تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
روانشناسی رنگ ها در طراحی داخلی رستوران

روانشناسی رنگ ها در طراحی داخلی رستوران

رنگ در دکوراسیون رستوران
رنگ در دکوراسیون رستوران

رنگ در دکوراسیون رستوران | روانشناسی رنگ در رستوران | بهترین رنگ برای رستوران

رنگ در دکوراسیون رستوران نقش مهمی را ایفا می کند و بهترین رنگ رستوران موجب جذب مشتریان در رستوران می شود. این مطلب به روانشناسی رنگ در رستوران اختصاص دارد. برای آشنایی بیشتر با بهترین رنگ رستوران در ادامه با ما همراه باشید.

 

مقدمه ای بر روانشناسی رنگ در رستوران

مقدمه ای بر روانشناسی رنگ در رستوران
مقدمه ای بر روانشناسی رنگ در رستوران

 

رنگ، یکی از اصلی ترین عناصر تشکیل دهنده دکوراسیون هر فضا است. رنگ ها شخصیت و سلیقه صاحب یک دکوراسیون را نشان داده و باعث ایجاد هارمونی در میان ملزومات موجود در یک دکوراسیون می شوند. از رنگ ها استفاده های مختلفی می توان کرد؛ صاحبان خانه هایی که متراژ کمی دارند، از رنگ برای بزرگ تر نشان دادن خانه شان استفاده می کنند. صاحبان فضاهایی مثل مهد کودک، از رنگ به عنوان عنصری که شور و اشتیاق کودکان را دو چندان می کند استفاده می کنند.

صاحبان رستوران، از رنگ برای ایجاد اشتها و جذابیت محیطی بیشتر برای جذب مشتریان استفاده می کنند و به نوعی کار و شغل خود را با کمک این عنصر رونق می بخشند. موضوعی که قصد داریم در مقاله امروز معماریان مگ به آن اشاره کنیم، نقش و تاثیر رنگ در دکوراسیون رستوران است. با ما تا پایان این مطلب همراه بوده و در صورت داشتن سوال یا پیشنهادی، از طریق فرم نظرات انتهای مطلب با ما در ارتباط باشید.

 

بهترین دکوراسیون رستوران و انواع رنگ در آن

بهترین رنگ برای رستوران کدام است؟
بهترین رنگ برای رستوران کدام است؟

 

هنگامی که وارد رستوران می شوید، اولین چیزی که شما را تحریک می کنند دکوراسیون رستوران است. دکوراسیون یک رستوران شامل بخش های مختلفی است. از میز و صندلی گرفته تا طرح های روی دیوار و بشقاب و لیوان ها، همگی اجزای تشکیل دهنده دکوراسیون داخلی یک رستوران هستند. چیزی که در تمام این اجزا وجود دارد، عنصر رنگ است. رنگ به این اجزا شخصیت و روح می بخشد و می تواند یک فضا را با تغییرات گسترده ای همراه سازد. بهترین ترکیب رنگ دکوراسیون رستوران ترکیبی است که باعث افزایش مشتریان و ماندگاری آن ها در رستوران شود.

ترکیب رنگ های گرم برای رستوران
ترکیب رنگ های گرم برای رستوران

 

در این بخش از معماریان مگ، به بررسی انواع رنگ و تاثیر آن ها در دکوراسیون رستوران پرداختیم و شما را با رنگ های محرک قوی، متوسط و ضعیف آشنا کردیم. رنگ های محرک قوی بیشترین تاثیر را در جذب و ماندگاری مشتریان داشته و بهترین احساس را در آن ها ایجاد می نماید. رنگ های محرک متوسط، رنگ هایی هستند که انتخاب های خوبی به شمار می روند اما نباید به عنوان رنگ غالب در دکوراسیون استفاده شوند. رنگ های محرک ضعیف نیز رنگ های دسته سوم هستند که تاثیر خوبی در دکوراسیون رستوران نداشته و کمترین بازدهی را برای شما به همراه خواهند داشت.

 

کاربرد رنگ در زندگی افراد

مروری جامع بر روانشناسی رنگ در رستوران
مروری جامع بر روانشناسی رنگ در رستوران

 

همانطور که گفتیم، رنگ ها کاربردهای مختلفی دارند؛ قصد دارید مثال هایی که در بند بالا زدیم را بیشتر برایتان باز کنیم تا با موضوعیت رنگ آشنایی کامل تری داشته باشید. مثال اول راجع به صاحب خانه هایی بود که خانه شان کوچک بوده و با کمک رنگ می توانستند فضایشان را بزرگ تر نشان دهند؛ رنگ های روشن مثل سفید، خاصیت جالبی که دارند این است که فضا را بازتر نشان می دهند. این ویژگی به نوع بازتاب نور توسط این رنگ ها بر می گردد و باعث شده در بسیاری از دکوراسیون ها، رنگ سفید را در فضاهای دنج تر برای دلباز تر نشان دادن محیط بکار بگیرند.

ترکیب رنگ های گرم برای دکوراسیون رستوران
ترکیب رنگ های گرم برای دکوراسیون رستوران

 

در مثال بعدی، مهد کودکی را گفتیم که صاحبان آن با کمک رنگ ها قصد ایجاد انگیزه بیشتر در کودکان را دارند. رنگ های فانتزی و شاد مثل آبی، بنفش، سبز، نارنجی و غیره رنگ هایی است که وقتی به آن ها نگاه می کنیم، ناخودآگاه شور و اشتیاق خاصی در ما به وجود می آید. رنگ های فانتزی انتخاب های ایده آلی برای فضاهایی می باشند که به نوعی با کودکان و البته انرژی زیاد ارتباط دارند. مثال سوم، رستورانی بود که صاحب آن با کمک رنگ قصد جلب مشتری و افزایش اشتهای آنان را داشت.

رنگ های گرم

جالب است بدانید رنگ های گرم مثل رنگ قرمز، نارنجی و زرد، خاصیتی دارند که به موجب آن وقتی افراد در محیط هایی با این رنگ ها قرار می گیرند، احساس گرسنگی و اشتهای بیشتری می کنند. همچنین این رنگ ها نسبت به سایر رنگ های نامبرده شده در مثال های بالا، از جذابیت و گیرایی بیشتری برخوردار است و می توان به کمک آن افراد بیشتری را جلب رستوران کرد. کاربردهای رنگ در همین چند مثال خلاصه نمی شود و هر فرد با توجه به شرایطی که دارد، از رنگ استفاده های گوناگونی می کند؛ در ادامه همراه ما باشید تا با بهترین رنگ های مورد استفاده در دکوراسیون رستوران آشنا شوید.

 

روانشناسی رنگ در رستوران

آشنایی با روانشناسی رنگ در رستوران
آشنایی با روانشناسی رنگ در رستوران

رنگ مناسب در طراحی دکوراسیون یک رستوران یکی از مهم ترین عوامل جذب و ماندگاری مشتریان می باشد؛ به همن دلیل می بایست برای طراحی دکوراسیون داخلی یک رستوران رنگ هایی انتخاب شود که بر اشتهای مشتریان تاثیر می گذارد. بهترین رنگ هایی که می توان در طراحی داخلی رستوران استفاده کرد، باید ویژگی هایی مثل تحریک اشتها و جذابیت را داشته باشند. برخی از بهترین رنگ های مورد استفاده در رستوران عبارتند از:

رنگ های محرک قوی

رنگ های محرک قوی
رنگ های محرک قوی

 

رنگ های محرک قوی، رنگ هایی هستند بیشترین بازدهی را در فضای داخلی رستوران داشته و اولویت های اول طراحان دکوراسیون برای استفاده در فضای رستوران به شمار می روند.

قرمز

این رنگ، رنگی شاد و جذاب است که ضربان قلب و در نهایت فشار خون را بالا می برد و بهترین رنگ برای رستوران. با بالا رفتن فشار خون و ضربان قلب، فرد بیشتر احساس گرسنگی کرده و می تواند خرید بیشتری از رستوران انجام دهد. بنابراین این رنگ اولین رنگی است که در طراحی دکوراسیون داخلی رستوران اولویت قرار می دهیم؛ زیرا این رنگ قوی ترین محرک اشتها و انرژی مثبت در فضای رستوران است.

نارنجی

رنگ نارنجی، رنگی است که افراد با دیدن آن احساس راحتی و آرامش می کنند. با کمک این رنگ در رستوران می توانید فعالیت های مغز مشتریان را بالا برده و به آنان در یادآوری غذاهای سالم و خوشمزه کمک زیادی کنید.

زرد

زرد رنگی شاد، پرانرژی و زیبا است که می تواند زیبایی دکوراسیون داخلی رستوران را دو چندان کند. این رنگ را می توانید در اقلام ریز و جزئیات رستوران استفاده نمایید.

 

رنگ های محرک متوسط

رنگ های مناسب دکوراسیون رستوران
رنگ های مناسب دکوراسیون رستوران

 

این رنگ ها، رنگ های خوبی برای فضای رستوران هستند اما استفاده بیش از حد از این رنگ توصیه نمی شود. رنگ های متوسط ایده های خوبی برای جزئیات و ریزه کاری های دکوراسیون رستوران هستند.

سبز

یکی از رنگ های پرطرفدار در دنیا است و ویژگی های مثبت بسیار زیادی دارد. این رنگ نشان دهنده سلامتی و احساس تندرستی است و می تواند به جذب و ماندگاری مشتریان در فضای رستوران کمک زیادی کند. از رنگ سبز، به طور ویژه در غذا نیز استفاده می شود.

آبی فیروزه ای

این رنگ، رنگ شادی است و راحتی خیال را برای مشتریان در فضای رستوران به ارمغان می آورد.

رنگ های محرک ضعیف

روانشناسی رنگ در رستوران ایرانی
روانشناسی رنگ در رستوران ایرانی

 

رنگ هایی که تاثیر خوبی در اشتها و اشتیاق افراد برای غذا خوردن ندارند، در این قسمت آورده شده است.

خاکستری

رنگ خاکستری یکی از رنگ های ضعیف برای استفاده در دکوراسیون داخلی رستوران است. تاثیرات منفی این رنگ در اشتهای افراد، باعث شده صاحبان رستوران از این رنگ به صورت گسترده استفاده نکنند.

سیاه

رنگ سیاه اشتها را کور می کند و انتخاب مناسبی برای دکوراسیون رستوران نیست. سعی کنید تا حد امکان از این رنگ در طراحی داخلی سالن غذاخوری استفاده نکنید.

قهوه ای

این رنگ نیز همانند رنگ سیاه اثر منفی روی اشتهای افراد گذاشته و انتخاب مناسبی برای فضای داخلی رستوران به شمار نمی روند.

بنفش

رنگ بنفش رنگ بسیاری از مواد غذایی است. بامجان، کلم و پیاز سه قلمی است که رنگ بنفش دارند. تاثیر این رنگ روی اشتهای افراد زیاد نیست و پیشنهاد جالبی برای فضای داخلی رستوران به شمار نمی روند.

آبی

رنگی آرامش بخش و محرک خواب است. رنگ آبی در فضاهایی که در آن ها نیاز به آرامش و استراحت نیاز است کاربرد بیشتری دارند؛ از رنگ آبی در فضای داخلی رستوران استفاده زیادی نمی شود.

 

سخن پایانی

تصور اینکه رستوران فضایی است که در آن تنها غذا سرو می شود، تصوری کاملا غلط است که بسیاری از افراد به آن معتقدند. در زمان های گذشته، رستوران و سالن های غذاخوری تنها به رفع نیاز مشتریان از نظر غذایی می پرداختند. اما با پیشرفت علوم مختلف و توسعه کسب و کارها، رستوران به فضایی تبدیل شد که در آن شرایط مختلفی در نظر گرفته می شود که در انتها، به ایجاد فضایی ایده آل و بسیار جذاب برای سپری کردن زمان غذاخوری و دورهمی افراد منجر می شود.

در رستوران های بزرگ، صاحبان رستوران می دانند مشتریان آن ها چه کسانی با چه ویژگی هایی هستند؛ به همین دلیل دقت می کنند شرایط محیط را به گونه ای تغییر دهند که یک سالن غذاخوری با چشم انداز مناسب و فضایی آرامش بخش ایجاد شود. با این کار، نه تنها مشتریان بیشتری جذب رستوران ها شده، بلکه کسانی که به این نوع رستوران ها مراجعه می کنند معمولا جزو مشتریانی می شوند که ماندگاری بالایی در رستوران دارند. این مطلب به بررسی روانشناسی رنگ در رستوران و آشنایی با بهترین رنگ در رستوران اختصاص داشت. از اینکه تا پایان همراه ما بودید از شما متشکریم.

علیرضا شاکری
عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا