تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
سالن کنفرانس دانشکده| طراحی دکوراسیون سالن کنفرانس

سالن کنفرانس دانشکده| طراحی دکوراسیون سالن کنفرانس

سالن کنفرانس دانشکده و تئاتر یک بخش مهمی است که بایستی در ساخت ان استاندارد های مشخصی رعایت شود. تجهیزات و صندلی ها نمونه ای از این موارد می باشند. در این مقاله به طور کامل به طراحی دکوراسیون سالن سمینار و تئاتر و اصول ساخت ان ها را شرح خواهیم داد. از شما بازدید کنندگان محترم سایت معماریان دعوت می کنیم تا پایان مقاله «سالن کنفرانس دانشکده» همراه ما باشید و در صورت داشتن نظر و پیشنهاد راجع به این مطلب از طریق فرم انتهای صفحه به اطلاع ما برسانید.

سالن کنفرانس
سالن سمینار

مقدمه

سالن کنفرانس دانشکده و سالن تئاتر ارتباطی قوی بین دانشجو ها ایجاد کرده و این نوع سالن ها به عنوان سالن نمایش مورد استفاده قرار گرفته میشود. این سالن می تواند قدرت انتقال اطلاعات را بالا ببرد و تاثیر گذاری مطالب را افزایش دهد. در سالن تئاتر باید فاصله صندلی ها نور پردازی و دیگر تجهیزات از هماهنگی مناسب و درستی برخوردار باشد.

اصول اصلی برای ساخت سالن کنفرانس دانشکده: به طور کلی در دانشکده ها  بودجه کمی برای ساخت سالن های کنفرانس در نظر گرفته میشود. به همین دلیل زمانی که بوجه کمی در نظر گرفته شود کار طراحان و معماران دشوار خواهد بود و انتخاب ها محدود تر خواهد بود. در سالن های کنفرانس حرفه ای قاعده این است که در عرض ۹۰ ثانیه بدون هیچ گونه جهت گیری انسانی سالن تخلیه شود. از آن جهت که کاربران اصلی سالن کنفرانس دانشکده دانشجو ها و اساتید هستند، نباید هیچ گونه برش یا لبه های تیز در دیوار یا پوشش های سالن سمینار وجود داشته باشد.

انتخاب مکان برای سالن سمینار

ساخت سالن در دانشکده خصوصی: انتخاب محوطه در مدارس خصوصی اهمیت بسیار زیادی ندارد، زیرا مدارس خصوصی در حین ساخت و ساز ساختمان های خود  مکان مناسبی برای سالن کنفرانس تعیین کرده اند .

ساخت سالن  در دانشکده دولتی: در دانشکده های دولتی وضعیت کمی متفاوت تر از دانشکده های خصوصی است. در حین ساخت دانشکده های دولتی، هیچ مکانی برای ساخت سالن کنفرانس وجود ندارد. برای همین یک مکانی که مورد استفاده قرار نمیگیرد را به عنوان سالن کنفرانس انتخاب کرده  و دکوراسیون سالن را مقایسه با ان درنظر میگیرند.

سالن کنفرانس دانشکده
صندلی

انتخاب صندلی

گر چه نام عمومی این مکان سالن کنفرانس است ولی مقایسه با استفاده ای که میشود نام این مکان به سالن تئاتر، اتاق سمینار و … تغییر داده می شود و مهم ترین عاملی که باعث این تغیر میشود صندلی های این سالن است. در بازار صندلی به میزان بسیار زیادی صندلی کنفرانس وجود دارد. میان این صندلی های کنفرانس تفاوت های بسیار کمی وجود دارد به همین خاطر انتخاب صندلی سالم و مناسب بسیار دشوار است.

شرکت هایی که سالن کنفرانس را تشکیل می دهند بیشتر به قسمت تجاری فکر کرده و به سلامت و کیفیت صندلی ها کمتر دقت میکنند. برای همین صندلی هایی که انتخاب میشود باید سالم و با سالن کنفرانس شما سازگازی داشت باشد. به عنوان مثال: در یک سالن کنفرانس دانشجویان از مطالبی که ارائه میشود یاداشت برداری می کنند برای همین نیاز به یک میز مناسب داریم یا یک میز مخصوص فنجان و … وجود داشت باشد تا مورد استفاده قرار گیرد.

ارتقاء سطح

در قسمت ارتقاء سطح ما نیاز به زیر سازی داریم و ان زیر سازی را به صورت پله پله می سازیم تا هر کاربر به راحتی بتواند صحنه را ببیند نام این پروسه ارتقا زمین یا ارتقا سطح است. با توجه به پروژه ارتقا سطح،سقف را میتوان با طرح های مختلف با توجه به ارتفاع، ظرفیت و هدف شکل داد. بین صندلی ها میتوان به اندازه یک گام قاصله گذاشت یا بین ۲ صندلی را ارتقا داد تا زمانی فاصله بین سقف و زمین به شما اجازه می دهد.

در ارتقا زمین از پروفیل بسیار زیاد استفاذه میشود ولی از بتن نیز میتوان استفاده کرد. در سالن کتفرانس به دلیل وزن بسیاری که روی این قسمت ها وارد میشود در زمان وقوع زلزله میتواند عامل فاجعه بسیار بزرگی باشد به همین دلیل باید از محاسبات استاتیکی در ساخت این ارتقا ها استفاده شود.

سالن کنفرانس دانشکده
دیوار اکوستیک

ساخت دیوار آکوستیک

این دیوار ها به منظور فراهم هم آوردن آکوستیک صدا در سالن های کنفرانس، دیواری های آکوستیک صدا را در سالن پخش نمی کنند و در زمان زیاد بودن ولوم صدا را به بیرون از سالن انتقال نمیدهند یعنی صدا را داخل سالن نگه داشته و موجب ازار برای کسانی که بیرون از سالن هستند نمیشوند. سالن کنفرانس معمولا با عایق خاص و پانل چوبی 18 میلی متری ساخت میشود. پانل های دیواری آکوستیک با پروفیل های جعبه شروع می شوند با نصب صفحات آکوستیک چوبی 18 میلی متر تکمیل می شوند.

بحث در مورد یک محصول یا انواع برنامه های کاربردی در ساخت دیوار اکوستیک بسیار دشوار بوده و برای هرسالن یک بودجه اختصاصی وجود دارد که این هزینه ها مقایسه با خواسته مشتریان تغببر می کند.

سالن کنفرانس دانشکده
پانل دیواری اکوستیک

پانل های دیواری آکوستیک

به غیر از صندلی کنفرانس، مهمترین موضوع در اتاق کنفرانس، آکوستیک صدا است. در ساخت یک سالن کنفرانس استاندارد و ایده آل باید قطعا عناصر صوتی مناسبی وجود داشته باشد. یک سالن کنفرانس با اکوستیک مناسب کارایی های بسیار زیادی دارد. پوشش های اکوستیک در سالن های کنفرانس یک شاخه بسیار پرهزینه است به همین خاطر نیاز به یک محاسبه بسیار دقیق و مناسب دارد.

به منظور کاهش هزینه، پنل های اکوستیک باید با توجه به سالن یا با توجه به نیاز های سالن ساخته شود. بنابراین، نوع پوشش آکوستیک استانداردی برای سالن های کنفرانس وجود ندارد. در عوض پنل های اکوستیک به طور خاص برای پروژه تولید و نصب میشود. توصیه می کنیم که بودجه پنل های دیواری اکوستیک در سالن کنفرانس را محدود نکنید.

 پوشش کف

به نظر شما در جایی که صد ها نفر در حال گردش هستند نیاز به یک کف پوش مناسب نیست؟ آیا پوششی که کف سالن کنفرانس دارد از اهمیت بسیاری برخوردار است؟ جوابی که داده میشود نشان دهنده اهمیتی است که شما سازنده سالن کنفرانس می دهید. بازسازی سالن های کنفرانس نیازمند هزینه بسیار زیادی است برای همین استفاده از کف پوش های کیفیت بالا این هزینه را کمتر کرده و در بلند مدت این هزینه را در رو به روی شما قرار می دهد. با استفاده از پوشش های مناسب و استاندارد کیفیت سالن خود را ارتقا دهید.

سالن کنفرانس دانشکده
فرش سالن سمینار

ساخت فرش

فرش هایی که در کف انواع سالن ها هستند بسیار مورد توجه قرار می گیرند، کمک های جدی به آکوستیک صدا نیز می کنند. اگر چه بودجه در انتخاب فرش مهم است، اما در انتخاب فرش نباید بر کیفیت متمرکز شد باید از فرش هایی استفاده شود که به آسانی تمیز شود و نیاز به حمل نقل نداشت باشد مانند فرش های ضد لک و نسوز که بسیار مناسب سالن های کنفرانس هستند.

سالن کنفرانس دانشکده
کفپوش

 پوشش کف پی وی سی-کفپوش لمینت

کفپوش پی وی سی که برای سالن های کنفرانس دانشکده بیشتر در مؤسسات آموزشی ترجیح داده می شود، بدون هیچ هزینه ای با 20 سال عمر مفید ارائه داده میشود. کفپوش های PVC، دارای رنگ و الگو های نامحدود هستند، دارای ویژگی های آسان برای تمیز کردن، غیر قابل اشتعال و ضد باکتریایی هستند. پوشش های کفپوش پی وی سی با ویژگی های صوتی نیز وجود دارد و می توان در کف پوش های سالن کنفرانس مورد استفاده قرار داد.

در سالن های کنفرانس از کفپوش های لمینت، اغلب در صحنه ها استفاده می شود، اما برخی از سالن ها در سراسر سالن استفاده می شود. از لحاظ هزینه، قیمت کفپوش لمینت با فرش مشابه است و از لحاظ پاکیزگی، با کف پوش های پی وی سی ممکن است همان وضعیت را داشته باشند.

سالن کنفرانش دانشکده
سیستم صوتی

سیستم های صوتی

در سالن کنفرانس به دلیل بالا بودن صدا باید سیستم های صوتی از کیفیت بالایی برخوردار باشند. در نصب سیسیتم صوتی سالن کنفرانس بیشتر بر روی ساختار فیزیکی محیط دقت میشود. مقایسه با اکوستیک محیط  این نوع سیستم ها انتخاب و نصب میشوند. یکی دیگر از مسائل مهم در انتخاب یک سیستم صوتی انتخاب میکروفن استاندارد و مناسب است از آنجایی که کشور ما به فناوری 4.5G در استفاده از داده های GSM تلفن منتقل شده بسیار ضروری است که تمام میکروفون هایی که در سالن های خود استفاده می کنید کاملا با تکنولوژی سیگنال 4.5G سازگار باشند.

سیستم های صوتی سالن کنفرانس معمولا مبتنی بر بودجه هستند و این واقعا یک اشتباه است. انتخاب مناسب ترین سیستم صوتی برای ساختار فیزیکی سالن شما مهم است چون زمانی که صدای سیستم را بالا میبریم بیانگر کیفیت سیستم صوتی است.

سیستم های نمایشی

رایج ترین پرسش این است که آیا در یک سالن کنفرانس ایده عال باید چه محصولاتی وجود داشته باشد؟ تمام محصولات و برنامه های کاربردی که باید در یک سالن کنفرانس خوب باشند، در وب سایت  معماریان قرار دارد. اما باید توجه بسیاری به سیستم نمایشی سالن کنفرانس داشت زیرا نمایش های بسیار زیادی اجرا میشود و بهتر است از محصولاتی باکیفیت بالا و طول عمر زیاد استفاده نمود. سیستم های تصویری شامل پروژکتور، صفحه نمایش پروژکتور و لپ تاپ و …می باشد و بسیار مهم است که بین این تجهیزات سازگاری وجود داشت باشد.

سالن کنفرانس دانشکده
سیستم تهویه هوا

سیستم های تهویه هوا

سیستم تهویه هوا بسیار نقش مهمی دارد. استفاده از سالن راحتی کاربران حفظ سلامت محصولات داخل سالن کاملاْ بستگی به سیستم تهویه هوا دارد. سیستم تهویه مناسب و استاندارد ارزش بسیار جدی به سالن کنفرانس شما می دهد و باعث بالا رفتن کیفیت جو میشود. سیستم های تهویه هوا برای سالن های کنفرانس وابسته به انسان نیستند. با استفاده از سنسورها، سیستم شما هوا را تحت کنترل مداوم نگه می دارد و گردش هوا را تا آنجا که لازم است انجام می دهد. و سیستم را دور از خطا های انسانی نگه میدارد.

سیستم تهویه هوا بسیار آرام بوده و سر و صدای ناخواسته در سالن ایجاد نمی کند. سیستم تهویه که برای سالن کنفرانس دانشکده ساخته شده است، یک فرم ساده تر از سیستم تهویه مطبوع است. علاوه بر کارکرد مشابه، به منظور تأمین بودجه با بودجه پایین، ساده تر کار خواهد کرد. و علاوه بر این ها برای بازیابی گرما بوده و این نوع سیستم ها با هوای بیرون محیط کاری نداشت و هوای داخل سالن کنفرانس را متعادل میکند.

چکیده انچه در مقاله دکوراسیون سالن کنفرانس دانشکده گفته شد:

سالن کنفرانس از جمله اساسی ترین بخش های دانشکده بوده و دکوراسیون سالن کنفرانس اهمیت بسیاری برای دانشکده ها و دیگر موسسات داشته به همین خاطر بهتر است در انتخاب خود از تجهیزات و مصالح استاندارد استفاده فرمایید.

معماریان

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا