معماریان مگ

چه ویژگی های خلاقانه ای را می توانیم به خانه خود اضافه کنیم؟

در این مقاله به برسی برخی از راه های بسیاری که یک  طراحی خلاقانه می تواند به خانه شما  یک پیچ و تاب هیجان انگیز دهد پرداخته می شود خانه های ما بیش از مکان هایی برای ساکن بودن هستند، آنها می توانند فضایی برای الهام بخشیدن و بالا بردن روحیه ما باشند.با معماریان همراه باشید

گسترش خلاقانه اشپزخانه - طراحی خلاقانه
گسترش خلاقانه اشپزخانه

طراحی خلاقانه با گسترش محیط

طراحی، باید همیشه کارآمد و عملی باشد، اما این بدان معنا نیست که در عین حال نمی تواند هیجان انگیز، با جسارت، شکوفا و الهام بخش باشد.  آشپزخانه ای که در تصویر می بینید به راحتی می تواند چراغ سقف مستطیلی و سقف تخت داشته باشد،  پویایی موجود در سقف کاذب به فضا یک انرژی کاملا جدید می دهد. در تصویر زیر همان پروژه را از نمای خارج میبینیم.اگر شما در فکر یک گسترش خلاقانه هستید باید خارج از چارچوب های معمول فکر کنید در اصل، هیچ چیزبه غیر از چراغ های سقف مثلثی که می بایست به صورت سفارشی ساخته شده باشدلازم نیست هزینه ای بیش از یک سقف تختی ساده داشته باشد.

طراحی خلاقانه نمای بیرونی خانه - طراحی خلاقانه
طراحی خلاقانه نمای بیرونی خانه
مشاهد فضای داخل از بیرون خانه - طراحی خلاقانه
مشاهد فضای داخل از بیرون خانه

ساخت در عمق و لایه ها

تجربه بصری ما از فضاهای زندگی ما بسیار مهم است، آنها می توانند الهام بخش و هیجان انگیز باشند و اغلب از موثرترین راه ها برای ایجاد غنای واقعی بصری، ایجاد “نما” در داخل و از طریق فضاهای با “لایه ها” است. به عبارت دیگر، ساختارهایی که به شما اجازه می دهد ازطریق یک فضا، چندین محیط داخلی را هم زمان ببینیم.

این یک پیشرفت غیرمعمول دوگانه، با نمایش از طریق جلوی خانه به بالا و پایین است با این حال، این اثر را می توان در مقیاس کوچک نیز انجام داد. برای مثال، ایجاد و حتی نمایش یک منظره از یک منطقه آشپزخانه، در یک منطقه ناهار خوری، میتواند حس فضا را افزایش دهد.

طراحی خلاقانه حمام با کاشی - طراحی خلاقانه
طراحی خلاقانه حمام با کاشی

یک برگ برنده داشته باشید

طراحی خلاقانه چیزی نیست که با صرف هزینه مالی زیاد به دست اید اغلب یک حرکت ساده، مانند استفاده از یک ویژگی خلاقانه به عنوان تمرکز بصری روی ان و نگه داشتن همه چیز در اطراف آن ساده است، ومی تواند به خوبی موثر واقع شود. در این حمام، برخی از کاشی های  رنگارنگ بر روی کف و به عنوان یک نوار پشت حمام استفاده شده است، این ویژگی موجب ایجاد یک بیانیه بصری چشمگیر می شود.

با تمرکز کردن روی ویژگی های کاشی در یک نوار، می توانیم از منابع مالی صرفه جویی کنیم اما همچنین  می توان در صورتی که نیازی به صرفه جویی مالی نیست تمام دیوارها را با این کاشی ها تزیین کرد، که خیلی شلوغ و زیبا جلوه میکنند.

استفاده از مواد مختلف در تزیین اتاق خواب - طراحی خلاقانه
استفاده از مواد مختلف در تزیین اتاق خواب

با دقت مواد خود را انتخاب کنید

استفاده ازموادی  همچون چوب، سنگ، شیشه، کاشی، فلز، آجر و پارچه همگی به غنای طراحی خلاقانه  ما می افزایند وکمک میکنند که به اتاق روحی دمیده شود. به عنوان مثال، فولاد ضد زنگ یک ماده بسیار زیبا برای کارهای  آشپزخانه است، اما بسیاری از مردم فکر می کنند که احساس راحتی بیشتری برای خانه فراهم نمیکند. ورق های چوبی می توانند بیشتر “خانگی” باشند، اما کمتر عملی هستند. ترکیب و استفاده از این ویژگی ها می تواند به طراحی خلاقانه خانه شما بیافزایند.

ورود کنترل شده نور به داخل اتاق - طراحی خلاقانه
ورود کنترل شده نور به داخل اتاق

روزمرگی خود را کنترل کنید

تابش نور روز به بسیاری از نمونه هایی که در اینجا به روش های مختلف نشان داده شده است، می آید، و بسیار مهم است که نور بخشی از کار طراحی خلاقانه ما باشد. نور روزمیتواند شگفت انگیز ترین فضای داخلی ما باشد اما زمانی که نور در قالب پتو عمل کند و باعث گرمازایی نامناسب شود میتواند ان طراحی جادویی را که به خانه می دهد از بین ببرد. برجسته کردن مناطق خاص، مانند شستن نور روز در بالای یک پله از بالا یا ایجاد یک استخر از نور روز در یک میز ناهار خوری یا آشپزخانه، می تواند فوق العاده موثر باشد.

مرتب بودن اتاق با چیدمان خلاقانه - طراحی خلاقانه
مرتب بودن اتاق با چیدمان خلاقانه

فضاهای خود را تعریف کنید

بیش از حد نامرتب بودن چیزها و درهم و برهمی انباشته شده در خانه های ما مانع از تمجید پاک از فضاهای موجود است. به جای آنکه سعی کنید با ساخت و ساز اجتناب ناپذیرمبارزه کنید، احتمالا بهترین راه ، داشتن ذخیره سازی واقعا خوب از وسایلی که لازم داریم است. باید توجه داشته باشید که چه چیزی باید ذخیره شود، که با جغرافیای داخلی خانه شما همکاری داشته باشد.

طراحی راه پله زیبا - طراحی خلاقانه
طراحی راه پله زیبا

یک راه پله را به یک ویژگی جذاب تبدیل کنید

یک راه پله در یک فضای دوقطبی وجود دارد، اما اغلب بین دیوارها یا فضای کم فشرده شده است. یک راه پله یک فرصت شگفت انگیز برای ساخت یک فرم مجسمه جالب است و می تواند یک محدوده چشمگیر برای فضا ایجاد کند.

در این مقاله به  ویژگی ها و طراحی خلاقانه ای که می توانیم به خانه هایمان بیفزایم پرداخته شد. استفاده از طرح های خلاقانه لزوما به معنای افزایش هزینه نیست و می توان با توجه کردن به نکات ریز از ان بهره جست. بکار بردن این ویژگی ها، فرصت های شگفت انگیزی را برای زیبایی هر چه بیشتر خانه ها فراهم میکند. در واقع طراحی خلاقانه خانه ها می تواند موجب هیجان زایی و روحیه شاد در افراد شود.

شما همراهان عزیز میتوانید با استفاده از شماره تلفن های مندرج در سایت با مشاوران معماریان تماس گرفته و در رابطه با پروژه ای که دارید با آنها در ارتباط باشید .

منبع: houzz

اینستاگرام معماری آریان

نجم الدین احمدی

کارشناس ارشد روانشناسی علاقه مند به روانشناسی صنعتی و معماری

اضافه کردن نظر