معماریان مگ

بررسی و مقایسه پارکت و سرامیک به همراه مزایا و معایب آن

مقایسه پارکت و سرامیک
مقایسه پارکت و سرامیک

مقایسه پارکت و سرامیک | معایب پارکت | مزایا پارکت

مقایسه پارکت و سرامیک و بررسی ویژگی های این دو محصول به همراه معرفی مزایا و معایب آن ها، موضوعی است که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد. هر کدام از این دو محصول، دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که آن را مناسب استفاده در محیط های به خصوصی می کند. ما در این مقاله سعی کردیم این دو محصول را مقایسه و نقاط مثبت و منفی هر یک را به شما عزیزان توضیح دهیم.

 

مقدمه ای بر مقایسه پارکت و سرامیک

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که می تواند سطح زیبایی و کیفیت خانه شما را مشخص کند، سطح کف خانه است. موارد زیادی برای پوشش این سطح وجود دارد و می توان گفت یکی از دغدغه های طراحان دکوراسیون، انتخاب بهترین کف پوش است. از سنگ گرفته تا چوب، محصولات متنوعی تولید و روانه بازار شده است تا طراحان دکوراسیون بتوانند از آن ها در دکوراسیون خانه استفاده نمایند. از میان این محصولات، سرامیک و کف پوش پارکت دو محصولی هستند که بیشتری اقبال را داشته و در میان مصرف کنندگان از محبوبیت بیشتری برخوردارند. =

بدون شک چوب یکی از جذاب ترین و بهترین متریال هایی است که در خانه می توان از آن بهره برد و سنگ (سرامیک) نیز به دلیل استحکام و ظاهر شیکی که دارد، مورد استفاده بسیاری از طراحان دکوراسیون قرار می گیرد. در این بخش از معماریان مگ، به مقایسه پارکت و لمنیت و بررسی مزایا پارکت و معایب پارکت نسبت به سرامیک پرداخته ایم. تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

مقدمه ای بر مقایسه پارکت و سرامیک - مقایسه پارکت و سرامیک
مقدمه ای بر مقایسه پارکت و سرامیک

 

آشنایی با پارکت و سرامیک

پارکت نوعی از کف پوش های چوبی می باشد که از قطعات موزاییکی تشکیل شده است. در زمان های گذشته، پارکت ها جزو ملزومات بسیار تجملاتی به شمار می رفت که صرفا افراد ثروتمند توانایی خرید و استفاده از آن را داشتند. با ورود ماشین آلات صنعتی و پیشرفت علم و تکنولوژی، پارکت ها به صورت گسترده تری در میان مردم مورد استفاده قرار گرفتند. به شکلی که امروزه یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین کف پوش ها در خانه و سایر محیط ها به شمار می رود. عوامل مختلفی در تعیین کیفیت کف پوش تاثیرگذار است. نوع چوب بکاررفته، فشردگی بافت چوب و میزان رطوبت موجود در بافت چوب از جمله این عوامل است. جنس چوبی که پارکت از آن تشکیل شده است، مشخص می کند پارکت در کدام فضا کاربرد دارد.

سرامیک، نوع دیگری از کف پوش است که استحکام بالایی داشته و به عنوان یکی از متریال های پرطرفدار شناخته می شود. البته واژه سرامیک، بسیار گسترده تر از چیزی است که فکر می کنید اما ما در این مطلب سرامیک را، کف پوش های رایجی در نظر می گیریم که با آن آشنایی مختصری داریم.

 

 

مزایا پارکت نسبت به سرامیک

پارکت ها نسبت به سرامیک از فواید زیادی برخوردار هستند. در این بخش از مطلب، به بررسی فواید پارکت پرداخته و مواردی را به صورت مختصر بررسی کرده ایم.

 

عایق صدا و حرارت بودن

پارکت ها، نسبت به سرامیک عایق بهتری برای صدا و حرارت هستند. این کف پوش ها از انتقال سرما به محیط داخل خانه جلوگیری کرده و در صرفه جویی در مصرف انرژی، تاثیرگذاری قابل توجهی دارند. دفع صدای پارکت لمینت به قدری خوب است که در محیط هایی که سر و صدا در آن ها زیاد است (مثل مهد کودک، مدرسه، دانشگاه، بیمارستان و غیره) می تواند کاربرد بیشتر و بهتری نسبت به سایر کف پوش ها داشته باشد.

مقایسه پارکت و سرامیک | معایب و مزایا پارکت (1)
مقایسه پارکت و سرامیک | معایب و مزایا پارکت (۱)

 

سطح نرم تر و بهتر

پارکت نسبت به سرامیک سطح نرم تر و راحت تری دارند. این نرمی باعث می شود سطح پارکت در برابر ضرباتی که به آن زده می شود مقاومت بیشتری از خود نشان دهد. این ویژگی پارکت و به نوعی این مزیت پارکت نسبت به سرامیک، در خانه هایی که ساکنین آن افراد مسن یا افرادی با فرزندان کوچک هستند، می تواند بسیار کاربردی و خوب باشد. در خانه هایی که بچه های کم سن و سال در آن زندگی می کنند، بدلیل رفت و آمد و گاها بازی بچه ها، صدای زیادی به طبقه پایین منتقل می شود. کف پوش پارکت این صداها را دفع کرده و زندگی آرام تری را برای شما به همراه دارد. همچنین به همین دلیل نرمی نسبی پارکت، راه رفتن روی آن از لذت بیشتری نسبت به سایر کف پوش ها دارد.

مقایسه پارکت و سرامیک | معایب و مزایا پارکت (2)
مقایسه پارکت و سرامیک | معایب و مزایا پارکت (۲)

 

 

نصب آسان و سریع

نصب پارکت نسبت به سرامیک مراحل آسان تری داشته و با سرعت بیشتری انجام می شود. برای نصب و اجرای سرامیک ها، چندین روز زمان و فرآیندهای نسبتا سختی نیاز است اما نصب پارکت در یک خانه صد متری در یک روز تمام و کمال انجام می شود. این سرعت نصب، برای طراحان دکوراسیون که مایلند هرچه زودتر پروژه را به بهترین شکل تحویل کارفرما دهند، یک ویژگی عالی است.

مقایسه پارکت و سرامیک | معایب و مزایا پارکت (3)
مقایسه پارکت و سرامیک | معایب و مزایا پارکت (۳)

 

امکان استفاد مجدد

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما پارکت ها قابلیت استفاده دوباره دارند. این قابلیت به شکلی است که به صاحبان خانه اجازه می دهد پارکت لمینت هایشان را باز و بسته کرده و آن را در مکان دیگری که مدنظرشان است استفاده کنند. این مزیت برای افرادی که قصد دارند خانه شان را بازسازی کنند و یا قصد نقل مکان به خانه دیگری دارند یک ویژگی خوب و مثبت شمرده می شود. نصب و بازکردن پارکت ها به قدری ساده است که برخی افراد هنگامی که دیگر نیازی به آن ندارند، اقدام به فروش پارکت دسته دوم می کنند.

مقایسه پارکت و سرامیک | معایب و مزایا پارکت (4)
مقایسه پارکت و سرامیک | معایب و مزایا پارکت (۴)

 

احساس دل نشینی چوب نسبت به سنگ

یکی از ویژگی های شاخص و بارزی که چوب دارد، احساسی است که از طبیعت به افراد می دهد. چوب یک ماده طبیعی است و بکارگیری آن در هر محیطی و به هر شکلی تداعی کننده طبیعت و زندگی سالم است. پارکت لمینت یکی از انواع شکل های چوب در دکوراسیون می باشد. این احساس زیبا گرما و دل نشینی خاصی است که آرامش را به محیط هدیه می کند. سرامیک، چون یکی از مسائل ساختمانی است کمتر احساس آرامش و دلنشینی به افراد می دهد و بیشتر برای فضاهای سازمانی و اداری کاربرد دارد.

مقایسه پارکت و سرامیک | معایب و مزایا پارکت (5)
مقایسه پارکت و سرامیک | معایب و مزایا پارکت (۵)

 

سبکی متریال پارکت

امروزه یکی از دغدغه های اصلی طراحان دکوراسیون، مسئله سنگین بودن مصالح و موادی است که در ساخت یک سازه به کار گرفته می شود. هرچه وزن این مصالح بیشتر باشد، وزن بیشتری به سازه تحمیل می شود و این خبر خوبی برای سازنده پروژه نیست. از این رو، استفاده از پارکت به عنوان کف پوشی که وزن بسیار پایینی داشته و در عوض از مقاومت بالایی برخوردار است، پیشنهادی است که نمی توان آن را رد کرد.

مقایسه پارکت و سرامیک | معایب و مزایا پارکت (6)
مقایسه پارکت و سرامیک | معایب و مزایا پارکت (۶)

 

معایب پارکت نسبت به سرامیک

تا به اینجای مطلب، از مزایای پارکت نسبت به سرامیک گفتیم. در این بخش قصد داریم برخی از معایب استفاده از پارکت را به شما عزیزان عرض کنیم. پارکت ها، در برابر آب بسیار ضعیف و شکننده هستند. به شکلی که کوچکترین رطوبت و برخورد آب با این نوع کف پوش ها باعث متلاشی شدن آن ها می شود. از این رو نمی توان کف پوش پارکت را با آب شست و شو داد. در عوض سرامیک ها از نظر مقاومت در برابر رطوبت و آب مشکلی نداشته و می توان سطح آن ها را به راحتی شست و شو داد.

نقص دیگری که پارکت ها دارند، آسیب پذیر بودن این محصولات در برابر اجسام نوک تیز است. به شکلی که با کوچک ترین برخورد اجسام تیز به سطح پارکت روی آن ها خط و خش ایجاد می شود. البته شایان ذکر است این معایب پارکت توسط لایه های محافظ پارکت قابل حل است اما به طور کلی، مشکلاتی هستند که ممکن است هنگام استفاده از پارکت با آن ها روبرو شوید.

معایب پارکت نسبت به سرامیک
معایب پارکت نسبت به سرامیک

 

 

از اینکه تا پایان همراه گروه معماریان بوده اید، از شما سپاس گزاریم. در صورت تمایل از سایر مقالات نیز دیدن فرمایید.

 

کمی از فروشگاه آنلاین معماریان بدانید

فروشگاه معماریان

فروشگاه دکوراسيون داخلي معماريان يکي از مراکز معتبر و به روز در زمينه فروش محصولات دکوراسيون داخلي و اقلام دکوري مي باشد. در فروشگاه معماريان، شما با تنوع بسياري زيادي از محصولات مختلف همانند مبلمان خانگي و اداري، ملزومات روشنايي، انواع گلدان و گياهان تزئيني، ظروف تزئيني و کاربردي دکوراسيون، تنديس و مجسمه هاي مختلف و صدها محصول ديگر روبرو هستید. سفارش و فرآیند خرید تمام محصولات در فروشگاه معماریان به صورت کاملا آنلاين است. شما مي توانيد با مطالعه و بررسي توضيحات، اطلاعات فني و مقالاتي که راجع به محصولات در وبلاگ معماريان قرار دارد، کالا موردنياز خود را ثبت کرده و آن را درب منزل خود تحويل بگيريد. براي مشاوره تلفني و سفارش، از شماره تلفن هاي موجود در سايت استفاده نماييد و با اپراتورهای ما در ارتباط باشید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر