معماریان مگ

رازهای طلایی در طراحی دکوراسیون تجاری

دکوراسیون تجاری
دکوراسیون تجاری

دکوراسیون تجاری | دکوراسیون مغازه | طراحی فضای تجاری

دکوراسیون تجاری باید به شکلی طراحی شود که مشتری احساس خوب و راحتی در آن داشته باشد. طراحی فضای تجاری مثل دکوراسیون مغازه موضوع ما در این مقاله است.

 

اصول مهم و تاثیرگذار در طراحی فضای تجاری

اصول مهم و تاثیرگذار در طراحی فضای تجاری
اصول مهم و تاثیرگذار در طراحی فضای تجاری

 

با گذشت زمان، اصول طراحی دکوراسیون فضاهای مختلف نیز تحت تاثیر شرایط مختلف تغییر می کند. اگر نگاهی به آثار طراحی دکوراسیون در دهه های گذشته بیاندازید، خواهید دید سال به سال این علم پربحث و جذاب با تغییراتی همراه بوده تا به شکل امروزی خود رسیده است. وقتی حرف از دکوراسیون و تغییرات آن می زنیم، تمام فضاهایی که دکوراسیون در آن ها نقش دارد را مورد خطاب خود قرار می دهیم. یکی از دکوراسیون هایی که نسبت به گذشته با تغییرات بسیار گسترده ای همراه بوده و به نوعی شکل علمی تری به خود گرفته است، دکوراسیون فضاهای تجاری است.

از آن جایی که با رشد کسب و کارها و وجود فضای رقابتی بین فروشندگان کالا ایده های جدید و جذابی برای بازاریابی محصولات و فروش آن ها به صورت مداوم و منظم ارائه می شود، طراحان دکوراسیون و متخصصین حوزه بازاریابی به این نتیجه رسیده اند که با داشتن دکوراسیونی شیک که در آن تمامی اصول و استانداردهای یک فروشگاه تجاری رعایت شده است، می توان تا حدود زیادی مشتریان را به خرید و ماندن در فروشگاه متقاعد نمود. از این رو در این مقاله از معماریان مگ سعی کرده ایم نگاهی ویژه به دکوراسیون فضاهای تجاری مثل مغازه داشته باشیم و مواردی که باعث می شود این گونه فضاها غنی تر و پربارتر باشد را بررسی نماییم. از شما دعوت می کنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

 

چیدمان دکوراسیون تجاری

دارا بودن یک چیدمان جذاب و اصولی که فضای داخلی مغازه را به خوبی جلوه دهد، به مشتریان و افرادی که به فروشگاه شما مراجعه می کنند کمک می کند تا محصولات را بهتر و بیشتر مشاهده کنند. همین امر در نهایت به افزایش فروش منجر می شود. جالب است بدانید اگر در چیدمان وسایلی که در مغازه و فروشگاه تان قرار دارد کمی چاشنی خلاقیت اضافه نمایید، مشتریان از آن ها بیشتر استقبال می کنند و در صورت بازگشت دوباره به فروشگاه، آن را به راحتی پیدا کرده و خریداری می نمایند.

علاوه بر این، داشتن یک چیدمان خوب و اصولی به شما کمک می کند تا از محصولات موجود در فروشگاه تان به خوبی محافظت کرده و هر محصول را در مکان خاص خود قرار دهید (برای مثال اجناس آسیب پذیر باید در محلی قرار بگیرد که دسترسی مشتریان به آن ها کمتر از سایر اجناس باشد). به طور کلی، یک چیدمان خوب می تواند به مشتریانی که برای اولین بار وارد فروشگاه شما می شوند تا حدود زیادی کمک کند تا جنس مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنند.

 

مشتریان تان را به خوبی بشناسید

مشتریان تان را به خوبی بشناسید
مشتریان تان را به خوبی بشناسید

 

شناخت کامل مشتریان، به شما کمک می کند از عناصری که با سلایق و ویژگی های شخصیتی این افراد همخوانی دارد در طراحی فضای تجاری استفاده نمایید. بدین منظور، در ابتدا راجع به جنسیت، سن و سلیقه مشتری‌ های که به فروشگاه شما مراجعه می کنند اطلاعاتی را جمع آوری کنید. شما می توانید از خودتان بپرسید که چه کسانی روزانه به فروشگاه مراجعه می کنند؟ پاسخ به این سوال، اولین قدمی است که در طراحی فضای تجاری مثل دکوراسیون مغازه برداشته می شود.

برای مثال، یک فروشگاه فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی که اغلب مشتریان آن بانوان و دختران هستند، باید از رنگ های لطیف مثل صورتی، پوسترهای دخترانه و در کل ایده هایی استفاده کند که احساس آرامش را در مراجعه کنندگان به وجود آورد. استفاده از موسیقی هایی که با ویژگی های شخصیتی مشتریان شما همخوانی دارد نیز پیشنهاد دیگری است که تاثیر خوبی در جذب مشتریان دارد. مثلا شما می توانید از یک موسیقی لایت بی کلام در فروشگاه تان استفاده کرده تا سکوت آزاردهنده را از بین ببرید.

 

ویترین، مهم ترین عنصر در دکوراسیون تجاری

ویترین، مهم ترین عنصر در دکوراسیون تجاری
ویترین، مهم ترین عنصر در دکوراسیون تجاری

 

در مقالات گذشته معماریان مگ، به طور مفصل به بررسی نقش و اهمیت ویترین در دکوراسیون یک فضای تجاری پرداخته و نکاتی را عرض کردیم که می تواند تاثیر مثبتی را در دکوراسیون ویترین فروشگاه شما داشته باشد. همان طور که می دانید، ویترین یک از مهم ترین عواملی است که مشخص می‌ کند اجناس موجود در فروشگاه شما در چه سطح و کیفیتی هستند و آیا این اجناس به درد مشتریان و بازدیدکنندگان می خورد یا خیر . همانطور که می دانید مشتریان بر اساس اجناسی که در پشت ویترین مغازه شما می‌ بینند، اقدام به انتخاب جنس موردنیاز خود کرده و درباره کیفیت و سطح اجناس مغازه شما تصميم گیری می کنند.

بنابراین بهتر است نسبت به سلیقه عمومی مشتریان و چيزی که مراجعه کنندگان فروشگاه شما به دنبال آن هستند آگاهی کامل داشته باشيد تا با طراحی بهترین دکوراسیون برای ویترین مغازه تان، حداکثر سود و مشتریان را جذب نمایید. بدین منظور، اگر می خواهید ویترینی منحصر به فرد، شیک و در عین حال با چینش اصولی محصولات داشته باشید، باید ایده های خاص و خلاقانه ای را به کار ببرید که وجه تمایز شما را نسبت به سایر فروشگاه ها نشان دهد. در امر طراحی داخلی تجاری نیز این امر صدق می کند و ایده ای که بتواند باعث متمایز شدن شما از سایر رقبا شود، برگ برنده شماست.

 

ترکیبات رنگ و نورپردازی دکوراسیون تجاری

ترکیبات رنگ و نورپردازی دکوراسیون تجاری
ترکیبات رنگ و نورپردازی دکوراسیون تجاری

 

وقتی صحبت از رنگ آمیزی و نورپردازی یک فضا می شود، ناخودآگاه ده ها ایده مختلف به ذهن افراد خطور می کند و همین امر باعث ایجاد سردرگمی می شود. نورپردازی و رنگ آمیزی یک فضای تجاری مبحثی بسیار پیچیده و علمی است که اگر به درستی انجام شود برند شما را معتبر و مشتریان را شیفته فروشگاه تان می کند. در اغلب فروشگاه هایی که از دکوراسیون خوب و سطح بالایی برخوردار هستند، از رنگ های سازمانی استفاده می شود. رنگ های سازمانی مجموعه رنگ های مشخصی هستند که یک مجموعه تمام عناصر و اقلام را با توجه به آن تهیه می کند. برای مثال، شرکت سامسونگ رنگ آبی را برای لوگو و سایر عناصر موجود در فروشگاه هایی که محصولات این شرکت در آن ارائه می شوند را استفاده می کند.

