چیدمان یک آشپزخانه تمیز و مرتب در ۱۰ مرحله

آشپزخانه، مکانی برای طبغ غذا در خانه باید فضایی سازماندهی شده و منظم باشد. برای صرف غذا و وقت گذارنی با خانواده لازم است که محیط آشپزخانه تمیز  و مرتب باشد. مطمئنا، هیچ کسی آشپزی و پخت و پز در یک آشپزخانه کثیف و پراکنده و غیربهداشتی را دوست نخواهد داشت. اگر شما نیز می خواهید آشپزخانه خود را با راه حل های ساده تغییر دهید و آشپزی را به فعالیتی لذت بخش تبدیل کنید، اما نمی دانید از کجا باید شروع کنید، با ما همراه باشید. با چند راهنمایی آسان، شما می توانید آشپزخانه تمیز و مرتب خود را در کوتاه ترین زمان در اختیار داشته باشید.

آشپزخانه تمیز - چیدمان یک آشپزخانه تمیز و مرتب در 10 مرحله
آشپزخانه تمیز

 چیدمان مرتب آشپزخانه | چگونه یک آشپزخانه جمع و جور داشته باشیم؟

۱- کانتر و میز آشپزخانه همیشه خالی و تمیز باشد

چیدمان وسایل آشپزخانه - چیدمان یک آشپزخانه تمیز و مرتب در 10 مرحله
چیدمان وسایل آشپزخانه

لوازم خانگی کوچک، آبچکان رومیزی ظروف، دستگاه قهوه ساز بر روی پیشخوان آشپزخانه در عین حال که جای اضافی اشغال می کنند، بلکه تمیز کردن را نیز سخت تر می کنند. گرد و غبار هر روز سطح آنها را می پوشاند و یک لایه روغنی تشکیل می دهد و شما مجبوز به پاک کردن روزانه آنها میشوید. اگر شما یک آشپزخانه تمیز و مرتب را می خواهید، بهتر است همیشه این وسایل را سریعا پس از استفاده با یک پارچه مرطوب پاک کنید و در کابینت ها قرار دهید.

 

 

۲- هر روز پیشخوان آشپزخانه، سینک و اجاق گاز خود را پاک کنید

کانتر آشپزخانه تمیز - چیدمان یک آشپزخانه تمیز و مرتب در 10 مرحله
کانتر آشپزخانه تمیز

براساس مورد قبلی که اشاره شد، اگر شما پیشخوان آشپزخانه و کانتر خود را خالی از لوازم آشپزخانه نگه دارید، هر روز کار شما در تمیز کردن بسیار آسان خواهد شد. اگر غذاهای ریخته بر روی اجاق را هر روز پاک کنید، سینک ظروف شویی را تمیز نگه دارید، وقت کمتری برای پاکسازی آشپزخانه صرف خواهید کرد، زیرا همیشه لکه های مانده سخت تر پاک میشوند و وقت شما را بیشتر می گیرند.

۳- برای یک آشپزخانه تمیز، سطل زباله در معرض دید نباشد

محل سطل زباله در آشپزخانه - چیدمان یک آشپزخانه تمیز و مرتب در 10 مرحله
محل سطل زباله در آشپزخانه

یک سطل زباله در وسط آشپزخانه، هیچگاه نمیتواند یک تصویر از آشپزخانه تمیز باشد. شما می توانید سطل زباله را در فضاهای محصور مانند کابینت زیر سینک نگه دارید. همچنین برای جلوگیری از انتشار بوی بد در آشپزخانه فراموش نکنید که سطح زباله خود را روزانه خالی و تمیز کنید.

۴- ظرف ها را پس از صرف غذا بلافاصله بشویید

ظروف تمیز در آشپزخانه - چیدمان یک آشپزخانه تمیز و مرتب در 10 مرحله
ظروف تمیز در آشپزخانه

اگر ظروف خود را در دست می شویید، بعد از اتمام شستشو، آبچکان رو میزی را در روی پیشخوان کنار سینک نگه ندارید. به محض این که ظرف ها را شستشو دادید، آنها را با دستمال آشپزخانه به خوبی خشک کنید. در غیر این صورت، همیشه در آشپزخانه شما ظروف در حال خشک شدن بر روی آبچکان خواهد بود. این کار فضای آشپزخانه شما را پراکنده و نامرتب نشان داده و بر روی ظروف لکه های آب باقی می گذارد.

۵- ۳۰ درصد از فضای یخچال شما خالی باشد

فضای خالی در یخچال آشپزخانه - چیدمان یک آشپزخانه تمیز و مرتب در 10 مرحله
فضای خالی در یخچال آشپزخانه

یک آشپزخانه تمیز و مرتب تنها با ظاهر آن مشخص نمی شود. اگر شما داخل کابینت ها و قفسه های خود را به طور مرتب پاک نکنید، نمیتوانید یک محیط بهداشتی در آشپزخانه داشته باشید. داخل یخچال را فراموش نکنید و اگر جای کافی برای مواد غذایی در یخچال خود ندارید لازم است که همیشه بخشی از فضای آن را خالی نگه دارید.

 

 

۶- موادغذایی را در نزدیکی اجاق نگهداری نکنید

محل ادویه جات در آشپزخانه - چیدمان یک آشپزخانه تمیز و مرتب در 10 مرحله
محل ادویه جات در آشپزخانه

ما معمولا ظروف ادویه جات را در کنار اجاق قرار می دهیم تا هنگام آشپزی زیر دست باشند. با این کار، طول عمر موادی که در معرض گرما قرار میگیرند کوتاه میشود و روغن حاصل از پخت و پز به راحتی ظروف آنها را آلوده می کند. بهتر است ظروف ادویه جات را در یک قفسه داخل کابینت نگهداری کنید و وقتی به آن ها نیاز دارید، بتوانید به انواع مختلف ادویه جات با سازماندهی بهتر دسترسی داشته باشید.

۷- آشپزخانه تمیز و مرتب با سبد های حصیری

سبد حصیری در آشپزخانه - چیدمان یک آشپزخانه تمیز و مرتب در 10 مرحله
سبد حصیری در آشپزخانه

یک آشپزخانه تمیز و مرتب، نیاز به قراردن وسایل و لوازم در جای مناسب خود دارد. اگر قفسه های خالی در زیر کانتر و به خصوص جزیره آشپزخانه خود دارید، سبزیجاتی مانند پیاز و سیب زمینی ها را داخل سبد های حصیری شیک، در این قسمت ها قرار دهید. این سبدهای حصیری علاوه بر زیبایی، به منظم و مرتب شدن فضای آشپزخانه شما کمک خواهد کرد.

۸ – کشوهای بزرگ را تقسیم بندی کنید

کشوهای جادار در آشپزخانه - چیدمان یک آشپزخانه تمیز و مرتب در 10 مرحله
کشوهای جادار در آشپزخانه

کشوهای بزرگ و عمیق مخصوص ظروف آشپزخانه مانند قابلمه ها در بسیاری از آشپزخانه های نسل جدید طراحی می شوند. این کشوها، برای قرار دادن بسیاری از وسایل بزرگ آشپزخانه مناسب هستند. ممکن است به دلیل عدم سازماندهی مناسب فضا، شما جای کافی برای انبار برخی وسایل را نداشته باشید. شما میتوانید با تقسیم بندی این کشوهای بزرگ در آشپزخانه تان از آنها برای نگهداری لوازم کوچکتر استفاده کنید. با این کار، نظم و ترتیب در فضاهای محصور آشپزخانه تان به وجود می آید.

۹ – هوای پاک و تازه در آشپزخانه

گیاهان در آشپزخانه - چیدمان یک آشپزخانه تمیز و مرتب در 10 مرحله
گیاهان در آشپزخانه

یک آشپزخانه تمیز و مرتب، بدون جریان هوای پاک و تازه در آن ممکن نیست. روزانه بوهای حاصل از پخت و پز کل فضای آشپزخانه و حتی کل خانه را میگیرد. اول اینکه حتما لازم است، اجاق گاز دارای تهویه ی مناسب به وسیلهٔ هود باشد. در کنار این، کاشت گیاهان در گلدان های مقابل پنجره آشپزخانه و یا بالکن میتواند حال و هوای تازه ای به فضای آشپزخانه شما اضافه کند. همچنین، شما میتوانید سبزی های مثل جعفری، نعناع را در گلدان هایی بکارید و محیط آشپز خانه خود را با عطر خوش آنها پر کنید.

۱۰- راحت کار کردن همانند سرآشپز در یک آشپزخانه تمیز

تمیز کارکردن در آشپزخانه - چیدمان یک آشپزخانه تمیز و مرتب در 10 مرحله
تمیز کارکردن در آشپزخانه

اگر میخواهید در آشپزخانه خود را همانند یک سر آشپز احساس کنید، باید محیط کارتان کاملا تمیز و منظم باشد تا امکان راحت کار کردن را برایتان فراهم کند. همچنین، طرز کار کردن شما نیز باید منظم باشد. فراموش نکنید که هرچه تمیز تر کار کنید منظم تر می شوید. به محض اینکه میزتان کثیف شد سریعا آن را پاک کنید. در حین کار، حوله خشک به همراه داشته باشید و دستور العمل‌های بهداشتی را رعایت کنید. همه این ها در کنار سازمان دهی مناسب کابینت ها، یخچال و داشتن برنامه، به شما کمک میکند تا زمان کمتری برای طبخ غذا صرف کنید و از بودن در محیط آشپزخانه لذت ببرید.

 

 

در مقاله فوق، راهکارهایی برای چیدمان یک آشپزخانه تمیز و مرتب را برایتان پیشنهاد دادیم. هر یک از این راهکارها زمانی که عملی شوند، ظاهر آشپزخانه شما را خیلی بهتر خواهند کرد. به یاد داشته باشید، مهمترین موردی که در سازماندهی آشپزخانه باید توجه کنید، با برنامه کار کردن است. اگر شما یک برنامه برای پخت وپز و فعالیت در آشپزخانه داشته باشید و در دکوراسیون خود گزینه های کمک کننده همچون کابینت ها و فضاهای ذخیره سازی زیاد داشته باشید، کمتر با محیط نامنظم و کثیف در آشپزخانه مواجه می شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا بهره گیری از تخصص گروه آریان معماری در زمینه دکوراسیون آشپزخانه، با شماره های درج شده در سایت آریان معماری تماس بگیرید.

 

منبع: buseterim

اینستاگرام معماری آریان

Shervin

علاقه مند به معماری و دکوراسیون

اضافه کردن نظر