تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
بررسی و مقایسه مزایا و معایب کاغذ دیواری نسبت به رنگ

بررسی و مقایسه مزایا و معایب کاغذ دیواری نسبت به رنگ

بررسی و مقایسه مزایا و معایب کاغذ دیواری نسبت به رنگ

مزایا و معایب کاغذ دیواری | بررسی و مقایسه مزایا و معایب کاغذ دیواری نسبت به رنگ

مزایا و معایب کاغذ دیواری و مقایسه آن با رنگ ، مبحثی است که به طور کامل و صریح در این مقاله به آن پرداخته ایم . هر خانه نسبت به شرایطی که دارد مزایا و معایب کاغذ دیواری را در خود پیدا میکند و در بعضی خانه ها رنگ و بعضی کاغذ دیواری مفیدتر است. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب کاغذ دیواری و رنگ پرداخته ایم .

اصولاً چرا از رنگ یا کاغذ دیواری استفاده کنیم؟

یکی از راه های تغییر دکوراسیون خانه تغییر دکوراسیون دیوار هاست، شما می توانید برای تغییر دیوار از رنگ و یا کاغذ دیواری استفاده کنید، امروزه انواع کاغذ دیواری با الگو ها، رنگ ها و طرح های گوناگونی عرضه می شود و به شما این را امکان می دهد تا رنگ و طرح دلخواه خود را انتخاب و آن را در خانه خود بکار ببرید کنید.

از کاغذ دیواری می توان برای اتاق پذیرایی (هال) و نشیمن، آشپزخانه، اتاق خواب و حتی حمام و سرویس بهداشتی استفاده کرد . در این مقاله به تعدادی از مزایا و معایب کاغذ دیواری اشاره کرده ایم که امیدواریم مورد استفاده شما همراهان عزیز قرار بگیرد . تا پایان این مقاله همراه معماریان باشید ..

 

مزایا کاغد دیواری :

بررسی و مقایسه مزایا و معایب کاغذ دیواری نسبت به رنگ - مزایای کاغذ دیواری
بررسی و مقایسه مزایا و معایب کاغذ دیواری نسبت به رنگ – مزایای کاغذ دیواری

کاغذهای دیواری پنج برابر بیشتر از رنگ‌ در شرایط کاربری عادی عمل می‌کنند. کاغذ دیواری‌ها می‌توانند زیبایی اصیل خود را حداقل پانزده سال نگاه دارند در حالی که رنگ‌ها باید هر سه سال تجدید شوند. طراحی داخلی با کاغذ دیواری برای شما گزینه‌های دکوراسیون متنوعی را ارایه می‌دهند.

کاغذ دیواری‌ها با رنگ ساده دوام بیشتری نسبت به رنگ دارند. با انتخاب نقوش هنرمندانه کاغذ دیواری می‌توان به اثر هنری دلخواه رسید. کاغذدیواری‌های بافت‌دار همانند پارچه به عنوان عایقی در برابر صدا هستند و می‌توانند از مصالح متنوعی ساخته شده باشند.

در این قسمت به برخی از مزایا کاغذ دیواری اشاره کرده ایم:

1- پنهان کردن عیوب دیوار

استفاده از کاغذ دیواری فضا را منحصر به فرد و لوکس می کند و یکی از مزایای بکارگیری آن این است که طرح ها، رنگ ها و مدل های گوناگونی دارد و شما می توانید برای اتاق و بخش های مختلف خانه ی خوداز انواع کاغذ دیواری استفاده کنید.

برای مکان هایی که دیوار ها کثیف هستند یا روی آنها خط و خش افتاده و حتی قسمتی از دیوار از بین رفته است استفاده از کاغذ دیواری توصیه میشود ؛ چرا که علاوه براینکه کثیفی ها را می پوشاند سوراخ ها و لکه های گچ دیوار را نیز پنهان می کند.

2- مقرون به صرفه بودن

کاغذ دیواری ها دارای انواع مختلف با قیمت های متفاوت می باشند و امکان خرید آن برای همه ی افراد جامعه با درآمد های مختلف وجود دارد. اما به طور کلی، هزینه های اولیه و نصب کاغذ دیواری گران تر از رنگ می باشد ولی از طرفی هم کاغذ دیواری دوام بالاتری نسبت به رنگ دارد. بیشتر کاغذ دیواری ها حداقل تا ۱۵ سال عمر می کنند که یکی از مزایا کاغذ دیواری کاغذ دیواری نسبت به رنگ میباشد.

3- طرح بندی گوناگون

اگر از رنگ های یك دست و ساده برای پوشش دیوارهای منزل خسته شده اید یا بوی رنگ شما را آزار می دهد بهترین چاره برای شما استفاده از كاغذ دیواری است.

4- شست و شو ساده

از دیگر مزایا کاغذ دیواری این است که کاغذ دیواری به آسانی تمیز می شود . به آسانی با مواد شوینده ی رایج مثل شیشه پاک کن ها و براق کننده سطوح تمیز می شوند، بدون آنکه در اثر تمیز کردن های مکرر آسیب ببینند.

5- نصب آسان

نصب كاغذ دیواری به دیوارها از كارهای بسیار ساده و آسان است به طوری كه می توانید خودتان با كمك اعضای خانواده در تعطیلات آخر هفته این كار را انجام دهید.

6- ایجاد فضای گرم

مزیت دیگری که طرح های روی کاغذ دیواری ها دارد این است که به شما اجازه می دهد تجربه ای از دکوراسیونی لوکس با بافت هایی دلنشین و جذاب داشته باشید. ترکیب جالب از بافت های مختلف در دکوراسیون منزل زیبایی چند برابر به ارمغان می آورد.

7- عایق صدا و حرارت

از مزایا کاغذ دیواری میتوان به عایق صدا و حرارت بودن آن اشاره کرد که میتواند در شرایطی بسیار حائز اهمیت باشد. در خانه هایی که از تعداد نفرات زیاد تشکیل شده و یا در مناطق سرد سیری واقع شده اند، استفاده از کاغذ دیواری پیشنهاد بهتری نسبت به رنگ است.

 

معایب کاغذ دیواری :

بررسی و مقایسه مزایا و معایب کاغذ دیواری نسبت به رنگ - معایب کاغذ دیواری
بررسی و مقایسه مزایا و معایب کاغذ دیواری نسبت به رنگ – معایب کاغذ دیواری

کاغذ دیواری علاوه بر مزایایی که گفته شد معایبی نیز دارد که همین معایب سبب شده عده ای از آن استفاده نکنند . در این قسمت نیز به چند مورد از معایب کاغذ دیواری اشاره کرده ایم:

1- جذب نور و کوچک نشان دادن فضا

به دلیل بافت غنی تر، جذب نور بیشتر و طرح هایی که دارد می تواند فضاهای کوچک را کوچک تر از آنچه هست نشان دهد اما با یک انتخاب کاغذ دیواری مناسب می توانید این مشکل را حل کنید.

2- انتشار گازهای سمی

موضوع مهم دیگری که در مورد کاغذ دیواری پی وی سی مطرح است و از عیب های بزرگ آن به حساب می آید بحث گاز های سمی است که از آن متصاعد می شود.

3- مشکلات انقضا و واکنش شیمیایی چسب آن

کاغذ های دیواری حتی از بهترین جنس هم باشند با چسب کاغذ چسبانده می شوند که با رطوبت و اکسیژن واکنش شیمیایی می دهند و تولید انواع قارچ و کپک می کنند.

 

مقایسه مزایا و معایب کاغذ دیواری نسبت به رنگ :

به طور کلی و با توجه به مواردی که در بالا گفته شد، در ساختمان هایی که نورگیری آنها ضعیف است، رنگ می تواند گزینه بهتری باشد؛ چرا که رنگ به دلیل خاصیتی که آنرا متمایز از کاغذ دیواری میسازد، از سطح براقی برخوردار بوده و قادر است تا نور را به خوبی منعکس کند. کاغذ دیواری در این زمینه از رنگ عقب افتاده است. معمولا به دلیل بافت و جنسی که در ساخت کاغذ دیواری استفاده می شود، انعکاس نور در آن به خوبی انجام نشده و بیشتر نور محیط، جذب آن می شود.

در اتاق ها و فضاهای کوچک نیز، رنگ می تواند قابلیت بیشتری داشته باشد . به دو دلیل : اول اینکه استفاده از رنگ به دلیل همان قابلیت انعکاس نور مورد بهتری برای اتاق های کوچک و دنج است و دوم اینکه یک رنگ ساده و یکدست، فضای کوچک اتاق را بزرگتر و دلبازتر نشان خواهد داد و معمولا به دلیل آنکه کاغذ دیواری از طرح ها و بافت های زیادی برخوردار است، نمی تواند در این مورد کمک چندانی به شما بکند.

 

 

پیام نهایی :

در این مقاله به شما مزایا و معایب کاغذ دیواری را معرفی کردیم . 7 مزیت و 3 ضرر که هر خانه و خانواده با توجه به ویژگی های منحصر به فردی که دارد میتواند بنا به دلایل و استناد به این مواردی که گفته شد، استفاده یا عدم استفاده از کاغذ دیواری را در دستور کار خود قرار دهد.

رنگ نیز از جمله تزئینات قدیمی تر نسبت به کاغذ دیواری است و از گذشته تا کنون استفاده از آن میان مردم بسیار رایج بوده است . رنگ آمیزی یکی از ساده ترین و شاید ابتدایی ترین کارها برای تغییر دادن دکوراسیون منزل می باشد، بدون شک هر خانه ای بعد از مدتی نیاز به کمی تغییر و ترمیم دیوارهای کهنه و کثیف دارد .

در انتها باید گفت که تصمیم گیری بین انتخاب رنگ یا کاغذ دیواری بر عهده شما خواهد بود. این شما هستید که باید با توجه به مزایا و معایب هر کدام، برای پوشش مناسب دیوارهای خانه خود تصمیم می گیرید. ممکن است منزل شما از اتاق های کوچک و فضایی بسته تشکیل شده باشد که در این صورت رنگ آمیزی بیشتر از کاغذ دیواری به کمک شما می آید .

ممکن هم است که خانه شما یا اتاقی که میخواهید دیوارهای آن را مرمت کنید، از فضایی بزرگ و محیطی ایده آل برای کاغذ دیواری بهره میبرد که بهترین پیشنهاد برای شما در این حالت استفاده از کاغذ دیواری های طرح دار با رنگ بندی متنوع میباشد .

آتلیه معماری و طراحی دکوراسیون معماریان ، با بیش از 10 سال سابقه فعالیت در زمینه دکوراسیون داخلی و انجام پروژه های طراحی دکوراسیون خانه، دفترکار، اتاق کودک و نوجوان و غیره ، از گروهی از متخصصین حوزه طراحی دکوراسیون تشکیل شده است که با پیروی از اصول علم روز دنیا و با بهره مندی از تجربه طولانی و ده ها نمونه کار موفق، مجری صفر تا صد پروژه های معماری و طراحی دکوراسیون داخلی خانه یا محل کار  شما میباشد .

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که مایلید دکوراسیون اتاق و خانه تان با کاغذ دیواری یا رنگ به صورت اصولی و استاندارد و در بهترین حالت خود مرمت شود، با استفاده از شماره های مندرج در سایت با مشاورین ما تماس گرفته و با آنها در ارتباط باشید .

علیرضا شاکری
عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا