در نهایت به این نتیجه می رسیم که خلاقیت و نوآوری در میان عوامل موثر بر اندیشه های طراح، ظاهر ساخت و انتخاب مواد ساختمانی در طراحی معماری هستند.

 

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

 

 

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر