معماریان مگ
دکوراسیون اتاق کودک و نوجوان

ایده های خلاقانه برای طراحی اتاق کودک و نوجوان

اتاق خواب مکانی است که افراد بخصوص بچه ها اغلب زمان زیادی را در آن صرف می کنند. استفاده به منظور خواب، بازی و کار، این اتاق را به یکی از مهترین فضاهای خانه تبدیل می کند. یکی از نکات مهم در طراحی اتاق کودک و نوجوان این است که، این فضاها باید انعکاسی از شخصیت های کوچک بچه ها باشد.

دکوراسیون اتاق کودک و نوجوان

امروزه نوجوانان اغلب سبک های خاص خودشان را دارند. و احتمالا ایده های آنها در مورد دکوراسیون بسیار متفاوت است. به طور مثال یک دختر نوجوان دیوارهای روشن رنگ، لوازم جانبی طرح دار با گلهای ریز و درشت دوست دارد. در حالی که دیگری، عکس های چاپی عجیب و غریب و طرح های خشن و یا لوکس دوست دارد. کلید اصلی در طراحی اتاق نوجوان حذف دکوراسیون کودکانه است. نکته مهم دیگر اینکه نباید هرگز ایده های سبک خود را در اتاق آنها تحمیل کنید.

نورطبیعی مناسب اتاق کودک و نوجوان

در طراحی اتاق کودک و نوجوان مهمترین نکته توجه به بهره گیری از نور طبیعی است. در اتاق های کودک نور کافی احساس امنیت بیشتری درآنها به وجود می آورد. در این اتاق ها اجتناب از درخشش بیش از حد چراغ ضروری است. بعدها که بچه ها کمی بزرگتر میشوند، یک شکل تزئینی از نور می تواند برای آنها سرگرم کننده باشد. برای مثال می توانید از رقص نورهای زیبا بهره ببرید.

دکوراسیون اتاق کودک و نوجوان

هنگامی که اتاق کودک بعد از چند سال به اتاق نوجوان تبدیل می شود نیاز به تغییر در نورپردازی دارد. برای اتاق نوجوانان به هنگام انجام تکالیف، یک نور میز که قابل تنظیم در همه جهات باشد، ضروری است. منبع این نور باید در طرف مقابل میز قرار می گیرد تا مانع سایه اندازی به هنگام دست نوشتن شود. زمان استفاده از کامپیوترها، تلویزیونها و کنسولها نیز، یک اتاق که بیش از حد تاریک باشد، فشار زیادی روی چشمها میگذارد. بنابراین روشنایی عمومی در هر سنی یک مسئله است. در دکور اتاق کودک و نوجوان، یک نور شبانه نرم در نزدیکی تخت، لذت بخش خواهد بود.

مبلمان در اتاق کودک و نوجوان

رنگ مناسب برای اتاق کودک و نوجوان

در انتخاب رنگ مناسب، اتاق کودک و نوجوان تفاوت هایی دارند. به طور مثال برای اتاق نوزادان رنگ هایی مانند سفید، کرم، صورتی، آبی، و سبز روشن مناسبتر است. هرچه کودک بزرگتر می شود رنگ های پر انرژی مانند نارنجی و زرد بهتر هستند.

ایده های دکور اتاق کودک و نوجوان

نوجوانان عاشق رنگ هستند. به آنها اجازه دهید سایه های روشن مورد علاقه خود را انتخاب کنند. حتی ترکیبات رنگی که به نظر غیر متعارف می آیند می توانند در این اتاق ها به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند. نارنجی، بنفش، آبی روشن و همه رنگ های محبوب اتاق نوجوان هستند. حتی سیاه و سفید را می توان به شیوه ای استفاده کرد که ناخوشایند نباشد.

مبلمان در اتاق کودک و نوجوان

بنفش یک رنگ خاص در میان دختران نوجوان است. برخی از دختران نوجوان نیز طرفدار صورتی هستند. برای اتاق یک پسر نوجوان، یک پالت گرم قهوه ای یا خنثی با رنگ هایی همچون نارنجی، سبز یا آبی انتخاب کنید. بسیاری از پسران در سال های نوجوانی خود به رنگ آبی تمایل دارند.آبی کبالت یا نیروی دریایی غنی با لهجه سبز یا قهوه ای خوب به نظر می رسد.

طراحی های زیبا برای اتاق کودک و نوجوان

کف پوش مناسب اتاق کودک و نوجوان

فرش انتخابی عالی برای کفپوش اتاق کودک و نوجوان است که از لغزش ها جلوگیری می کند. بدین جهت استفاده ازموکت و فرش های نرم در اتاق کودک ضرورت دارد. باید از خالی گذاشتن کف اتاق و امکان ایجاد ارتباط کودک با کف سرامیکی خودداری کرد. فرش های رنگ تیره می تواند اتاق شما را گرم تر کند، در حالی که فرش های سبک تر می توانند اتاق شما را بیشتر باز کنند. اگر از علائم مداد رنگی نگرانی داشته باشید باشد، رنگ تیره تر را در نظر بگیرید.

دکوراسیون اتاق کودک و نوجوان

فرش حاوی گرد و غبار و آلرژن ها همچنین می تواند حاوی مقادیر بالاتری از ترکیبات آلی فرار باشد. اینگونه کفپوش ها می تواند به اثرات نامطلوب سلامتی منجر شود. به خصوص برای کودکان مبتلا به آسم یا آلرژی و یا کسانی که بیشتر حساس به آلرژن های هوا هستند، مشکل ساز خواهد بود. در این موارد، ایده خوبی است که موکت را انتخاب کنید. اینها همه ملاحظات مهمی هستند که باید در نظر داشته باشید تا بچه ها در اتاقشان راحت باشند.

دکوراسیون اتاق کودک و نوجوان

 

انتخاب تخت برای اتاق کودک و نوجوان

داشتن خواب کافی برای نوزادان و کودکان در حال رشد ضروری است. برای همین منظور تخت خواب از مهمترین و لازم ترین مبلمان در اتاق کودک و نوجوان است. تخت خواب در اتاق نوجوانان نیز جایی است که در آن خواب، چت، تماشای تلویزیون و حتی تکالیف خود را انجام می دهند. بنابراین در هنگام خرید تخت باید دقت کنید و تا جای ممکن سعی کنید مدل‌هایی را انتخاب کنید که زیر آن‌ها فضای ذخیره سازی داشته باشد. با زیاد شدن وسایل و لوازم بدون مصرف مخصوصاً اسباب بازی‌ها، مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

مبلمان در اتاق کودک و نوجوان

انتخاب مبلمان متحرک در دکور اتاق کودک

در گذشته اکثرا مبلمان ثابت بودند، در حالی که امروزه دکور اتاق کودک به صورت مدرن بر روی تحرک متمرکز است. در اتاق کودک مهم است که بخشی از مبلمان به راحتی حرکت کند و کودک در حال رشد تحرک داشته باشد. داشتن پارچه های تجدید پذیر نیز یک ایده عالی برای این اتاق هااست، به ویژه هنگامی که کودک تبدیل به یک کودک نو پا شود.

ایده های دکور اتاق کودک و نوجوان

انتخاب وسایل چند منظوره و منعطف

شیک، عملی، سرگرم کننده، راحت بودن در انتخاب ایده های تزئینات اتاق کودک و نوجوان از موارد مهم است. اگر شما در مورد تغییرات سلیقه نگران هستید، از لوازم جانبی اتاق خواب استفاده کنید تا فضا را به روز کنید و شخصیت خودتان را منعکس کنید. استفاده از مبلمان و وسایل چند منظوره برای طراحی این اتاق ها کارآمدترین انتخاب است. به خصوص زمانی که نمی‌خواهید تغییرات زیادی را در وسایل اتاق بچه بعد از گذشت چند سال انجام دهید.

مبلمان در اتاق کودک و نوجوان

قفسه و میز تحریر نیز در طراحی اتاق نوجوان از مبلمان ضروری می باشد. منعطف بودن و کاربرد این اشیا برای چندین منظور میتواند فضای اشغال شده توسط مبلمان را کم کند.با این روش فضای آزاد و باز بیشتری در اتاق باقی می ماند.

مبلمان در اتاق کودک و نوجوان

خارج کردن دیوارهای ساده از حالت یکنواختی با ایده های جالب

ایده های جالب برای اتاق کودک و نوجوان میتواند سرگرم کننده باشد. استفاده از برچسب های دیواری پر جنب و جوش برای شکستن حالت یکنواختی را بچه ها مطمئنا دوست خواهند داشت. برچسب های زیبا در طرح و رنگ های متنوع وجود دارند که انتخاب آنها می تواند علاوه بر زیبایی باعث افزایش قدرت تخیل آنها نیز گردد. کودکان می توانند در انتخاب این برچسب ها دخیل باشند.

ایده های دکور اتاق کودک و نوجوان

قرار دادن تصویر بچه ها در اتاق باعث ایجاد حس خود باوری

از عکس های خانوادگی در طراحی اتاق کودک و نوجوان استفاده کنید. این تصاویر جلوه خاصی به اتاق می دهد و همچنین حس خودباوری و اعتماد به نفس را در فرزندان شما تقویت می کند. دکوری خاص برای تزئین این گونه اتاق ها با عکس های زیبای فرزندانتان ایده ی خوبی می تواند باشد.

دکوراسیون اتاق کودک و نوجوان

از وسایل مورد علاقه و نقاشی های بچه ها در طراحی اتاق استفاده کنید

از ذوق هنری کودکان بیشترین استفاده را ببرید .همانطور که پابلو پیکاسو گفته است “هر کودک یک هنرمند است”. از نقاشی های کودکان خود استفاده کنید تا رنگ و روی منحصر به فرد را به اتاق تزریق کنید. این یک روش فوق العاده برای ایجاد طرح منحصر به فرد است. با این کار میتوانید هر زمان که خلق و خوی تغییر می کند، آن ها را با آثار هنری جدید به روز کنید.

دکوراسیون اتاق کودک و نوجوان

استفاده از عروسک و وسایل مورد علاقه بچه ها در دکور اتاق کودک و نوجوان باعث ارتباط دائم آنها با علایقشان می شود. همچنین به ایجاد حس آرامش، نشاط و امنیت در آن ها موجب میشود. در ضمن به منظور حفظ امنیت کودکان در اتاقشان از به کار بردن وسایل نوک تیز و آتش زا، حتی اگر تزئینی هم باشد، باید پرهیز شود.

ایده های تزیین اتاق اتاق کودک و نوجوان

یک اتاق با مجموعه ای از فریم های کوچک به رنگ های رنگین کمان میتواند جذاب باشد. برای این منظور فریم ها را با یک ترکیب التقاطی از نقاشی ها، کارت پستال ها پر کنید. آنها را به صورتی شگفت انگیز که چشم را تسخیر می دهد نصب کنید. با وسایل تزیینی و اشیایی در طرح ها و رنگ هایی که کارهای هنری و فریم را نشان می دهند، دکور اتاق را تکمیل کنید.

دکوراسیون اتاق کودک و نوجوان

قرار دادن اسباب بازی های نرم در گوشه ها و یا اگر معماری شما اجازه می دهد، آویز کردن اجسام از سقف، ایده ای خوبی برای طراحی اتاق کودک و نوجوان می باشد. رنگ هماهنگ اقلام نمایش داده شده خود را، در برابر یک پس زمینه خالص سفید و سایه ها را روی پرده ها و فرش ها ادامه دهید. ایده های تزئینات اتاق نوزاد نیز باید در اطراف نیازهای کودک و نیازهای والدین چرخش یابد.

ایده های جالب برای دکور اتاق کودک و نوجوان

اکثر نوجوانان نیز دوست دارند پوسترهای خود را در اتاق خواب خود بگذارند، شما میتوانید یک پوستر با رنگ های پر جنب و جوش دراتاق نوجوان نصب کنید. میتوانید به دنبال یک تصویر کارتونی باشید که یک قطعه نمادین از دکوراسیون را ایجاد می کند. برای تکه های مبلمان اصلی در سبک های معاصر و نوستالژیک حرکت کنید تا پوستر در مرکز قرار بگیرد.

نتیجه گیری

دکوراسیون هر اتاق خوابی باید براساس ویژگی های مالک اتاق خواب انجام گیرد. اتاق کودک و نوجوان نیز باید علایق و شخصیت آنها را نشان دهد تا از بودن در آن به لذت ببرند. از این رو موارد قابل اهمیت و ایده هایی در مطلب فوق برای طراحی این فضاها ذکر شد. همه ی اینها ملاحظات مهمی هستند که باید در نظر داشته باشید تا بچه ها در اتاقشان آرامش داشته باشند.

 

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر