معماریان مگ

۱۰ سازه بتنی که رویکرد شما را درباره بتن عوض می کند

سازه بتنی
سازه بتنی

سازه بتنی | با خواندن این مقاله نظرتان درباره بتن تغییر پیدا خواهد کرد !

سازه بتنی، سازه هایی هستند که در آن ها از بتن به عنوان ماده سازنده استفاده میشود؛ یکی از ویژگی های عمده بتن استحکام آن است. یک سازه بتنی علاوه بر استحکامی که دارد، می‌تواند زیبایی و جذابیت خاصی را نیز داشته باشد و این امر سازه بتنی را یک سازه مقاوم و دارای نمای زیبا و متنوع می‌سازد. از شما بازدیدکننده عزیز وبسایت شرکت معماری آریان شما دعوت می کنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید و اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی نسبت به این مقاله داشته، از طریق فرم نظرات به اطلاع ما برسانید.

 

مقدمه ای بر سازه بتنی

بی رحمی و سرسختی ممکن است اولین چیزی باشد که با شنیدن کلمه بتن به یاد آن می افتید. اما واقعیت این است که بتن ماده ای است که میتوان با استفاده از آن انواع مختلف سازه بتنی ساخت. همچنین اگر‌چه ما بتن را ماده ای سرد، سنگین و جامد درنظر میگیریم، اما واقعا اینگونه نیست. ما در این مقاله به ۱۰ نمونه پروژه سازه بتنی اشاره کرده ایم که ممکن است با مشاهده آن، نظرتان درباره ماده بتن و استفاده از آن در معماری و ساختمان سازی تغییر کند. تا پایان این مقاله همراه آریان معماری باشید.

 

بافت چسبیده: معماری دبیرستان توسط ویسفلکردر

این ساختمان تازه و مستقل که توسط معمار “یوهان ویسفلکردر” طراحی شده است، خارج از سبک معماری مدارس اتریش است و در مقایسه با آنها از پیچیدگی بیشتری برخورد است؛ اما نکته ای که این ساختمان را متفاوت از سایر سازه ها میکند و به آن جذابیت میبخشد،  دیواری است که در طرح کاغذ برش خورده و به طور گسترده ای روی آن قرار دارد و حدود ۸ فوت در مقابل نمای شیشه‌ای این ساختمان مستقر شده است. این طرح از دیوار که همانند یک کاغذ تا خورده است، در واقع یک نمای سه بعدی است که مانند مجسمه ای از سقف تا طبقه اول آن گسترش پیدا کرده است و می‌توانند از داخل ساختمان و خارج از آن دیده شود.

بافت چسبیده: معماری دبیرستان - سازه بتنی
بافت چسبیده: معماری دبیرستان

 

زاویه پویا: معماری خانه طبقاتی توسط ماهون هوون

برای این خانه که در یک جزیره زیبا و بامزه در کره واقع شده است و دارای آب و هوایی معتدل و مطلوب میباشد معمار آقای “ماهون هوون” مواد مورد نیاز را فراهم می‌کند تا ساختمانی را طراحی و معماری کند که علاوه بر نمایی خوشایند و مطلوب از امنیت خوبی نیز برخوردار باشد.
فردی که سفارش ساخت این ساختمان را به این معمار داده بود از وی انتظار تحویل یک طرح خوب با معماری جذاب و متفاوت و به نوعی عجیب و غریب و شگفت انگیز داشت. طرح نهایی این ساختمان نیز به گونه ای است که در آن از بتن سرد استفاده شده است و طبقات فوقانی به صورت زاویه دار روی یکدیگر قرار گرفته اند؛ لازم به ذکر است بگوییم که مواد سازنده این ساختمان به شدت مقاوم و مستحکم هستند!

زاویه پویا: معماری خانه طبقاتی - سازه بتنی
زاویه پویا: معماری خانه طبقاتی

 

 

شکل های شگفت انگیز و بافت های بی نظیر: معماری مرکز فرهنگی توسط استودیو West-Line

این طرح از ساختمان، معماری سنتی چینی را نشان می‌دهد که در آن نمای ساختمان به این شکل در آورده شده است؛ ساخت و معماری این نما به گونه ای است که در آن از بتن سرد به عنوان ماده اولیه استفاده شده است؛ همچنین الگوی این ساختمان به گونه ای است که نشان دهنده شخصیت کوه است؛ کوه از جمله شخصیت هایی است که در چین باستان از اهمیت زیادی برخوردار بود. شرکت معماری West-Line Studio با پوشش فلزی ای که روی آنها قرار داده است این کار را سبک و ساده جلوه دهد.

شکل های شگفت انگیز و بافت های بی نظیر: معماری مرکز فرهنگی - سازه بتنی
شکل های شگفت انگیز و بافت های بی نظیر: معماری مرکز فرهنگی

 

سازه بتنی موج‌دار: دیوارهای موزه بین المللی دلو باروو توسط Toyo Ito & Associates

دیوار های بتنی و باریکی که موزه بین المللی دلو باروو که از مواد باکیفیت ساخته شده اند به گونه‌ای میباشد که به نظر می‌رسد از کاغذ سفید و براقی تشکیل شده است. معماری این سازه توسط “شرکت Danstek” که در مکزیک فعالیت می‌کند انجام شده است و متشکل از بتن پیش ساخته و دیوارهای بتنی شیبداری است که به سمت داخل و خارج از ساختمان حالت موج دار پیدا کرده اند.
این دیوارها نه تنها حالت تزئینی دارند و به نمای ساختمان جذابیت و زیبایی میبخشند بلکه به مقاومت ساختمان در برابر زلزله نیز کمک می کنند.

سازه بتنی موج‌دار: دیوارهای موزه بین المللی دلو باروو - سازه بتنی
سازه بتنی موج‌دار: دیوارهای موزه بین المللی دلو باروو

 

طرح های بتنی حک شده: معماری الگوی هندسی توسط استودیو جورج یوریاس

این سازه که در شهر در مکزیک واقع شده، با هزینه بسیار کم طراحی و معماری شده است و هنگامی که شما نگاهی به ساختار و نمای این ساز می اندازید، برایتان عجیب خواهد بود که چرا از این ایده برای نمای ساختمان های مشابه استفاده نمی‌کنیم. نمای این ساختمان توسط استاد “جورج یوریاس” معماری و طراحی شده است. یوریاس، طرح های شیب دار این ساختمان را با الگوهای هندسی زیبا و ساده ترسیم کرده است و نمای زیبایی را به ساختمان بخشیده است.

طرح های بتنی حک شده: معماری الگوی هندسی - سازه بتنی
طرح های بتنی حک شده: معماری الگوی هندسی

 

اشکال آلی: خانه سنگی توسط دانشجویان دانشگاه چالمرز

این پروژه که توسط دانشجویان ارشد رشته معماری دانشگاه صنعتی چالمرز طراحی و معماری شده است آجر های بتنی است که در اشکال نامنظم در کنار یکدیگر قرار گرفته شده اند و نمایی را تشکیل دادند که در مناطق سنگی گوتنبرگ سوئد از آن استفاده می شود. این کیوسک سنگی “The crack” نام دارد و بیشتر از بسیاری از پروژه‌های معماری دیگر در آن از بتن استفاده شده است.
همچنین نمای ارگانیک این سازه مهارت و تکنیک خوبی است که دانشجویان این دانشگاه از آن بهره برده و باعث جذابیت و متفاوت بودن این پروژه شده است.

اشکال آلی: خانه سنگی - سازه بتنی
اشکال آلی: خانه سنگی

 

لایه های الهام گرفته از زمین شناسی: خانه Stratum توسط STPMJ

نمای این خانه ممکن است که شبیه به یک کیک لاغر باشد! اما خانه ای که توسط “شرکت Stratum” طراحی و معماری شده اساساً از الگوهای زمین شناسی گذشته، الهام گرفته است. در معماری این خانه با استفاده از روش های جدید ریخته گری بتن که برای شبیه سازی لایه های مختلف سنگ و رسوبگذاری آنها بکار می رود استفاده شده است.
در هرکدام از این لایه ها به نسبت های گوناگون از آب سیمان، آهک و رنگدانه ها استفاده شده است؛ همین ترکیب باعث میشود خطوط نامنظم بر روی نمای این ساختمان به تقلید از گذشته زمین تشکیل شود.

لایه های الهام گرفته از زمین شناسی: خانه Stratum - سازه بتنی
لایه های الهام گرفته از زمین شناسی: خانه Stratum

 

 

مکعب سنگی یکپارچه: مستحکم و زیبا توسط Rojkind Arquitectos

ساختمان بوستون در بوکا دل ریو مکزیک، پروژه ای است که توسط “Rojkind Arquitectos” طراحی شده و بخشی از مجموعه مراکز فرهنگی می‌باشد که در آن فعالیت های فرهنگی و حتی زندگی افراد ساده انجام می‌شود. معماران این پروژه می‌خواستند ساختاری را ایجاد کنند که به نوع فعالیت این مکان مربوط می‌شود؛ هدف از ساختن این ساختمان با این نما می‌توانند تحریک حس مدرنیته در منطقه و محیط طبیعی اطراف آن باشد.
نمای این ساز به گونه ایست که بتن های به کار رفته در آن به حالت زاویه دار است. این سازه دارای قسمت های مختلفی همانند سالن کنسرت و همایش می باشد. همچنین این مکعب غول‌پیکر که در ساحل واقع شده است، بیانگر طبیعت و احساس باد، آب و سنگ است!

مکعب سنگی یکپارچه: مستحکم و زیبا - سازه بتنی
مکعب سنگی یکپارچه: مستحکم و زیبا

 

سبک تر از هوا: یادبود مجسمه ای معلق

اگرچه این سازه یک مجسمه یادبود است که به جای یک ساختمان قرار گرفته، اما این یک نمونه بسیار خوب برای نمایش سبکی است که بتن در آن به این شکل در می آید. شکل یک حلقه پیوسته‌، به این بنای یادبود حالت شناور بخشیده است. سازنده این مجسمه پلی استایرن را در تمام سطوح یادبود ساخته است تا قالب فوم بتن پلیمری را تقویت کند.
بتن که یکی از مواد سازنده این بنای یادبود میباشد در اطراف این حلقه آلیاژی قرار داده شده است تا به آن امنیت ساختاری بدهد. همانطور که در هندسه می‌گوییم « زندگی در جهان از بی پایان است،این سفر هیچ یک از آغاز و نه پایان نیست » در این بناها می‌توان معنی این شعر را مشاهده کرد!

سبک تر از هوا: یادبود مجسمه ای معلق - سازه بتنی
سبک تر از هوا: یادبود مجسمه ای معلق

 

 

معماری گنبد محافظ: معماری نگهدارنده و زیبا توسط کلودیو

این لایه بتنی که مانند یک پارچه روی این ساختمان کشیده شده است نه تنها از نور خورشید حفاظت می‌ کند بلکه این ساختمان را در برابر زلزله نیز مقاوم کرده است. این پروژه توسط “Hebberecht” طراحی و معماری شده است و از آن به عنوان یک محل کار برای انجام امور گوناگون استفاده می شود.

گنبد محافظ: معماری نگهدارنده و زیبا - سازه بتنی
گنبد محافظ: معماری نگهدارنده و زیبا

 

چکیده آنچه در مقاله سازه بتنی اتاق گفته شد:

همانطور که در این مقاله خواندید و مشاهده کردید، برخلاف تصور بسیاری از افراد، ماده بتن ماده سخت و سنگین نیست؛ در این مقاله به موارد استفاده بتن را در انواع سازه بتنی مثل دیوارهای ساختمان با سبک های جدید و متفاوت، مجسمه ها، معماری داخلی و غیره اشاره کردیم. سازه های بتنی، سازه های بسیار مقاومی اند و بسیاری از ساختمان هایی که از بتن در ساختار آنها استفاده شده، در برابر زلزله مقاوم هستند. معماران و طراحان نیز از این ماده برای استحکام هرچه بیشتر سازه خود استفاده می کنند اما این ویژگی دلیل بر سختی و انعطاف پذیر نبودن بتن نیست. سازه های بسیاری با استفاده از بتن دارای نماهای زیبایی هستند که می توانید برخی از آن ها را در این مقاله مشاهده کنید.

معماری سازه های بتنی توسط شرکت آریان

گروه معماری آریان نیز با دارا بودن کادر مجرب و سالها تجربه کاری که حاصل آن ده ها نمونه کار معماری است، مجری صفر تا صد پروژه های معماری ساختمان و سازه های گوناگون شماست. برای کسب اطلاعات بیشتر و کامل تر، می توانید با شماره تماس های موجود در سایت استفاده کنید و مشاوران آریان معماری در ارتباط باشید.

تماس با شرکت آریان معماری

شرکت معماری آریان، یکی از با سابقه ترین شرکت های معماری و طراحی دکوراسیون در کشور است. شما بازدیدکننده گرامی اگر مایل به همکاری با شرکت ما بوده و یا پیشنهاد پروژه ای دارید، می توانید با شماره دفتر مرکزی ما تماس گرفته و با اپراتورهای ما در ارتباط باشید. همچنین اگر پیشنهاد، انتقاد و یا مشکلی راجع به این مطلب و دیگر مطالب سایت در نظر دارید، و یا قصد ارسال پروژه جدیدی را به ما دارید، از طریق لینک تماس با ما به اطلاع ما برسانید.

این مقاله، به صورت اختصاصی در تحریریه شرکت معماری آریان تهیه شده است. از اینکه تا پایان همراه ما بودید از شما متشکریم؛ شما می توانید از مقالات دیگر سایت نیز دیدن نمایید و در صورت نیاز به همکاری، از طریق لینک های موجود با ما در ارتباط باشید.

منبع : weburbanist

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

علیرضا شاکری، مدیر محتوا، گرافیست و طراح سایت هستم . حدود 7 ساله در زمینه های مختلف در فضای مجازی فعالیت میکنم .