به همین ترتیب شما می توانید از یک یا چند رنگ منحصر به فرد که ویترین، دیوار، قفسه ها، لوگو، فاکتور و سایر عناصر فروشگاه تان را به کمک آن رنگ آمیزی کنید استفاده کرده و شکل منظم تری به کسب و کار خود بدهید. برای نورپردازی فضایتان نیز استفاده از چراغ های تزئینی در کنار نورهای اصلی، به بهتر دیده شدن فضای داخلی فروشگاه شما کمک زیادی خواهد کرد؛ به خصوص اگر این چراغ ها را در ویترین بکار ببرید.

در یک فضای تجاری به جهت ها توجه کنید

در یک فضای تجاری به جهت ها توجه کنید
در یک فضای تجاری به جهت ها توجه کنید

 

وقتی صحبت از علمی بودن طراحی دکوراسیون در فضاهای تجاری می کنیم، بر این موضوع تاکید می کنیم که تمام مراحل و قدم هایی که در این مسیر برداشته می شود بایستی با منطق و دلیل علمی باشد. توجه به جهت ها، یکی از نکات علمی جالبی است که در دکوراسیون فضای تجاری مورد توجه قرار می گیرد. تحقیقات علمی پژوهشگران نشان داده است که بیش از 90 درصد افرادی که وارد فروشگاه می شوند، در آستانه ورود خود ناخودآگاه به سمت راست حرکت کرده و از محصولاتی دیدن می کنند که در سمت راست آن ها قرار دارد.

با تکیه بر این موضوع، می توان نتیجه گرفت که بهترین و پرفروش ترین محصولات را بایستی در سمت راست درب ورودی فروشگاه تان قرار دهید تا نگاه های بیشتری جذب آن شود. بهتر است اگر فروشگاه بزرگی دارید، مسیری را مشخص کنید که مشتریان از طریق آن بتوانند به تمامی محصولات و اجناس موجود اشراف داشته و از آن ها دیدن نمایند.

ایده های مناسبی در ویترین

طراحی ویترین مغازه فقط به طراحی شیشه جلوی فروشگاه ختم نمی شود و می تواند فضای داخل فروشگاه را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. برای مثال، هنگامی که عید نوروز فرا می رسد فروشندگان می توانند با قرار دادن سفره های هفت سین کوچک و خلاقانه و یا در زمان کریمیس، با قرار دادن درخت های مخصوص کریسمس فرا رسیدن این ایام را گرامی داشته و مشتریان را به ویترین مغازه جذب کنند.

 

سخن پایانی

دکوراسیون تجاری | دکوراسیون مغازه
دکوراسیون تجاری | دکوراسیون مغازه

 

اغلب فروشندگان و کسانی که فروشگاه های کوچک و بزرگ تجاری را اداره می کنند به دنبال راهکارهایی هستند که به کمک آن مشتریان بیشتری را جذب کرده و میزان فروش شان را افزایش دهند. بازاریابی، تخفیف و جشنواره های ویژه، تبلیغات و مواردی از این دست تاثیر بسیار زیادی را در جذب مشتریان دارند اما وقتی مشتری با فروشگاه شما آشنا شد، مهم ترین نکته ای که می تواند در خرید وی تاثیرگذار باشد دکوراسیون مغزاه یا فروشگاه شماست. در این مطلب سعی کردیم نکاتی که تاثیرات خوبی را بر مشتریان و فضای داخلی فروشگاه شما می گذارد بررسی کرده و به شرح آن بپردازیم. از اینکه تا پایان این مطلب همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.

 

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

1 نظر