معماریان مگ

نکاتی پیرامون استفاده از رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون منزل

رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون
رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون

رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون | قواعد استفاده از رنگ های سرد و گرم در محیط منزل

دانستن شیوه صحیح استفاده از رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون منزل می تواند به شما در داشتن محیطی استاندارد و عالی کمک کند. ‌رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون در دیوار، سقف و ملزومات اثر خود را نشان می دهد. در ادامه این مطلب با اثرات رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون در خدمت شما هستیم. از شما بازدیدکننده عزیز وبسایت شرکت معماریان شما دعوت می کنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید و اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی نسبت به این مقاله داشته، از طریق فرم نظرات به اطلاع ما برسانید.

 

مقدمه ای بر مقاله رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون

رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون شامل بسیاری از رنگ ها می باشند که در قسمت های مختلف دکوراسیون و ملزومات مورد استفاده قرار می گیرند. رنگ های آبی، بنفش و فیروزه ای از جمله رنگ های سرد و رنگ های قرمز، نارنجی و زرد از رنگ های گرم هستند. رنگ هایی مثل رنگ سفید و خاکستری نیز جزو رنگ های بی طرف به شمار می روند. ما در این مقاله، به روش های صحیح استفاده از این رنگ ها و همچنین تاثیراتی که در محیط ما می گذارند پرداخته ایم. همراه ما باشید.

قواعد استفاده از رنگ های سرد و گرم در محیط منزل
قواعد استفاده از رنگ های سرد و گرم در محیط منزل

 

 

آشنایی با رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون

طبق قضیه دایره رنگ ها، رنگ هایی که ما می بینیم به دو دسته سرد و گرم تقسیم می شوند. متداول ترین رنگ های سردی که در طول روز با آن ها زیاد سر و کار داریم، آبی، بنفش و سبز هستند. عمومی‌ ترین رنگ های گرم نیز قرمز و زرد و نارنجی هستند. رنگ های فوق، هرکدام به هزاران کد رنگ تقسیم شده و هر کد رنگ درجه خاصی از گرمی یا سردی را در خود دارد. گرمی و سردی این رنگ ها از آن جا نشأت می گیرد که آتش، خورشید و نور که عناصر گرم به شمار می روند دارای این طیف رنگ ها بوده و عناصر مثل یخ و برف تداعی گر سرما می‌باشند. از این رو رنگ های سرد و گرم همانطور که از اسمشان نیز پیداست، دارای ویژگی های متمایزی بوده و موارد کاربرد مختلفی نسبت به یکدیگر دارند. در ادامه با ویژگی های رنگ سرد و مشخصه هایی که رنگ های گرم دارند بیشتر صحبت خواهیم کرد.

آشنایی با رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون
آشنایی با رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون

 

 

به دنبال یک شرکت معتبر برای طراحی دکوراسیون خانه تان هستید؟

طراحان دکوراسیون ما در خدمت شما هستند

برای تماس با مشاورین ما به صورت رایگان، کلیک کنید

044-33472342

 

سرد یا گرم بودن یک رنگ چگونه مشخص می شود؟

روش متداول تعیین سردی یا گرمی یک رنگ، درجه دمایی است که رنگ دارد. در دایره رنگ ها، نارنجی بالاترین رنگی است که در قطب بالایی قرار دارد. این رنگ هیچ سایه سردی در خود نداشته و از ترکیب دو رنگ گرم زرد و قرمز تشکیل می شود. در پایین ترین درجه نیز رنگ آبی قرار دارد. بسیاری معتقدند رنگ سبز و بنفش جزو رنگ های خنثی هستند اما با توجه به ویژگی هایی که دارند معمولا در طبقه رنگ های سرد به کار می روند. نکته ای که در این بین وجود دارد این است که بجز رنگ های آبی و نارنجی، تمام رنگ ها دارای درجه ای از گرما و سرما به طور هم زمان هستند.

سرد یا گرم بودن یک رنگ
سرد یا گرم بودن یک رنگ

 

 

کاربرد و ویژگی های رنگ های سرد در خانه

یکی از ویژگی های بارز رنگ های سرد، ایجاد تعادل و آرامش در محیط است. رنگ های سردی که درجه ها آن به سمت سفید می‌ رود یا بهتر است بگوییم رنگ های سرد کمرنگ، انتخاب های مناسبی برای محیط های اداری به شمار می روند. جالب است بدانید رنگ های سرد از نظر تاثیر جسمانی نیز مفید و سودمند هستند. این رنگ ها تعداد دفعات تنفس را در افراد کاهش داده و باعث تسکین دردهای ماهیچه ای در بدن می شوند.

همچنین رنگ های سرد میزان فشار خون و دمای بدن را پایین آورده و باعث می شوند حس خوبی به شما دست دهد و آرامش داشته باشید. علتی که باعث می شود رنگ های سرد را رنگ های آرامش بخش بدانیم، این است که این رنگ ها تداعی کننده آب و آسمان هستند و به همین دلیل در فضاهای گوناگون مخاطبان زیادی دارند. همچنین رنگ های سرد فضا را بزرگ تر نشان می دهند. به همین دلیل اگر اتاق کوچکی‌ دارید با رنگ آمیزی آن با رنگ های سرد، آن را عقب تر یا همان بزرگ تر نشان دهید.

در تصویر زیر، نمونه ای از یک دکوراسیون که در آن رنگ سرد به کار رفته است را مشاهده می کنید.

کاربرد و ویژگی های رنگ های سرد در خانه
کاربرد و ویژگی های رنگ های سرد در خانه

 

کاربرد و ویژگی های رنگ های گرم در خانه

رنگ های گرم، رنگ هایی هستند که در نیم کره بالایی دایره رنگ ها قرار دارند و شامل رنگ هایی مثل قرمز و نارنجی می شوند. این نوع از رنگ ها سطح آدرنالین را بالا برده و باعث افزایش تعداد دفعات تنفس، میزان فشار خون و دمای بدن می شوند. بدین ترتیب است که بودن در محیط هایی که از این رنگ ها استفاده کرده اند، به شما احساس گرما خاصی می بخشد. رنگ های گرم هر قدر پر رنگ تر باشند، تاثیرگذاری بیشتری دارند.

رنگ های گرم بسیار پرانرژی و فعال بوده و می توان در اتاق کودکان از آن ها استفاده کرد. در دکوراسیون های سنتی و کلاسیک نیز، این رنگ ها هماهنگی و همخوانی بیشتری با دکوراسیون دارند. همچنین رنگ های گرم بر‌ خلاف رنگ های سرد، فضا را نزدیک تر نشان می دهند. به همین دلیل این دسته از رنگ ها در اتاق های بزرگ فضا را دنج تر نشان می دهند و در اتاق هایی که از نور کافی برخوردار‌ نیستند، روشنایی نسبی خوبی را در کنار گرما ایجاد می کند.

در تصویر زیر، نمونه ای از یک دکوراسیون که در آن رنگ گرم به کار رفته است را مشاهده می کنید.

کاربرد و ویژگی های رنگ های گرم در خانه
کاربرد و ویژگی های رنگ های گرم در خانه

 

 

طراحی دکوراسیون داخلی منازل توسط شرکت معماریان

آتليه معماری و طراحی دکوراسيون معماریان، با بيش از يک دهه فعاليت و تجربه کار موفق در زمينه معماری و طراحی دکوراسيون داخلی منزل، مجری ۰ تا ۱۰۰ پروژه های چيدمان دکوراسيون منزل شماست. اين شرکت، از پرسنل مجرب و کارکشته ای بهره می برد که سال هاست فعالیت خود را در زمینه های گوناگون طراحی دکوراسیون داخلی و معماری منازل، انجام می دهند. شرکت معماریان با تضمين کيفيت بالا، خوش قولی و تحويل بهترين نتيجه، شما را در انجام پروژه های مختلف معماری و طراحی دکوراسیون داخلی ياری می کند.

نمونه کارهای مختلفی که برخی از آن ها در سايت قرار داده شده، بيانگر کيفيت کار شرکت معماریان می باشد. رضايتمندی مشتريان از نتيجه کار، اولين فاکتور در انجام کار اين شرکت است و تمام سعی پرسنل و مهندسان معماریان بر اين است که بهترين نتيجه حاصل آيد.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر