معماریان مگ

ارتباط با رنگ و هارمونی رنگ ها چیست؟ و رنگ درمانی چه تاثیراتی دارد؟

چگونه می شود هارمونی رنگ ها را شناخت و ارتباط با رنگ را فرا گرفت. و اینکه رنگ درمانی چیست.؟ ما پاسخ تمامی این سوال ها را در این مقاله به شما خواهیم داد و شما را با مقوله رنگها و تاثیرشان بر روی ما انسانها آشنا خواهیم کرد. همچنین شما در این مقاله نحوه ارتباط با رنگ، در خانه یا محل کار خود و شیوه استفاده رنگها در دکوراسیون داخلی را فرا خواهید گرفت. توصیه میکنم این مقاله و مقالات مرتبط را تا انتها مطالعه کنید تا چکیده و مفهوم عناوین ذکر شده را دریابید.

ارتباط با رنگ و هارمونی رنگ ها چیست؟

ارتباط با رنگ و هارمونی رنگ ها چیست؟
ارتباط با رنگ و هارمونی رنگ ها چیست؟

هارمونی رنگ ها برانگیزاننده هیجانات هستند و به طیف رنگها اشاره دارد. در کنار آن ارتباط با رنگ بر روحیات، رفتار و کارهای ما تاثیر می گذارد . نحوه رنگ آمیزی و ایجاد هارمونی رنگ ها در هر فضایی بر پایه اصول ارتباط با رنگ محیط و کاربری فضا، متفاوت است. به بیان ساده تر تناسب رنگ های گوناگون و همنشینی رنگ را هارمونی رنگ ها می نامند. همواره رنگ در همه جا و هر لحظه همراه ما بوده و تمامی عواطف، احساسات، سلایق و خاطرات ما را تحت تاثیر خود قرار می دهد. آدمی بر اساس غرایز و نیازهای ذاتی خود به ارتباط با رنگ و هارمونی رنگ ها، واکنش نشان می دهد و بدان ها پاسخ می دهد.

زندگی انسان وابسته به دو منبع نور و رنگ می باشد. اگر رنگی در کار نباشد، بدیهی است که افسرده و پژمرده می شویم. همان طور که ارتباط با رنگ ها در هر فضایی به زندگی ما معنای حقیقی می دهد. خوب می دانیم که ناخودآگاه هر انسانی با طیف رنگی خاص خود و هارمونی رنگ ها صورت می پذیرد. خوب می دانیم که معنای آبادانی بر بنیاد اصول رنگ شکل خود را نشان می دهد، زیرا که هر کجا زندگی باشد آن جا سبز است و هر کجا که رنگ آبی باشد، آب مفهوم دارد.

هارمونی رنگ ها در فصل های سال

هارمونی رنگ ها در فصل های سال
هارمونی رنگ ها در فصل های سال

هارمونی رنگ ها در تابستان

در فصل تابستان رنگ هایی چون زرد، نارنجی و قرمز با نور درخشان و خیره کننده خود هارمونی رنگ های بی نظیری را ایجاد می کند، وجود ما را نوازش می کنند و به ما انرژی مضاعف می بخشند. در حالی که خورشید به تابندگی خود ادامه می دهد ما در حال جمع آوری علوفه در تابستان گرم و زیبا هستیم.

هارمونی رنگ ها در پاییز

در آغاز پاییز، صدای ناقوس تغییر را می شنویم. پاییز با هارمونی رنگ های نارنجی سوخته و قرمز و قهوه ای شروع خزان را فریاد می زند و جلوه زیبای خود را نمایان می کند. برقرار کردن ارتباط با رنگهای گرم پاییز بسیار ساده است و انسان را به وجد می آورد.

هارمونی رنگ ها در زمستان

سپیدی برف زمستان نه مرگ را که تولد دوباره موجودات و انسان را نوید می دهد. رنگ هایی چون خاکستری، قهوه ای شکلاتی و سبزهای خاموش از هدایای خزان زندگی یعنی زمستان به آدمی می باشد. پاسخ آدمی به ارتباط با رنگ های طبیعت هنوز هم بر اساس هوش ناخودآگاه اولیه است. عادات انسان هنوز هم خاکستری و آزار دهنده می باشد.

انسان مدرن عادت کرده است که قوانین زندگی مدرن را به صورت واکنش قرارداد گونه به رنگ ها بدهد. رنگ و هارمونی رنگ ها با نوع بشر سخن می گوید. همچنین برقرار کردن ارتباط با رنگ ها به انسان می گوید کجا حرکت کن و کجا بایست! رنگ ها به انسان هشدار می دهند.

هارمونی رنگ ها در بهار

 

ذره ذره زندگی ما وابسته به وجود و حضور رنگ است. می توان به صراحت گفت که زیبایی طبیعت و زندگی با مفهوم رنگ و هارمونی رنگ ها، جلوه خود را نشان می دهد. فصل بهار فصل جشن رنگ و نور است. در بهار رنگ شکوفه های صورتی و گل های نرگس به ما امید زندگی می بخشند.

رنگ درمانی چیست؟

رنگ درمانی چیست؟
رنگ درمانی چیست؟

رنگ درمانی دردهای آدمی را تسکین می بخشد، آرام می کند، انرژی می دهد و وسوسه می نماید و… رنگ معیار تعیین عواطف و شخصیت انسان است. کودکان پیش از 5 سالگی اشیا را نه بر اساس شکل که بر اساس رنگ طبقه بندی می کنند. تعیین کننده عواطف و احساسات ما، رنگ ها هستند. ما گاهی در قالب رنگ رفتار می کنیم. به عنوان مثال می گوییم: از عصبانیت سرخ شده است!

دامنه واژه هایی که برای رنگ ها استفاده می شوند بسیار محدودند. در لاتین برای رنگ ها ده نام وجود دارد. رنگهایی چون صورتی، قرمز، قهوه ای، آبی، سفید، سیاه، سبز، بنفش، زرد، خاکستری. برای نام گذاری رنگ ها از طبیعت و دنیای اطراف ما الهام گرفته شده است. اصول ارتباط با رنگ هم از طبیعت به انسان القا شده است. پزشکان معتقدند که رنگ های گوناگون بر سلامتی انسان ها موثر هستند. حتی از شیوه رنگ درمانی برای درمان بیماری افراد نیز استفاده می کنند.

ریشه رنگ درمانی در تاریخ باستان

 رنگ درمانی در تاریخ باستان
رنگ درمانی در تاریخ باستان

ریشه رنگ درمانی به مصر باستان باز می گردد. پاپیروس متعلق به 1500 سال پیش از میلاد است و نمایانگر رنگ درمانی در دوران مصر باستان است. در لی چینگ یک متن پزشکی با قدمت 2000 سال وجود دارد. در این متن کهن، رنگ درمانی های خاصی با اصول ارتباط با رنگ مخصوص برای درمان بیماری ها ثبت شده است. همچنین 1000 سال پیش پورسینا دانشمند بزرگ ایرانی از اصول ارتباط رنگ برای درمان برخی بیماری ها استفاده کرد.

پور سینا باور داشت که جریان خون انسان با تماشای رنگ قرمز، سرعت می یابد. همچنین رنگ های آبی و سفید، جریان خون را کند می کند. با اینکه دانش و فناوری روز جهان، اصول برقراری ارتباط با رنگ را برای رنگ درمانی پایان داده است، اما مطالعات روانشناسی بیش از زمان گذشته از رنگ درمانی حمایت عملی می کند.

رابطه رنگ درمانی با سیستم عصبی و افسردگی

رابطه رنگ درمانی با سیستم عصبی و افسردگی
رابطه رنگ درمانی با سیستم عصبی و افسردگی

در دهه 1940 دانشمندی از کشور روسیه به نام دکتر اس وی کارکو ثابت کرد که می توان با استفاده از رنگ قرمز سلول های عصبی را تحریک کرد. وی با این نظریه مهر تاییدی بر رنگ درمانی و ارتباط با رنگ و سلامتی انسان گذاشت. این تئوری در سال 1958 بوسیله دکتر رابرت گراد کامل گردید. این تئوری با پیروی از اصول رنگ درمانی بیانگر این واقعیت بود که رنگ قرمز با تحریک سلول های عصبی باعث افزایش فشار خون می شود. در حالی که رنگ آبی که در اصل آرام بخش می باشد، از میزان ضربان قلب کاسته و در نهایت عامل کاهش فشار خون می شود.

رنگ آبی در کنترل و درمان برخی اختلالات مانند تغذیه و اختلال افسردگی، نقش اساسی دارد. همچنین در درمان هپاتیت کودکان از رنگ آبی استفاده می کنند. دانشمندان از رنگ درمانی برای کنترل و درمان اختلال افسردگی اساسی و اختلالات رفتاری و خلق و خوی انسان بهره می جویند.

رنگ صورتی پرخاشگری را کم می کند و باعث سرکوب اشتها می گردد. می توان از فلسفه باستانی ساکنان تبت یاد کرد، این فلسفه پیرو نوعی اصول بر پایه ارتباط با رنگ ها می باشد که جهت رنگ درمانی کاربرد داشته است.

ارتباط با رنگ و چاکراها

ارتباط با رنگ و چاکراها
ارتباط با رنگ و چاکراها

باورمندان این فلسفه کهن معتقدند که به شکل زنجیروار، مراکز انرژی در بدن انسان توسط رنگ ها جریان دارد. هر مرکز یا چاکرا، رنگ مخصوص خود را دارد.
زمانی که انرژی با تعادل خود در شریان های چاکراها جریان پیدا کند، جسم و روان انسان هم از سلامتی و تعادل برخوردار خواهد بود. چاکراها تابع قوانین طیف نوری هستند. کمترین میزان طول موج را رنگ بنفش در قسمت تاج سر و بیشترین میزان طول موج را رنگ قرمز در نشیمنگاه دارد. هر بخشی از بدن انسان، رنگ و طول موج مخصوص خود را دارد.

وقتی که رنگی ازطریق طیف نور جذب جسم انسان می گردد، از طریق سلول های عصبی به آن قسمت از جسم که بدان نیاز دارد، انتقال می یابد. آدمی همیشه راه هایی را جستجو می کند که به سلامتی دست یافته و آن را بازسازی کند. رنگ و طیف نوری از انرژی های گوناگون برخوردار است و در این مجموعه هر رنگ یک انرژی محسوب می شود و در اندازه انرژی بدن انسان موثر است. رنگ های مناسب بر اساس اصول ارتباط با رنگ برای انسان تندرستی و سلامتی همیشگی می بخشند.

دیدن رنگ ها

دیدن رنگ ها
دیدن رنگ ها

برای دیدن رنگ ها باید به شناخت بهتری از رنگ برسیم. نور و رنگ امواجی با سرعت های متفاوت می باشند که در هر لحظه در حال حرکتند. چشم انسان طیف هایی را می بیند که همواره قابل دیدن هستند. بدن امواج غیر قابل تماشا به خود جذب می کند. جسم انسان نسبت به رنگ های غیر قابل تماشا، حساسیت نشان می دهد. مانند ماوراءبنفش، امواج مادون قرمز و امواج رادیویی. هر رنگ از مجموعه طیف نوری که قابل دیدن هستند تشکیل شده است و طول موج خاص خود را دارد.

رنگ بنفش کمترین طول موج را داراست و رنگ قرمز از بیشترین میزان طول موج برخوردار است. طول موج رنگ سبز در میان این دو رنگ قرار دارد. به همین دلیل رنگ سبز رنگ تعادل و توازن است. بیشترین ادراک رنگ ها از طریق چشم قابل جذب و از طریق سلول های عصبی به مغز فرستاده می شوند. برخی رنگ ها از طریق پوست جذب می گردند. باعث شگفتی نیست که انسان های نابینا یا کم بینا قدرت درک برخی از رنگ ها را دارند.

دیدن رنگ ها از طریق ادراک

دیدن رنگ ها از طریق ادراک
دیدن رنگ ها از طریق ادراک

در پژوهشی در دهه 1960 توسط رزاکولشو در روسیه که انسان می تواند با چشمان بسته، رنگ ها را بوسیله نوک انگشتان جذب و تشخیص دهد. با توجه به اینکه هر رنگ با میزان متفاوتی از گرما انعکاس می یابد، رزاکولشو توانست رنگ ها را از یکدیگر تشخیص دهد، در حالی که چشمانش بسته بود. شش شی با رنگ های متفاوت در مقابل او قرار دادند. در این حال رزاکولشو توانست رنگ های شش شی مورد نظر را از یکدیگر متمایز و تشیخص دهد.

پرسش اینجاست، چگونه رنگ ها را می بینیم؟ زمانی که نور خورشید به یک ماده گسیل و برخورد کند، جسم مورد نظر تمامی طول امواج را به جز رنگی که ما تماشا می کنیم، جذب و آن را منعکس می نماید. به عنوان مثال یک درخت پر برگ، تمامی امواج نور خورشید، منهای سبز را دریافت می کند. امواج نور از طریق چشم ها گرفته شده و نورون های اعصاب، اطلاعات دریافتی را به بخش رتینا در مغز می برد.

اطلاعات دریافتی در رتینا به تکانه های الکترونیکی تبدیل می شوند. مغز تکانه های الکترونیکی را آنالیز و تفسیر می کند. انسانها واکنش کاملاً شخصی نسبت به رنگ ها دارند. اطلاعات مرتبط با رنگ ها، گاهی اوقات در هوش ناخودآگاه افراد انبار می گردند.

اینستاگرام معماری آریان

حسام

حسام رمضانی، توسعه دهنده وب هستم. به دنیای برنامه نویسی و تکنولوژی علاقه مندم. هم اکنون مدیر سایت شرکت معماری آریان هستم.

اضافه کردن نظر