معماریان مگ

معرفی ۱۰ مورد از محله های رنگارنگ در مناظر شهری

محله های رنگارنگ | معرفی محله هایی با خانه های جذاب و رنگارنگ

محله های رنگارنگ ، محله هایی هستند که در آن ها تعدادی خانه با معماری رنگارنگ و فانتزی وجود دارد . نقاشی های جذاب رنگی و طرح های سنتی و بومی روی ساختمان ها از جمله ایده هایی است که میتوان در معماری محله های رنگارنگ از آن ها استفاده کرد . در این مقاله به بررسی تعدادی از محله های رنگارنگ پرداخته ایم . تا پایان این مقاله همراه معماریان باشید .

 

محله بورانو، ونیز

این جزیره کوچک در بندر ونیز که یکی از مکانهای رنگارنگ این شهر است، به تزیین های سفارشی و سنتی خانه هایش مشهور است، بورانو نام دارد. بورانو با استفاده از اتوبوس های آبی ونيزی و يا از طريق پل های معلق روی آب، به مردم محل و گردشگران پرجمعيت این محله اجازه میدهد که با یکدیگر در ارتباط باشند و بتوانند خانه های رنگارنگ آن را تماشا کنند.

خانه های این محله ممکن است به نظر یک رنگ آزاد برای همه باشد، اما در واقع یک سیستم کنترل شدید برای رنگ آمیزی خانه ها وجود دارد و هر کسی که مایل به نقاشی کردن خانه خود است، باید از ابتدا از دولت اجازه بگیرد و از تعدادی رنگ مجاز برای آن رنگ آمیزی خانه خود انتخاب کند .

محله بورانو، ونیز - محله های رنگارنگ
محله بورانو، ونیز

 

محله بورانو، ونیز - محله های رنگارنگ
محله بورانو، ونیز (۱)

 

روستای رنگین کمانی، تایوان

روستای رنگین کمانی در منطقه نانتون تایوان توسط سرباز سابق هوانگ یونگ فو، که در آنجا بزرگ شده بود، ایجاد شد و نقوش روی آن سمبل نیروهای کمونیستی بود که در زمان مبارزه این روستا بازگشتند.
توسعه دهنده اصلی این منطقه ، هنگامی که تمام ساکنان و همسایگان از این روستا خارج شده بودند در روستا مانده بود و به تنهایی توسعه و کار کردن روی این منطقه را آغاز کرد. وی در بین ۱۱ خانه ای که در این روستا باقی مانده بود و قسمت هایی از آن نیز تخریب شده بود، شروع به بازسازی و کشیدن نقوش متفاوتی مثل پرندگان، گل ها، حیوانات و شخصیت های انسانی و قهرمانان این منطقه کرد.
هنگامی که دانشجویان محلی ، این روستا را کشف کردند ، برای حفظ و نگهداری روستا تلاش بسیاری کردند و در آخر این منطقه را به یک منطقه فرهنگی تبدیل کردند.
در حال حاضر این یک جاذبه یک منطقه توریستی محبوب به شمار می آید که بیش از یک میلیون بازدیدکننده در سال دارد.

روستای رنگین کمانی، تایوان - محله های رنگارنگ
روستای رنگین کمانی، تایوان

 

روستای رنگین کمانی، تایوان - محله های رنگارنگ
روستای رنگین کمانی، تایوان (۱)

 

 

محله گواتاپه، کلمبیا

شهر گونتاپه که به عنوان رنگارنگ ترین شهر کلمبیا شناخته شده است، در حومه مدالین قرار دارد و در یک مخزن ایجاد شده برای سد هیدرولیکی محصور شده است. روشن نیست دقیقا چطور و چگونه این سنت در این شهر شروع شد، اما در برخی مواردی در تاریخ محله گفته شده است ، هرکسی تصمیم به تزئین ظاهر یک ساختمان با نقش ها و رنگ های سفارشی و برش های تصویری بگیرد،

در واقع میراث و یا طبیعت خانواده یا کسب و کار خود را در داخل این نقوش نشان می دهد. این روند کم کم در بین خانواده های ساکن این منطقه فراگیر شد و اکنون بسیاری از ساختمان ها در این نکات سرگرم کننده کوچک در گذشته و حال در این منطقه قرار گرفته است. سایه های رنگارنگ و الگوهای مانند یک بخش ذاتی هویت شهر تبدیل شده است، حتی گردشگران گردش تاک-توکس از طریق خیابان ها تزئین شده اند.

محله گواتاپه، کلمبیا - محله های رنگارنگ
محله گواتاپه، کلمبیا

 

محله گواتاپه، کلمبیا - محله های رنگارنگ
محله گواتاپه، کلمبیا (۱)

 

حیاط نیل، لندن

وقتی که در یک کوچه دنج و کوچک در باغ کاونت لندن که به عنوان “حیاط نیل” شناخته می شود قدم برمی دارید ، احساس می کنید که یک منطقه کاملا متفاوت درون یک شهر پیدا کرده اید. این محله نام خود از یک انبار قدیمی برای بازار میوه و سبزی های اطراف این محله گرفته است. بسیاری از ساختمان ها و خانه های این محله رنگارنگ در رنگ های روشن رنگ آمیزی و تزئین شده اند.

حیاط نیل، لندن - محله های رنگارنگ
حیاط نیل، لندن

 

حیاط نیل، لندن - محله های رنگارنگ
حیاط نیل، لندن (۱)

 

 

رنگ آمیزی سیاسی در تیرانا، آلبانی

پیش از انتخابات سال ۲۰۰۰ ایدی راما به عنوان شهردار و قبل از اینکه این هنرمند به یک سیاستمدار تبدیل شود، شهر پایتخت آلبانی در تیرانا زیاد جالب به نظر نمی رسید. این هنرمند برای کمک به الهام گرفتن از غرور در اجزا و عناصر خود ، برای اولین بار نقاشی روی ساختمان ها را شروع کرد. سپس او یک تصویر گرافیکی دیگر را در رنگ های قرمز، آبی و سبز ارائه داد. سپس نمونه بزرگتر و عظیم تری را معرفی و روحیه شهر را تغییر داد.

این کار به زودی نتیجه داد و راما ادعا کرد که مردم محلی خوشحال تر و میزان جرم میان آنها کاهش یافته است. اگر چه او با مقاومت سایر اعضای اتحادیه اروپا برای پروژه غیرمعمولش روبرو شد اما بسیاری از ساختمان های قدیمی از آثار هنری او بود.

رنگ آمیزی سیاسی در تیرانا، آلبانی - محله های رنگارنگ
رنگ آمیزی سیاسی در تیرانا، آلبانی

 

رنگ آمیزی سیاسی در تیرانا، آلبانی - محله های رنگارنگ
رنگ آمیزی سیاسی در تیرانا، آلبانی (۱)

 

محله های رنگارنگ ساحلی

این محله که در کوراسائو و کشور هلند قرار دارد، یکی از مکان هایی است که دائما زیر آفتاب قرار دارد و اغلب در مسیر طوفان های گرمسیری قرار گرفته است . ساختمان های این محله بیشتر از سایر محله های هلند رنگ آمیزی میشود و دلیل این امر نیز تابش مستقیم نور آفتاب و از بین رفتن رنگ های نمای خارجی است که برخی از ساکنان این محله های رنگارنگ با استفاده از اسپری ، خانه هایشان را رنگ آمیزی میکنند و این مکان را به یکی از پرچنب و جوش ترین محله های دنیا تبدیل کرده اند.

ساختمان های کلاسیک هلندی که در ۱۷۰۰ میلادی ساخه شده اند، در دورانی که این بندر بسیار شلوغ بود و در آن رفت و آمد میشد یکی از دلایل ثروتمند شدن ساکنان آن بود. همچنین بسیاری از ساخمان های قدیمی اواخر دهه ۱۹۹۰ که در ویرانی به سر میبردند ، احیا و بازسازی شد. کنتراست ویرانه های شهری و هنر خیابانی یک چشم انداز جذاب را در این محله ایجاد کرده است.

محله های رنگارنگ ساحلی - محله های رنگارنگ
محله های رنگارنگ ساحلی

 

محله های رنگارنگ ساحلی - محله های رنگارنگ
محله های رنگارنگ ساحلی (۱)

 

منطقه کامینیتو بوئنوس آیرس، آرژانتین

منطقه کامینیتو در آرژانتین به خاطر رنگ های استیل آن شناخته شده است. این “مسیر کوچک” در محله لا بوکا بوئنوس آیرس الهام بخش موسیقیدان مشهور سبک تانگو، خوان دی دیوس فیلیبرتو است.

در سال ۱۹۶۰، هنرمند محلی مارتین بنیتو نقاشی دیوارهای خیابانی را که عمدتا در آن زمان رها شده بود، آغاز کرد و این روند تا قرن ۲۱ ادامه دار شد. کوچه های جذاب که نقش های روی دیوار و خانه ها توسط هنرمندان دوره های مختلف ایجاد شده است. هرچند که آن جزو مناطق توریستی کوچک به شمار می آید، اما مکان خوبی برای قدم زدن است.

منطقه کامینیتو بوئنوس آیرس، آرژانتین - محله های رنگارنگ
منطقه کامینیتو بوئنوس آیرس، آرژانتین

 

منطقه کامینیتو بوئنوس آیرس، آرژانتین - محله های رنگارنگ
منطقه کامینیتو بوئنوس آیرس، آرژانتین (۱)

 

 

محله رنگارنگ پاچوکا، مکزیک

لاس پالمیتاس محله ای است که شامل ۲۰۹ خانه و ۲۱۵،۰۰۰ متر مربع فضا است که در ناحیه پاچوکا سینالوئا مکزیک قرار دارد و مدت های طولانی است که به عنوان «پایتخت داروسازی مکزیک» معروف است.

این نمونه از محله های رنگارنگ یک طرح عظیم در همسایگی را به یک شخصیت کاملا بصری جدید تبدیل می کند. این طرح توسط ژرمن کریو ، یک گروه مکزیکی که از ده هنرمند خیابانی تشکیل شده است، ساخته شده و  خانه های ۴۵۲ خانواده را در کنار تپه های فقیرنشین به این شکل در آورد تا این منظره زیبا و دیدنی را به وجود بیاورد.

محله رنگارنگ پاچوکا، مکزیک - محله های رنگارنگ
محله رنگارنگ پاچوکا، مکزیک

 

محله رنگارنگ پاچوکا، مکزیک - محله های رنگارنگ
محله رنگارنگ پاچوکا، مکزیک (۱)

 

آپارتمان های محله ریمنسکوی ، مسکو

ریمنسکوی یک شهر روسی واقع در حدود ۲۹ مایلی جنوب شرقی مسکو است. در حال حاضر، این محله ممکن است رنگارنگ ترین نقطه در کل کشور پرتلاطم روسیه باشد. این شهر ۱۰۰،۰۰۰ نفری زمانی که اقتصاد این کشور در کارخانه های نساجی در قرن هجدهم رشد کرد یکی از بزرگترین مناطق در امپراتوری روسیه بود. امروز ممکن است ریمنسکوی کمی کمتر دیده شود، اما یک پروژه ساختمان آپارتمانی رنگارنگ که در سال ۲۰۰۰ اجرا شد، نگاه های جوامع بین المللی را دوباره روی این منطقه متمرکز کرد.

بسیاری از طرح های پر جنب و جوش نقاشی شده در نمای آپارتمان بر اساس کارتون های قدیمی شوروی است. در نتیجه این پروژه از ظاهر ظریف ساختمان های دوران مدرن قدیمی اتحاد جماهیر شوروی دور است.

آپارتمان های محله ریمنسکوی ، مسکو - محله های رنگارنگ
آپارتمان های محله ریمنسکوی ، مسکو

 

آپارتمان های محله ریمنسکوی ، مسکو - محله های رنگارنگ
آپارتمان های محله ریمنسکوی ، مسکو (۱)

 

سانتا مارتا – ریودوژانیرو، برزیل

سانتا مارتا - ریودوژانیرو، برزیل - محله های رنگارنگ
سانتا مارتا – ریودوژانیرو، برزیل

 

سانتا مارتا - ریودوژانیرو، برزیل - محله های رنگارنگ
سانتا مارتا – ریودوژانیرو، برزیل (۱)

 

این محله توسط دو معمار هلندی به نام های جروئن کولاساس و دره اورهان، یکی از محله های شگفت انگیز در ریودوژانیرو است که با نقاشی های جذاب و رنگارنگ روی ساختمان هایش شناخته میشود . سانتا مارتا در حال حاضر به محله ای مشهور در برزیل تبدیل شده که خانه های آن با پوشش رنگ های شاد شکل گرفته است .

 

همانگونه که در این مقاله خواندید و مشاهده کردید، در سر تا سر جهان محله هایی وجود دارد که معماران خوش ذوقی که آنها را ساخته اند ، از رنگ های فانتزی و جذابی برای طراحی آن ها استفاده کرده اند. در برخی از این محله ها خانه ها با نقوش سنتی و بومی آن منطقه و در برخی نیز رنگ های شاد باعث جلب توجه این نماها به خود شده است و گاها نیز گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کرده است.

به طور کلی دور بودن از شیوه های رسمی و سبک های عمومی معماری را میتوان در نمونه های این مقاله و در میان محله های رنگارنگ مشاهده کرد.

آتلیه معماری و طراحی دکوراسیون معماریان نیز یک دهه است که در زمینه طراحی و ساخت انواع معماری سازه های گوناگون از جمله خانه و دفتر کار فعالیت میکند و در طول این مدت با انجام ده ها نمونه کار موفق و کسب حداکثر رضایت مشتریان خود ، خدمات گوناگونی را به آنها ارائه میدهد .

یکی از این خدمات طراحی و معماری رنگارنگ خانه های شما است. شرکت معماریان با بهره مندی از متخصصین حوزه معماری ، میتوان گفت به گونه ای دارای سبک اختصاصی و مدرنی در ایران است که با نام این شرکت شناخته میشود .

شما هم اگر از جمله کسانی هستید که مایلید معماری پروژه های خود را به ما بسپارید، همین حالا از شماره های مندرج در سایت استفاده کرده و با مشاورین معماریان در ارتباط باشید تا شما را در انتخاب بهترین کار ممکن راهنمایی کنند .

 

منبع : weburbanist

 

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر