معماریان مگ

13 ایده خلاقانه برای طراحی کتابخانه

کتابخانه خلاقانه
کتابخانه خلاقانه

کتابخانه خلاقانه | 13 ایده خلاقانه و جدید برای طراحی کتابخانه

کتابخانه خلاقانه، کتابخانه هایی هستند که در ساخت و طراحی آن از ایده های خلاقانه جذاب و شگفت انگیزی استفاده شده است. وجود یک کتابخانه خلاقانه در اتاق یا محیط کار و زندگی هر شخص، می تواند علاوه بر زیبایی منحصر به فردی که دارد، کارایی های زیادی نیز داشته باشد.

در این مقاله به معرفی 13 نمونه کتابخانه خلاقانه پرداخته ایم. دوستان و همراهان عزیز معماریان تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و در صورتی که نظر یا پیشنهادی راجع به این مطلب یا دیگر مطالب سایت دارید، از طریق بخش نظرات انتهای مقاله با ما در میان بگذارید.

 

کتابخانه پلیس قهرمان

این قفسه کتاب، ظاهری شبیه یک مرد دارد و بی شباهت به به شکل یک پلیس نیست ! استفاده از این کتابخانه خلاقانه، می تواند هر پسر نازک دل و ترسو را تبدیل به مردی قوی بکند که به دنبال آرمان ها و آرزو هایش است. همچنین نکته حالب دیگر در این کتابخانه، طرز قرار گرفتن کتاب هاست که در نوع خود بسیار جالب می باشد.

کتابخانه پلیس قهرمان - کتابخانه خلاقانه
کتابخانه پلیس قهرمان

 

کتابخانه ای به شکل نقشه آمریکا

هنگامی که شما یک هنرمند مشهور مانند رون آراد هستید، می توانید با طراحی و ساخت یک کتابخانه خلاقانه به شکل نقشه آمریکا، یک اثر هنری متفاوت به وجود آورید. این قفسه کتاب، بخش های مختلف و جالبی را برای قرار دادن کتاب در خود دارد که هرکدام از این بخش ها با مرز بندی های صورت گرفته، شبیه ایالت های کشور آمریکا شده اند.

کتابخانه ای به شکل نقشه آمریکا - کتابخانه خلاقانه
کتابخانه ای به شکل نقشه آمریکا

 

 

ترکیب صندلی و کتابخانه

ترکیب صندلی و کتابخانه، ترکیبی جالب و جدید است که ایده خلاقانه آن توسط طراح فرانسوی، اولیویه پریریک به مرحله اجرا در آمده است. این کتابخانه همانند چرخ هایی است که همسترها روی آن می دوند و با شش قفسه، کتاب های زیادی را در خود نگهداری می کند. یکی از مزیت هایی که این کتابخانه دارد این است که می توان همزمان که روی آن دراز کشیده ایم، به کتاب های مختلف نیز دسترسی داشته باشیم.

ترکیب صندلی و کتابخانه - کتابخانه خلاقانه
ترکیب صندلی و کتابخانه

 

کتابخانه دایره ای

این کتابخانه که ترکیب اشکال هندسی داخل دایره است، ایده خیلی عجیبی نیست و شما هم می توانید نمونه آن را در خانه درست کنید. سازنده این دو نمونه، اریک گویومر است که با استفاده از ایده خلاقانه ای که در ساخت این کتابخانه به کار برده است، به هر شخص این امکان را می دهد تا از یک کتابخانه مطمئن و زیبا در فضای کم بهره ببرد.

کتابخانه دایره ای - کتابخانه خلاقانه
کتابخانه دایره ای

 

 

کتابفروشی اسکوا

این کتابخانه خلاقانه، به نوعی ساخته شده است که گویا از بین رفته است! با دقت که به این قفسه کتاب ها نگاه کنید، متوجه خواهید شد که ایده خلاقانه ای که در این نمونه بکار رفته است، چقدر جالب است. این کتابخانه در کتابفروشی اسکوا قرار دارد و خرید آن برای عموم آزاد است.

کتابفروشی اسکوا - کتابخانه خلاقانه
کتابفروشی اسکوا

 

 

کتابخانه بی انتها

اگر تعداد بی نهایت از کتاب داشته باشیم، آن را در کجا نگهداری کنیم؟ بله، در این کتابخانه بی انتها! این کتابخانه شگفت انگیز توسط یک طراح هلندی به نام کلوین ساخته شده و شامل قفسه های کتابی است که به صورت علامت آلفا یا همان بی نهایت در آمده اند. دسترسی به کتاب های داخلی این کتابخانه کار سختی است اما اگر کسی واقعا به دنبال آن باشد می تواند به آن ها دسترسی پیدا کند. هدف از بکارگیری نماد آلفا یا بی نهایت در این کتابخانه، نشان دادن ماهیت بی انتهای علم و دانش است.

کتابخانه بی انتها - کتابخانه خلاقانه
کتابخانه بی انتها

 

کتابخانه موجدار

این کتابخانه، طراحی جالب و در عین حال عجیبی دارد. هرچه از بالا به پایین این کتابخانه خلاقانه می رویم، حالتی موجدار و عجیب و غریب را مشاهده می کنیم. این کتابخانه عجیب و غریب، دارای شش طبقه قفسه کتاب است در قفسه های بالایی، کتاب های بیشتری جا می شود و می توان دفترچه یادداشت ها یا کتابچه های خود را در قفسه های موجدار پایینی قرار داد.

کتابخانه موجدار - کتابخانه خلاقانه
کتابخانه موجدار

 

 

کتابخانه دینی

این کتابخانه، مخصوص قرار دادن کتاب های مذهبی آماده ای است که طراح آن در نظر گرفته است. این کتاب ها، هفت کتاب مذهبی شامل انجیل، تورات، قرآن و غیره است که به صورت هماهنگ، در این کتابخانه از پیش ساخته قرار گرفته است. این کتابخانه به همراه کتاب هایش، در تعداد بسیار محدودی تولید شده و قیمت آن حدود 2500 دلار است. از دیگر ویژگی های این کتابخانه، جنس سخت چوب آن است.

کتابخانه دینی - کتابخانه خلاقانه
کتابخانه دینی

 

کتابخانه دیواری طرح دار

این کتابخانه دیواری، همانند یک برچسب دیواری می باشد که قابلیت نگهداری تعداد زیادی کتاب را روی خود دارد. این صفحات ضد آب دیواری، در طرح ها و رنگ های گوناگونی وجود دارد که بسته به سلیقه صاحب خانه، می توان از نمونه های مختلف آن استفاد کرد. ولی قاعده ای که در انتخاب طرح های این کتابخانه دیواری وجود دارد این است که هرچه رنگ و طرح شاد تر باشد، مورد پسند تر برای بازدیدکنندگان است.

کتابخانه دیواری طرح دار - کتابخانه خلاقانه
کتابخانه دیواری طرح دار

 

 

کتابخانه هزار تو

این کتابخانه شگفت انگیز، توسط شرکت طراحی آلمانی وودلاپس ساخته شده و یکی از کتابخانه های جادار و البته عجیب در این مقاله می باشد. جنس چوب این کتابخانه از چوب های جنگلی با کیفیت است که با برش هایی که در آن داده شده، ظاهری شبیه به هزار تو پیدا کرده است؛ به طوری که کتاب ها در هر کدام از این مسیر ها قرار می گیرند.

کتابخانه هزار تو - کتابخانه خلاقانه
کتابخانه هزار تو

 

کتابخانه دی اِن اِی

کتابخانه میندا، کتابخانه خلاقانه ای است که توسط طراح مکزیکی، جوئل اسپالالونا ساخته شده و ظاهری شبیه به DNA دارد! این کتابخانه در دو طرح استاتیک و چرخشی طراحی شده و با کمک قفسه هایی که در پیچ و خم های آن وجود دارد، کتاب ها را نگهداری می کند.

کتابخانه دی اِن اِی - کتابخانه خلاقانه
کتابخانه دی اِن اِی

 

 

کتابخانه ای با خطای دید

این کتابخانه، یکی از نمونه های جالب این مقاله است. ویژگی که باعث خلاقانه به شمار آمدن این قفسه کتاب می شود، نوع ساخت آن است که به ما این تصویر را القا می کند که کتابخانه در حال زیرش است اما اینطور نیست و فقط یک خطای دید ساده است. این کتابخانه توسط یک مجسمه ساز به نام بیلی طراحی و ساخته شده است.

کتابخانه ای با خطای دید - کتابخانه خلاقانه
کتابخانه ای با خطای دید

 

کتابخانه خلاقانه سبک عربی

این کتابخانه، در سبک عربی و با ایده یونس دورت ساخته شده است. قطر این کتابخانه، حدود 140 سانتی متر می باشد و می توان از آن به عنوان ست لوازم چوبی، در کنار مبلمان استفاده کرد. این کتابخانه، شامل هشت قفسه است که کتاب ها در آن با زاویه های مختلف قرار می گیرند.

کتابخانه خلاقانه سبک عربی - کتابخانه خلاقانه
کتابخانه خلاقانه سبک عربی

 

چکیده آنچه در مقاله کتابخانه خلاقانه گفته شد

گروه تولید محتوای شرکت معماریان، در این مقاله به معرفی 15 نمونه کتابخانه خلاقانه پرداخت. در این نمونه ها، مدل های گوناگونی از انواع سبک ها و طرح ها دیده می شود؛ برخی از این طرح ها کتابخانه های چوبی هستند که با اشکال مختلفی ترکیب شده و یک طرح کتابخانه خلاقانه را به وجود آورده اند. چیزی که در تمام این طرح ها دیده می شود، ایده های جالب و منحصر به فردی می باشند که به دست سازندگان این کتابخانه ها انجام شده است.

طراحی و ساخت کتابخانه خلاقانه توسط شرکت معماریان

شرکت معماری و طراحی دکوراسیون معماریان، سال هاست که در زمینه های مختلف معماری و طراحی دکوراسیون داخلی منزل فعالیت می کند. این گروه با در نظر گرفتن رضایت مشتری در مرحله اول، اقدام به ارائه خدمات مختلفی از جمله ساخت و طراحی کتابخانه های مدرن و خلاقانه کرده است. این خدمت، توسط گروهی از متخصصین مجرب و کارکشته انجام می شود که در راس آن ها مهندس آریان قرار دارد. شما نیز، اگر از جمله افرادی هستید که مایلید با شرکت معماریان همکاری کرده و پروژه های خود را به این شرکت معتبر واگذار کنید، از شماره هایی که در سایت قرار داده شده استفاده کرده و با مشاورین آریان در تماس باشید. همچنین اگر سوال، پیشنهاد و یا انتقادی نسبت به عملکرد بخش های مختلف سایت داشتید، میتوانید از بخش تماس با ما، پیام خود را برای ما ارسال کنید.

مرسی که نگاه های زیباتونو به ما هدیه دادین؛ از دیگر بخش های سایت نیز دیدن کنید.

منبع : weburbanist

 

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر